За това честно казано и аз се замислям да ги изчакам да ме одобрят, но пък ми се ще да почвам в ремонта август месец. Иначе има вариант само вътрешната инсталация да направим и котела в последствие да се сложи, но така пак ще увисна ако не ми пуснат газ, тъй като не ми се ще да минавам на вариант ел. котел.
Ами направи си вътрешната инсталация нискотемпературна, за да си по мобилен относно източници на енергия. Нискотемпературната може да работи и като високотемпературна, обратното обаче не е възможно.
Какво точно означава нискотемпературна, в смисъл в какво се различава като съставни части от високотемпературната, като цяло в момента в офертата са ми дадени:
Доставка и монтаж на:Алуминиев глидер за радиатор Н500 Доставка и монтаж на: Лира за баня 900W Доставка и монтаж на: Тръба с Al. Вложка ф16 Доставка и монтаж на: Гофре Ф23 Доставка и монтаж на: Медна тръба Ø 28 Доставка и монтаж на: Медно Коляно Ø 28 Доставка и монтаж на:Колекторна кутия Доставка и монтаж на:Колектори с 8 извода - водосъбирател и водоразпределител в комплект с кранове и адаптори за тръба и крайни елементи Доставка и монтаж на: Сферичен кран с холендър 1" Доставка и монтаж на: Автоматичен обезвъздушител 1/2" Доставка и монтаж на:Радияторен комплект Доставка и монтаж на: Секретен радиаторен кран Доставка и монтаж на: Спирателен радиаторен кран
със съответни бройки и цени.
Също така какви са алтернативните източници на захранване като изключвам вариант дърва/пелети.
Бихте ли ми препоръчали и модел газов котел?
"Нискотемпературна" на практика означава "подово" отопление. Другите варианти са:
- огромни радиатори по стаите и пак ако системата не е на котел е неефективно
- конвектори, които са шумни и по-добре климатици.
При изградено подово може да се сложи термопомпа, която ще води до в пъти по-ниски месечни сметки. Прекарването на газ до самото жилище, въпреки наличието на сравнително близко минаваща "тръба" може да отнеме много време (дори години), а и въобще да не стане при определени обстоятелства.При мен трябваха 3 години докато дойде газ до къщата.
В темата има достатъчно предложения за котли- прочетете 20-на страници. Но пак ви съветвам да не бързате. Иначе алтернатива е термопомпа - има също големи теми за тях.
Аз нямах точно предвид подово отопление, макар че това е най добрия вариант, стига на вас да ви се иска да го направите. Инсталацията трябва да е сметната така че да поддържа зададените температури при t=40С на водата. И без това, ако вземете кондензен котел, той трябва да работи с t=50-55С на водата. Значи радиаторите трябва да се смятат при dT=20С.
Аз бих предпочел панелните радиатори - имат по добро топлотдаване от алуминиевите, но това е въпрос на личен избор. Ако имате добра изолация такава система е най ефективна и респективно икономична. В противен случай, ако инсталацията не е направена добре, ще плащате доста високи сметки за този апартамент - обикновено около 400лв. на месец в зимните месеци.
На вас ви е достатъчен едноконтурен кондензен котел с мин3-5кВт и макс около 16кВт. Има такива на пазара - Бош, Имергаз и т.н., но са скъпи - имайте го предвид, защото ще ви трябва и бойлер за БГВ, който да бъде загряван от котела и евентуално на ток. От това което виждам по горе, на първо четене ми се струва, че ще необходимо да увеличите диаметрите на тръбите, както и на тръбите от котела до колектора. Важно е фирмата, която сте избрали да е коректна и да си разбира от работата, не да слага всичко на око или защото "всички така слагат".
Благодаря на всички за мненията и предложенията. Честно казано ние просто решихме, че можем да отопляваме апартамента на газ и попитахме за оферта, но като цяло не съм се информирал много кое как е най-добре да се направи. Може би трябва да изчета цялата тема, за да се образовам малко повече по темата и да придобия по-обща представа за нещата.
Вероятно също ще е добра идея да попитам в 2,3 фирми за оферти и също така за алтернативни начини за отопление, за да преценим кое може да е най-ефикасно. Може би подовото също е вариант, но момчето от фирмата за вътрешна инсталация на газ не ни предложи такъв вариант, може би трябва да го попитам.
Друг е въпроса как точно да разбера дали изчисленията, които дадената фирма е направила са правилни и коректни за апартамента. От едната страна имаме изолация и алуминиева дограма, от другата няма но ще се слага. Апартамента е вътрешен, но е на първия етаж. 2x2 стаите имат по 1 външна стена.
Ще разгледам и за котли на други марки да видим те как са като цени.
Относно бойлера, предполагам че ако котела е едноконтурен може просто водата, която той загрява да минава през бойлер със серпентина?
Лично мнение - няма никакъв смисъл да хвърляте пари в момента за система на газ - просто защото нямате прекаран такъв до жилището си. Това не е толкова лесно и бързо осъществимо и при определени обстоятелства може да продължи много време - дори години, а може и въобще да не стане.
Прочетете - всичко сме го писали. На първо време, за да не останете с фалшиви надежди - отоплението на газ е скъпо. Особено ако не е изпълнена както трябва системата дори много скъпо. Основната причина за това е постоянно покачващата се цена на газа в последните години. Иначе основното е:
1. Големината и броя на радиаторите да е сравнително голям. Дори по-голям дори от нужните. Така ще може да се използва по-ниска температура на водата.
2. За малките жилища в България са нужни котли с много малка минимална мощност - 2-3kW.
3. По-добре е комплект едноконтурен котел и бойлер за него, отколкото двуконтурен котел. Има си специални комплекти котел-бойлер, които се продават. Те си имат специфично управление за работа на котела с такъв бойлер.
4. Стаен терморегулатор за управление на котела по стайна температура, а не температура на водата.
Всичко е детайлно писано от нас в предни постове и за подробности прочетете темата.
Не е точно така - всеки едноконтурен котел си е реално външнодвуконтурен. Но е истина, че все още има фирми и специалисти, които не са монтирали едноконтурен котел, не знаят как да го направят и дори като стане въпрос недоумяват защо се занимавам с едноконтурни котли, като хората са измислили двуконтурните
Работата на едноконтурния котел с бойлер не е на принципа бойлера да е още един "радиатор". Лятото да топлиш БГВ няма как да стане така. Дори зимата може да няма нужда от работа за отопление на стаите на моменти, а да има нужда от БГВ. За това си има определен начин на свързване и съответните управляващи елементи. За това е най-добре да се закупят специални комплекти котел-бойлер, които съдържат всичко необходимо. Ето един примерен котел-бойлер комплект.
Винаги остава и варианта с двуконтурен котел, както сме преобладаващата част от нас, заради наличието (болшинството фирми това предлагат) само на такива, когато сме правили нашите системи.
Подовото отопление и въобще нискотемпературните системи - температура на водата основно до 30-35гр., са предназначени главно за Термопомпа (въздух-вода или вода-вода). При тази температура на водата, те са много ефективни и наистина се получава отличен комфорт при много ниски месечни сметки. Проблем е, че трудно се изграждат. При система на газ се използват основно високотемпературни системи - 60-70гр. на водата или при възможност нещо средно - 50-55гр., когато се постига някаква икономия от кондезните котли.
Този пост е редактиран от VanDan; 19-06-15 в 11:23.
За газта, определено и аз си мисля, че е по-добре първо да ни пуснат тръбата и после да правим вътрешната инсталация, ако останем на този вариант.
Благодаря за разясненията, сега ми стана ясно за схемата с бойлер. Днес питах в една фирма и за вариант с Термопомпа и подово. Ние ще правим цялостен ремонт и не е проблем да се сложи подово и евентуално пак да се върже бойлер към системата, който също да е и на ток, и също така конвектори за охлаждане през лятото. Такъв вариант горе долу ми предложиха на първо четене, та сега чакам и оферта.
Някой има ли представа колко грубо идва на месец да се топли ориентировъчно разбира се апартамент с такъв размер с термопомпа. Мисля, че е от типа въздух вода, тъй като за вода-вода май трябва да се копае, а ние там няма къде да копаем. В смисъл ясно е, че цената ще варира, но ми се ще да имам в предвид горе долу какво ще бъде, за да видим на къде ще се наклонят везните в крайна сметка.
За газ ми бяха казали 300-350 лв. на месец горе долу разбира се, може и доста повече да е, зависи какви температури се поддържат в помещенията.
Да, вероятно ще потърся и второ/трето мнение за оферта. Не знам защо така, но тук в БГ не мога да имам доверие на фирмите... май с право. Все си имам едно на ум, че може нещо да не направят както трябва.
Сметките на газ първо зависят от цената на самия газ. През последните 7г. (толкова съм абонат) само тази зима не увеличиха цената. За тези 7г. поскъпна над 100%. Сметките също така много зависят от това:
- каква температура ще се поддържа - всеки градус отгоре вдига доста сметката
- вида на изолацията
- има ли "топлещи" съседи
- разположението на жилището и т.н.
Аз за къщата стигам и до 400-420лв. през най-студените 2-3 месеца зимата. Не съм съгласен с Лазар, че определени сметки се дължат само на системата. Един държи по 19гр. и само за 2-3 часа 21гр., пък друг в повечето време нормални 22-23гр. При едни и без отопление вътре е 15-16гр., при други 4-5гр. Но както и да го въртиш на газ винаги ще е по-скъпо от качествени климатици, заради цената на газа. Но при климатиците комфортът значително отстъпва. За това най-доброто е "златната среда" - подово отопление и термопомпа (въздух-вода). Супер комфорт и може би най-ниските възможни сметки при качествено изпълнение на системата.
Колкото до фирмите - аз вече съм отвратен от повечето във всички сфери. От личните ми "сблъсъци" - над 90% или не разбират или по-лошото ако разбират гледат да те претупат набързо. Стига да не си някоя мутра или баровец и да изпитват страх от теб. За късмет единственото изключение ми бе майстора на котела за газ, но той напусна бранша и Плевен, защото няма достатъчно работа. В София може и да има качествени фирми, защото пазарът е голям и може да си позволиш да държиш на качеството, но в по-малките градове е направо ужас.
За Термопомпите си има много добри теми в този форум и може да се запознаеш с тях. Аз лично без колебание бих избрал този вид система ако имах възможност. Тя е възможна само при ново строителство или пълен основен ремонт на жилището.
Този пост е редактиран от VanDan; 20-06-15 в 14:59.