Намесвам го, защото машината работи в него, т.е. не на улицата. Имам го модела, 13-ка, завчера работеше он-оф на 860W. Но заданието му беше 26 градуса, а стените само 20. Което означава огромна температурна разлика между въздуха високо горе и долу ниско. Вчера беше по-студено времето, но машината работеше на по-неска мощност (около 500W) и изключваше много по-рядко. Но температурата на стените бише вече 21,5°C, а заданието 24. Днес работи под 300W от сутринта, в стаята ми е много топло и се потя! Температурата в стаята е без промяна и въобще не изключва.
Опитвам се да обясня сложността на алгоритъма на работа. Наличието на съседи още повече обърква критиците.
Изпратено от моят SM-G955F с помощта на Tapatalk
Този пост е редактиран от dodo_pv; 24-02-19 в 16:20.
Калпав ти е кен*фа с тези дебели стени. Не си за такава прецизна техника.
Климатика много рядко е изключвал до вчера. Просто температурите бяха по-високи и ако е изключвал е било за 1-2-5пъти на 24часа. Изключва за по 3-4минути. От обяд ми се струва, че не е изключвал нито веднъж. Не му обръщам много внимание на климатика, иначе вчера щях да опитам да:
-увелича загубите в помещението като отворя вратата към коридора;
-да увелича скоростта на вентилатора, ако се събира топъл джоб около климатика, при този повишен минимум, да се разсее (все пак измерванията са правени докато спим и движението на въздуха е само от вентилатора );
-да увелича температурата в помещението, за да достига по-трудно зададената температура, поради увеличените топлозагуби;
-да огранича софтуерно мощността на климатика на 50%, което не знам до каква реакция ще доведе при тази ниска температура и повишен минимум.
Това, че се увеличава мощността на климатика при ниски температури, не ми пречи. При температури от поне -1 до +15градуса климатика работи без он-оф, при мощност варираща от от под 200W (може би около 150, не съм включвал прецизен измервателен уред) до към 350W.
Понеже тия студове дойдоха малко от никъде, вероятно инертността на процесите води до това, че климатика изглежда с безсмислено увеличен минимум. Но, ако се задържи такова времето 2-3дни, климатика може да започне да работи без он-оф, защото акумулираната топлина е намаляла. Трябва ми повече време при ниски температури, за да мога да изградя мнение. До вчера само амперклещи бях включвал и да си призная, не очаквах климатика да си е повишил минимума. Ако знаех, че го прави, щях да опитам горните четири неща от любопитство.
Първия ден като инсталираха климатика видях, че на наааай-ниската степен на вентилатора има чести он-оф изключвания. Вдигнах с една степен нагоре и забравих къде се намира дистанционното.
Ремонта не ми позволява да пусна измервания на другите канали на уреда, на другите климатици.
Някой има ли обяснение, защо климатика е харчил по-малко енергия когато е по-студено. Дори и да приемем (въпреки, че не е вярно) 500W при -11 и 500W -7. При -11 е почивал повече пъти при почти едно и също време за почивка.
От графиката излиза, че колкото е по студено почва да харчи по-малко, което за мен е необяснимо.
Защото е тошиба...
Изпратено от моят Redmi Note 3 с помощта на Tapatalk
При едни и същи обороти на компресора, с падането на температурата, пада и консумацията. Покачването на минумума, е чрез задаване на някакви обороти на компресора, под които да изключва. На същите тези обороти, на -6 ще консумира, да речем 550W. С падане на температурите, примерно на -11, при същите тези обороти, ще консумира по-малко, във Вашия случай - 480W. Гледам, че и заданието е по-ниско. Има и друг момент, при определен диапазон от обороти, ефективността на машината е по-висока.
Заданието е с 2 градуса надолу, има инертност все пак.
А и данните за външната са непълни.
И когато работи on/off държи малко по-висока стойна температура. Когато работи в регулиране стайната леко се понижава. Разликата е 1...2°. За това на по-студено харчи по-малко, държи по ниска стайна.
Горното съм го забелязал при моите клими.
Aleksandars, може ли да споделиш повече информация?
dodo_pv, продължавам да не те разбирам. Първо казваш, че причината за Он-Оф работата е неподходящото помещение и казвайки "кенеф" аз си правя заключение че имаш в предвид размерите на помещението.
После казваш, че при теб в едно и също помещение веднъж работи Он-Оф веднъж не, което автоматично изключва че проблема е в неправилно подбраното по големина помещение.
Може би повече влияе начина на използване или алгоритъма на работа на машината?!?!?!?
Стопля въздуха (а той се топли сравнително лесно) , студените стени дръпват топлината от въздуха и следва включване на компресора.
- - - - - - - - - -
С две думи трябва сензора за стайна да отиде на средата на стената ( стаята) и климатика се отучва от on/off в студена стая.
Не мога да разбера що за инвертор ще работи он-офф при тия външни -5-8 .. определено нещо куца ,15 годишното ми Фуджицу ЛСС не изключваше никога под нулата и не си вдигаше минимума ,на -10 можеше да работи на 300 вата ( това беше минимума му ) .
От графиката се вижда че машината след всеки офф се стреми/катери да достигне и подмине заданието покачвайки консумацията ... ако си регулира оборотите и се кротне на 400w. няма да сеца. И това не са 2-3 цикъла а цяла нощ и то при -11.
Ако времето за ОН беше кратко -разбирам да няма време да слезе на по-ниска консумация.
Ама то е 40-45мин.
Явно там въздуха не се топли толкова бързо.
И покачва бавно до 580W и изключва.
Няма никаква идея да намалява дори малко. - на 500W ако смъкне и няма да влезе в ОФФ.
Както се вижда при задание 21 - може да работи на 500W.
И моето по-старо МХИ не си качва минимума, за разлика от новото. Новите Фуджаци КГТА и те качват доста минимума под 0-та. Имам сервизното на LUCA и LTC, които също са вдигат минимума, според него. Както се вижда и Тошиба покачват. Като цяло гледам, е масова практика.