Страница 18 от 30 ПърваПърва ... 8161718192028 ... ПоследноПоследно
Резултати от 256 до 270 от общо 439
Like Tree65Одобрявам

Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на justify
    Тук е от
    Jun 2009
    Мнения
    9,306
    #256

    Re:Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от kalcheff1
    Това оскъпява ли монтажа, който да предположим, че до 12 -ка 220 V е масово 150лв ?
    Така, така, ама не стана ясно, поне на мен - фатално ли е ако не е вакуумирана климата ? Понеже твърдения, че не е страшно, са голяма рядкост и човек остава доста объркан, ако се е вманиачил да открие отговора. Колко години навърши споменатата невакуукмирана машина ?
    Вакумирането е нормативно изискване по наредба и то не с едностъпална, а с двустъплна вакумпомпа.Така, че не би трябвало с нищо да оскъпява.След свързването на тръбите и тока, това е следващото най-важно нещо.

    По темата има писано за вакумирането и досега всяка една документация на производител изрично посочва вакумирането за задължително.

    Задължително е и по нормативни документи, но и е полезно поне по две причини:

    -проверява се системата дали има утечка/пропуск и дали при монтажа тръбите и вътрешното и външното тяло са свързани херметично.

    - изтегля се влагата и въздуха от тръбите които по принцип мястото им не е там, защото по тръбите е предвидено да се движи само фреона.При остатък на влага или въздух с влага климатика: а) ще работи по-слабо поради това, че с фреона има и други примеси които влошават неговите свойства/качества и б) е възможно при смесване на влага с масло да се получат слаби киселинни съединения които за няколко години да увредят компресора и да доведат до повреждането му. Това не е задължително, но е напълно възможно, тоест при липса на вакумиране разчиташ на късмет както ти така и фирмата продала/монтирала климатика-ти да не се повреди, те да се повреди извън гаранционния срок за да лапат €. За да сме честни, ще кажем, че в повечето пъти вакумирането си го спестява не фирмата, а монтажниците.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на kalcheff1
    Тук е от
    Aug 2011
    Живее в
    Варна
    Мнения
    1,065
    #257

    Re:Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

    Ставаше дума, малко по-нагоре, че човекът освен че вакуумирал и проворявал за течове с азот. Та ако и проверката с азота, т.е. екстра, влиза в цената, свалям му шапка

  4. Member Аватара на turboie
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    495
    #258

    Re:Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

    Проверката с азот я правя почти откакто се занимавам с монтаж на климатици и за мен не е екстра и си влиза в цената за монтажа, тоест не го оскъпява. То си е за мен-после не ща да ме викат и търсят (ела даси опраиш бакиите)аз не съм фирма, а частно лице.Работя за себе си и не мога да допусна немърливост по отношение на качеството на монтиране. Но всеки сам решава за себе си как ще процедира. Повечето от вас ако живеят в големи градове, аз съм в малко градче, където и работата е доста малко и ограничена (добре че това ми е хоби, а не основна работа). Но определено с надуване е по-лесно за установяване на теч и навременното му отстраняване особено при монтажи на къщи и конусите остават вътре в дупката.

  5. Member
    Тук е от
    Nov 2008
    Мнения
    374
    #259

    Re:Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

    Добре де, толкова ли е трудно ако си фирма и имаш монтажници и уж "държиш на клиентите си" да извършваш последващо позвъняване с въпроса тип интервю "доволен ли сте от монтажа, почистиха ли след тях, цапаха ли много и т.н.", с което хем монтажниците ти да знаят, че трябва да играят по правилата, хем да си покажеш на клиентите, че държиш всичко да е 6.
    Въпрос на един обикновен телефонен разговор от двайсетина стотинки.

    Само че повечето "едри" фирми така са си повярвали, че са номер 1, че просто на шефовете не им пука за 1-2-3 клиента. Просто Бизнеса в България не са прави по правилата на търговията, а по някакви измислени.

  6. Senior Member Аватара на valen1
    Тук е от
    Sep 2007
    Мнения
    2,715
    #260

    Re:Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

    Офф... всички искат много, а пък ако може за без пари.

    Ами нали като фирма почнеш да изискваш много от монтажниците си трябва добре да ги заплатиш, защото без пари не става, бягат. Ами нали като почнеш повече пари да искаш за монтаж всички скачат какъв кожодер си бил, търгаш и те обикалят отдалече. И накрая в следствие на горните за да те има на пазара взимаш най-евтините монтажници, за да предложиш услуга с ниска стойност.

    Това с азота на всеки монтаж не го вярвам, ама айде лаф да става.

  7. Senior Member Аватара на Alexi
    Тук е от
    Jul 2002
    Живее в
    Шумен
    Мнения
    9,127
    #261

    Re:Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от kalcheff1
    Това оскъпява ли монтажа, който да предположим, че до 12 -ка 220 V е масово 150лв ?
    Така, така, ама не стана ясно, поне на мен - фатално ли е ако не е вакуумирана климата ? Понеже твърдения, че не е страшно, са голяма рядкост и човек остава доста объркан, ако се е вманиачил да открие отговора. Колко години навърши споменатата невакуукмирана машина ?
    машинката е 2005г ,освен че не е вакумирана не е имала и нито една профилактика освен тази която и извършвам аз - почистване на турбина и топлообменници ,подмяна на лагери на вентилатора 2 пъти .. в документацията пише ( Панасоник е) че вакумирането е препоръчително единствено в умерения и субполярния пояс тъй като въздуха е по влажен .Течове с вакумирането не могат да се установят - тоя мит се насажда тука .. то ако има течове големи да но те са обикновено толкова малки че фреона ти заминава за 2-3 месеца не за 20-30 минути колкото трае най много вакумирането .. основната идея е извличането на влагата до колкото има такава .

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,690
    #262

    Re:Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от Alexi
    Вакумирането е препоръчително единствено в умерения и субполярния пояс тъй като въздуха е по влажен .Течове с вакумирането не могат да се установят - тоя мит се насажда тука .. то ако има течове големи да но те са обикновено толкова малки че фреона ти заминава за 2-3 месеца не за 20-30 минути колкото трае най много вакумирането .. основната идея е извличането на влагата до колкото има такава .

    ... Това горното от пръстите ли си го изсмука? Естествено, че се хващат течове на вакум. По-големите течове по манометри и по-малките по вакуммер. И не знам какво и къде четеш, но аз до сега не съм видял упътване за монтаж, където да пише, че вакумирането е пожелание! Те от такива като теб 70% от машините не са вакумирани, не дай си боже да собственика да случи кофти ден с времето и после е отекъл. Поне не заблуждавай хората.


  10. Senior Member
    Тук е от
    Feb 2008
    Мнения
    1,208
    #263

    Re:Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

    Алекси дай я тази документация да я видим ... и апропо преди две години бях в сингапур за една седмица и ако има някаде влага то това е там и ако там не вакуумират аз ще си скъсам дипломата и ще стана оператор на биологична единица......
    П.С. Сингапур е на екватора каедото панасоник според теб не препоръчват обезвъздушаване ...... BULLSHIT !!

  11. Member Аватара на turboie
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    495
    #264

    Re:Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

    При условие, че извършвам от 5-15 монтажа годишно, изобщо не ми пречи да го ползвам макар и бутилката да е към 80-90 санта я качвам редовно на стълбата и не само това, ами азота го ползвам при всички ремонти задължително. А да ползваш азот си е инвестиция трябва да намериш подходяща бутилка, трябва и редуцир вентил, който е към 280 лева.
    Това с азота на всеки монтаж не го вярвам, ама айде лаф да става
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  12. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    213
    #265

    Re:Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от turboie
    А да ползваш азот си е инвистиция тря да немериш подходяща бутила тря и редуцил вентил които е кам 280 лева
    Как ще дадеш 280лв за редуцир?! Винаги ползвам азот, не ползвам редуцир и не ми е трябвал. Да се дадат 280лв.

  13. Member Аватара на turboie
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    495
    #266

    Re:Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

    Чудноми е от 120 бара в бутилкат как го намаляш на около 15-20 я кажи без редуцир вентил

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,690
    #267

    Re:Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от м.петров
    Как ще дадеш 280лв за редуцир?! Винаги ползвам азот, не ползвам редуцир и не ми е трябвал. Да се дадат 280лв.

    Ха, би ли споделил как надуваш, така, че да не напраскаш 150 бара в системата и при заварки как пускаш само колкото да лъха вътре?

  16. Member
    Тук е от
    Feb 2011
    Мнения
    213
    #268

    Re:Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

    Цитат Първоначално публикувано от turboie
    Чудноми е от 120 бара в бутилкат как го намаляш на около 15-20 я кажи без редуцир вентил
    Моите бутилки са пълнени в италия и са около 200 бара Направих си на струг преходник, който да се навива на бутилката, а от другата страна-резба за фреонов маркуч. Закачам системата през манометър 35-40бара и внимателно пускам азот, като следя налягането да не надвиши 35 бара. Просто ръката ми не слиза от крана на бутилката, а очите -от манометъра.

  17. Moderator Аватара на Mega
    Тук е от
    Oct 2009
    Живее в
    София
    Мнения
    5,690
    #269

    Re:Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

    ... Явно си много добър с ръката. Само се пази, че при тия налягания ...

  18. Member Аватара на turboie
    Тук е от
    Oct 2007
    Мнения
    495
    #270

    Re:Задължително ли е обезвъздушаването на климатика?

    Азот чак от италия що така??? На мен ми ги прехвърлят от голяма в малка бутилка и наи много до 120-130 стига но не сам рискувал като теб да пробвам като знам какво налягане има и при 25 бара малкия кран ако нему е завита тапата добре направо го издухва смисал скапва оплатнението на винта и крана е за смяна а ти 30-40 бара малко множко ми се стува за крановете



    Явно много рискуваш така ама ти си знаеш

    Взех го скъпо щото в ниската час е до 50 бара и е марков турски на yldaz и сам много доволен от него
    Прикачени изображения Прикачени изображения

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 18 от 30 ПърваПърва ... 8161718192028 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Отговори: 6
    Последно: 15-09-14, 10:06
  2. Отговори: 7
    Последно: 11-06-09, 11:53
  3. Отговори: 18
    Последно: 11-06-08, 16:47
  4. Отговори: 63
    Последно: 18-06-07, 16:16
  5. Търся HDD 4.7GB задължително Quantium FireBall
    От cd-key във форум Общ - хардуер
    Отговори: 15
    Последно: 17-01-03, 20:28

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе