Страница 34 от 54 ПърваПърва ... 24323334353644 ... ПоследноПоследно
Резултати от 496 до 510 от общо 806
Like Tree3Одобрявам

Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #496

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Magnolia, приятно съм изненадан от правилните разсъждения. Ще очаквам резултата от смяната на котела и другите подобрения. Може и да те разочаровам, но трябва да ти кажа, че като ограничиш максималната мощност на котела за отопление, няма как да запазиш високото КПД, което е дадено за 26кВт . Това КПД се получава, когато тази горелка се натовари на макс, а не на "ограничен макс".
    В този смисъл малкият котел би бил доста по-икономичен от този, който си поръчала, защото ще се натоварва доста по-оптимално

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    134
    #497

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Новостроящ се апартамент в жилищна сграда в Плевен, ет. 3 от 6, запад и юг, външ. изолация, 5-камерно ПВЦ и т. н., колекторна инсталация - пексална Ф16 - в цената на жилището. От прочетеното в темата:

    Vaillant TurboTEC Plus VUW 202 /6.8-20/, конвенционален, двуконтурен;
    calorMATIC 330 или calorMATIC 360f /зависи.../;
    70 бр. Елеганс Н500 /примерно.../ или еквивалентните им Корадо 22 /зависи.../, разпределени по следния начин:
    -кухня - 12 кв. м. /юг, остъклена тераса/ - 12 бр.;
    -дневна - 27 кв. м. /юг и запад, доста прозорци.../ - 25 бр.;
    -спалня 1 - 12 кв. м. /запад, тераса/ - 12 бр.;
    -спалня 2 - 16 кв. м. /запад/ - 16 бр.;
    -дрешник - 7 кв. м. /запад/ - 5 бр.
    Отделно: 2 бани по ок. 4.5 кв. м. - 2 бр. лири 1130/600 мм и коридор - ок. 11 кв. м. - нищо.

    Правилна ли е посоката, в която разсъждавам? На БГВ двете бани няма да се използват едновременно за къпане - това е ясно. Има ли въобще смисъл от т. нар. "термоглави", след като ще стоят "на 5", или и обикновени спирателни кранове на входа на радиаторите са достатъчни, щом ще се разчита на терморегулатора? Ако бъдат спряни двете спални /възможен сценарий в бъдеще/ - ще изпадне ли котлето в т. нар. от Вас "цък-цък" /неикономичен/ режим? Терморегулатор с модулация в най-обитаваната стая и темп. на водата за отопление на макс - правилно ли съм разбрал? На колко да ограничим котлето? Други забележки и препоръки? Детайли, които пропускам? Благодаря предварително!

    П.П. В стаята с терморегулатора е достигната и се поддържа желаната температура, но в съседно помещение тя е по-висока от желаната там постоянна - притягам още "секретния" кран на изхода до достигане на желаната постоянна температура в помещението? Или развивам?

  4. Junior Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    59
    #498

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    kokovanev , аз сложих радиатор ( вярно малък ) но и в коридора.Не давам съвет но моето мнение е че никак не е излишно.В крайна сметка ти си решаваш.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #499

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Благодаря за комплимента и за коментарите, Lazar.

    Май трябваше да попитам за КПД-то, преди да взема окончателно решение. Всъщност в този случай надделя липсата на място, защото котела е в дневната (бокс+хол), като под него е вкопана колекторната кутия, а непосредствено до нея е дивана. Не че нямаше как да се инсталира (колекторната кутия няма да се отваря всеки ден), но в най-използвана стая до прозорците всяко кътче е ценно, особено след като нямам къде да си сложа дори цветята. А и проточната топла вода все пак е голямо предимство. Иначе си дадох сметка, че губя някои от предимствата, като например да изключвам отоплението в определени стаи (което не би довело до прегряване и изключване на котела). Надявам се да не съжалявам.

    Може ли малко повече инфо за начина на определяне на КПД на котела, за да добавя още един недостатък на избора си. Все пак чета само от 2-3 седмици, и размишлявам, но до него не бях стигнала още.

    Тия дни разсъждавам над въпроса какво се случва когато системата работи в нискотемературен режим, Т на изходящата и входящата вода се доближават, както и до стайната температура, а dT е минимално (това по повод описаните от donicety 15 мин. цикли). Логически погледнато около зададената температура на въздуха би трябвало да има много включвания и изключвания, особено ако котлето не е спирано през деня, а топлозагубите не са големи. Сигурно има разлика дали стайната темература се регулира от термоглави или от стаен термостат, но още не съм стигнала до оценката в чия полза.

    Чудех се също кое е по-ефективно - системата да работи при 40-45 гр. Т на изходящата водата (при нас с добавянето още глидери) или при по-голямо dT, когато няма да има толкова вклювания и изключвания - въпреки неудобството от неравномерната темература на радиаторите (загряване и изстиване). Ще се радвам на коментари.

  6. Member
    Тук е от
    Oct 2009
    Мнения
    302
    #500

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Радиатора в коридорите е повече от задължителен. Това е мястото на връзка м/у отделните стаи и е недопустимо там да има по-ниска температура. Инвестицията не е кой знае каква, стига да има място за монтаж (и жената да се съгласи).

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    134
    #501

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Ох, мн. няма къде да го "бодна" в коридора - мислил съм... Инсталацията още не е изградена, ще мисля пак... Има ли значение с каква марка тръба ще изпълнят инсталацията, да проявявам ли претенции /докато е време.../ към предприемача и в тази посока? Ще се радвам на указания и по останалите ми въпроси, особено от страна на eng.Neychev, Lazar и останалите съфорумци, запознати с материята.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #502

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат Първоначално публикувано от kokovanev
    Новостроящ се апартамент в жилищна сграда в Плевен, ет. 3 от 6, запад и юг, външ. изолация, 5-камерно ПВЦ и т. н., колекторна инсталация - пексална Ф16 - в цената на жилището. От прочетеното в темата:

    Vaillant TurboTEC Plus VUW 202 /6.8-20/, конвенционален, двуконтурен;
    calorMATIC 330 или calorMATIC 360f /зависи.../;
    70 бр. Елеганс Н500 /примерно.../ или еквивалентните им Корадо 22 /зависи.../, разпределени по следния начин:
    -кухня - 12 кв. м. /юг, остъклена тераса/ - 12 бр.;
    -дневна - 27 кв. м. /юг и запад, доста прозорци.../ - 25 бр.;
    -спалня 1 - 12 кв. м. /запад, тераса/ - 12 бр.;
    -спалня 2 - 16 кв. м. /запад/ - 16 бр.;
    -дрешник - 7 кв. м. /запад/ - 5 бр.
    Отделно: 2 бани по ок. 4.5 кв. м. - 2 бр. лири 1130/600 мм и коридор - ок. 11 кв. м. - нищо.

    Правилна ли е посоката, в която разсъждавам?
    Можеш да изчислиш мощностите на радиаторите за различните температури вход/изход на водата по тези формули: http://www.klimatik.org/articles.php?article_id=131. След като получиш резултатите ще ти стане ясно дали котела е подходящ, можеш ли да изключваш отоплението и в кои стаи, колко глидера ще са ти нужни за работа с конкретния котел и пр. Ти все пак имаш предимството да започваш да четеш преди, а не след изграждането на инсталацията и купуването на котела. Ако има добри проектанти в твоя град и можеш да разчиташ на професионализма им, бих те посъветвала да не се мъчиш да "откриваш топлата вода", а да се обърнеш към тях. Материята не е лека за хора, които не са работили в тази област. Аз също съм проектант (в друга област), но мога да си призная, че ми коства много четене и мислене при заварената ситуация. Освен това още не съм наясно с много въпроси, а сигурно и още тепърва ще възникват. Успех ти желая, ще помагам доколкото имам информация.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #503

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Magnolia, какво проектираш, ако не е тайна?

  11. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #504

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Не че е тайна, но няма нищо общо с ОВИ и в частност с газовите инсталации. Ако любопитстваш мога да споделя на лични.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    134
    #505

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Magnolia, благодаря за включването. Понеже ми липсва достатъчно свободно време /а донякъде - и желание.../ да се превръщам в "специалист по всичко" /материята наистина е достатъчно обширна - както сама споменаваш/ първоначално опитах подхода, който предлагаш - обърнах се към специалисти. Получих изгодна и мн. детайлна оферта /с фитинги, арматура, крепеж, гъвкави връзки, диелектрични "мърмъръци" , монтажни и складови разходи , и т .н./ за унгарско котле 9-24 с терморегулатор и 25 % по-малко ребра Н500 от това, което съм писал по-горе - пример: 9 ребра там, където сега посочвам 12... Имам копие и от ориг. проекти на етажа - там пак фигурира 24 кВт. двуконтурно котле, в съчетание с още по-ниски мощности за помещенията - цифрите там лесно водят до конкретен размер Корадо 22, но са толкова ниски, че се принудих да започна известно самоограмотяване... След разговор със специалистите получих и нова оферта - със значително по-висока цена, сам оскъпих още нещата /"надух" още броя ребра и размера на лирите/ и ги написах тук. Човек наистина няма как да бъде "специалист по всичко" - докато четох намерих доста отговори, но изникваха и нови въпроси. Надявам се хората с опит да изкажат мнение по така подбраните от мен конкретни изделия и мощности, да внесат корекции ако е необходимо и да отговорят на останалите въпроси, които си задавам... За коридора вече разбрах, ще отида утре, ще меря и ще гледам пак...

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #506

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Аз не се обадих, но конфигурацията ми хареса, поне на пръв поглед. Във форума има доста писано и който чете - бързо навлиза. Не е нужно да ставаш спец по детайли, но основните неща за обща култура е добре да се знаят - нали после оставате насаме с тая система.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2008
    Мнения
    134
    #507

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Насаме, но и с месечните сметки, генерирани от системата Тук, във форума, съм прочел почти всичко изписано - някои неща по повече от веднъж, така и стигнах до "конфигурацията", описана по-горе. Надявам се, че и за останалите детайли ще намеря тук отговорите, които търся - има неща, за които мн. ми се иска да не ми се налагат излишни експерименти и разходи - както на време, така и на средства. Lazar, благодаря за отговора - написаното от теб в тази тема мн. ми е помогнало, дано по-нататък ти остане време за "втори поглед" и за по-дребните ми въпроси.

  16. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #508

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    Цитат на: МИК66 в 16.11.2011, 11:22
    При модулиращия,изключва котела,чак когато достигне темп.в стаята без "междинни спирки" !!!

    Пробвай да ограничиш Т на водата от котела и в този режим, за да видиш дали пак така ще се държи или ще изключва преди да е достигнал зададената стайна Т.
    Ако ще сравняваш двата режима на рбота, това трябва да става при еднакви показатели на външната среда и настройки на котлето.
    Magnolia,послушах съвета ти и направих бързи два опита. Опит №1 :при режим модулация,намалих Т от котела на 65° и стартирах при стайна Т 18.5°, при зададена от стайния програматор - 21.5°С. При достигане на 65° Т на водата,котела продължи да работи без спиране,до зададените 21.5°С. Логично,това стана за по-дълъг период от време/50 мин./,отколкото при неограничена Т на водата от котела/темп.на мах/ и Т на водата/78°/за 35 мин. С по-малко от 65° ограничение на водата не съм пробвал ! Опит №2:режим он/оф .Начало на опита 18.5°стайна Т,зададена на програматора - 21.5°.Терморегулатора за водата на котела,засилен на мах. Котела работи до достигане на 78°на водата и не изключи,докато не достигна зададените от стайния програматор 21.5°. Сега,явно съм бил подведен,като казах по-горе,че котела спира - "междинни спирки" без да е достигнал зададената стайна температура,но това бяха спомените ми от преди 2 год.,когато глидерите ми бяха само 72 бр.срещу 92 бр.сега ! Явно тогава е прегрявал !!?? До какво заключение стигам сега: При зададен на мах терморегулатор за вода на котела,и при он/оф и при модулация той не изключва,докато не достигне Т от 21.5°С. Единствената разлика,е че при модулация,при достигане на 21°С/с 0.5°С по-малко от заветната/,котела намаля мощноста си,а с това и Т на водата до 74° и така последните 5 мин.докато изключи ! При он/оф работи на 78° до края,стигна 21.5°С и изключи !!! Разходите този път не съм засичал ! Пак да подчертая,че това се случва,когато искаме да вдигнем Т в стаята от 18.5° до 21.5°. Когато поддържаме вече достигната стайна Т и как се държи котела при двата режима на работа,съм описал подробно в друг мой пост.Котела ми е двуконтурен,а не кондензен !

  17. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    100
    #509

    Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    kokovanev,
    Аз подходих по следния начин. Изчислих какви мощности ще ми трябват за да обезпеча всяко помощение, след което си направих табличка, в която попълних преизчислените мощности на избраните отолителните тела при различни темератури на изходящата вода. Така получих общата мощност на системата при различни темератури.

    dT T*C вх/изх/ст хол детска спалня баня общо
    60 90/70/20 2 700 3 090 2 025 790 8 605
    50 80/60/20 2 074 2 373 1 555 607 6 609
    40 70/50/20 1 593 1 823 1 195 466 5 077
    30 60/40/20 1 048 1 199 786 307 3 339
    24,5 50/40/20 837 958 628 245 2 668
    22,5 45/40/20 756 865 567 221 2 409


    Най-добре е мощността на котлето да покрива по-голям температурен диапазон, за да е обезпечена работата му във всички сезони. От тази табличка мога да си направя изводи, че най-добра работа би ми свършило котле с мощности 2 - 12 KW, защото веднага се вижда при каква Т в кои помещения мога да изключвам радиаторите, без да се наруши работата на котлето (общата мощност да не пада под минималната му), но смятам, че и котле с 3 KW мин. мощност не би работило зле. При по-мощния котел температурния диапазон, в който ще модулира е намален, разбира се, но ако преценя след време /и вече от опит/, че това не е най-оптималното решение, имам вариант да добавя още малко глидери. Тогава табличката ще изглежда така:

    dT T*C вх/изх/ст хол детска спалня баня общо
    60 90/70/20 3 510 3 879 2 970 790 11 149
    50 80/60/20 2 696 2 979 2 281 607 8 562
    40 70/50/20 2 071 2 289 1 752 466 6 578
    30 60/40/20 1 362 1 505 1 152 307 4 326
    24,5 50/40/20 1 088 1 202 921 245 3 456
    22,5 45/40/20 983 1 086 832 221 3 122

    В този вариант мощностите на котлето покриват по-голям темературен диапазон, и ще работи изцяло в кондензен режим. От последния ред се вижда, че системата ще може да отдава цялата произведена топлинна енергия при Т на водата 45 гр., т.е. няма да изключва от прегряване. Все още обаче въпросите, свързани с работата в нискотемературен режим, са ми доста мътни. И докато не си изясня кое е по-ефективно - системата да работи при 40-45 гр. с чести включвания и изключвания /когато dT е минимално/ или при по-висока темература (и КПД), респ. по-голямо dT, въпреки неудобството от неравномерната темература на радиаторите (загряване и изстиване), няма да предприемам нищо.

    Извинявам се за кривите таблици, но ги копирах от Ексела /нямам време да ги правя в снимков формат/.
    _________________________________________________[color=red]слети поредни публикации на: [time]1321609200[/time]_________________________________________________

    МИК66, тези неща, които описваш, ги разбрах от постовете на Лазар и инж. Нейчев, без да съм правила опити лично. В единия вариант котела модулира по температура на водата, в другия - по температура на въздуха. Освен това инж. Нейчев обърна внимание точно на това "интелигентно" управление на системата, когато има плавно подгряване, бързо дозагряване до няколко градуса под зададената температура и леко достигане до нея с минимална мощност /очевидно за да не я превиши - така работи с по-голяма точност/. Не беше лошо все пак да засечеш разходите, за да е ясно кой от тези варианти е по-икономичен.

  18. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #510

    Re:Re:Газов котел - мнения и препоръки 2011г

    От опит към опит и тя ....зимата ще отмине,и всичко това в полза на науката !!!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 34 от 54 ПърваПърва ... 24323334353644 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Газов котел - мнения и препоръки 2012
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 849
    Последно: 01-01-13, 07:39
  2. Газов котел - мнения и препоръки 2010г
    От eng.Neychev във форум Отопление
    Отговори: 957
    Последно: 31-12-10, 11:56
  3. Газов котел - мнения и препоръки 2009г
    От Saint във форум Отопление
    Отговори: 821
    Последно: 29-12-09, 23:43
  4. Газов котел - мнения и препоръки 2008г
    От karim във форум Отопление
    Отговори: 115
    Последно: 26-12-08, 00:34
  5. Газов котел - мнения и препоръки 2005-2007г
    От lsabg във форум Отопление
    Отговори: 151
    Последно: 16-12-07, 18:04

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе