Страница 64 от 166 ПърваПърва ... 1454626364656674114 ... ПоследноПоследно
Резултати от 946 до 960 от общо 2477
Like Tree389Одобрявам

Газов котел - Избор и Цени

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #946

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Преди 5-6г. (тогава се газифицирах) на пазара ни нямаше никакъв избор на котли с ниска минимална мощност. Масово се инсталираха по 12/24КВ. Аз също стигнах до извода, че в един момент няма какво да оптимизирам повече. Освен нов котел, но вече нямам пари да купувам. В еднофамилна къща съм и ако в блок се оплаквате, че съседите не ви топлели, при мен няма съседи и гранича направо с "околната среда" през 10-на външни стени и таван. Това, което разбрах, е че най-икономичният котел е неработещия. Единственото спасение е да сте така изолирани (или да ви помагат комшии), че на котела да му се налага да работи, колкото се може по-рядко. Работи ли котела, той гори газ, който в Плевен струва 1.06лв./м3. (беше стигал 1.26лв.). Единствената оптимизация на една система е котел с ниска минимална мощност (или мощност подходяща за жилището), достатъчен брой радиатори, за да стоплят напълно стаите, а не да гори газ и пак да не е топло, и стаен програматор.
    Всичко друго е изолация, изолация, изолация....
    tony34al и mirandi харесват това.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #947

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от МИК66 Виж публикацията
    Здравейте приятели и колеги ! ап. 92 м² / 3 стаи север и 1 юг /, етаж 1, без живеещи съседи от никъде, ал.дограма, външна и вътрешна изолация, на таваните гипсокартон и 5 см.вата. ........Примерна сметка за м.декември - 250 м3.............но не мога да населя празните ап.край мен,под и над мен. Нямам никаква топлинна помощ от съседи,което е много важно ! Все едно съм сам в полето ! .......
    Откакто пиша в подфорума се сблъсквам с подобни проблеми. Липсата на живи съседи води до крупни преразходи поради факта, че блоковете са проектирани да бъдат топлени от всички живущи и изолации не са предвидени м/у съседите.
    Пред теб седи нелеката задача да си изолираш стените към съседи и стълбище (там може и отвън) и най-вече пода, който някъде скоро го смятах лапа към 2.5КВ постоянно в най-студените месеци за 100м2. Нещо като да се преместиш да живееш в къща където сам си отговорен за излацията отвсякъде.

    Цитат Първоначално публикувано от МИК66 Виж публикацията
    ...... Няма лоши котли, има лошо изградени инсталации.
    И липсващи съседи уви.

    Цитат Първоначално публикувано от МИК66 Виж публикацията
    ...............! В личен план - успешна 2015 година !!!
    Да ти се връща, тъпкано..

  4. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #948

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    legaltk
    ''Единственото, което не можеш да направиш - да намалиш минималната мощност на неподходящ котел!
    Има примери от форума, че за жилище с твоята площ са достатъчни и 6 кВт през по-голямата част от отоплителния сезон.''


    Напълно те разбирам колега,но защо да намалям минималната мощност на котела си /то и не може/от 8.9 kW на 5 kW да речем,ако топлинните загуби на апартамента са 8 kW примерно ?!?! Моят апартамент е студен, лятото е супер, но зимата ...Всеки трябва да изчисли какви топл.загуби има жилището му след саниране, подмяна на дограма и др. и чак тогава да избира котел с мин.мощност подходящ за него ! Аз не съм изчислявал навремето, но тогава преди 10 години и нямаше с ниски минимални мощности, както сега от 3- 5 kW !
    Този пост е редактиран от МИК66; 22-01-15 в 16:50.
    espace одобрява това.

  5. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #949

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Отоплителния сезон трае близо 6 месеца.
    През каква част от тези 6 месеца температурите в Ст.З. са толкова ниски, че жилището да има макс. топлозагуба 8 кВт?
    Няма ли през останалата част от сезона температурите да са по-високи, съответно жилището да има по-малко от 8 кВт топлозагуба, например до 6 кВт?
    Ще се стигне ли до преразход във втория случай, ако котелът е с мин.мощ 9 кВт?
    Коя е причината за този преразход?
    Щеше ли да има такъв преразход, ако котелът беше 3-15 кВт? Например.
    Поздрави!

    П.п. И моят ап. е студен. Пестя лятото от климатици.
    Много ми е интересен въпросът за калоричността на газта. Имахме тук едно кратко обсъждане и тогава, преди 2 години написах по този въпрос 2 писма - до метрологията и до ДКЕВР. От метрологията ми отговориха, че контролират само течните горива. Познайте дали ми отговориха от ДКЕВР .........? Въпросът беше прост - правени ли са проверки и какви са резултатите. Не е без значение и в коя точка се правят проверките, дали са планови или внезапни и др.под. Няма да се изненадам, ако никой не контролира реално /не формално/ състава и качеството на газообразните горива.
    Този пост е редактиран от legaltk; 23-01-15 в 07:30.
    JKanchev одобрява това.

  6. Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Живее в
    Стара Загора
    Мнения
    188
    #950

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Аз не отричам предимството на котлите с ниска минимална мощност и затова писах, че ако навремето имаше на пазара такива и аз бих ги предпочел.Като нямам място за бойлер в банята, какво ще го правя тоз котел 3- 15 kW ? Просто казвам, че хората трябва да знаят ориентировъчно какви са топлозагубите на жилищата им и тогава да избират котел с мин.мощност ! Може да се получи и обратен ефект например: котела с 3 kW, а Т загуби на апартамента 6 kW . Как ще работи системата тогава ... За лятото може и да се майтапиш, но аз, наистина не включвам климатик или най-много 5-6 пъти ! Каквото и да си говорим синьото гориво е най-евтиния начин за отопление в цял свят,но за България с тези заплати си е голямо предизвикателство !!! Когато преминах на газ през 2005 година 1м3 струваше 0.50 лева !!!
    Този пост е редактиран от МИК66; 23-01-15 в 20:09.

  7. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #951

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от МИК66 Виж публикацията
    .................Може да се получи и обратен ефект например: котела с 3 kW, а Т загуби на апартамента 6 kW . Как ще работи системата тогава ... ..................
    Да не се объркаме нещо? Да не говорим за различни неща?

    Е как обратен ефект - точно това е смисъла - радиаторната мощ при дТ30 да покрива топлозагубата от 6 кВт и едновременно с това да са над мин.мощ на котела от 3 кВт / за да може да модулира и , в случай че времето е по-топло/ и под макс.мощ от 15 кВт.
    Този пост е редактиран от legaltk; 23-01-15 в 14:13.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Мнения
    13
    #952

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Привет и от мен.
    Бихте ли си казали мнението за следната система, след много четене , стигнах до този извод. И този път (като никога) реших първо да питам и след това да действам
    Няма да изпадам в подробности, че радиаторите сложените от строителя са крайно недостатъчни. Та така, по същество. Ново строителство, под има съседи, над мен още не са го купили..
    всекидневна - 28кв. - 36бр глидере h700
    Спалня 1- 12кв. - 20бр. h500 (ако успея да ги продам навреме, ще ги заменя за 16бр H700)
    Спалня 2 - 12кв. - 7бр. h500 .Това са глидерите сложените от производителя, засега няма да правя ремонт в тази стая, ще ги оставя така. Ката стане време за наследник ще слагам 14бр. h700. Просто няма място за повече.
    Баня 1 - 4кв. лира неизвестна
    Баня 2 - 4кв. лира неизвестна
    Бойлер със серпентина вързан като радиатор към едната серпентина. Строителя не е направил отделно трасе за бойлера и реших да го вържа така. Поне зимата ще имам топла вода от газта, лятото ще разчитам на котлето.
    За котле съм се спрял на ecoTEC Plus VUW 246/5-5 от този линк http://www.gaskomfort.com/Resources/...-list-2014.pdf

    И въпроса ми е, Ефектифно ли се очаква да е това котле(кондензно) или да взема бош газ 7000(конвеционално)?
    Изхождам от там, че не мога да повярвам, че кондензното ще ми спести 1500лв. за 5 години, да речем.

    ПП: продавам глидери h500 нови, ако някой се интересува , да пиши , ще се разберем за цената
    Този пост е редактиран от za6o; 23-01-15 в 16:38.

  10. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #953

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    С тези глидери си за кондензен котел.
    Този Вайлант спрямо този Бош е все едно да сравняваш актуален Мерцедес /германски/ с Фолксваген /предишния модел, правен в Турция/.
    Разликата в цената ще ти излезе 1000 лв. /не 1500/, но си заслужава, повярвай! Аз лично бих дал тези 1000 лв. без да се замислям.
    Някой да ти напише за бойлера, защото нямам опит по този въпрос, но ако го свържеш като радиатор има известен риск водата да не е достатъчно топла, защото кондензните котли са нискотемпературни.
    Не е зле да напишеш какъв модел бойлер си избрал?

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #954

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Що бе legaltk, на мен Вайланта ми изглежда добре.

  12. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #955

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Що бе legaltk, на мен Вайланта ми изглежда добре.
    Да бе Тони, точно Вайланта е Мерцедеса. Точно това искам да кажа, че е несравнимо по-добър вариант.
    Нали съм написал, че бих дал по-високата цена за Вайланта.
    TEST

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #956

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от legaltk Виж публикацията
    Да бе Тони, точно Вайланта е Мерцедеса. Точно това искам да кажа, че е несравнимо по-добър вариант.
    Нали съм написал, че бих дал по-високата цена за Вайланта.
    TEST
    Извини ме, какво съм чел и аз.....

  14.  
     
  15. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #957

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Скоро не бях гледал каталога на Вайлант, но ми направи много добро впечатление какви параметри имат новите машини от 5-то поколение,
    а цените им според мен са съвсем поносими и адекватни, като се има предвид високото качество.
    tony34al одобрява това.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2013
    Мнения
    44
    #958

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Здравейте, наложи ми се да се топля вчера и днес на климатик. Получи се теч от отоплителната система . Няма никакво съмнение за мен че на газ е по-комфортно и по-евтино. Климатика ми е Хитачи с COP 4,23 и има опцията да ми показва консумираната енергия на дисплея. Занулих го и за 5 часа ми израсходи 4,8kw. за отоплението само на хола ми и не можеше да достигне комфорта който ми предлага газта. Като се има в предвид че външните температури и през ноща дори са били над нулата. По мое изчисление (което не мога да твърдя че ще е много точно) за 5 часа отоплението с климатик само на дневната ми струва 1,2лв. ако отоплявам детската и спалнята с климатици, а те са по малки ще ми струва още по 50-70 стотинки на стая за 5 часа. Това прави по 2,5лв. за отоплението на апартамента ми за 5 часа. За деня който ще топля апартамента (събота или неделя) когато сме в къщи по цял ден ще работи 15 часа това ще рече че отоплението на климатик ще ми струва 7,5лв. на ден. При все че, комфорта няма нищо общо с газта. Цената ми е почти двойна от тази с газта и то при топло време. Така че колегите с климатици мога само да ги съжалявам защото си нямат и на представа какво губят от джобовете си и от към комфорта си.
    PS: Това е само мое лично мнение и не се ангажирам да влизам в спорове с професионалисти в областта. Ако съм объркал някъде в изчисленията моля да ме поправите КОРЕКТНО.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Мнения
    13
    #959

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Бойлера ще е сънсистем 120л. с 0.5м2 серпентина. Бойлера е вързан стройник преди лирата. Тръба фи16.
    BB S1 | sunsystem.bg
    Все си мисля, че ще е подгрява до 40С макар и за 4-5 часа. И ще допринася за ефиктивността на котлета т.е. ще имам топла(не гореща) вода на незначителна цена. Или поне аз така си го обяснявам

    Другото което не разбрах, което е по-важно за кондезното котле. Темп на водата която илиза от него или която се връща?
    Т.е. кондензен ли ще е режима 65С изходяща , 45С входяща?

  18. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #960

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Изходящата при теб ще е до към 50-55 гр., което ще е напълно достатъчно за кондензен режим. При теб няма проблем с кондензния режим, защото си с много глидери /след като ги монтираш/. Колкото повече глидери - толкова по-добре за кондензния режим.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 21:09
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе