Като си купуваш костюм си търсиш твоя номер, а не разчиташ на факта, че може да ти скъсят ръкавите и крачолите, нали?
Като си купуваш костюм си търсиш твоя номер, а не разчиташ на факта, че може да ти скъсят ръкавите и крачолите, нали?
Здравейте отново! Някой колега с двуконтурен Viessmann може ли да сподели каква е разликата между Eco и Comfort режим за БГВ?
В manual-a не е обяснено подробно, има 1 изречение, което горе-долу гласи, че при режим Comfort ще идва по-бързо топлата вода.
Защо тогава не е зададено по подразбиране? Какви са плюсовете и минусите на двата режима? Мерси предварително!
Този пост е редактиран от Creep; 21-09-16 в 12:44.
Здравейте! В режим ECO водата в пластинчатия топлообменник се поддържа на температура 35 градуса, дори и без да има потребление, ако се избере режим Комфорт тази температура в готовност ще бъде 55 градуса. Това съответно означава че по-бързо ще получиш топла вода на чешмата но също така води до по-голям разход за поддържането на 55 градуса.
Мерси за бързия отговор! Интересно с колко ли ще се отрази това на сметката, звучи доста примамливо...
Малко по-различно е положението - при режим ЕСО не се поддържа топла вода в топлообменника, т.е. при този режим котелът пали само при отворен кран. При режим COMFORT се поддържа топла вода в пластинчатия топлообменник - вероятно котелът пали при 35* и гасне при 55*С, чак с такава точност не знам. Разликата в разхода при двата режима е осезаема
Чудя се дали е нормално следното поведение: котлето е пуснато в употреба преди 2 дни, като в момента не се ползва за отопление (темп за радиаторите е на off). Температурата на БГВ е зададена на 55С, режимът все още е ЕСО. Топла вода не е ползвана над 12 часа, темп. на дисплея показва около 23-25С (не обърнах внимание). Отварям крана на топлата вода докрай, изчаквам около 50 секунди преди ледената вода да започне да се усеща хладка. Секунди след това, тръгва топла вода, която пак охладнява. Малко след това вече водата става гореща, а темп., показваща се на дисплея на котела надвишава 60 градуса (задал съм 55).
Ако пуснеш малка струя, дори и на минималната мощност на котела идва висока, котелът започва да пали и гасне и затова се редуват топла и студена вода
Да, така ми каза и инсталатора при първото включване/тест на котлето, но това което описах по-горе е при рязко и напълно отворен кран на топлата вода, без смесване със студена (налягането е високо). Случва се само когато топлата вода не е ползвана - при първото запалване на котела, и след това на другия ден вечерта, когато не беше ползвана БГВ почти 24 часа. Не живея там все още, та не знам как ще е примерно след 6-8 часа не ползване. А нормално ли е да качва темп. над зададената максимална? Това го виждам в реално време на дисплея, но го усещам и с ръка на водната струя.
- - - - - - - - - -
Мисля, че нещо не е така. Зададох 50С, а стигам 70 и като спра крана си ги държи, за сервиз ли съм?
Нещо не е нормално, но ми се струва, че е по настройките. Разгледайте внимателно упътването на котела.
Иначе като спреш крана е нормално да седи известно време топла, защото водата не се движи и трябва сама да се охлади.
Ми тя сега от половин час седи на 67С при зададени 45С (непрекъснато експериментирам)... Настройки не видях свързани с БГВ освен темп. и избор на режим - Еко и Комфорт, все още не съм пробвал втория.
- - - - - - - - - -
Продължавам с експериментите: установих, че противно на логиката, системата се държи по-адекватно когато не съм отворил крана за топлата вода на смесителя на макс, а до половина да речем. Тогава котлето не работи на пълна мощност, а водата е по-топла?!
Също така тогава на дисплея температурите са по-близки до зададените.
В този апартамент налягането на водата е доста високо, възможно ли е да идва в повече на котлето и то да не смогва дори на макс. мощност?
Този пост е редактиран от Creep; 22-09-16 в 13:22.
Не знам, но моя вече 7 годишен Имергаз ЕолоМини 24 си работи коректно на БГВ почти до градус. Само на най-слаба струя лятото има колебания. Сложен е на 41гр. и не е пипан от години.
Явно никой от пишещите тук не се е излъгал да си купи "Мерцедеса" на котлите... Май трябваше и аз да спестя някой лев и да взема един Victrix
Температурата която виждаш на дисплея не е реалната температура на БГВ. Това е температурата на водата загрята от основния топлообменник, която през пластинчатия загрява водата към чешмата. Та съвсем нормално е това което се случва при теб. При висок дебит да виждаш по висока температура, а при нисък по-ниска. Абе тия неща не ви ли ги обясняват инсталаторите? В крайна сметка теб като потребител те интересува водата от душа да е със зададената температура. Колко ти е дебита при максимално отворен смесител само към топлата вода -литри за минута и каква е температурата на водата във водопровода(студената) че нещо не ми харесват част от обясненията ти?
Котела при работа с максимална мощност и дебит 14литра за минута ще ти загрее входящата вода с ΔТ 30К. Или ако дебита ти е 14л/мин и водата във водопровода е 6 градуса то от душа водата ще тече с температура 36 градуса, пък ти може и 55 да си задал на тъча, все тая. За да достигне тия 55 градуса трябва да намалиш дебита до 7,5л/мин.
Извън темата - тези от Висман съвсем изперкаха с тоя тъч скриин, как да монтира човек такова на някои старци.
И още нещо относно подписа ти - B1KC е 6,5-26kW , не 4,7.
Този пост е редактиран от espace; 22-09-16 в 22:17.
Отивам да пълня кофи с вода, само не знам как да замеря темп. на студената вода (имам тук един мултицет с термодвойка, ама дали ще измери и как не е ясно).
Котелът ми е точно новия модел с тъч управление и 1:6 модулация - 4.7 до 26kW. Мисля, че по каталозите го дават именно B1KC, но може и да бъркам http://www.viessmann.co.uk/content/d..._111-W_WEB.pdf
Ще пиша по-късно, благодаря ти, че се включи!
Пишат явно каквото си искат. В книжката на инсталатора са други данните.