Страница 80 от 166 ПърваПърва ... 3070787980818290130 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,186 до 1,200 от общо 2477
Like Tree389Одобрявам

Газов котел - Избор и Цени

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1186

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    VanDan, поканен си когато имаш път към Варна да ми се обадиш за да ти покажа и докажа по какъвто избереш начин, че не говоря празни приказки. Бях написал много дълъг пост, но без да искам го изтрих и не ми се пише наново. Имаше и сравнения на термопомпа с газов котел, но всичко изчезна - здраве да е. Лека нощна всички!

  2.  
     
  3. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #1187

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Сметките на газ първо зависят от цената на самия газ. През последните 7г. (толкова съм абонат) само тази зима не увеличиха цената. За тези 7г. поскъпна над 100%.
    По този начин написано може да се формира впечатление в начинаещите, че едва ли не газта я увеличават всяка година с по 15%, а това не е вярно.
    Почти през пост пишеш колко много се увеличава цената на газта, а подобно твърдение е остаряло и понастоящем невярно.
    В последните 3 години, поне в София, цената на газта не се е променяла съществено, да не кажа, че дори е спаднала с малко.
    Така че през последните 3 години сметките зависят най-вече от количеството /променлива/, а не от цената /константа/.
    Върху количеството потребена газ може да влияеш чрез правилно подбран котел, добре изградена инсталация, топлоизолация и др.под., за което преди 7 години не си имал голям избор, но сега има голямо предлагане на пазара.
    Не знам за Плевен, но ти кажи - колко е била цената на газта януари 2013 и колко е сега?

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #1188

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Когато се вързах през 2008г. цената бе около 0.55лв. за м3. Плащах най-много по 200-250лв. 2013г. в Плевен цената беше 1.23лв. за м3 - 100-120% увеличение за 5г. Стигнах до около 450-470лв. за най-студените месеци. След това имаше наистина намаление и тази зима цената бе 1.06лв. за м3 - 100% над 2008г.. В най-студените месеци бях около 400-420лв. на месец. Като имам подобрения в системата и от там в разхода - първите години стигах до разход средно 16-18 м3 на 24ч в най-студените месеци. А в последните 2-3г. имам средно по 10-11 м3. на 24ч. в същите месеци. Освен нов котел за 2700-3000лв. повече по системата няма какво да оптимизирам. Може да свалям температури и да подобрявам наличната си изолация. Топлото трябва да дойде от някъде и това е голата истина. Това че някой го топлят съседите на парно или нещо друго е добре, но за такива жилища ще е още по-евтино и с климатици примерно.
    Вие може да си пишете каквото си искате. Аз говоря на практика какво виждам с очите си и какво плащам от джоба си. Всички в квартала около мен (10-15 абоната) се отказаха да се топлят на газ. Само аз съм останал. Просто в еднолична къща с пристройка няма как да сложа навсякъде климатици. В момента нямам пари да правя цялостни ремонти за друг вид система. И поне 2 газови фирми вече знам, които излязоха от бранша, защото няма работа. Има колега тук от форума, който притежаваше едната и напусна дори града, че си е намерил в друг град нова работа.
    И да - термопомпите са най-икономичния начин за отопление. Ставате необективни. Влезте малко в климатичните теми - месечни сметки от 50-60лв. до максимум 100-150. В зависимост какви по качество климатици са си закупили. Да не говорим, че при ТП вода-вода сметките може и да са почти нищожни. И при подово и въздух-вода има доста потребители с ниски сметки. То и по постовете се вижда - колко човека питат за газ и колко за климатици или ТП.
    Този пост е редактиран от VanDan; 21-06-15 в 15:06.

  5. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #1189

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    2013 - 1.23 лв.
    2015 - 1.06 лв.
    Нямах предвид ти да правиш оптимизация.
    Имах предвид, че начинаещите сега имат избор да постигнат това още като изграждат своите инсталации.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1190

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    VanDan, стига бе човек, ти вярваш ли че ще си стоплиш къщата с 50-60 или 100лв? Естествено, че броя нас питащите за климатици ще е много - първо колко % от населението има достъп до газова тръба и второ - по-сиромашко отопление от климатика е само печката на дърва, ама там пък много хамалогия, робуване и мръсотия, Вярно, че с термопомпа е по-евтино от газов котел, ама със спестени 500лв на година, за колко години се изплаща над 10К разлика? Пък БГВ-то с термопомпа ще го коментирам друг път

  7. Member
    Тук е от
    Mar 2011
    Мнения
    742
    #1191

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    VanDan и с климатици не е толкова евтино.Апартамента ми е 85 кв. по нот. акт.Това е със тераси и стени.Реално топля 3 стаи с чиста площ 56 кв+коридор 7 кв,баня 4 кв и килер 2 кв.Климатиците ми са среден клас ,по това което платих миналата зима с двата ,съдя че при 3 климатика +другите обичайни консуматори бих имал сметки между 150 и 200 лв за декември,януари и февруари.В нас държа поне 23 гр,без да намалям през ноща и стоя по къс ръкав..Тези с по 50-60 лв,държат на 20 гр през деня и 17 през ноща,понеже иначе им е топло .
    metaxa19 одобрява това.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #1192

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Рокера - това с градусите ми е най-смешното от всички постове с "абсурдно" ниски сметки - с 2 климатика и уреди има сметка за ток, колкото аз без климатици. На 10 човека, само 1 си казва, че е заради икономия, а всички други най-вече били моржове и им било много топло на 22-23гр. и държали по 19-20гр. Не е невъзможно да има ниски сметки, но се иска супер изолация или топлещи съседи, когато и без отопление в стаите е по 15-17г.
    ЛегалТК - да, в последните 1-1.5 години цената на газа най-накрая не расте и дори падна малко. При всяко увеличение обясняваха, че цената на газа се определяла от цената на петрола и долара. Петролът беше паднал 2 пъти, но цената на газа само с 10%. Утре нищо не се знае какво ще се случи. Понеже битовите потребители на газ сме малко и управляващите не ги бърка каква ще е цената. Виж, цената на тока е социално явление и там се притесняват доста.
    Отделно също си прав, че вече има наличие и на модели котли (с ниска минимална мощност), които са подходящи за българските жилища. Но май повечето фирми си предлагат по инерция големите 24КВ. двуконтурни котли, с които са свикнали да си работят. Като инсталират и малки радиатори, като почнат и потребителите, уж за икономия да спират радиатори и намаляват температури и сметките както знаем стават убийствени. Тук Лазар е абсолютно прав за ролята на некачествено изградените системи от "майсторите". Просто не ме е разбрал правилно. Имах предвид, че освен качеството на системата, на месечните сметки влияят и други субективни фактори - поддържани температури, изолации, съседи и т.н. Така че не може да се дават абсолютно точни прогнози колко ще са хипотетичните сметки на един потребител на базата на сметките на случайни други такива.
    Аз знам, че трудно се постига "евтино" комфортно топло за еднофамилна къща. Само при ново строителство за сериозни пари, ако се направи много стабилна изолация и добре проектирана и изпълнена система за отопление, само тогава има шанс за по-ниски сметки. Всяка една система, която е свързана с комфорт и ниски сметки иска голяма начална инвестиция - и ТП и системи с котли на пелети са скъпи.
    Покрай това отопление ненавиждам зимата. Като дойде този сезон през последните 3-4г. изпадам в страхотна депресия. Нямате на идея какъв кеф ми е, когато дойде месец Май.
    .
    Този пост е редактиран от VanDan; 22-06-15 в 09:43.
    orlincho, lukas51 и mirandi харесват това.

  10. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #1193

    Газов котел - Избор и Цени

    Lazar какво имаш предвид с БГВ
    При мен бойлера 300 литра се топли от термопомпата и сметката е 30 лв на месец за БГВ.
    Това при режим на отопление без да се ползва охлаждане.
    Само се притеснявам като почна с охлаждането целодневно лятото да не ми охлажда бойлера в моментите когато вентила е в средно положение.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #1194

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    На колко градуса я топлиш БГВ?

  12. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #1195

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Пробвал съм на 60 а сега е на 50 и ми е достатъчно.
    Бойлера е добре изолиран но тръбния път е дълъг и ако пусна циркулиращата помпа да работи на всеки час през деня - ползвам неползвам е 30 лв. на месец.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1196

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Цитат Първоначално публикувано от rosen_setcom Виж публикацията
    Lazar какво имаш предвид с БГВ
    При мен бойлера 300 литра се топли от термопомпата и сметката е 30 лв на месец за БГВ.
    Това при режим на отопление без да се ползва охлаждане.
    Само се притеснявам като почна с охлаждането целодневно лятото да не ми охлажда бойлера в моментите когато вентила е в средно положение.
    Здрасти Росене,
    понеже стана въпрос за сравнение между газов котел и термопомпа и по-точно подгряване на БГВ. Значи при газовия котел вариантите са 2 - проточен принцип и със серпентинен бойлер. Предимствата на бойлера са много, всеки може да го потвърди, постоянно запознавам клиентите с тези неща, но като стане въпрос, че системата с едноконтурен котел + бойлер ще излезе 200-300-400лв по-скъпа, повечето се отказват и си остават с двуконтурен котел. Като разход не съм забелязал някакви фрапиращи разлики - и в двата случая летните сметки са 15-20, до 30лв - тоест колкото е и твоята с термопомпата. Ако обаче трябва да сравняваме инвестициите какво се получава:
    - двуконтурен кондензен котел, качествен, икономичен, немски - 2700лв (грубо, средно, ориентировъчно) - топли и произвежда БГВ без никакво допълнително оборудване
    - едноконтурен кондензен котел (разновидност на горния) - 2500лв - топли, но за да броизвежда БГВ му трябва специален бойлер с голяма серпентина, малко тръби и 2 крана 1/2", един филтър 1/2", трипътния вентил е вграден в котела. Най-евтиния подходящ бойлер (български) 120л е 400лв, с кранове и фитинги - 450лв или общо с котела станаха към 3000лв
    - термопомпа качествена, японска с хидробокс във вътрешното тяло 13000лв (пак грубо и усреднено) - топли, икономична, но за да произвежда БГВ е нужен специален бойлер поне 300л с МНОГО ГОЛЯМА серпентина. Най-евтиния подходящ български бойлер е 1800лв/300л, като тук вече опира въпроса и за мястото, защото не във всяко жилище има място за 300л бойлер. В по-малък бойлер не се събира нужната серпентина, а тя трябва да е толкова голяма, защото водата с която се подгрява е с ниска температура и трябва да има добър топлообмен, иначе термопомпата ще цикли постоянно. Освен бойлера знаеш че трябва трипътен вентил (няма вграден) и то не както при газовия котел 3/4", а тук арматурата трябва да е 1 1/4", включително кранове и филтър, тръбите също. Така че арматурата около бойлера прави около 500лв и нагоре дори, или бойлерът излиза към 2500лв (колкото газовия котел). Та това имах предвид, като казах, че не е за коментиране сравнението .

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #1197

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Лазар аз не виждам проблем бойлера да е на ток, а ТП само за отопление.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1198

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Да, VanDan,
    вариантът на ток винаги съществува. Просто размишлявам на тема БГВ чрез термопомпа + серпентинен бойлер. За тези пари, които съм писал горе (2500лв) спокойно може да изгради соларна система с бойлер 200л и да се ползва безплатно БГВ оттам нататък. Освен да помолим Росен да направи проба и да сподели колко месечно ще е сметката, ако бойлера го загрява само на ток на нощна тарифа - бойлерът е достатъчно голям за да се мине без дозагряване през деня мисля.

  17. Junior Member
    Тук е от
    May 2013
    Мнения
    52
    #1199

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Няма електрически нагревател в момента иначе с удоволствие.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1200

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Убягнал ми е този факт, но си мисля, че едва ли сметката на нощна тарифа би била фрапиращо различна от сегашната.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 21:09
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе