Живеем 2ма човека тук и наистина всеки ден точим бойлера с къпане. Апт-а е изолиран сравнително добре и има дограма навсякъде, но покрай нея е по-хладно със сигурност. За котела не съм сигурен, но има циферблат и изписва градуси - изглежда, че спира от време на време когато достигне дадената температура (или малко над нея). На последен етаж сме и реално единствено от хората под нас може да дойде някаква топлина. На база на по-старите сметки ми изглежда, че нещо не му е както трябва, или хората преди нас са мръзнали / рядко са ползвали апартамента като цяло.
За 200 квадрата отопляема площ- къща.Стени със 38 см. едроформатни тухли поротерм (още няма изолация, лятото ще има), 5 камерна дограма със троен стъклопакет. Водно подово на всякъде, котел Бош конденз 2500, едноконтурен със 300 литра бойлер със две серпентини и солар. Управление СТ100 дневна темп 23 градуса, нощна 20. За ноември 178 кубика газ 125.77 лева като го пуснахме на отопление на 10 Ноември така че не е за цял месец. По груби сметки за Декември ще бъде двойно около 250-260 лв.
Sent from my iPhone using Tapatalk
За топла вода за битови нужди (БГВ) не трябва да имате никакви проблеми, нито много високи сметки с газов котел. За разлика от климатиците, БГВ на газ е по-комфортна (безкрайна топла вода) и сравнително по-евтина опция от бойлер. За да не сте доволни от БГВ на газ, значи имате някакви технически проблеми. За пореден път ще напиша, че при значително и продължително къпане от женския състав, лятото никога не съм плащал повече от 20-25лв. за газ. Да предположим зимата, че е малко повече (няма как да знам разхода само за БГВ), заради по-студената външна вода. Това с архаичен, вече 10г. модел котел на Имергаз.
Аз вече имам някаква представа как се представя новия котел Bosch 2500, който замени 10-годишия Ariston.
За месец ноември 2018 разхода е 107 куб, а за ноември 2017 със стария котел е 159. Миналата година месеца е бил доста по-топъл.
Вече ползвам и стаен програматор, настроен на 23,5* докато сме вкъщи и 21,5* през другото време.
Определено съм доволен от смяната и изненадан от размера на икономията.
Ще дам справка как е и в края на отоплителния сезон.
Аз успях да направя външната изолация пролетта, преди да започнат дъждовете. 10 см стиропор с плътност 22 - поръчах си го и пак 10 см фибран за първият ред над пътеките.
Миналата есен с доста налучкване, игра и една авария имах 1400 м2 зо октомври-декември.
Сега резултатът е 700 м3 за трите месеца. Все още експериментирам чат-пат.
Доста по-лесно се поддържа комфортна температура, с около градус нагоре спрямо миналата зима. С он/офф термостат съм.
Тук влиза и БГВ и котлони.
Здравейте, на всички и честита нова 2019 !
Да се включа и аз по темата, за миналия отоплителен сезон окт.2017 до март2018 сметка за газ 624лв.
Двустайна панелка 53 кв.м., сверно изложение, южен хол. Изолация навсякъде където може. Външно фибран 5 см. вътрешно xps 3см. Зидана тераса, на тавана 3см xps, детска стая таван 1см декоративни плоскости - стиропор, хол - една стена гипсокартон и вата. ПВЦ дограма навсякъде, но не много добра, защото духа. Апартамента като цяло е студен с изключение на хола.
Котелът е Immergas Victrix TT 24 1E, кондензен 3-24 kW. Без стаен термостат, но с външна сонда.
Преди Коледа монтирах CARw2 + Dominus модул и имам някои технически въпроси, които ще поместя в друга тема. Може би "Отопление на газ +БГВ" е подходяща, но искрено се надявах да намеря отделна тема за котлите на имергаз - проблеми, режими, настройки, разход.
Този пост е редактиран от Coriolis; 03-01-19 в 15:04.
Шумен, тухлен апартамент 85 кв. м., последен етаж, без топлоизолация, PVC дограма без к-стъкло. Котел Viessmann Vitodens 100w. Стоманени радиатори в три стаи, кухня, баня (лира), тоалетна (лира) и на остъклена с PVC тераса против замръзване (радиатор с термоглава). Включване на отоплението на 5 октомври в режим от 6 до 23 часа - 22 градуса, от 23 до 6 часа 19 градуса. Температурата на горещата вода е настроена на 45 градуса, на парното на 55 градуса. Баня с вана, четиричленно домакинство. Количество изразходван газ от 1 октомври до 31 декември - 642 м3. Платени 582 лева за 3 месеца.
Този пост е редактиран от leonartis; 05-01-19 в 13:55.
Здравейте на всички, честита Нова 2019 година!
Извинявам се предварително ако не е тук мястото за което искам да питам.
Живея в Шумен и искам да мина на газ. В момента се топля на климатик но искам да направя локално парно на газ. Живея в кооперация на последен етаж. Изложението е изток и запад, имам pvc дограма 5 камерна с к-стъкло. Вътрешна изолация от гибсокартон с минерална вата 10см на тавана и на външните стени. Апартамента е 70 кв. Състои се от 4 стаи, коридор и обща баня с тоалетна, височината на стаите е 2.6 м .В момента нямам изградена инсталация,само съм подал документи за газифициране. Идеята ми е радиаторите да са алуминиеви и котела да ми захранва направо банята. Ще съм ви много благодарен ако ме насочите към газов котел и даже как да се направи инсталацията на локалното парно. Притеснявам се дали фирмата ще ми направи най оптималното решение за моя случай и също така се притеснявам колко ще ми бъдат сметките. Ако можете да дадете и някаква прогноза колко ще бъдат сметките ориентировъчно. Много благодаря предварително!
При нас по съвет на изпълнителя възложихме първо да ни направят проект за отоплителната инсталация. Четейки и тук във форума за проблемите с неправилно пресметнати радиатори имах притеснения, но се осланях на доброто име на изпълнителите. Половин година след изпълнението на инсталацията и след 3 месеца отопление имам едно лаишко наблюдение, което ме кара да мисля, че всичко е добре изчислено. С безжичен термостат сме, който е сложен в хола. Когато му задам 22 градуса и например термометърът показва 21.5 по същото време във всички останали помещения температурата е 21.5. Купих дори на hama метеостанция с три датчика ей така да следя. Специалистите да кажат дали наблюденията ми са основание за коректно заключение, че инсталацията е добре, един пост по-нагоре съм коментирал резултатите от първите три месеца. Имам и още интересни данни, но чакам още малко да се натрупат за да ги обобщя. Измервам показанията на газомерите на още два апартамента, единият изпълнен от същата фирма, държи уредите на същите показатели както и ние. Всички сме с котли на Viessmann, в третия апартамент няма термосттат, показанията вървят с 10 процента по-долу, но апартаментът е изолиран. Това малко офтопик. Не знам дали е прието тук да се споделят имена на фирми, тъй като сме доволни и от проектирането и изпълнението на нашата инсталация бих могъл да споделя впечатления и контакти на лично съобщение. От Шумен съм.
Това според мен означава 600 м3 за трите месеца ? Пак ли за 85 м2 апартамент ? Интересно ми е, защото моят котел е като вашите, но съм с подово и отоплявам почти 240 м2, двуетажна къща, за 700 м3. Аз съм с безжичен он/офф. Ще е интересно ако има наблюдения как работи през денонощието котелът без термостат. Аз го имам отначалото на инсталацията и никога не съм го махал.
642 кубика за три месеца, апартамент на четвърти етаж, тухла, над него има необитаеми тавански стаи. Калкан юг, външна северна стена на хола където е термостатът. На котела без термостатът съседът ми обясни, тъй като е малко по-старичък Viessmann, който нямал дисплей, започнал на око да намалява температурата на водата когато излиза, никога не го изключва/гаси, но намалявал температурата. Не знам какъв е ефектът от това. Ето как се движат като разход в лева трите домакинства от началото на годината през първите четири дни.
Апартамент НИЕ и апартамент 2 са идентични съответно на четвърти и на втори етаж. Изпълнението на инсталациите е идентично, и двете работят в еднакъв зададен режим 45 градуса вода, 55 градуса вода за отопление, термостати съответно на 22. Апартамент 1 е с ок. 4-5 квадратни метра по-голям, с направена изолация на външен калкан и с изолация на таваните. Няма вътрешен термостат, но има външен за температурата, съседът ръчно при излизане на работа намалява температурата на горещата вода в парната инсталация. Не съм запознат с подробности.
Ето и подобни наблюдения за втората половина на декември.