Страница 111 от 166 ПърваПърва ... 61101109110111112113121161 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,651 до 1,665 от общо 2477
Like Tree389Одобрявам

Газов котел - Избор и Цени

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    158
    #1651

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Взех оферти от няколко, всички са малко или много така, тези които изглеждаха по-малко безхаберни ми искат 200 лв за мека връзка + Комплект газ сигнализатор и отсекателенклапан НО за газ метан, отделно 250 лв за "други материали" и отделно 350 лв за труд.
    Тези на които съм се спрял са правили сградната инсталация, а и цената им е добра, единствено не ми стана ясно какъв термостат са намислили да ми предложат, но винаги мога да им кажа, че засега не желая такъв. Радиаторите и арматурата към тях са слагани от друга фирма, известна и препоръчвана.

    ПП. Главата в спалнята струва 10.80 без ДДС, винаги мога да я сваля, не? Или да я сложа на 5 (28 гр.)
    Защо се хващате за вентилите и главата?
    Този пост е редактиран от Creep; 20-08-16 в 08:58.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #1652

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Цитат Първоначално публикувано от Creep Виж публикацията
    Защо се хващате за вентилите и главата?
    Защото те в случая говорят много. В България има няколко групи фирми, от които можеш да си купиш котел.
    1. Търговска фирма или верига. Там газовият котел е стока, която носи определена печалба и въпросите, които ги вълнуват е кокко броя ще се продадат, какъв процент отстъпка могат да си позволят да дадат на клиента и такива подобни
    2. Фирми, основно занимаващи се с изграждане на газови инсталации - външни, вътрешни, поддръжка на ГРМ. За тях котелът е част от газовата инсталация, той е газов уред, който се връзва след газовия кран, харчи газ и изхвърля изгорелите газове през комина. Трябва да е достатъчно мощен - поне 24, а по-добре 35кВт, за да нямаш проблеми зимата. Той големия котел гори и малко, а като се наложи си изключва сам и после се включва сам напълно автоматично. Нагласяш температурата на водата за отопление и БГВ и натискаш копчето за пуск и си готов. Като не искаш да работи котела си го спираш от копчето. Кеф ти топло, кеф ти студено.
    3. Фирми, основно занимаващи се с отоплителни инсталации. За тях котелът е част от отоплителната инсталация, а тя е част от конкретното жилище...

  4. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    158
    #1653

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Lazar, радиаторите с термовентилите и термоглавата ми ги сложиха на инж. Н. Гетов хората
    Защо не искам котле от тях ли? Мога да ти напиша на лично, ако се интересуваш.

    Да разбирам ли, че никой не може/не желае да ми препоръча стаен термостат?

  5. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2013
    Мнения
    90
    #1654

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Моят стаен термостат е CR100 на Бош. Не мога да дам отзиви за него, понеже ще го ползувам за сефте тая зима.
    Котелът ми е също Бош 2500 W WBC 14-1 DE. Бойлерът е Бош със серпентина 150 литра (реални 141 - поне така пише).
    tutalka одобрява това.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #1655

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Creep, Аз също слагам термовентили, но където има смисъл. На котел с 2кВт минимална мощност има смисъл, на котел с 5кВт и 3 радиатора насреща - няма смисъл, трите радиатора трябва да работят заедно, обсъждали сме го. Но това, че инсталацията е предвидена за един котел, а се слага друг котел, после за него се търси стаен термостат по форумите е работа на парче, а този принцип на работа не е добър. Правилното е човекът, който ти предлага котела да ти предложи цялостно решение. Висман е фирма с претенции за сериозен играч в бранша, затова ми се струва несериозно да се предлага само котел, пък ако клиентът е много отворен и поиска стаен термостат - ще му измислим нещо за 150-200лв, даже безжично, за да хваща око и да се радва. Тук ще вмъкна, че България е подписала някакви международни конвенции за радиоразпространение, които забраняват тези безжични термостати. То е ясно, че контролът е никакъв и тези ограничения масово не се спазват, но големите фирми ги спазват и не внасят безжични темостати. Тоест безжичните термостати на пазара у нас са универсални, стават за всяка марка и модел, но те работят он/оф и не стават за цялостни системи. Безжични монтирам десетки на година, но на пелетни котли, за газови монтирам от съответната марка, които са съвместими с котела и оформят цялостна система.
    В поста преди моя idealist ти пише за неговия термостат - да, той е добър, но монтиран на твоя котел, ще работи като он/оф като всеки безжичен или жичен универсален, които ти предложат. Обаче монтиран на Бош, този термостат се свързва с конролера на самия котел и двата заедно правят една цялостна система. Само че освен цитирания CR100, Бош предлагат още няколко подобни регулатора с различни възможности и според нуждите се избира подходящия. Но тези различни възможности трябва да се обсъдят заедно с клиента и да се вземе правилното решение за конкретния случай. Подобен трябва да е подходът и при Висман, макар че доколкото съм запознат там изборът на регулатори не е толкова голям, както и техните възможности, но все пак ги има. Реално те са на Хъниуел, но са съвместими с контролера на Висман и модулират мощността на котела по стайна температура. Аз бих препоръчал такъв, макар да не съм започнат с пълните им възможности, затова предпочитам да не давам препоръки. Когато за последно монтирах такъв котел го бях комплектовал с един симпатичен кръгъл регулатор Т87М1003, тъкмо беше излязал (2012г.), но не беше програмируем. После излязоха и програмируеми модели, но не съм запознат. Затова попитах за мнението на инсталатора, но се оказа, че няма такова.
    Този пост е редактиран от Lazar; 20-08-16 в 19:12.

  7. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    158
    #1656

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Lazar, абсолютно съм съгласен с теб, но положението е такова каквото е.

    Гледайки ценовата листа на VIESSMANN, виждам че явно изборът на термостати при тази марка, съвместими с конкретния котел, не е голям (за разлика от при BOSCH и Vaillant):



    Просто не мога да се ориентирам кой от тези горе е най-подходящ, може би Open Therm CMR 737M? Дали този е модулиращ или всичките са ON/OFF? Как мога да разбера?
    Хелп

    - - - - - - - - - -

    Сега се зачетох - Open Therm било отворен стандарт за комуникация, първоначално разработен от Honeywell, а в последствие от сформираната за целта независима OpenTherm асоциация.
    На сайта на OpenTherm има пълен списък на производители на котли и термостати, поддържащи този комуникационен стандарт: https://www.opentherm.eu/members/

    Т.е. наистина, VIESMANN нямат собствена разработка, а просто ребрандират OpenTherm съвместими устройства, разработка на Honeywell...

    Ако правилно рабирам всичко дотук, това означава, че мога да купя какъв да е термостат с поддръжка на OpenTherm протокола, като така ще се поддържа модулация (контролерът на VIESSMANN очевидно е с OpenTherm поддръжка), вие как мислите?
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от Creep; 20-08-16 в 21:05.

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #1657

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Пак се повтарям - не бих те съветвал да се довериш на човек, който не може да те консултира по тези елементарни въпроси!

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    14
    #1658

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Здравейте,

    От 2014-та имам намерение на прекарам газ, и чак сега ми се отдава тази възможност (доста продължителният ремонт по жилището забави всичко). Сега пак се обръщам към Вас за да получа отговори на някои неизяснени все още въпроси.

    Това е схемата на жилището, което ще се отоплява:



    Помещение
    Брой глидери
    ∆t 30 w/глидер
    Общо
    Хол - 16m2 21 70.4
    1478,4
    Кухня - 9m2 8 70.4
    563,2
    Спалня - 16m2 20 70.4
    1408
    Детска -11m2 13 70.4
    915,2
    Тоалетна - 3m2 5 70.4
    352
    Баня - 3m2 лира
    230
    Стълбище 13 70.4
    915,2
    5862

    Особености:
    • 2ет. от къща
    • Зид - тухла 30см
    • Таван - вътрешна 5см вата
    • Под - 5см XPS
    • Прозорци - 5 камерни, 3-ен стъклопакет
    • Врати - Нови, много добре уплътнени


    Въпросите:
    • Ще успеят ли глидерите да топлят в кондензен режим? Исканата температура е 22-23гр. през деня 18-19 през нощта
    • Котелът едноконтурен Bosch Condens(2-14kw) ще бъде ли ОК за тази инсталация?
    • Ще се загрява ли достатъчно бързо 150л бойлер с 6кв серпентина?


    Благодаря предварително!
    Този пост е редактиран от Kunchev; 21-08-16 в 15:55.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #1659

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Въпреки, че не посочваш нито една площ, предполагам, че жилището е до 100м2, така че няма да имаш проблеми. Бойлерът не е с 6кВт серпентина, а 16

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    14
    #1660

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Lazar,
    Добавих площите. От отговора ти, мога ли да обобщя:
    1.Радиаторите ще успяват да топлят в условията на нискотемпературна инсталация.
    2.Котелът е ОК.
    3.Бойлерът също - незнам къде гледах, че е 6кв серпентината

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #1661

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Да, няма да имаш проблеми. сложи термоглави в спалня, детска и стълбище, може и тоалетна, за да не прегряват, останалите стаи ще се контролират от CR100. Ако има проблеми - пиши.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2016
    Мнения
    20
    #1662

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    1. Радиаторните термовентили се монтират, за да направят живота ви по-комфортен и съответно икономичен. Когато става дума за голяма площ за отопление разположена от различните страни на сградата, тогава южните стаи и тези в които има и други източници на топлина като (хладилник, кухненска печка и др.) ще се стоплят относително бързо.
    Другите който гледат на север ще са по-студени в същия момент, тогава ако имате термовентили на радиаторите в по-топлите помещения те ще затворят или притворят по-малко и така по-голям поток от топла вода ще се насочи към студената част на сградата. По този начин ще доведе до по-бързо и равномерно затопляне навсякъде а заедно с това и до по ранно изключване или модулиране на котела. Според моите разбирания аз оставям винаги банята без термовентил. Презумцията е, че винаги е добре дошла някаква излишна енергия в банята било за да я изсуши от влагата било, за да я стопли и там се разтоварва котела когато спреш потреблението на БГВ.
    2. Стайните термостати. От някои немските производители дойде модата да си купуваш допълнително стаен термостат който да накара котела да модулира. Правилните производители карат котела да модулира по: температура на възвратната вода и/или по температура на изгорелите газове. От това по-бързо, по-точно и по-правилно няма.
    Защото ако някой направи неграмотна отоплителна инсталация и ви даде в ръцете МОДУЛИРАЩИЯ стаен термостат, Вие го сложите където не трябва, то от това няма да има никакъв смисъл.
    Но идеята беше ако искаш да си подвържеш външен датчик и модулация да платиш допълнителни пари. Нещо като екстрите при автомобилите. В същия момент обаче се предлагат на пазара котли които всичко това го имат включено. Тогава котела независимо от термостата винаги работи така че да е в кондензационен режим- ОПТИМАЛНО (нещо като автопилот), а термостата само казва на котела, че вече е достигната желаната температура на въздуха.

  16. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    158
    #1663

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Цитат Първоначално публикувано от T E R M E T Виж публикацията
    1. Радиаторните термовентили се монтират, за да направят живота ви по-комфортен и съответно икономичен. Когато става дума за голяма площ за отопление разположена от различните страни на сградата, тогава южните стаи и тези в които има и други източници на топлина като (хладилник, кухненска печка и др.) ще се стоплят относително бързо.
    Другите който гледат на север ще са по-студени в същия момент, тогава ако имате термовентили на радиаторите в по-топлите помещения те ще затворят или притворят по-малко и така по-голям поток от топла вода ще се насочи към студената част на сградата. По този начин ще доведе до по-бързо и равномерно затопляне навсякъде а заедно с това и до по ранно изключване или модулиране на котела. Според моите разбирания аз оставям винаги банята без термовентил. Презумцията е, че винаги е добре дошла някаква излишна енергия в банята било за да я изсуши от влагата било, за да я стопли и там се разтоварва котела когато спреш потреблението на БГВ.
    2. Стайните термостати. От някои немските производители дойде модата да си купуваш допълнително стаен термостат който да накара котела да модулира. Правилните производители карат котела да модулира по: температура на възвратната вода и/или по температура на изгорелите газове. От това по-бързо, по-точно и по-правилно няма.
    Защото ако някой направи неграмотна отоплителна инсталация и ви даде в ръцете МОДУЛИРАЩИЯ стаен термостат, Вие го сложите където не трябва, то от това няма да има никакъв смисъл.
    Но идеята беше ако искаш да си подвържеш външен датчик и модулация да платиш допълнителни пари. Нещо като екстрите при автомобилите. В същия момент обаче се предлагат на пазара котли които всичко това го имат включено. Тогава котела независимо от термостата винаги работи така че да е в кондензационен режим- ОПТИМАЛНО (нещо като автопилот), а термостата само казва на котела, че вече е достигната желаната температура на въздуха.
    Колега, би ли обяснил на мен, лаикът:
    Котелът, който ще взимам е VIESMANN Vitodens 100-W 4.7kW - 26kW с модулация 1:6.
    Доколкото мога да се ориентирам, той има възможност да бъде управляван чрез включен в комплекта датчик за външна темп. Също така ми стана ясно, че контролерът му поддърж OpenTherm стандарта.

    Въпросът ми към теб е кой е правилният производител и модел стаен термостат, който да работи оптимално с този котел. Мерси предварително за отделеното време!

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2016
    Мнения
    20
    #1664

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Конкретно вашият модел работи с термостат on/off. Така, че можете да си купите всичко което ви е при сърце. Може да е с кабел или безжичен или пък WIFI.

  18. Member
    Тук е от
    Feb 2001
    Мнения
    158
    #1665

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Мерси! Правилно ли разбирам, че котелът няма възможност за работа с модулиращ термостат, или по-скоро котелът ще модулира по външна темп. и така няма нужда от модулиращ стаен термостат?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 21:09
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе