Страница 14 от 166 ПърваПърва ... 412131415162464 ... ПоследноПоследно
Резултати от 196 до 210 от общо 2477

Газов котел - Избор и Цени

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #196

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Аз пък вчера ограничих чрез термоглавите двата радиатора в двете спални на около 18 гр. денонощно, затворих вратите на стаите и разхода падна с 3 куб.м. за 24 часа. В близките дни ще видя дали са устойчиви тези 18 гр. и тези 3 куб.м.
    Останалите 3 радиатора и лирата работят на макс, като притворих още малко секретния кран на лирата и на най-близкия до котела радиатор. Водата достига до 78 гр., взависимост от задачата, която съм му настроил. При подгряване разликата между входяща и изходяща вода варира между 8 и 10 гр.
    Като ми остане време събота или неделя ще опиша подробно и моята инсталация.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #197

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от karicata Виж публикацията
    ................... Може ли да кажеш защо се качва разхода с около 4м3 с тези допълнителни 2 радиатора + лира при положение, че не се достига мин мощност на котела? Аз си го обяснявам, че като са по-малко радиатори котела си произвежда 10.4кВт, отдава на радиаторите примерно 5кВт и другите отиват в комина. А като са всички радиатори котела отдава примерно 8кВт и останалите до 10.4 отиват в комина. Би трябвало да му се покачи КПД-то , но да не вдигне разхода. Може и да съм в тотална грешка Имам в предвид, че котела се ограничава от програматор по стайна температура и отдава вода до другите радиатори само докато достигне зададената температура.
    Мдаа и при мен така се получава - при недостигнат минимум с първоначално 3 радиатора, а после и с 5 радиатора разхода значително се повишава. И мен живо ме интересува тази зависимост.
    Основно акцентирана идея тук във форума е, че при 3 и при 5 радиатора при недостигнат минимум разхода трябва да е един и същ, НО на практика не е така.
    Това какво означава - фундаментални разминавания в нашите виждания за равновесна система, цък-цък режим, модулации, кондензни технологии и прочие.
    Не искам да звуча песимистично /защо пък не/, просто споделям своят извод понеже и аз виждам логика в явно нелогичните наши тематики свързани с реалността.

    ПП. Колега legaltk, какъв е общият ти 24 часов разход? При какви вътрешни и външни темп. и за какви площи респективно?

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #198

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Според мен, сигурно се повтарям вече, основният фактор за разхода на газ е котела. Малък котел - малък разход, голям котел - голям разход. Това е определящото! Всичко останало са фини настройки, които повече касаят комфорта на отопление - т.е. да не стоим на студено с котел, който може да отоплява поне 3 апартамента като нашия. С такъв котел също може да се постигне равновесие на системата, което не означва, че разхода ще е малък. Той ще е оптимален за самата система, но няма да е малък! Когато изначало е избран неподходящ котел за реалния отопляем обем, няма как да очакваме нисък разход. От там трябва да се тръгва - отопляем обем - реални топлинни загуби - необходима мощност - съответстващ източник на топлинна мощност/котел/.

    Ще дам следния пример, ако бъркам някъде - поправете ме. На базата на енергопотребленето/ток/ си съм сметнал по обратен път, че необходимата ми топлинна енергия на час за поддържането на 22С в жилището ми/110м2, Н=2.63м/ е 6кВт. Номиналната инсталирана мощност на трите климатика е 13.5кВт, а минималната е 4.3кВт. Реално необходимата ми максимална мощност е около 12кВт, а номинална около 6кВт - избора на котел е ясна.
    Газовата ми отоплителна система включва 5 конвектора 030 и една лира - 650Вт. При 50С на водата това прави 10.6кВт, при 70С на водата - 15,6кВт. Котела обаче е 10,7-24кВт. Оттам и високия разход на газ - в зимните месеци се движи м/у 450-500м3.
    Този пост е редактиран от tony34al; 13-02-13 в 12:37.

  5. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #199

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от JKanchev Виж публикацията
    ПП. Колега legaltk, какъв е общият ти 24 часов разход? При какви вътрешни и външни темп. и за какви площи респективно?
    И аз си мисля същото, което karicata и ти сте написали. На теория е едно, но на практика - друго. Значи теорията нещо куца.

    Реално отоплявам 110 кв.м. по 2,80 височина - 308 куб.м. Обединени са 2 двустайни апартамента с общ коридор (отопляем). Нова тухлена сграда в Сф - 5 см. външна изолация стиропор, мин.3 см вътрешна машинна шпакловка, нелоша ПВЦ дограма, източно изложение (едната стая е крайна с 3 външни стени), съседи отникъде (само 1 стая с климатик над трапезарията ми, където е котела и най-вероятно не включват климатика).

    Радиаторна мощ - 13 кВт (с тръбите) при 90 гр. на подаващата вода.
    Ал. радиатори H600 (Helios) - 62 броя + лира 750 кВт. с термоглави.
    • Трапезария 24 кв.м. - 18 глидера
    • Дневна 16 кв.м. - 14 глидера
    • Спалня 13 кв.м. - 10 глидера
    • Детска 16 кв.м. - 12 глидера
    • Коридор 10 кв.м. - 8 глидера
    • Баня 4 кв.м. - лира 400х1100 мм
    • Втора баня - не се ползва и лирата не е монтирана


    Двуконтурен конвенционален котел: мин.9,6 кВт (в брошурата с цените на Газкомфорт погрешно е посочено 8,1 кВт и бях много неприятно изненадан като разбрах истината ) - макс.24 кВт. Котелът е ограничен в момента на 15 кВт.
    С оригинален стаен терморегулатор с външен датчик. В момента е настроен на он-оф режим.
    БГВ на 60 гр. (18-19 метра са до банята). И аз имам 3 жаби у дома, а жена ми може да се къпе и с вряла вода (даже й е по-добре). Аз си я разхлаждам със студена вода.
    Не се готви на газ.
    Инсталацията след котела е с медни тръби с изолация и 2 колектора с по 4 точки на всеки, които са свързани с пексалови тръби.

    Вътрешни темп.: нощна - 18-19 гр., дневна - 21 гр.
    Външни темп.: нощна - минус 2 гр., дневна - +4 гр.
    Разход с 3 радиатора на макс, а 2 радиатора в спалните-ограничени с термоглавите + лирата - 8-9 куб.м./24 ч.
    Разход с 5 радиатора и лира с макс отворени термоглави + лира - 11-12 куб.м./24 ч.
    Подаваща вода: от 68 до 78 гр. Разлика между входяща и изходяща - 5-10 гр. в работно състояние.

    Сега програмата е такава, защото постоянно има хора вкъщи. Ако децата са на детска градина - дневната темп. е на 19 гр. и разходът вероятно ще падне още малко.

    Планирам през лятото да сложа в крайната стая радиатор H800 (14 гл.) и останалите от нея 14 гл. на H600 да ги разхвърлям по другите стаи. Тогава ще притворя секретните кранчета и ще увелича разликата между входяща и изходяща вода.

    Другото, което може да се направи за оптимизация - вътрешна изолация на тавана и 2 стени в крайната стая и да очаквам да се появят топлещи съседи под и над моето жилище. За инфо - ходих в един от апартаментите на последния етаж с южно изложение в нашата сграда - топли се на 21 гр. едва ли не само от слънцето (.... е, има и един Bosch Gaz 7000 6-21 kWt със зададени 42 гр. на подаващата вода, не кой знае колко много глидери и топлещи съседи отдолу и от двете страни).

    Колеги ще съм ви благодарен, ако имате коментари или препоръки!

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Според мен, сигурно се повтарям вече, основният фактор за разхода на газ е котела. Малък котел - малък разход, голям котел - голям разход. Това е определящото! Всичко останало са фини настройки, които повече касаят комфорта на отопление - т.е. да не стоим на студено с котел, който може да отоплява поне 3 апартамента като нашия.
    Напълно съгласен! От котела зависи разхода в 90% от случаите.
    Този пост е редактиран от legaltk; 14-02-13 в 11:13.

  6. Junior Member Аватара на Boko1975
    Тук е от
    Feb 2013
    Живее в
    Русе
    Мнения
    35
    #200

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Здравейте на всички.От няколко месеца ежедневно чета темите във форума посветени на газовото отопление.Мисля че дойде време и аз да поискам помощ от Вас.Отоплявам се на газ вече 5 години,но при мен ситуацията в момента е по-различна.С общ котел отопляваме(отоплявахме) 3 апартамента по 110кв. в кооперация.сметките за газ са си доста високи,но предвид че ползваме изградената инсталация която беше на твърдо гориво го преглъщахме.Тази есен единия от ортаците по парно вдигна бялото знаме и каза че вече не може да издържа на сметките и останахме само двама на клона.Предвид ситуацията с останалия комшия подменихме радиаторите в апартаментите с панелни и махнахме чугунките(който и без това мисля че бяха по малко като мощност от колкото ни трябваше)Сметките за газ се задържаха на ниво почти като миналата година,разбирайте за декември -400лв,за януари-440лв.Температурата се поддържа в границите-17гр. в диапазона 23ч.до 16ч,н аследващия ден и 20гр.от 16ч до 22ч вечерта.Събота и неделя от 8ч до 22 ч е на 20гр.И аз вече не издържам най-вече психически на тези сметки и реших да правя отделна инсталация в апартамента за което ми е нужен вашия съвет.Прежалих се да разкъртя навсякъде с последващия основен ремонт на апартамента с идеята да подобря газовата ситуация.Ето и квадратурата на апартамента както и инсталираните радиатори в момента.

    Хол + трапезария (обединени)- 20кв+10кв ,радиатори панелни турски с мощност при 90/70/20 -3900w +3100w

    Кухненски бокс -6,5кв ,радиатор 1330w (за да не пиша постоянно,тези мощности са по каталога на производителя при горепосочената температура),честно казано незнам как да ги сметна при по-ниска температура.
    Детска -15кв с радиатор 3100w
    Спалня -18кв с радиатори 2бр.по 2100w
    Таванска стая,която се намира над детската -20кв с алуминиев радиатор с 20 глидера на H600
    В банята която е 6кв имам една лира -H1600/500,незнам колко вата е.
    В останалата част от апартамента -коридор на буквата Г с квадратура около 14кв,нямам радиатор(мисля да слагам)

    Това е апартамента в общи линии.Пропуснах да напиша по горе,че имам външна изолация,имам PVC дограма и таваните ми са изолирани вътрешно с 2см.фибран.Зидарията на кооперацията е 40см тухла.Комшии не ме топлят от никъде.
    Доста прочетох за мощности,котлета и всякакви газови шукарии и колкото повече чета,повече се обърквам.Спрял съм се на вариянт за котле Bosch Gaz 7000 W.В момента топлата ми вода е с ел.бойлер и бих се радвал на неограничено количество топла вода.Мисля че с така съществуващите ми радиатори няма смисъл от кондензен котел.Ако не съм ви омръзнал с това дълго писане ще се радвам на всякакви съвети за бъдещата ми инсталация.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #201

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Разбира се че има смисъл от кондензно котле, макар че и това, което си избрал е много добро. В момента имаш инсталирани около 20кВт радиатори при 90*С, което е около 10кВт при 55-60*С (грубо). Мисля, че никога няма да излиза от кондензен режим. Дано и тръбната разводка да отговаря на изискванията

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    54
    #202

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Имаш добър запас от радиаторна мощност. Плачеш си за кондензен котел. При по-слабо оразмерена инсталация, при 0°С външна температура и 45° на водата се поддържа 20-21° в помещението

  10. Junior Member Аватара на Boko1975
    Тук е от
    Feb 2013
    Живее в
    Русе
    Мнения
    35
    #203

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Благодаря за включването.Тръбната разводка тепърва ще я изграждам.В момента исталацията е със вертикални щрангове идващи от мазите и няма да ми вършат никаква работа.Аз затова и написах,че ще правя капитално къртене в апартамента заради тръбите който трябва да пусна.Намислил да правя канали в пода и оттам да карам към стайте.Мисля да правя 3 лъча.Единия ще захранва радиаторите в кухнята,трапезарията и хола.Другия, радиаторите в коридора(който евентуално ще сложа),детската и тавана.И третия за радиаторите в спалнята и банята.И понеже казахте ,че кондензен котел би ми вършил работа ми мина една греховна идея.Така и така ще къртя и банята,вместо лирата не е ли по-добре ако наснова тръба и да направя един вид подово?И дали ще е проблем ако въпросното несъществуващо подово го свържа към тръбата на връщащата вода?Разгледах кондензните котлета на бош и виждам,че модела Condens 3000 e: 8,1 - 21,8kw като мощност а Condens 7000 e:3,7 - 15,9kw. Дали ще има запас за студените дни(защото аз живея в Русе и такива обикновенно имаме в изобилие)?.Другото което ме притеснява ако взема по маломощния модел е дали ще има достатъчно мощност за БГВ?Упсс,сега се зачетох по внимателно и май тези два въпросни модела не са двуконтурни. Condens 3000 W ZWB 28-3C ,мисля че този би свършил работа в случая,но ме притеснява мощноста.
    Този пост е редактиран от Boko1975; 16-02-13 в 16:31.

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #204

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Добре си му е мощността - 7-22 за отопление е и до 28 за БГВ, ще ти пасне супер. Можеш да навиеш подово в банята от връщащата вода.

  12. Junior Member Аватара на Boko1975
    Тук е от
    Feb 2013
    Живее в
    Русе
    Мнения
    35
    #205

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Добре си му е мощността - 7-22 за отопление е и до 28 за БГВ, ще ти пасне супер. Можеш да навиеш подово в банята от връщащата вода.
    Мда от линка който гледам дават мощност 8-22кв,но дори и така да е с тази моя квадратура едва ли ще падна под минималната му мощност.Ще се насоча към този котел значи.В момента си правя план откъде да прекарвам тръбите.Мисля да изградя инсталацията с ТРЪБА С AL. ФОЛИО STABI MID ,подходящи ли са за случая?И евентуално с какъв диаметър тръба трябва да започна от котела?

  13. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    60
    #206

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Боко, преди около месец си подмених стария котел с Condens 3000 и за момента съм супер щастлив. Отоплявам същата квадратура, управлявам го с FR 100 и разхода ми е около 5 до 6 м3 на денонощие (за сравнение, преди беше над 11м3 при близки температури). постояно си е в кондензен режим и си ме радва доста. Ако изграждаш системата си сега, погледни и програмите за енергийна ефективност, със сигурност, ще спестиш едно 15-17% от общите разходи. ако имаш специфични въпроси -питай,

  14.  
     
  15. Junior Member Аватара на Boko1975
    Тук е от
    Feb 2013
    Живее в
    Русе
    Мнения
    35
    #207

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от etalon21 Виж публикацията
    Боко, преди около месец си подмених стария котел с Condens 3000 и за момента съм супер щастлив. Отоплявам същата квадратура, управлявам го с FR 100 и разхода ми е около 5 до 6 м3 на денонощие (за сравнение, преди беше над 11м3 при близки температури). постояно си е в кондензен режим и си ме радва доста. Ако изграждаш системата си сега, погледни и програмите за енергийна ефективност, със сигурност, ще спестиш едно 15-17% от общите разходи. ако имаш специфични въпроси -питай,
    Насочил съм се към същия котел и аз.А за програмите за съжаление няма да мога се възползвам,защото преди години теглих такъв кредит за дограмата.Доколкото знам се отпуска еднократно на семейство.Иначе за програматора също доста почетох и живот и здраве да стигна до него,ще се сложи такъв.Сега правя списък с нужните ми неща и в момента в който спрем отоплението ,започвам да действам.Все още не съм наясно с диаметрите на тръбите за инсталацията,както и дали ще има нужда да слагам термоглави на радиаторите.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #208

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Можеш да участваш за всички програми - дограма, изолация, газов котел, соларна инсталация. Може заедно или поотделно, едното не пречи на другото. Тази тръба Стаби е остаряла технология, трябва да забелваш фолиото преди всяка спойка. Ползвай стъклофибърна тръба - работи се лесно както с обикновен ППР. Колкото до диаметрите - трябва да тръгнеш с ф32 от котела. Ако ми начертаеш схемата на разводката ще ти я оразмеря.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2011
    Мнения
    60
    #209

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    И аз това щях да добавя - участието за газов котел и инсталация е отделна програма и можеш да участваш... вътре влиза не само уредите, но и другите материали и СМР (ако ги изпълнява оторизирана фирма)

  18. Junior Member Аватара на Boko1975
    Тук е от
    Feb 2013
    Живее в
    Русе
    Мнения
    35
    #210

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Ще попитам за програмата.За тръбата ясно,стъклофибърна ще е .Има ли значение производителя?Питам защото имам приятел който работи в Интерметал ,а при тях тези тръби мисля че бяха PILSA,турски.За разводката утре ще се пробвам да начертая какво съм замислил и ще я кача в темата.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 14 от 166 ПърваПърва ... 412131415162464 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 09:58
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 22:09
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 21:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 22:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 22:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе