Вакумирането е нормативно изискване по наредба и то не с едностъпална, а с двустъплна вакумпомпа.Така, че не би трябвало с нищо да оскъпява.След свързването на тръбите и тока, това е следващото най-важно нещо.Първоначално публикувано от kalcheff1
По темата има писано за вакумирането и досега всяка една документация на производител изрично посочва вакумирането за задължително.
Задължително е и по нормативни документи, но и е полезно поне по две причини:
-проверява се системата дали има утечка/пропуск и дали при монтажа тръбите и вътрешното и външното тяло са свързани херметично.
- изтегля се влагата и въздуха от тръбите които по принцип мястото им не е там, защото по тръбите е предвидено да се движи само фреона.При остатък на влага или въздух с влага климатика: а) ще работи по-слабо поради това, че с фреона има и други примеси които влошават неговите свойства/качества и б) е възможно при смесване на влага с масло да се получат слаби киселинни съединения които за няколко години да увредят компресора и да доведат до повреждането му. Това не е задължително, но е напълно възможно, тоест при липса на вакумиране разчиташ на късмет както ти така и фирмата продала/монтирала климатика-ти да не се повреди, те да се повреди извън гаранционния срок за да лапат €. За да сме честни, ще кажем, че в повечето пъти вакумирането си го спестява не фирмата, а монтажниците.