Страница 84 от 90 ПърваПърва ... 34748283848586 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,246 до 1,260 от общо 1350
Like Tree298Одобрявам

Избор газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,553
    #1246

    Отговор: Избор газов котел

    Така е. Аз съм от много години във форума, но за пръв път ми се налага да чета за газови котли. Прочетох последните 30 страници, както и мненията ти в другия форум, обаче ще съм ти признателен, ако и ти си кажеш мнението.

    Иначе с помощта на колегите горе се ориентирах - двуконтурен 24/30 кв, терморегулатор. В мокрото помещение за всеки случай ще си оставя изводи за обемен бойлер, че знае ли какво ще стане занапред.. външен датчик доколкото разбирам няма да стане - стената е източна.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #1247

    Отговор: Избор газов котел

    Двукунтурният е хубаво нещо и без забележки(що се касае до мен), но докато някой не пусне още един консуматор, поне при тези с дебит под 13л.
    Един балансиран избор са бойлерите с вграден водосъдържател.
    podredko одобрява това.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1248

    Отговор: Избор газов котел

    Единственото предимство на двуконтурния котел пред едноконтурния е компактността, по всички други сравнения отстъпва. Но при положение, че човек смята да слага за резерва и обемен бойлер, няма причина да избере двуконтурен. С едноконтурен + 100л подходящ бойлер (или 120, или 150) топлата вода също никога не свършва, идва по-бързо до отворения кран, винаги с еднаква температура, не се влияе от пускане или спиране на друг кран, има възможност котелът да е по-малък и по-икономичен. Единствено едноконтурният може да се комбинира със соларна система в един бойлер.....и т.н. Вярно е, че след 20г газификация в Бг, все още има инсталатори, които не знаят как се подвързва едноконтурен котел и го връзват като радиатор, което е кощунство!
    Този пост е редактиран от Lazar; 09-06-23 в 19:39.
    pip00, lazarus18, doooon и 1 други харесват това.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #1249

    Отговор: Избор газов котел

    Факт, но пък за апартамент не е за пренебрегване.
    За това казвам, че този с вграден буфер е нещо средно.
    А той май ще слага обемен понеже няма извод за топла вода от котела.
    podredko одобрява това.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1250

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Rakeem Виж публикацията
    За това казвам, че този с вграден буфер е нещо средно.
    .
    Не знам защо да е средно, това си е котел + бойлер, само че (относително) компактно изпълнение и по-скъпо съответно. Аз не пренебрегвам двуконтурния котел, просто разяснявам разликите и оставям клиентът да избира сам. Защото на 90% от клиентите не им е даден този шанс
    doooon одобрява това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,553
    #1251

    Отговор: Избор газов котел

    Изводи за бойлер ще оставя, ако реша в бъдеще, че трябва топла вода там. Щрангът е отделен и няма да има връзка с щранга на, който ще е котлето, ако не си причиня да разбивам стени и подове и да ги съединя. Хич не ми се прави това, но от друга страна ми се иска да имам и алтернатива. Ще го помисля още малко. Благодаря на всички за включването.

    Ще разгледам и тези с вградени водосъдържатели. Въпреки че са малки като обем, пак е по-добре от нищо.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1252

    Отговор: Избор газов котел

    Не гледай обема, той никога не свършва, защото като почнеш да харчиш, започва доподгряване с мощност 24кВт, а не с 3кВт, като при електрически бойлер
    gurcayy одобрява това.

  10. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #1253

    Отговор: Избор газов котел

    Това значи ли, че мога да сложа 60-80 литра бойлер към едноконтурен котел?
    Бях останал с впечатлението, че в такава система се слага задължително голям обем.
    Аз и в новото жилище мислех да сложа за всеки случай един малък бойлер на ток при евентуални аварии и спиране на газта.
    Ако мога да комбинирам уреда да се ползва и в двата варианта ще е супер.
    Не знам съществува ли такъв бойлер.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1254

    Отговор: Избор газов котел

    Принципно можеш, но няма голям избор на пазара. Преди съм монтирал 60л стенен, четвъртит, с формата на котела, на Вайлант, но беше към 1300лв преди 15г.. В момента Бош имат 65л, модел W 65 OB C, с 18кВт серпентина за 1139лв, но не съм монтирал такъв. Най-малкият стенен на Теси, със 17кВт серпентина е 100л на цена 539лв, имат 120л за подов монтаж под газовия котел, на цена 1429лв. Със сигурност има и други, за които не се сещам. Обикновено монтираме 100-120л стенни на Теси, като най-изгодни. Големите 200-300л с 2 серпентини - само когато се комбинира със солар. А иначе при вградените бойлери в газови котли се ползват 2 типа - със серпентина, за по-обемните и със слоесто пълнене за по-малките литражи - там се ползва пластинчат топлообменник и втора помпа
    lazarus18 и podredko харесват това.

  12. Moderator
    Тук е от
    Aug 2006
    Мнения
    8,827
    #1255

    Отговор: Избор газов котел

    Благодаря за изчерпателния отговор. Мисля, че ще намеря място за 100 литра.
    Малко лаишки въпрос. Този бойлер нали го топли котела на газ? Може ли при липса на газ да се загрее с ток?

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #1256

    Отговор: Избор газов котел

    На двукунтурен може да се сложи малък(30-40л) бойлер на ток непосредствено след котела.
    Така ще имаме буфер при повече консуматори + подсигуряване на някаква топла вода в случай на авария с газта.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1257

    Отговор: Избор газов котел

    Говорим за електрически бойлер със серпентина:
    https://tesy.bg/produkti/elektriches...vna-serpentina
    За двуконтурен котел има друга схема, която също съм изпълнявал доста пъти и сме я коментирали тук във форума през годините. Нужда е обаче една помпа (за предпочитане санитарна, месингова, с не чугунена) и като се ползва вградения пластинчат топлообменник на двуконтурния котел, може да се подгрява бойлер без серпентина, на слоест принцип и тогава вече може бойлерът да е малък 30-50-80л. Помпата се включва и изключва при нужда от термостат, чийто осезател е допрян до водосъдържатела. За целта се пробива кожуха и датчиха се пъха под изолацията, да контактува с водосъдържателя.
    Този пост е редактиран от Lazar; 10-06-23 в 16:29.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2022
    Мнения
    55
    #1258

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Единственото предимство на двуконтурния котел пред едноконтурния е компактността, по всички други сравнения отстъпва. Но при положение, че човек смята да слага за резерва и обемен бойлер, няма причина да избере двуконтурен. С едноконтурен + 100л подходящ бойлер (или 120, или 150) топлата вода също никога не свършва, идва по-бързо до отворения кран, винаги с еднаква температура, не се влияе от пускане или спиране на друг кран, има възможност котелът да е по-малък и по-икономичен. Единствено едноконтурният може да се комбинира със соларна система в един бойлер.....и т.н. Вярно е, че след 20г газификация в Бг, все още има инсталатори, които не знаят как се подвързва едноконтурен котел и го връзват като радиатор, което е кощунство!
    Спор няма, за къща с три бани и пет мивки двиконтурния издиша
    За жилище с една баня и две мивки, двуконтурните нямат проблем защото правят около 15 литра топла вода а реално дебита на душ + мивка е толкова.
    Не знам защо се пропуска модулацията, на котлите.
    Не знам защо се пропуска, че при една многофамилна къща, и един котел,има вероятност за леки спорове, кой колко се е топлил, къпал готвил, като дойде фактурата в края на месеца.

    Стибел Елтрон са го измислили още 1960 година, топла вода на проточен принцип, тук обаче едно от наследствата на отвратителния соц е бързовар и неговата комбинация с варел.

    И да така е, всеки сам си оценя.

    https://www.youtube.com/watch?v=XQ_t...=STIEBELELTRON

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1259

    Отговор: Избор газов котел

    Не знам защо се намесват многофамилни къщи? Един масов български апартамент е 50-80м2 и голяма част от тях вече са добре изолирани - как точно се вписва в такова жилище един двуконтурен Висман Витопенд100 с минимална мощност 10,5кВт. Дори и новия Витоденс100 с минимална мощност 4,5кВт идва прекалено голям, много по-добре пасва един едноконтурен с минимална мощност 2кВт. За по-големи еднофамилни къщи също едноконтурният с бойлер се вписва много по-добре, дори и да няма солар, а то много често има.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2022
    Мнения
    55
    #1260

    Отговор: Избор газов котел

    Ако с 2квт се топли апартамент зимата при отрицателни темп., то не виждам смисъл от инсталация за отоплеие, просто си взимаш една духалка за 30-50 лв и си в джаза, а ако си по-кален слагаш още един чифт чорапи и една блуза и даже духалка няма да купуваш.

    Остава само да си плеснеш един 60 литров варел с бързовар за топла вода (може и без него, защото често изгарят тези савецки отломки, пък и топлата вода е буржоазен каприз) и си перфектен.

    Иначе тук имаме двуконтурен модел с мощност от 3,2 до 25 квт.

    https://*********/gazovi-kotli/gazov...ukonturen.html

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 84 от 90 ПърваПърва ... 34748283848586 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 08-08-17, 23:52
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе