500W минимум. Идеално. Сега ако има начин да се излъже да не мърда клапите и да не върти турбината при ОФФ, ще се превърне в наистина комфортна машина.
500W минимум. Идеално. Сега ако има начин да се излъже да не мърда клапите и да не върти турбината при ОФФ, ще се превърне в наистина комфортна машина.
За мен и 10-ките ДАЙСЕЙКАЙ са за поне 25 квадрата и повече, ама всички търсят някакви минимуми и ги завират в малки изолирани помещения с топли тавани.
Е то широкия диапазон на управление на мощността на климатика е един от основните му плюсове. По данни на производителя, трябва да може да си намалява мощността до 90W при външна +7*C и до 60W при -15*C.
Машина с 42кг външно тяло, ако не може да си управлява мощността добре, трудно ще ѝ се подбере помещение което да и е ОК при -10 и при +10градуса. Ще е доста странно помещение :D
Хората купуващи висок клас климатици много често имат и дограма, и топлоизолиран таван. А от Дайсейкай 10 по-малка машина поне в България няма.
Дайсейкай 5 също ли е имал подобни проблеми с мощностите?
Додо, какъв измервателен уред ползваш?
В кръга на майтапа беше поста ми.Моя европейчо е в около 16-17 квадрата и си работи без никакви грижи.Преди много време за няколко дена мерих консумация, в студен, по спомен малко под 0-та и слънчев ден си слизаше около 170-180 вата и си работеше с часове.След това спрях да се занимавам с него.Под 0 градуса си работи по цял ден, само понякога - да речем на 2,3 часа, спира за минута, две и после пак започва работа с часове.Дефростите при него са събитието на годината.Определено неговите наследници - от V-а серия нагоре работят по друг начин, като гледам отзивите Ви.
Биг Росо, Тошиба произвеждат и машини с 5000 BTU. Имат и дайсийкай със 7000 BTU. Не се внасят тук, защото нямат пазар. Неинформираният потребител, когато види еднакви цени на един и същ модел с 9000 BTU и 12000 BTU, винаги взима големия. Той не разбира, че машината е сметната да работи в определен обем и изобщо не се интересува от топлинните му загуби. Ако са големи, ползват се допълнителни отоплителни уреди. Ако са малки, сваля до определен минимум, при който се запазва максимална ефективност на машината. Прехвалените дърти японски *DR-и, включително и европейския дайсейкай 5, са неефективни при работа под 120W, както и при работа на един цилиндър на 500W. Всеобща заблуда е голямото спадане на ефективността на една машина при работа в повторно кратковременен режим. Обяснявал съм защо, а и лесно се хваща с ватметъра. Еди е написал по-горе къде се монтират десятките на дайсейкай.
Изпратено от моят SM-G975F с помощта на Tapatalk
Ефективността я зарежи. Широкия диапазон на мощности дава основно комфорт. Под определени мощности може би вече ефективността намалява. Но това е без значение.
Това с обемите звучи като черна магия - обем да има, топлозагубите да са все тая. Е ето, аз имам най-различни помещения като обем, а и като топлозагуби. Измерванията са еднакви, разликите са само в продължителността на циклите. Комфорта от широкия диапазон на мощности го няма.
Моля те, кажи какъв измервателен уред използваш. Ще купя същия и ще го монтирам и аз до климатик, да видя откъде се получава толкова огромна разлика в измерванията.
BaseTech Energy Monitor 2000, на това ми прилича, но ти си го преработил.
Този пост е редактиран от Big_Rosso; 06-12-19 в 16:10.
Сигурно излизат от завода с различно конфигуриране- различни региони, различни пазари...
Някъде беше писал едно момче, за друга марка климатик, еднакви стаи, еднакво изложение, еднакви климатици, единият с висок минимум, другият с нисък...
Биг Росо, магията не е сложна, оборотите на вътрешния вентилатор са функция на мощностите на компресора и обема на помещението. А един вентилатор не се интересува от топлозагуби. За големи обеми разкарва повече въздух. За да се регулират правилно мощността и температурата, обратната връзка трябва да е отрицателна. А при прекалено малки обеми, тя става положителна и системата излиза от равновесие. Ватметрите са купени от Баумакс, там бяха с най-малък размер и без батерия. Разглобяват се и платката с компонентите влиза вътре, тази с дисплея - отвън. Точността е ориентировъчна, това не са измервателни уреди.
Изпратено от моят SM-G975F с помощта на Tapatalk
При мен пък 6-та серия си крета цял ден около 200 вата. Сега е на 219, задание 22 градуса, -2 навън. Ама тя е от дефектните.
А как вентилатора се интересува от големината на помещението, та разкарва по-малко въздух? Откъде идва положителната обратна връзка при по-малки помещения? По-бързо се загрява помещението ли? Ми ок, защо климатика не намалява мощността си и не следи температурата в помещението? Защо климатиците работят добре при положителни температури и си намаляват мощностите адекватно :D :D :D Да не забравяме, че имаме няколко степени на вентилатора, които не се интересуват от големината на помещението. То аман от прецизна климатизация, все нещо им пречи.
Покажи таблица от Тошиба в която се виждат изисквания за обем на помещения. Последно колегите ми ОиВ изчисляваха и препоръчваха климатици по топлозагуби на помещението (по капацитет), не се съобразяват с вътрешния вентилатор. Ето какво казва производителя ''Heating range (min. - max.) kW 0,45 - 5,8''. Ми като сметнеш топлозагубите на помещението при 10градуса и при -15градуса, при вътрешна 22градуса, влизаш ли в интервала мин-макс, климатика е твоя. Аз в момента твърдя, че интервала, независимо от големините на помещенията и топлозагубите, не е този, а е много по-тесен, силно ограничен от долната страна. Избор на климатика по обем е съвсем груба сметка, съвсем начална и насочваща.
Между 10-ка и 13-ка разликата в дебитите на вътрешния вентилатор е няколко процента, като единствено на последна степен 13-ката има малко по-голям дебит, останалите степени се припокриват. Аз климатик на последна степен, освен миналата зима за измерване, никога не съм пускал.
В момента съм отворил врати за да не прегряват помещения. Отоплявам по-големи обеми. Минимумите не спадат, циклите са мнооого по-дълги.
Покажи официална таблица от Тошиба с минимални/максимални обеми за Дайсейкай 8, за да направя сметка дали някъде не съм сгрешил. При мен изчисленията направени по диапазон на мощности излизат идеално. С други климатици не излизаха, ама то реално и с тия не излизат. Имах притеснения за температури над 5градуса че климатиците ще прегряват помещенията, а то проблема излезе на друго място. Пак казвам - спрях се на Дайсейкай защото видях възможностите им да си променят мощността в широки граници и се надявах в преходните сезони да нямам он/оф. Още не мога да повярвам, че при 5градуса е ок, при -10градуса имам цикли он/оф от необуздана мощност
Биг Росо, вътрешните вентилатори имат зададени между 5 и 7 различни скорости, някои от които могат да бъдат ръчно избирани. При машините за малки помещения стойностите им са различни от тези за големи помещения, по задание. Всяка една от тези скорости съответства на определен диапазон от обороти на компресора, също различен. Дроселиращите системи на новите машини са динамични, като настройката им при машините за малки помещения не съвпада с тази за големи такива. Затова две машини от един и същ модел, с еднакъв хардуер, но с различни BTU, работят по различен начин в едно и също помещение. Таблиците, които разглеждаш, ако изобщо са верни, характеризират работата на една машина при гарантирана отрицателна обратна връзка, т.е. при правилно саморегулиране. За да бъде то такова, сиреч тази връзка да не става положителна и системата да не излиза от равновесие, преходните процеси трябва да бъдат минимум 10 пъти по-кратки от времето за повишаването или понижаването на температурата до зададената стойност. Ако дебитът на вентилатора е прекалено голям, времето за промяна на температурата на топлообменниците е прекалено дълго, а топлозагубите на помещението прекалено малки, то въздухът в затворения климатизиран обем достига толкова бързо зададената температура, че времето за това е съизмеримо с времето за пренастройката на компресор, вътрешен вентилатор, дроселираща система, външен вентилатор и т.н. Тогава нямаме затихваща синусоида при достигането на заданието или ООВ. Системата излиза от равновесие и започва да работи в повторно кратковременен режим. За съжаление нито търговците, нито потребителите са наясно с този факт, поради което масово добри машини се превръщат в цепеници. За съжаление, обратния процес не е възможен. Т.е. от дайсейкай лесно се прави трео, но обратното не става.
Дано да съм бил полезен.
Изпратено от моят SM-G975F с помощта на Tapatalk
Dodo, къде заора. Покачването на минимума при понижаване на външните температури е факт. Не само при този климатик, и при други го има.
Нагледно за Big_Rosso.
https://m.youtube.com/watch?v=BI6C4PHtqOk