Страница 7 от 12 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследноПоследно
Резултати от 91 до 105 от общо 175

Избор на газов котел.

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    12
    #91

    Отговор: Избор на газов котел.

    Здравейте,
    Прилагам скица на апартамента и информация.
    Площ около 55 кв.м.
    Етаж - Първи - изложението- Северно , като южната стая е на външен ъгъл и на всичко отгоре се засенчва от блокът по-долу в редицата от юг. Слънце прониква само през лятото
    Под изолиран със EPS 5cm поставен по таваните на мазите. Единствено под банята и съседният и килер, в момента няма топлоизолация.
    Таваните на стаите (без кухнята - там ми е печката с водна риза на твърдо гориво - дърва) и коридорите са изолирани със стиропорени пана с дебелина 1см.
    Единствено прозореца на кухнята е нов. Другите са от времето, когато е строен блока. Около 1973г.
    Конструкцията му - пакетоповдиган. Външни зидове и тези между апартаментите - тухла 25см. Изолирани са с вътрешна топлоизолация EPS 5cm. Показал съм с червено къде. Включително и към стълбището. Погледнато сега Не е окей, но тогава ремонта трябваше да се направи много бързо защото наследника беше на път, на всичкото отгоре с ограничен бюджет
    Вътрешни преградни стени - нещо приличащо на итонг, но с рехава арматура - около 10-12см дебели.
    Стената към стълбищната клетка е бетон. Втори етаж над мен е обитаем. Съседният апартамент в югозапад - не.
    В момента отоплението е с печка Прити с водна риза на твърдо гориво, два радиатора в другите стаи 1400/600/10 (не съм сигурен за марката - но са с две пана и двойна серпентина - отпреди 18години , в банята има лира широка 45см / 115см висока и има 24 хоризонтални тръбички.
    Имам бойлер, но не е със серпантина. Хромникел от 2004г . Така че място за такъв със серпантина има.

    Някои наблюдения да споделя.
    Студ не сме видяли откакто направих този ремонт. Неприятното е, че спра ли отоплението много бързо става студено - почти никакво акумулиране на топлина (ах тази вътрешна изолация - сърбам си попарата). Алтернативно на печката с водна риза имам и 4KW нагревател в системата, който ми поема отоплението в преходните сезони с електронно управление. (а кухнята е с едно радиаторче теси). Тия дни (около 8-10 гр. навън за отопление подавам към 44-46 градуса от нагреватела, връща ми от радиаторите към 35. В стаите е към 23градуса. Консумирана ел.мощност под 2000W за да поддържам такава температура без консумацията от радиатора в кухнята.

    Дали бих могъл да ползвам двуконтурен котел?
    Посочил съм предполагаемото място на щранга за газ. От другата страна на стълбищната площадка е елтаблото на блока. Така, че най-вероятно ще го пуснат там.
    Вариант газта да стигне до котела е както писах по-горе през стаята или отвън. Мястото за котела ми е удобно поради две причини - в близост са ми текущите съединения към радиаторите и зидът между двата прозореца е 25см тухла - удобно е за комина на котела.
    Поздрави и благодаря в аванс за подкрепата!
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от MartinM; 14-04-19 в 00:47. Причина: пояснение за комина на котела

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,765
    #92

    Отговор: Избор на газов котел.

    Газовия котел не може да го вържеш в комина, където е била камината. Като гледам схемата на това място дето си го сложил няма да можеш да излезеш на фасадата.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    12
    #93

    Отговор: Избор на газов котел.

    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Газовия котел не може да го вържеш в комина, където е била камината. Като гледам схемата на това място дето си го сложил няма да можеш да излезеш на фасадата.
    bobivg,
    Сега камината ползва комина който е в долния десен ъгъл на кухнята.
    Котела искам да бъде в тази ниша, защото комина му лесно може да излезе през зида между прозорците - отпред на фасадата. Не е колона между тях, а тухла. Има място.
    Нанесох това пояснение в схемата. Извинявам се, ако по някакъв начин съм се изразил грешно.
    Този пост е редактиран от MartinM; 14-04-19 в 12:57.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2005
    Мнения
    12
    #94

    Отговор: Избор на газов котел.

    Здравейте,
    Вече съм с подписам договор платена такса и съм готов за проектиране.
    Преди време проектант идва и огледа апартамента и посочи това място в нишата като подходящо.
    Затова и на скицата съм го посочил там.
    Все още няма яснота едноконтурна или двуконтурна система ще се изгражда.
    Но и в двата случая предстои къртене към мазата за прекарване на тръбите за бгв и отвеждане на конденза.

    Има един втори вариант за който искам да се допитам до проектантите от вас:

    Възможно ли е да разположим котела в мазата ми, която е частично под кухнята ми (втора подред спрямо фасада)
    В нея преминава вертикалния щранг на канализацията - от тоалетните и сифоните на баните.
    Може ли тръбата за конденза да бъде съединена към него?
    В мазата на съседа (трета по ред спрямо фасадата) пък преминава тръбата събираща покривните води на блока.
    Към коя е по удачно да закача кондензната тръба? Съседът от третата маза ще даде разрешение.

    За съжаление мазата ми е втората спрямо фасадата на блока. Нямам достъп до външна стена.

    1. Може ли димоотвода на газовия котел за да бъде изведен на фасадата и да преминава през обща част на жилищна кооперация (с подписано разрешение от съседите) през коридора на мазите в сутерена? (4,5м до северна фасада и 11м до южна)

    2. Възможно ли е димоотвода да бъде прекаран през мазето на съседа, което е първото от към фасадата и под лявата половина на кухнята ми).
    Принципно имам договорка с него да ми даде разрешение да пуснем отклонение на газта, което да слезе от апартамента ми през мазата му за да достигне готварската печка.
    А дали негово разрешение би вършило работа за да прекараме освен отклонението за газта за готварската печка и димоотвода през неговата маза ? Тогава димоотвода ще бъде с дължина 3,5м-4м.

    Договорките в първия или втория случай ще бъдат нотариално заверени, ако въобще е възможно поставяне на котела в мазата.

    Това допълнително ще натовари проекта откъм трасе за подаване на газ и по-дълъг димоотвод, но този разход е оправдан спрямо този по разбиване и ремонт в апартамента. (пък и съпругата ще е доволна, че няма да ликвидирам нишата). Освен това, ще бъде и удобно за изграждане на инсталация с едноконтурен котел и бойлер със серпентина.

    Според вас възможен ли е варианта с газов котел в мазата ми ?

    п.с.
    Четох наредба Н А Р Е Д Б А ЗА УСТРОЙСТВОТО И БЕЗОПАСНАТА ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ПРЕНОСНИТЕ И РАЗПРЕДЕЛИТЕЛНИТЕ ГАЗОПРОВОДИ И НА СЪОРЪЖЕНИЯТА, ИНСТАЛАЦИИТЕ И УРЕДИТЕ ЗА ПРИРОДЕН ГАЗ
    Наредба по чл.200, ал.1 от Закона за енергетиката
    Там не открих забрана за това (или поради късния час или защото не искам да видя такова нещо.. или не чета правилната наредба )
    Този пост е редактиран от MartinM; 18-04-19 в 11:31.

  6. Novice
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    1
    #95

    Отговор: Избор на газов котел.

    Здравейте,
    Предстои ми избор на газов котел и радиатори. Става дума за апартамент, ново строителство с добра изолация: всекидневна и трапезария (27 кв.м.), спалня (14 кв.м.) и баня (4,5 кв.м.). Що се отнася до котела съм се спрял на два варианта:
    1.Bosch Condens GC2300W 24/30 C 23
    Диапазон на мощност (40/30 C) : 3.30 - 25.20 kW
    Макс. мощност за БГВ: 29.40 kW
    Максимален дебит на БГВ при DT 30 C [l/min] - 11.50

    и
    2. Immergas Victrix 24 TT 2
    Диапазон на мощност (80/60 C) : 3.00 - 20.60 kW
    Макс. мощност за БГВ: 23.60 kW
    Максимален дебит на БГВ при DT 30 C [l/min] - 14


    Някои от тези добър вариант ли е и ако не какъв бихте ми препоръчали.
    Другият ми въпрос е избора на радиатори. Изводите са направени за радиатори H1400 и ако се спра на следният вариант: https://marmag.bg/produkti/vik-i-oto...400-301w-italy , колко глидери ще са ми нужни за всяка от стаите.
    Този пост е редактиран от ge0rgi; 04-05-19 в 01:07.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #96

    Отговор: Избор на газов котел.

    За радиаторите 18/9/3 мисля че са оптимални бройки, стига да има място. Котлите - и двата са подходящи, само не знам как така първия с 30кВт осигурява 11.5л/мин БГВ, а втория с 24кВт осигурява 14л/мин? И в двата случая при дТ=30. Някой лъже здраво, ама кой - не знам

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #97

    Отговор: Избор на газов котел.

    Аз намирам други данни на страниците на вносителите и дебитът на Бош 2300 е повече, разбира се.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,563
    #98

    Отговор: Избор на газов котел.

    Bosch- а е 14l/min при делта 30гр. a TT-то 12,2l/min. Никой не лъже, някой грешно преписва.

  11. Novice
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    5
    #99

    Отговор: Избор на газов котел.

    Здравейте и от мен. От няколко дни чета из темите за избор на газов котел включително и дългата затворена тема от 166 страници. Много неща научих, много ми се изясниха, но има и такива които са ми малко объркващи. Предстой ми да се газефицирам и виждам че е много важно правилното проектиране и изграждане на отоплителната инсталация. Ще се опитам максимално ясно и кратко да опиша ситуацията.
    Става въпрос за етаж от къща с чисто отоплявани 55 кв.м, вътрешна изолация стени и тавани от 5 см. минерална вата и гипсокартон, двоен стъклопакет ПВЦ дограма с Ка стъкло. от 10 години се отоплявам на камина с дърва и водна риза. Системата е изградена от тръби с алуминиева вложка фи 16, като има колектор и от там тръгват по две тръби до всеки радиатор. Ето и повече информация.

    Стая Размер кв.м Кубика м3 Радиатор размер Радиатор мощност при °C
    Коридор 3х1.24 - 3.75 2.45х3.75 - 9.18 няма топли се от хола преход със сводче е
    Хол 3.30х6.20 - 20.46 2.45х20.46 - 50.12 Трябва да се монтират 2 бр.
    Кухня 4.70х3.25 - 15.27 2.45х15.27 - 37.41 Al Helios 24 бр. х 60 194 вата на глидер при 60°C - 4654W
    Спалня 3.75х3.30 - 12.37 2.45х12.37 - 30.30 Панелен COMRAD 180х60 при 90°C/70°C - 4768 W
    Баня 1.80х1.60 - 2.88 2.40х2.88 - 6.91 Лира 160х45, 33 тръби + Ал. тръба по пода 988 W
    Целия етаж 54.73 кв.м 133.92

    За котел съм се насочил към Bosch Condens GC7000iW 20/24 C 23 или IMMERGAS VICTRIX 24 TT 2 ErP причината да не избера едно контурен е че бойлера ми има серпентина, но е 80 л. а нямам място за по голям. В един пост Лазар беше казал че 80 л. бойлер е малък.

    Ето и въпросите на които се надявам да ми отговорите. Много бих се радвал Лазар да се включи, като не подценявам и помощта на всички ви.
    1 - Кой котел да избера или да ми предложите друг вариант с максимално ниска мин. мощност който да е в този ценеви диапазон.
    2 - Каква мощност да бъдат радиаторите, които трябва да монтирам в хола ( имайте предвид че и коридорчето ще се топли от там )
    3 - Радиатора в спалнята може да отиде в хола и да купя по малък за спалнята. Идеята ми е максимално да се балансират мощностите на радиаторите спрямо размерите на стайте, че сега не са много балансирани. Приемам всякакви варианти за оптимизация и балансиране на радиаторните мощности в стайте.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #100

    Отговор: Избор на газов котел.

    И двата котела са подходящи, както и новия Condens 2300. Радиатори за хола - 2бр. 600х1600 е добре

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,593
    #101

    Отговор: Избор на газов котел.

    Няма нужда от твърде голямо "балансиране" на радиаторите. Колкото по-големи, толкова по-добре. Слагай максимално големите, които позволява помещението. Няма проблем с преоразмеряването. Има проблем, когато са по-малки. Още повече, че при новите кондензни котли е най-добре да се използва по-ниска температура на водата - под 55гр. примерно. Тогава мощността на радиаторите пада, което няма да е проблем с големи радиатори, за разлика от малките.

  14.  
     
  15. Novice
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    5
    #102

    Отговор: Избор на газов котел.

    Mнoгo блaгoдapя зa бъpзия и тoчeн oтгoвop. Ceтиx ce зa oщe двa въпpoca.
    1 - Koтeлa щe cтoй нa тaвaнa a eтaжa ĸoйтo щe ce oтoплявa e пoд нeгo paзcтoяниeтo e oĸoлo 8м. Πитaнeтo ми e ĸaĸъв paзмep дa ca тpъбитe oт ĸoтeлa дo ĸoлeĸтopa. Koлeĸтopa e eдин цoл oт нeгo тpъгвaт шecт ĸpъгa дo вceĸи paдиaтop c paзмep фи 16.
    2 - Πoддaвaщaтa и вpъщaщaтa тpъбa щe ce вдигнaт дo гopнoтo нивo нa ĸoтeлa oт тaм щe въpвят xopизoнтaлнo 3,4 мeтpa и щe ce cпycнaт дo дoлния eтaж ĸъдeтo e ĸoлeĸтopa. Πитaнeтo ми e тpябвa ли дa ce мoнтиpaт oбeзвъздyшитeли в нaй-виcoĸaтa тoчĸa. Cпopeд мaйcтopa нe e нeoбxoдимo cиcтeмaтa билa зaтвopeнa и нямaлo дa имa пpoблeм. Aз ce oпacявaм чe тaм щe ce пoлyчи въздyшнa възглaвницa бeз oбeзвъздyшитeли.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #103

    Отговор: Избор на газов котел.

    Тръбата да е поне ф32, а обезвъздушители според мен са нужни и на двата щранга.

  17. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #104

    Отговор: Избор на газов котел.

    Цитат Първоначално публикувано от Rafting Виж публикацията
    Mнoгo блaгoдapя зa бъpзия и тoчeн oтгoвop. Ceтиx ce зa oщe двa въпpoca.
    1 - Koтeлa щe cтoй нa тaвaнa a eтaжa ĸoйтo щe ce oтoплявa e пoд нeгo paзcтoяниeтo e oĸoлo 8м. Πитaнeтo ми e ĸaĸъв paзмep дa ca тpъбитe oт ĸoтeлa дo ĸoлeĸтopa. Koлeĸтopa e eдин цoл oт нeгo тpъгвaт шecт ĸpъгa дo вceĸи paдиaтop c paзмep фи 16.
    2 - Πoддaвaщaтa и вpъщaщaтa тpъбa щe ce вдигнaт дo гopнoтo нивo нa ĸoтeлa oт тaм щe въpвят xopизoнтaлнo 3,4 мeтpa и щe ce cпycнaт дo дoлния eтaж ĸъдeтo e ĸoлeĸтopa. Πитaнeтo ми e тpябвa ли дa ce мoнтиpaт oбeзвъздyшитeли в нaй-виcoĸaтa тoчĸa. Cпopeд мaйcтopa нe e нeoбxoдимo cиcтeмaтa билa зaтвopeнa и нямaлo дa имa пpoблeм. Aз ce oпacявaм чe тaм щe ce пoлyчи въздyшнa възглaвницa бeз oбeзвъздyшитeли.
    Ако има възможност, смени тръбите от колектора до радиаторите с ф20

  18. Novice
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    8
    #105

    Отговор: Избор на газов котел.

    Здравейте, бих искал да Ви споделя моя казус и помоля за мнение относно избора на кондензен газов котел. Става въпрос за новопостроена къща на два етажа с чиста площ за отопление на 1 етаж 70кв/м, 2 етаж 70 и стълбищна клетка на която няма да има отопление по 7 кв/м съответно на двата етажа. Къщата ще бъде изолирана с графитен стиропор 12см външна изолация, таваните на втори етаж имат 8см каменна вата с гипсокартон, подпокривното пространство ще бъде изолирано между гредтие на покрива с 10см каменна вата и картон. Отоплението започва да се изгражда в момента - водно подово на двата етажа - тръба ф17, стъпка на полагане 10см, на първи етаж, който е повдигнат на 60см над земята има поставен 4см фибран + 1см от подложката за подово, на втори етаж подложка с 3см изолация. Допълнително ще бъдат оставени изводи за конвектори общо 6, по три на етаж, в спалните и в общото помещение на първи етаж. Къщата ще бъде газифицирана към Овергаз централно. Към момента ми предлагат следните варианти за кондензни котли:
    1- Газов котел Wolf FGB - 28 едноконтурен мин мощност 4,8 kw max 24 kw + отделен бойлер с две серпентини 200л.
    2 - Газов котел Vitodens 111-W 26kW(Кондензен) - Vissmann 4,7 - 26 kW с вграден бойлер 46л
    3- Газов котел Vitodens 100-W 26kW минимална мощност 4,7 плюс + отделен бойлер с две серпентини 200л
    Като предимство на Висман ми изтъкват топлообменниците от неръждаема стомана.

    Поздрави,
    Благодаря за отгворите.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 7 от 12 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 22:09
  2. проблем с газов котел
    От kora във форум Отопление
    Отговори: 7
    Последно: 19-01-14, 16:48
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 21:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 22:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 22:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе