Страница 70 от 166 ПърваПърва ... 2060686970717280120 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,036 до 1,050 от общо 2477

Газов котел - Избор и Цени

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    96
    #1036

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Още нещо - как да смятам глидерите? Тоест при каква входяща температура? 70 или 50C? Гледам едни Regall Spot H600, чиято мощност е 199W при 70C и 128 при 50C? Как стои въпросът с панелните радиатори? Там топлоотдаването свързано ли е с подаваната температура и реално каква температура трябва да му се подава, за да отдава по спецификация? Гледам един H600, L800 - 1760W, но при каква входна температура е това. Не намирам спецификации за тях. Тип22 са, което, ако съм разбрал правилно е 2 панела и 2 конвектора.

  2.  
     
  3. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #1037

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Не ме нареждай до Лазар, той е профи, а аз съм обикновен юзер.
    Изчисляване на топлозагуба:
    1. http://www.termosilikat.com/bg/blog/...E%D1%81%D1%82/
    2. http://www.termosilikat.com/bg/blog/...3%D0%B1%D0%B8/
    Първо каза, че не искаш бойлери, а сега си съгласен с бойлер. Ако имаш място за бойлер, най добрата комбинация е едноконтурен кондензен котел + бойлер със серпентина + стаен терморегулатор. Има достатъчно възможности за избор на пазара.
    Не бързай за котела, има време. Само за информация - ето например един добър вариант, но е 3 хил.лв. и не се вмества в твоя бюджет - http://www.bosch-climate.bg/products...ns-7000-w.html - модела ZSBR 16-3. Виж минималната и максималната му мощност.
    Тръбите се определят в зависимост от радиатора - мисля, че ф32 е много, Лазар да каже за полипропиленовите тръби.
    За радиаторите - каталожните данни са при 90 гр. Тони ти каза, че за кондензен котел трябва да смяташ с температура 55 гр. Обикновено това означава каталожната мощност разделена на 2. Аз съм ти написал за 1 алуминиев глидер Н600. Да - панелните радиатори са подходящи за кондензен котел.
    Добре би било след като изчетеш написаното тук после да се консултираш и с човека, който ще изгражда инсталацията и да чуеш неговото мнение.

    П.п. Докато съм редактирал, Лазар ти е е писал.
    Този пост е редактиран от legaltk; 08-02-15 в 19:31.

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1038

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    По каталозите обикновено дават мощността не при 70 или 50*С, а при дТ=60 и дТ=50, т.е. разлика между средна температура на радиатора и стайната температура. Това е максималната мощност на радиатора - ако в радиатора влиза 90*С и излиза 70*С, то средната му температура е 80*С. Като извадим стайната температура 20*С се получава дТ=60*С. Има сайтове, където дават подробно мощността на радиаторите при различни температури

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    96
    #1039
    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    По каталозите обикновено дават мощността не при 70 или 50*С, а при дТ=60 и дТ=50, т.е. разлика между средна температура на радиатора и стайната температура. Това е максималната мощност на радиатора - ако в радиатора влиза 90*С и излиза 70*С, то средната му температура е 80*С. Като извадим стайната температура 20*С се получава дТ=60*С. Има сайтове, където дават подробно мощността на радиаторите при различни температури
    Това, което намерих, но ти ще кажеш дали е вярно за някакви италиански с височина 600, при 70 199W и при 50 128W, без делта, уж...

  6. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #1040

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от AC_From_Hell Виж публикацията
    Да, супер за това говоря. Настройката наистина отнема доста време, но с достатъчно гъвкава крива може да се избегне следенето +/- 0.5 или не става?

    Кондензните котли не позволяват ли по-ефективна работа при по-широк диапазон от температури?

    Пък в случай, че трябва да се работи само с високи температури може да се управлява дебита на водата, за да се компенсира, или не са толкова прости нещата с котлите?
    При моя котел най-гъвкавата крива по схемата е 1,4, но понякога я променям според външната температура. За различните държави се използват различни криви, според инструкциите на производителя. Климатът стана нещо много променлив в последно време.

    Всички производители на котли предлагат подходящи за техните модели стайни терморегулатори - с модулация и/или само он/оф, жични/безжични, с/без външен датчик, с управление за бойлер и т.н. - предложения на пазара има от 40 лв. до 440 лв. Само дето не изстрелват ядрени ракети /... не съм пробвал /.
    Повечето от нас имат такива стайни терморегулатори - закачаме ги за котела и те правят всичко останало, защото са по умни от нас.
    Разбира се има и по-сложни отоплителни инсталации /за къщи и по-големи сгради/, за изпълнението на които си има магьосници като Лазар.
    Този пост е редактиран от legaltk; 08-02-15 в 19:49.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    96
    #1041

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Не искам бойлер, но ако ще рискувам да нямам отопление, докато жените се къпят - нямам избор. Ако този котел от 3000лв. ще ми спести бойлер, който, за да е читав, ще е минимум 500лв., няма ядове. Веднъж го слагам, няма през година да сменям котел. Още повече - както ми обърна внимание на минималната мощност - котелът е изключително икономичен - или бъркам?
    Място имам за бойлер, но като цяло не си падам по разтегнати решения...
    Ф32 e външното на ППР. Вътрешното е около 23-24.
    Сега изниква и въпросът с мястото на котлето и прекарването на инсталацията. Да го начертая ли?
    Между другото - благодаря за включването и всичката информация, която ще ми дадете! Наистина е полезна!

    Ааа, тези формули са ад!
    Ако не е нахално ще кажа материалите, а някой запознат да каже какви са загубите.
    Двойна зидария, тоест 50см. тухла, вътрешна и външна мазилка по 3-4см... нещо такова.
    Няма изолация, дограмата ще се смени с поставянето на инсталацията и смятам да е 5 камерен профил със стъкло бяло и високоенергийно, някои го водят 4 сезона или нещо такова.

    Това котле на Бош, което ми препоръчваш го виждам на 2800лв., което е поносимо, но не е ли малко за моята кубатура или бъркам?
    Този пост е редактиран от Lucky Luciano; 08-02-15 в 20:33.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    146
    #1042

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Lucky Luciano,послушай Legaltk и Лазар,ако търсиш комфорт при къпане и ниски сметки се ориентирай към предложението на Legaltk
    http://www.bosch-climate.bg/products...ns-7000-w.html - модела ZSBR 16-3 .Излиза по скъпо,но си заслужава. Сметките които плащам с този котел са :
    ноември - 100 лева
    декември - 130 лева
    януари - 180 лева
    Поддържани температури икономична 21 , комфортна - 23,5 бойлер със серпентина 300 литра.Дано съм ти бил полезен.Поздрави

  10. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #1043

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Първият котел, който ти посочих беше без бойлер, а вторият е с бойлер, който се купува отделно. Трябва ти и стаен терморегулатор.
    За едно къпане от 15 мин. къщата няма да изстине - той котелът обикновено толкова си почива - 10-15-20 мин.
    За алум. глидери ще ти дам една таблица /втората част/, която беше постната в този форум.
    За панелните радиатори потърси в сайта на производителя.
    Тук всеки сам си изчислява топлозагубите по помещения и си носи отговорност за лезултата.
    Почвай отсега да мислиш за външна топлоизолация и изолация на тавана, защото изчислената от теб топлозагуба на къщата 15-16 кВт някои инсталатори я смятат не с 0,65, а с 0,8.
    Ти обаче си в Пловдив, където е по-топло от Русе или Плевен например.
    Помисли си и потърси кой ще ти изгражда инсталацията.
    Прикачени файлове Прикачени файлове
    Този пост е редактиран от legaltk; 08-02-15 в 20:53.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    96
    #1044

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Ок, ще смятам!
    Кой от двата котела е по-икономичен - Боша или първият ecoTEC Plus VUW 246/5-5. Цената гледам е еднаква, естествено с разликата, че за Боша, доколкото разбрах, ще трябва да купувам и бойлер... Ако като икономичност са еднакви, ще избера ecoTEC Plus VUW 246/5-5, защото не ми се слага бойлер.
    Изолация ще се прави, но най-рано на есен. Всичко ще ми дойде много - 3000лв. дограма, 5000+лв. газификация, поне така го смятам... Изолацията... ще чака, но ще се прави...
    @batspetar - какъв бойлерът от 300 литра? И като цяло ако слагам какъв да е?
    Този пост е редактиран от Lucky Luciano; 08-02-15 в 21:09.

  12. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #1045

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Разликата е малка. Може да не се усеща изобщо. Първият се казва Вайлант.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    96
    #1046

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Тоест, ако избера първия - имам и бойлер? Така ли да разбирам. Ако е така - избрахме котел.
    На второ място - какви радиатори - алуминиев или панелен? На мен, чисто визуално, повече ми допадат панелните, не знам защо, но е така.

  14.  
     
  15. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #1047

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Нямаш точно бойлер, а БГВ - на проточен принцип. Прочети брошурата на модела.
    Радиаторите - разликата е само визуално.
    Виж сайта на Корадо - има таблици. Има и добри турски варианти - Лазар беше писал за турските марки.
    Този пост е редактиран от legaltk; 08-02-15 в 22:25.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    96
    #1048

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Да, ясно, че е проточен, но пак е бойлер и ще има моментално топла вода и ще е постоянна, докато ако е със серпентина, жената като мине и ще трябва да се чака.
    Този ecoTEC Plus VU 166/3-5, уж е едноконтурен, но пак му дават БГВ? Предполагам това е за серпентина инфо, а не за котела?
    И за да изчерпам темата за Боша 7000W - той няма проточен бойлер и не може да се ползва за къпане, примерно? Честно казано Боша ми хареса днес, докато не разбрах /ако съм разбрал правилно/, че не може да се ползва за БГВ.
    Не ме притеснява, че може да е турски радиаторът, ама никак. Стига да е качествен, разбира се.
    Този пост е редактиран от Lucky Luciano; 08-02-15 в 22:45.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    146
    #1049

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от Lucky Luciano Виж публикацията
    Да, ясно, че е проточен, но пак е бойлер и ще има моментално топла вода и ще е постоянна, докато ако е със серпентина, жената като мине и ще трябва да се чака.
    Този ecoTEC Plus VU 166/3-5, уж е едноконтурен, но пак му дават БГВ? Предполагам това е за серпентина инфо, а не за котела?
    И за да изчерпам темата за Боша 7000W - той няма проточен бойлер и не може да се ползва за къпане, примерно? Честно казано Боша ми хареса днес, докато не разбрах /ако съм разбрал правилно/, че не може да се ползва за БГВ.

    .
    Тук си в грешка,но нека и другите да се изкажат.Топлата вода от бойлера тръгва по бързо и е с по постоянна температура,отколкото на проточен принцип.А и жена ти и 2 часа да се къпи няма да може да източи бойлера.
    Не ме притеснява, че може да е турски радиаторът, ама никак. Стига да е качествен, разбира се.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2010
    Мнения
    96
    #1050

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    100 литров бойлер, го източва почти до студена вода... Бойлерът е чист от котлен камък... Аз като се къпя - след мен остава почти пълен. След нея... няма никой...

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 09:58
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 22:09
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 21:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 22:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 22:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе