Обратно!Първоначално публикувано от ror
Обратно!Първоначално публикувано от ror
Да, грешката е моя - дебита на помпата на котела и 1000-1200 L/h, а не L/min.
или обратно http://www.silpbg.com/techspec.htm до колкото разчитам таблицата, иначе и аз си мисля като теб.Първоначално публикувано от Lazar
Лазар, между другото, на кръга за БГВ на Вайлант VU слага ли се спирателен кран или нещо друго на постъпващата или връщащата се вода към серпентината?
В окомплектовката на Vaillant за връзка на едноконтурен уред с бойлер пристига фабричен фитинг с вграден възвратен клапан, който се монтира на връщащата вода на бойлера.
ще проверя утре, ама не се сещам да има подобна джаджа, да не би да се плаща допълнително
какво е поръчано? Това идва с окомпллектовката на бойлера. Ако си с друг бойлер, ще се наложи да монтираш такъв.
бийлера не ми е на Вайлант, значи джаджата върви с бойлера. Инсталатора ми поръчал и арт.306257 -Датчик за серпантинен бойлер, което не знам защо ми е. Котела нямя ли си вътрешен датчик за водата към серпентината?
Инж.Нейчев, за дебита на помпата в ръководството на котела има графика и не мога да преценя точно колко е. По абсцисата е разхода в L/h, а по ординатата напор в mH2O. 1200L/h e при напор около 2,7-2,8 mH2O. Не знам какво означава това.
Сега да споделя първи впечатления от работата на вентилаторния конвектор. С две думи - малко шумен, но много ефективен. Какъв ще е разходът на газ не мога още да кажа - трябва по-дълго наблюдение, но би трябвало да падне, защото без конвектора сутрин котелът се включваше към 7:00 часа (от икономичен режим към конфортен или от 18* към 22* в стаята) и достигаше 22* в стаята за около 2-2,5 часа при температура на водата 55*. С конвектора това стана за половин час при температура на водата 50*, и котелът изключи. И в двата случая котелът работи на минимална мощност и затова разходът му може да се приеме за константа. По нататък ще наблюдавам и ще пиша.
Поздрави!
Датчикът е задължителен. Той отчита температурата на водата в бойлера, за да може котелът да прецени кога да включи или спре циркулацията през серпентината. На кръга не БГВ е добре да се сложи кран и филтърПървоначално публикувано от ror
Здравейте! Харесвам коментарите, но колкото повече чета, толкова повече се колебая. Прекараха ни газ (което мислех, че ще е трудно) и трябва да си избера марка котел (двуконтурен) и съответно фирма. По принцип апартамента е 120 кв. м. (тухлен, старо строителство, изолация, дограма), но основно живее 1 човек, така че ще отоплявам една стая приоритетно. Познат ползва котел Фероли - кондензен и е доволен. Намерих дистрибутора за Варна, но той ми препоръча вместо котел на газ да си купя такъв на ток - щяло да ми излиза по-евтино. Газифицирани са още двама съседи - единият с Вайлант, другият с Теси. Още не са пуснали газ, така че нямам отзиви за тях. Много моля за съвети!
1200 L с остатъчен напор 2.7 м Н2О или по простичко казано - можеш да въртиш в инсталацията си 1200 литра ако съпротивлението й е максимум 270 mbar.
Сега виж колко е съпротивлението на конвектора и към него прибави: съпротивленията на тръбата която го свързва, вентилите към него и към колектора, вентилите около котела и така ще получиш цялото съпротивление в този участък на инсталацията.
Извиниме Лазар, но няма нужда от кран и филтър. Та нали това е водата, която котела си върти през инсталацията - просто е излишно, само ще натовариш цената на инсталацията.Първоначално публикувано от Lazar
Аз съветвам да не се монтира нищо!
Инж.Нейчев, благодаря за разяснението, но нямам идея как да определя тези съпротивления.
Поздрави!
Водата е същата, но трасето е друго - през серпентината, от която могат да се отделят парчета ръжда, люспи варовик, които да попаднат в топлообменника, ако бойлера се намира над котела. Даже вчера пуснахме такъв едноконтурен котел със стар бойлер 200л Татрамат, който преди това беше работил в стара стоманена инсталация с чугунени радиатори. Серпентината му е от тръба 1 1/4" - колкото и да я промиваш, наслоена ръжда - колкото искаш. Оскъпяването е около 10 лева, така че аз си слагам.Първоначално публикувано от eng.Neychev
Ами правилно ти е отговорил колегата - за една стая си вземи маслен радиатор за 70лв или пък газов конвектор за 400лв и си отоплявай едната стая. Газовият котел не може да работи само за една стая.Първоначално публикувано от Mima.gaz