Това си е лично мое мнение и не задължавам никого с него.
Аз да ти кажа разполагам с този модел https://www.technomarket.bg/products...-nsb-e12ek-ua3 Посредствен инвертор,спя в същата стая и досега е пукал точно 2-3 пъти!Не е от най-тихите,но изобщо не ми пречи на съня!Явно въпрос на вкус....
За Fujitsu тишината има написано много . Ако беше сложил примерно MHI още щеше да си го ползва а не да е разочарован изцяло от климатиците ...
justify , съгласен съм че КОП-а при температури над +7 градуса(там където се мери по спецификация) е по-висок, ама КОП 10 при зададени 22 градуса в стаята ...
Има и нещо друго - където климатикът има висок КОП(при високи външни температури) то не ти трябва много енергия за да стоплиш стаята. В смисъл при 15 навънка да кажем ти трябват 5кВ да стоплиш. КОП-а е 5, значи ползваш 1кВ, икономия 4кВ. Ако навън обаче е -10 и на теб ти трябват 21кВ за да стоплиш, а КОП-а ти е 3 си спестил 14кВ. Е какво излиза, че голямата икономия е когато ти трябва много енергия, т.е. като е студено, а тогава КОП-а е нисък.
за SCOP-а представа нямам как точно го смятат (не като идея, а като конкретна сметка). Може като пералните дето харчели 6 кубика вода на година.
Аз с моите двама хубостника сравнявайки изгорените киловати за отопление 2010-2011 с 2012-2013 зимите, че бяха горе долу еднакви температури, докарвам SCOP към 3 при 21-22 градуса в стаите.
И на двата ми климатика КОП-а при 7 градуса е над този условен SCOP от 3 дето го смятам.
За мен това с SCOP-а е врътка на производителите. В един момент КОП-а стигна върха и за да може числото да катери нагоре почнаха с SCOP-овете, пък кои видял, че има S отпред, кой не видял ... И някой климатици след преминаването от COP на SCOP взеха че от B станаха A клас.
Знам че ще кажете че има регулация на ЕС, ама ...
То се знаеше ,че ще има много объркани хора-клиенти след преминаването към сезонния коефициент.Каква е била идеята на производителите и ЕС можем само да гадаем.Наша грижа е да разясним на клиентите какво означава това и как се измерва,за да се получат тези високи стойности.
Твърдението за преминаване от по нисък в по-висок клас е невярно.Досега отчитането не беше реално, тъй като не отчиташе температурите в отделните климатични зони на Европа.Ние попадaхме и попадаме сега според новата директива в най-студения климатичен регион/пояс. Сега се отчита реалният коефициент на преобразуване във всеки климатичен пояс според данните събрани от метеорологичните институти .От 2013 год. SCOP "A" e от 3.4 до 4 коефициент.Последователно се въвеждат "А+", "А++" , "А+++" през 2015, 2017, 2019 години. След 2019 година SCOP ще е със следните "А" обозначения : "А", "А+" , "А++" и "А+++" .За всеки две години има етикет който ще се "прилага" поставя на продаваните климатизатори и като последният етикет въвежда от 2019 година SCOP "А+++" и от 1 януари 2019 година нататък ще остане последният етикет от точка 1.4 на приложение III.Третата колонка със синьо квадратче се отнася за нашата държава(климатичен регион) и гледаме SCOP само в тази колонка.Според следните таблици и климатични пояси/региони" eтикетирането е както следва от 2013 година :
етикети климат
.jpgетикети климат
.jpgетикети климат
.jpgетикети климат
.jpgетикети климат
.jpgетикети климат
.jpgетикети климат
.jpg
Все пак винаги можете да "коригирате" "грешката" която сте допуснали- просто продайте климатиците и преминете на друг вид отопление.
Този пост е редактиран от justify; 21-11-13 в 16:45.
Някой има ли опит с климатик Фуджитсу Асиа 12 - инверторен - дали може да се преправи на термопомпа? Искам да загрява вода за две алуминивеи радиаторчета за 2 малки стаи по около 12 кв.м. всяка. Не ми харесва отоипленитео с климатик, а го имам наличен и искам да го преправя в малко парно.
Специалисти ми казха, че не се знае след преработката как ще работи електрониката и дали няма да се обърка нещо.
Преработка сигурно ще се намери кой да направи(да ви вземе парите), но въпросът е там, че според мен няма да топли и да загрява достатъчно радиаторите за да отоплява защото няма вдига достатъчно температура на водата .Термопомпите въздух-вода се най-ефективни с подов вид отопление, което предполага прекарване на тръби в пода...
Ами моето добиче FTX60GV е с КОП - 3.43 и го водеха B, сега гледам е с SCOP 3.74 и го водят A.
Не знам откъде ги извади тези данни при теб но това дето аз виждам из нета е че едно време 3.60>= COP > 3.40 е било B, сега 4.0 >= SCOP > 3.4 е A.
К'во да ти кажа - този моя климатик откак съм го взел - цената му се вдига, от клас B стана A. Страшни еквилибристики падат. Ама така е - жените искат клас А (не че знаят какво е) и ето EC им дава клас A.
SCOP не е = на COP. COP e "статичен" показател за +7 външна и +20 вътрешна без изобщо да се отчита климатичния регион.Сега видно то етикетите и директивата SCOP варира съобразно климатичния регион което е равносилно на външните температури в този регион.
Няма място за сравнение/съпроставяне на двата критерия.
ами то +7 си е +7 независимо от климатичния регион .. за други градуси си има сервизно .. сега стана объркващо за масовия потребител
Аз имам следния въпрос: Имотът ми има 130 кв. м площ, разхвърлена на три етажа, със средна височина 2,70 метра, като не включвам изобщо външните коридори и стълбища. Енергото ми разрешава 13 kWh номинална консумация. Ако не ползвам осветление и топла вода, каква кубатура бих могъл да отоплявам с тази мощност, ползвайки конвектори? Няма възможност за локално парно, ако някой се интересува от такава опция. Ко прайм?? За жегите през лятото ще попитам по-късно
По старата формула 1кВ на 10 квадрата, тамън си топлиш 130м2 с 13кВ. Даже така както са едно над друго и с по-малко ще се стоплиш.
Ама ако трябва на всеки 13м2 да изръсваш по едно 2000 лева за климатик - бая инвестиция ще дойде
А колко ще струват конвекторите с управлението? Топла вода ще трябва да си сгрявам на двора с дърва, да си светя със свещи и да слушам радиоточка. Ебати комфорта, ебати чудесията...