Засега се справя отлично. Отзивите са много добри. Какво инфо точно се търси?
Засега се справя отлично. Отзивите са много добри. Какво инфо точно се търси?
Айде сега пък даунгрейд, от кога японците се занимават с това мероприятие? Може и така да е, но хич не ми се ще да повярвам! Едно от подобрените неща е че я дават 8-та по-тиха, това толкова важно нещо за климатиците, по-красива ми стои също, отвора и перото са по цялата дължина на вътрешното тяло, което на мен ми допада много, по-тежко и по-голямо по обем външно тяло, което също е много важно ... ей така споменавам някой неща в бързината без да задълбавам и без да разбирам от климатици.
Вярата представлява убеденост в нещо, което не може да бъде доказано. В отговора ми няма нищо такова. Щом нещо ти харесва, купуваш. Доставя удоволствие!
Те хората са му свикнали и не обръщат внимание на глупостите. Ако новите машини бяха upgrade на старите модели вече 10-ките трябваше да са с мощност на VRF-и. 6-та серия е най-мощната в класа и едва ли ще има втора такава. Който взел, взел. Има още няколко бройки и това е. 8-ма серия си е перфектна.
Сашо, в никакъв случай не се сърдя, просто разгледах внимателно енергийните му данни и хардуер. Кое точно не искате да разберете (признаете) за машината? Роторният компресор е ефективен в определен диапазон на оборотите. И той никак не е голям. При прекалено ниски обороти нагнетява много малка част от фреона в цилиндъра, особено при 410. Сещай се защо. А токът си го харчи. При прекалено високи обороти, триенето увеличава енергийните разходи на квадрат. И двата режима на работа не са добри за такъв тип компресор. За гъвкавите машини се използват други компресори. Роторните са създадени за конвенционални, но напредването на технологиите при разработването на масла и сплави направи възможно използването им и в инверторни системи. Не намирам за правилно това, да рекламираш гъвкавост на машина, която допуска компресора и да работи извън нормалния си режим. Тези неща имам пред вид.
Може би, защото така трябва да е. Затова са ниски оборотите, за да нагнетява по-малко?
Всъщност няма по-гъвкава машина на пазара от 6-та серия. Като диапазон от минимум, до максимум. Предполагам скоро няма и да има. Като разход също може би само някои японки може да се мерят. Това не значи, че 8-ма серия е слаба, просто 6-та беше супер силна. Казвам беше, защото почти няма бройки вече. Не знам колко ток мислиш, че харчи. Понеже знам какво може и по манометри, не по книги, та смея да кажа. Ето и една снимка от онзи ден. Не ме питай колко прави Panasonic Nordic, че е срамно да го напиша.
p.s. Да не забравяме, че 95% от битовите машини са с роторни и двойно роторни компресори. Явно производителите са кретени?
IMG_3591s.jpg
Този пост е редактиран от Mega; 08-10-14 в 22:50.
Здравейте,
Незнам дали трябва да пускам нова тема (моля модератора да я премести ако прецени) и за това ще попитам тук, а именно:
Предстои ми покупка на климатик и съм се спрял на Daisekai серията на Toshiba. Не знам обаче 5,6 или 8-ма серия да закупя Моля за съвет.
Стаята е ш4,50 х д 4,30 х в 2,55 (20-на кв.м.). Към нея има и преходна стая - 11кв.м. Идеята е да се топли основно голямата стая и ако може докато не съм вкъщи да оставям вратата на преходната стая отворена да постопля и нея
Незнам 13-ка или 16-ка ще ми трябва. Колебая 5, 6 или 8-ма серия. Ще се ползва главно за отопление
Поздрави!
Този пост е редактиран от avenger; 12-10-14 в 18:23.
Аз бих избрал 5-та или 8 ма серия заради по-хубавото и луксозно вътрешно тяло.
8 серия е с по-мощен и разтоварен компресор за 13-ката,
5 също е много добра.
16-ките не си заслужават много и 13 би трябвало да ти е предостатъчен, ако няма много топлинни загуби.
Този пост е редактиран от avenger; 12-10-14 в 18:24.
Не си разбрал какво съм писал. Цилиндърът (всеки един) на роторния компресор има определен обем. Такъв обем от газа трябва да нагнети буталото и да го изкара, за един оборот. Когато оборотите му паднат прекалено, това спира да се случва. Сиреч, за един оборот започва да изкарва по-малко количество, отколкото е обема на цилиндъра. Затова COP при минимума на дайсейкай 8 пада на 2,8. При шестицата пада до 3,1, а петицата има 3,3. За сравнение, при широкумата на Хитачи е 9,2. Учудва ме факта, че в подписа ти фигурира марката "Мицубиши", а отказваш да ме разбереш.
Относно квалификацията ти към производителите, пак си се объркал. Повече от 20 години работя като сервизен техник в международен концерн от такъв калибър, като Тошиба и добре знам защо се прави този даунгрейд. Няма да го разяснявам тук, защото не му е мястото, но не е проблем да го направя някога. Затова компресорите на битовите машини вече ще са роторни, топлообменниците - алуминиеви, а електрическите им кабели - от желязо, с мъничко мед вътре. Предполагам, не смяташ производителите на Мицубиши за кретени?
Сашо, не оспорвам малките енергийни разходи. И преди съм писал, че при натоварване между 20% и 30% на климатизатори от една и съща мощностна група, COP е почти един и същ и не зависи нито от фреона, нито от марката им. Пиша „почти“, защото не мога да създам условия за точно мерене. Ти не споменаваш две много важни неща: как точно работи този двойнороторен компресор и каква е ориентировъчната топлинна мощност, която отдава при тези 45W. Отговорът на втория въпрос е труден и изисква две неща: машината и помещението да са твои, и много свободно време. При мен свободното време започна да става кът, за съжаление и спрях да меря и експериментирам. Само ползвам, със здраве. Това желая и на вас.
Този пост е редактиран от dodo_pv; 09-10-14 в 13:14.
Абе, аз се чудя, развойно звено за проектиране на климатизатори ли ще правите, или ще си топлите д..етата през зимата.Всички серии ДАЙСЕЙКАЙ си топлят идеално, вече е въпрос на избор кое вътрешно тяло ще си избереш според желания комфорт и глезотийки.Аз като съм на III-а серия вече 7 години да не ми е зле. Докато дойде време да го сменям, сигурно ДАЙСЕЙКАЙ 27 ще е излязъл на пазара.
Викаш, може да го завещаеш на правнуците...пък те на музея, хем да топли експонатите.
Този пост е редактиран от pilot; 09-10-14 в 23:22.