Отговорът ме задоволява напълно.Благодаря.
Хайде едно питане и от мен. Ще се скъси ли живота на един инвертор( примерно GE 25), ако поради някакви причини( висок минимум, прекалено мощен за помещението, ниска поддържана темп.), постоянно работи в он-офф режим.
Включването и изключването стават на минимална мощност на компресора. Високият минимум по мое виждане е нещо положително за компресора.
При това непрекъснато включване и изключване компресора ти едва ли работи с повече от 25% от мощността си. Нито него го натоварваш с нещо нито електрониката, а за останалото отговаря софтуера. Има заложено минимално време за работа след включване и минимално време за включване след изключване. Едното е с цел движение и връщане на маслото, а другото за да може наляганията да се изравнят, да не тръгва при високо нагнетателно налягане.
Това често включване и изключване Вален1,не обезсмисля ли малко работата на инвертора-или все едно сравняваме инверторен с конвенционален климатик?И така не генерираме ли повече загуби,с допълнителната работа на компресора първоначално да вдигне,а при спиране да изравни налягането,и не променя ли се микроклимата в стаята в по широки граници?А и компании като саньо и тошиба са хвърлили много средства,да създадът компресори работещи до уникално ниски минимуми,точно с тази цел?
Колко ли пък е трудно да развъртиш един DC компресор на ниски обороти, че всички производители да не могат да го направят. Могат, ама повечето не го правят или пък го правят само за японският пазар.
След като суперниският минимум е толкова хубаво нещо за системата, защо някой производители го предлагат само за Япония, но не и извън нея.
Вален може и да е прекалено скъпо за да го правят. Нека не забравяме, че този минимум е предимно при климатиците от най-висок клас за Япония, където и цените са доста "приятни", а и технологиите доста високи.
Иначе ако сравним един компресор с един автомобилен двигател, всяко едно ускорение от 0 натоварва и износва двг повече от равномерното подържане на постоянна скорост и обороти, не е и случайно, че колите ползвани предимно за дълъг път изкарват с един двг, много повече км от такива ползвани предимно за градско шофиране.
Аз може ли тъпо да попитам колко харчи климатика? Четейки за този модел разбирам,че при номинал, т.е. при т-ра 7 градуса харчи 0.7kw Доколкото разбрах при минусови температури навън, мощността му пада с 20%.Което означава,че при минус навън номиналната мощност пада от 3.2 на 2.56 и тогава климатика харчи 0.560kw.Правилно ли съм разбрала? Добре, а колко харчи при температура навън над тия 7 градуса?
Харчи колкото е нужно. При 7°C навън ще харчи 0.7 kW само ако вътре е 20° и имаш такива огромни топлозагуби, че за поддържането на тези 20° са ти нужни цели 3.2 kW.
Ако не ме разбра - зависи от помещението и никога потребяваната мощност не е константа. Плюс това говорим за инвертор.
Аз питам, защото като купувах моите, ми казаха от фирмата,че максимума, който харчи климатика е 0.7kw.Но защо тогава има максимум мощност,която показва,че при максимум мощност от 4.5, изчислявайки по формулата за отдавана мощност според COP 4.57,се получава,че харчи близо 1kw. Не съм физик,нито математик,но по прости сметки,значи харчи над тия 0.7.Права ли съм или всичко това са мои тъпи размишления?)
Климатикът ти може да харчи в границите от 10-20 W до малко над 1 kW. Усреднената консумация ще е горе-долу 250-350 W. COP не е постоянно число и се променя както с отдаваната мощност, така и с температурата. Не можеш да разделиш максималната мощност на COP при номинал и да получиш колко харчи на максимум.
За този модел не са дадени данни в сервизното за консумация при мин и макс.
А бе и аз така си мислех...И да, не ми е вярно това,че използвам COP при номинал...да да.Благодаря ти!
Е той ЦОП-а при максимум едва ли ще е над 3,5 -както и максималната консумация би следвало да е над 1000W за този модел.4,5 е при т.наречената номинална мощност от 3,2kw