Определено са високи сметките, но мисля, че може да се оптимизират. Това с ограничаването на температурата на водата е грешка, която смятам че има принос за високите сметки. Това не е кондензен котел, каква Ви е била целта?
Определено са високи сметките, но мисля, че може да се оптимизират. Това с ограничаването на температурата на водата е грешка, която смятам че има принос за високите сметки. Това не е кондензен котел, каква Ви е била целта?
:rolleyes: :rolleyes:
Амиии, той техникът си го остави на максимум ( почти на 78 градуса), но на мен ми се стори, че по този начин, когато котелът се включи и загрее водата, после температурата ще прескочи заданието с много. Ама какво ти разбира магаре от кладенчова вода... Лошият момент е , че ще разберем дали е било заради това след около 10 месеца.
А и ние преди това се топлихме на ток ( с радиатори - инфрачервени), та сметките ни бяха още по-големи и не се стреснахме чак толкова.
Благодаря за бързия отговор
П.С. А може ли малко разяснение за програматорите - това с включено/изключено ми изглежда много далеч от оптимално управление на подобен род система.
П.С. 2 - Сметиките наистина като че ли са големи на фона на другите, които чета из форума. Освем всичко друго при слънчево време в апартамента става малък парник , защото имаме френски прозорец и напича доста силно.
За този модел няма модулиращ термостат, така че нямаш избор. Все пак е по-добре от управление с термоглави, най-малкото защото има и програматор. Трябва да се ограничи максималната мощност на не-повече от 10кВт за това жилище, за да може плавно да си вдига градусите и по-рядко да изключва, а температурата да се даде на 78-80*С
Според мен сметките са ти завишени поради няколко причини някои от които можеш да промениш. Не че разбирам много ама да споделя и моето мнение.
1. Без програматор или стаен термостат е имало някаква логика да намалиш изходната температура на водата( това се прави след затоплянето на помещението ) за да не става много над нужните температури, но при монтиран такъв дай регулатура на максиум за да е ефективна системата.
2. Това че подържате температура 21.5-22 градуса също си иска малко повече енергия.
3. Френските прозорци които ти правят малък парник при слънчево време дори и при стъклопакет съответно нощем и през студените дни без слънце пък правят обратното и топлят въздуха на улицата. Едни тежки и плътни завеси спускани нощем могат да помогнат до някаде.
4. Програматора е добре да е сложен в хола където се стои най-вече и е важно да е с комфортна температура а в другите помещение където се стои за кратко време или се спи може и да е по ниска с 2 градуса което може да се направи със съответните кранове на входа или изхода на радиаторите.
5. Ако не са ти намалили изходната мощност на котела и може е добре да го направят за да няма често гасене и пускане на котела.
Здравейте,
искам да попитам някой правил ли е инсталация за парно колекторна разводка с тръби ПОЛИБУТИЛЕН Hep2o ?
Здравейте! Първо,абсолютно нов съм в този форум, доста почетох и накрая само се омотах...
Надявам се че има хора който да ми помогнат с всички за мен неяснотии, за което Ви благодаря предварително!
Овергаз имат промоция до 31-и май, и възнамерявам да се възползвам,защото отпадат доста такси.Както и да е трябва да подпиша договара до края на тази дата.Та проблема, е че идеа нямам от газови котли.
От консултациите, реших да се спра на Bosch Gaz3000W 6кВ мин/18(20)кВ макс. или Bosch Gaz7000W 6,3кВ мин/21кВ макс.(за които няма абсолютно никакви наблюдения,понеже се предлага от март т.г.)
Апартамента е 60кв.м, ще подменям дограма, ще има и частична вътрешна изолация на външни стени.
Какво мислите за този избор?Засега клоня към новият 7000, защото е със 100лв по скъп пакета от 3000, но ме притеснява,че е нов и няма отзиви.
Благодаря, предварително!
Взимай новия, има по-добро управление Heatronic III, което се слага и на кондензните. Има по-добър комфорт на топла вода и модулиращ термостат. Старият няма с какво да му се опре.
какво те кара да избереш Bosch????????????Първоначално публикувано от ldimitrov_lyuben
Благодаря, на Lazar за съвета!Възнамерявам да се възползвам. Обещавам да дам повече инфо в бъдеще, а може и някой въпрос да изкочи ( което е сигурно де ).
eng.Neychev - Както споменах Овергаз имат промоция до 31-и, а условието е да се купи уред от тях.Сравнявайки листата им с котли търсих минимална мощност около 5-6, и макс. около 20. Та вариантите не бяха много:Ariston,Radiant, Mora и Bosch. P.S. Зачудих се за Мората 5/20...но незнам, не робувам на марки, но все пак Bosch сериозно име... Както и да е, винаги ще има по-добро...
Благодаря и доскоро!
За добро или за лошо Овергаз не предлагат Вайлант. Иначе промоцията изглежда апетитна, защото таксата за включване, от която те освобождават е над 500лв. Но съм имал и куриози - клиентка за да спести един монтаж на котел, който е около 150лв сключи договор за цялостно изграждане с Овергаз, което и излезе с над 1000лв по-скъпо
Бих искал да поставя въпроса за нуждата от възвратен клапан на входа на котела.При мен лицензираната фирма не постави такъв но аз смятам че е нужно ,особено ако и пералнята се захранва с вода в непосредствена близост .Имам чувството че затварянето на магнитния вентил на пералнята създава воден удар за котела .
Този воден удар при затваряне не е ли в същата посока, в която действа клапана? Ако е така - клапанът не помага. Принципно няма изискване за възвратен клапан, ако в системата няма втора помпа, но по желание може да се сложи
продавам кондензен котел Vaillant ecoTEC VU306/3-5, едноконтурен, работил един сезон
Днес сложих възвратен клапан 1/2" с метален диск на входа на БГВ-то котела, така че имам начални наблюдения. Моето лично мнение че нещата са по-различни и ги няма водните удари от пералнята или прещракването в котела при по-рязко отваряне и в последствие пак така по-рязко затваряне на студената вода в кухнята.Вярно че е само моето лично мнение но за себе си смятам ,че вложените усилия имат смисъл.
Пералнята преди или след котела се намира?