Страница 47 от 166 ПърваПърва ... 3745464748495797 ... ПоследноПоследно
Резултати от 691 до 705 от общо 2477
Like Tree389Одобрявам

Газов котел - Избор и Цени

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    7
    #691

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Ама чакай сега, кой каза че трябва да избираш - най-добре е да имаш и двете - външния датчик кара котела да модулира по външна температура, което е добре, защото стайния термостат няма да е модулиращ. А пък програматора ти дава допълнителна икономия нощно време и когато няма никой в къщи.
    Благодаря ви Лазаре за отговора! За външния датчик добре, но този термостат AD 191 (160 244) нито мога да го намеря в нета и другото е, че COMPUTHERM Q7RF е около 120лв мисля, че го гледах някъде. Дали този по-скъпият е по-качествен или нещо такова?

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #692

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Не мога да кажа, не работя с тази китайска марка. Аз монтирам безжични на Теси, италиански са.

  4. Novice
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    7
    #693

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Благодаря, ще видидим какво ще правим.

    - - - - - - - - - -

    Някъде бях чел, че комфортът от непрекъснатото модулиране излиза по-скъпо от он/офф. Да попитам това има ли нещо общо с външния датчик, понеже търсим икономия.

  5. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #694

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Режимите на регулация са:
    1. По темп. на връщащата вода.
    2. Он/оф /според зададената температура с терморегулатора/
    3. Модулация по:
    -стайна температура
    -външна температура

    Обикновено модулиращите терморегулатори могат да работят и в он/оф режим /без модулация/.
    За икономии - трябва да се пробват и сравнят двата вида регулация при работа на конкретния котел.
    За външния датчик - нуждае се от прецизна калибрация, добра настройка на терморегулатора и непрекъснато наблюдение дали няма отклонения от зададените параметри. С цел комфорт съчетано с икономия най-добре според мен ще е модулация по стайна температура. Он/Оф води до редуване на топли и студени вълни и не е много комфортно, а икономията никак не е голяма.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #695

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от legaltk Виж публикацията
    Режимите на регулация са:
    1. По темп. на връщащата вода.
    2. Он/оф /според зададената температура с терморегулатора/
    3. Модулация по:
    -стайна температура
    -външна температура

    С цел комфорт съчетано с икономия най-добре според мен ще е модулация по стайна температура. Он/Оф води до редуване на топли и студени вълни и не е много комфортно, а икономията никак не е голяма.
    И аз съм съгласен, но котелът на Dimitar_mi е Oertli, а за тази марка не знам да има модулиращ термостат по стайна температура

  7. Novice
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    7
    #696

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Благодаря ви за отговорите! Казаха ми, че на Теси термостатите не ставали . Няма нищо, ще видим как ще дойде.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #697

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от legaltk Виж публикацията
    За външния датчик - нуждае се от прецизна калибрация, добра настройка на терморегулатора и непрекъснато наблюдение дали няма отклонения от зададените параметри.
    От известно време съм се замислил дали комбинацията от модулиращ термостат + външен датчик не би трябвало да е с различно поведение само от термостата.

    Теоретично наличието на двете би позволило на термостата да разбере при каква външна температура колко са топлозагубите при термостата и съответно да модулира малко по-интелигентно при навакване и поддържане. Въпроса е дали някой от производителите си е направил труда избощо да пише толкова усложнен софтуер.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #698

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Вайлант имат такива термостати, Бош също, но влиянието на вътрешната температура е само 30%. Повече се ръководи от външната. Моето мнение е че такъв терморегулатор е подходящ за по-големи сгради, в случаите кото е трудно да се избере референтно помешение - например в един хотел как да управляваш по стайна температура?
    tokata одобрява това.

  11. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #699

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от orlincho Виж публикацията
    ...........Въпроса е дали някой от производителите си е направил труда избощо да пише толкова усложнен софтуер.
    Аз съм с терморегулатор на Вайлант с външен датчик и съм писал по-горе на база личен опит. Има го в подписа ми.
    Лазар е прав - теглото на стайната температура е по-малко от това на външната температура.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2013
    Мнения
    48
    #700

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Здравейте!

    Виждам, че сте се заговорили за термостати, та реших да споделя някои мои наблюдения. Не съм сигурен дали постът ми не е за темата за разхода, но понеже в тази тема тук и тук съм изразил резерви към един точно определен термостат(Delta Dore TYBOX 810), заради режима му Chrono-proportional control, реших че тук е мястото и да реабилитирам този режим.

    Искам да кажа, че резервите ми бяха продиктувани от разпространеното схващане за неефективността на "цък-цък" режима при работата на газовите котли и тази тема в друг форум(статистиката, публикувана от потребител Vlado852), където става ясно, че стайният термостат е програмиран от производителя да работи принудително в "цък-цък" режим. След това предварително проучване се спрях на друг модел термостат, който също има режими за Chrono-proportional control, които обаче могат да бъдат изключени и да си работи като чист on/off термостат. Термостатът ми има три режима - on/off, chrono 3, chrono 6. Chrono-режимите са съответно : при chrono 3 термостатът включва котела до 3 пъти за час, а chrono 6 - съответно до 6 пъти за час, като всяко отделно включване няма за цел да достигне зададената температура, а го прави на степени. Ефектът е, че при chrono-режимите температурата почти не надхвърля зададената от мен температура, дори в половината от времето е под нея. Радиаторите остават много по-малко време студени. При on/off-режима има по-дълги периоди на студени радиатори, следва включване на котела и надхвърляне на зададената температура с до 1.5°C.

    Без да влизам в повече обяснения пускам измерванията, които съм направил. След всяка дата съм написал измерената температура през деня и минималната измерена температура. Данните са от този сайт. През всички дни на измерването зададеният температурен режим и включените радиатори(в три стаи) са еднакви. Засичанията на разходомера съм ги правил всяка сутрин около 08:00. Закръглял съм разхода до цели кубически метри, затова има дни, които са последователни и в един режим, но с по два кубика разлика в разхода. Изводите ми са, че колкото по-често се включва принудително котелът, толкова консумацията на газ е по-ниска. Може би защото няма драстично надхвърляне на зададените температури? От тези измервания досега съм на режим chrono 6, който най-много се доближава до "цък-цък" режима и консумацията ми за Декември е около 250m³, т.е. под 10m³ средно на ден, при отопление на четири стаи, готвене и къпане. Котелът не работи въобще ефективно - постоянно изключва по температура на водата, т.е. още "цък-цък". Отоплителният режим е : 08:30-00:30->21°C ; 00:30-08:30->18°C. Радко, когато съм цял ден пред компютъра ми става леко хладно и увеличавам температурата на 21.5°C. През нощта котелът не се включва въобще, сутрин температурата е около 19°C.

    on/off-режим
    18.11(10°C/7°C) - 19.11 -> 4m³
    19.11(14°C/8°C) - 20.11 -> 6m³
    среден разход : 5m³/ден

    chrono 3-режим
    20.11(15°C/8°C) - 21.11 -> 5m³
    21.11(17°C/10°C) - 22.11 -> 3m³
    22.11(14°C/12°C) - 23.11 -> 4m³
    среден разход : 4m³/ден

    chrono 6-режим
    23.11(14°C/12°C) - 24.11 -> 3m³
    24.11(15°C/12°C) - 25.11 -> 3m³
    25.11(15°C/7°C) - 26.11(7°C/3°C) -> 4m³
    среден разход : 3.3m³/ден


    Така, че най-вероятно резервите ми към термостата Delta Dore TYBOX 810, относно програмираният му режим "Chrono-proportional control" са били напълно неоправдани и следва той да бъде реабилитиран.
    Този пост е редактиран от Motao; 16-01-14 в 11:10.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2010
    Живее в
    Пазарджик
    Мнения
    118
    #701

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    И аз съм съгласен, но котелът на Dimitar_mi е Oertli, а за тази марка не знам да има модулиращ термостат по стайна температура

    Има. Всеки термостат, който поддържа стандарта OpenTherm, може да работи като модулиращ по стайна температура. Разбира се трябва и котела да има OpenTherm, но съм сигурен, че Oertli има такъв стандарт. Защото Oertli=Remeha=DeDietrich.
    Ето един от многото термостати с OpenTherm и модулация по стайна температура (аз съм с такъв)

    Thermostat d'ambiance communicant filaire Oertli RS200 - Toutes les pièces

  14.  
     
  15. fbr
    fbr е офлайн
    Senior Member
    Тук е от
    Jul 2007
    Мнения
    1,589
    #702

    Отговор: Колко ви струва отоплението на природeн газ с локално парно?


  16. Novice
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    2
    #703

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Здравейте на всички.
    Имам нужда от съвет. Решили сме да отопляваме малка къща, всичко около 40 кв. с газ. Изолация на външните стени има, понеже бяха много криви от 6 до 16 см на места. Вътрешна пак на външните стени фибран и гиспокартон - лепен, тавани - вата и гиспокартон, на стените, които са общи със съседите - гиспокартон, отново лепен. Подпокривно пространство има, но няма да се използва като жилищно. Дограмата е нова.
    До преди ремонта имаше камина с водна риза. Спалня, 13 кв, 13 глидера с височина 60 см, Дневна стая, 16 кв., тук беше камината, сега смятаме да сложим два радиатора по 8-9 глидера, антре и малък бокс по около 7-8 кв., в бокса има радиатор с 8 глидера с височина 60 см. Антрето не се предвижда радиатор. В банята има 3 глидера, банята е около 4 кв.
    Мислим котела да е Имергас, модела, който е с минимална мощност 2 кв и макс мощност 12 кв., едноконтурен. Има бойлер със серпентина, който беше свързан с камината, но не на отделен кръг.

    Искам да ви попитам дали с тези радиатори ще можем да поддържаме температура през времето, което сме в къщи 23-24 градуса и през нощта 18-20, разбира се на приемлива цена. И правилно ли сме се ориентирали за котели и въобще системата.

    освен това не ми е много ясно как се свързва едноконтурния котел към бойлер със серпентина и как работи тази работа въобще?

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #704

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Котелът е подходящ, ще може да се топлите. Подвързването на бойлера го оставете на инсталаторите, този бойлер вероятно е неподходящ, за газов коттел се изисква специален бойлер с голяма серпентина.

  18. Novice
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    2
    #705

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Благодаря за отговора Lazar. Бойлера е поставян преди 6 години и не знам какъв е модела. Със сигурност няма да си свързвам сама бойлер, а ще го оставя на инсталаторите, въпроса е щом е неподходящ, това как се отразява на работата на котела и на качеството на топлата вода, това не разбирам аз.
    Когато разглеждах комплектите котел и бойлер на Теси, видях, че там пише максимум 5 метра котела от бойлера. Това важи ли и в моя случай, защото на мен ще ми се получат повече от 5 м. тръби.

    И да попитам всички пишещи в темата, ако нямкой може да ме насочи за ПЛОВДИВ към кого да се обърна за да ми изгради инсталацията. Благодаря!

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 47 от 166 ПърваПърва ... 3745464748495797 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 21:09
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе