Този пост е редактиран от legaltk; 23-11-14 в 08:22.
Ами провери ли филтъра преди котела?
Отоплявам чисто около 95 кв.м+300 литра бойлер.Къща санирана цялостно със сменена PVC дограма,която не е нещо особено 3-камерна бяла.Разпределение на стаите е
Хол с бокс - 35кв.м
Спалня - 25 кв.м
Спалня - 16кв.м
Коридор - 10кв.м
Баня - 6кв.м
Талетна - 3кв.м
Височина на стаите 2,35
Инсталирани радиатори
78 - глидера Н 500
8 - глидера Н 800
- - - - - - - - - -
Разход на газ с монтиран вече FW 200 от 1.11 до днес 24.11 - точно 74 кубика.Подържани температури
7.00-8.30 - 22 градуса
17.00-23.00 - 23.5
През другото време на 20 градуса.
От 1.11 - 10.11 -е работило по цял ден на 23 градуса,че детето беше болно,както и събота и недея.Засега Доволен,ще видим като стане по студено.
Това е много, ама много добре - браво!
Страхотно изолирана къща имаш. С мощност 1 kW успяваш да я стоплиш - браво.
Да изолацията е добра,вечер като спре котела на 23,5.градуса сутринта като стана е 21 градуса.За 8 часа пада с 2,5 градуса.Но може би и височината на тавана оказва голямо влияние 2,35 м.Дядото е на 2-рия етаж същата квадратура,котел и управление и същите поддържани температури,но височина на тавана 2.60м. Разход на газ за същия период 96 кубика,но при него няма и бойлер.Бойлерът за двата етажа е вързан на моя котел.
Той реализира загуби от покрива които при теб са близки до 0 защото отгоре също топлят (ако) и Т разлика на твоя таван е близка до 0. Докато при него ако над него е покрива е по-зле дори и ако има положена изолация на тавана. Примерно 100м2 таван изолиран с 20см вата губи по 20Вата за всеки градус разлика м/у вътрешна и външна Т. За София до тук средната за ноември е 7.2* или ако вътре държи 22* има 15* разлика или средния разход на тавана е 300Вата. На месец това е 216КВч или това е 23м3 (25лв) газ повече на месец.
Кажи колко студена вода на месец хабите. Че ти това оказва влияние на сметката.
Да над него е тавана,на който няма изолация,ще се слага,но догодина.Иначе студената вода е около 30 кубика на месец.
Конкретният разход много зависи и от външната температура. При нас в Плевен през Ноември бе главно мъгла и облаци и температурите не бяха особено високи. Някои нощи и сутрини си беше под нулата. Котелът си се включваше редовно за съжаление. А при дъщерята в Пловдив - слънце. Топли си квартирата (таванско ателие) само с един конвекторен радиатор (малка спалня) и прастар климатик Нео за всекидневната.
Ами лятото не плащам топла вода, понеже имам слънчеви колектори вързани към едната серпентина на бойлера.А вие от къде гледате колко газ се изразодва за отопление и колко отива за топла вода.Това не ми го казаха като ми слагаха котела.
Не си от тези "късметлии" гледаме си разхода лятото. През различните месеци без отопление разхода за едно и също количество вода се различава заради различната температура на влизащата вода и заради това, че в по-студено време се къпем с по-топла вода. Малко интерполация и за съвсем зимните месеци (там вече е предположение).
Здравейте и от мен!
След като обмислих всички алтернативи за отопление се спрях на парно с газов котел. По конкретно на котела на ТЕСИ – лукс пакета с 80 литровия бойлер.
Жилището е тристаен апартамент с изцяло южно изложение находящ се в гр. Плевен. Намира се на първи етаж над гаражи. Подовете в спалните и всекидневната са иглоситно дюшеме върху което ще се реди ламинат, коридора е с ламинат, а кухненския бокс е с теракот. Стените са тухла четворка без външна изолация. Старият собственик е налепил външните стени във всекидневната с фибран отвътре. Съседите отгоре са пенсионери и не отопляват качествено. От страна на детската се отопляват на дърва, а от страната спалнята са с парно на газ и не отопляват стаята с която граничим.
Ето и схема на жилището с описание на радиаторите и тръбния път, заедно с броя на глидери изчислени по приложената таблица.
Парно.png
парно 1.JPG
Идеята е сам да си изградя тръбния път и да монтирам радиаторите, а останалата работа да е за фирмата която ще монтира котела. Въпросите който възникват са следните:
1. Мисля радиатора в хола (номер 4 - h350) да е монтиран непосредствено под нивото на прозореца с оглед на това, че пред него ще стой ъглов диван. От най-високата част на дивана до най-ниската част на прозореца има разстояние 30 см. Дали дивана ще пречи на правилната работа на радиатора?
2. При изчисленията съм взел коефициент за топлобмен 0,4 за пода и тавана с оглед на това, че пода е дюшеме и е наистина топло. Това правилно ли е?
3. Изрових от нета коефициент на топлобмен за външни стени без изолация 2,04W/m2k. Може ли да се сметне за правилен или трябва да направя изчисленията по друг коефициент.
4. Ако в бъдещ момент се направи външна изолация на жилището ще трябва ли да се прави някаква корекция по системата?
5. Заложените мощности на радиаторите ще са достатъчни ли котела да работи в кондензен режим? Всички тези сметки са за външна температура -15*, това означавали че при 5* котела ще работи на ON/OFF режим?
6. Глидерите в коридора ще са достатъчни ли да затоплят и банята, понеже там няма много свободно място лира.
7. Къде да разположа разширителния съд? Помещението в което монтиран котела е сухо. Може ли разширителния съд да е затворен тип и да се свърже с мръсния канал в кухнята?
8. Два от радиаторите са в непосредствена близост до котела, докато други два са на около 5-6 метра. Трябва ли да съобразя диаметъра на тръбата или може да се използва еднакъв.
9. Последния въпрос е много относителен, но дали някой може да ми каже дали мога се
вместя в сметка до 150 лв. в най-студения период.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като отмени удоволствието от ниската цена.