Страница 129 от 166 ПърваПърва ... 79119127128129130131139 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,921 до 1,935 от общо 2477
Like Tree389Одобрявам

Газов котел - Избор и Цени

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    20
    #1921

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Тези 15 кв. максимална мощност на котела при отопляема плащ от 125 кв.м в студени дни, като януари дали котела ще бъде достатъчно мощен, да набере температура в стоите.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #1922

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Цитат Първоначално публикувано от Plam 64 Виж публикацията
    Тези 15 кв. максимална мощност на котела при отопляема плащ от 125 кв.м в студени дни, като януари дали котела ще бъде достатъчно мощен, да набере температура в стоите.
    Насмятай загубите при -20* там топлопроводимост на стени.
    При мен добре изолиран тавански етаж от къща 100м2 сметката показа 3.5КВ моментен разход при -20.
    Реално усреднено за януари средно -6* и поддържано вътре 21.5 = ~dt27* и разход за отопление ~10m3(93КВч) на ден дава реален моментен 4КВ или ако навън е -20* би бил <6КВ реален.

    Реално дава почти х2 на идеалната сметка за топлопроводимост. (показва и че строителите не са се преработили).

    Така че и теоретично и реално максималната мощност на котела е ок и ако трябва да се топлиш с нея, по-големия проблем ще са ти сметките, а не дали мощността е достатъчна.

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #1923

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Моят котел е с 10KW минимална мощност и съм там (10-12) някъде по максимално потребление. А говорим за еднофамилна къща с много външни стени, никой от никъде няма. 16KW ми беше котела на твърдо гориво Дакон и постоянно прегряваше, защото въглищата много трудно можеше да се регулират с притварящата се от термостата вратичка. 2 къщи като моята можеше да стопли.
    Нямаме още участник във форума оплакал се, че котела не му достига като максимална мощност.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2017
    Мнения
    20
    #1924

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Vdn Dan, защо тогава съветваш другите участници във форума да търсят газови котли с минимална мощност от 2 кв. При твоето положение по ниските киловати от 10 са неизползваеми?

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #1925

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Казвам, че при лоши условия, в най-студеното време и при висока температура на водата стигам малко над минималната мощност и за това смятам, че максимална 14 е добре. Тя моята максимална съм я ограничил в настройките от 23 на 16 някъде. Това за еднофамилна къща с много външни стени и прозорци, която е по-студена. В по-топлите месеци мощността е по-малко. И при мен се получаваше в началото режим цък-цък при по-топло време и ниска температура на водата. За това монтирах допълнително по-големи радиатори и вдигнах доста работната температура на водата. Обаче при кондензен котел е добре да се работи с 50-55гр. температура на водата, а от там мощността на радиаторите пада. Повечето жилища са сравнително малки, максимум до 100м2 и апартаменти с малко външни стени. Добрата изолация също намалява нуждата от мощност. Тук през годините имаше предимно оплаквания, че котела само се включва дори за по-малко от минута и изключва до следващото включване след няколко минути според настройката за време между 2 паления. Хората спираха радиатори и намаляваха градуси с мисълта за по-ниски сметки, но на практика седяха на студено и разхода не се променяше. Не съм срещал пост с мнение, че максималната мощност 14-15-16кв не му стига. Но ако някой има нужда, вече има и котли с голям диапазон 3-20,5 Immergas VICTRIX 24 TT 1 E и VICTRIX 20 Х TT 1 E.
    Това сме го дъвкали с години във форума. И потребители от личен опит и специалисти. От опита ни тук се оказа, че е по-добре да се преоразмерят радиаторите като бройка и големина, отколкото котела.
    И не агитирам никого за нищо. Всеки е свободен сам да си взема решения. Сложи си и 30кв няма проблем. Най-правилно е да се направят точни изчисления на топлозагуби и инсталираната мощност от котел и радиатори да отговарят на нуждите. Също така да са съразмерни помежду си, защото и 30кв котел да сложиш, щом радиаторите са 7-8кв ползата е нулева. Да има добър баланс по стаите и управление с модерни средства.
    Този пост е редактиран от VanDan; 07-02-17 в 10:02.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #1926

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Цитат Първоначално публикувано от Plam 64 Виж публикацията
    Vdn Dan, защо тогава съветваш другите участници във форума да търсят газови котли с минимална мощност от 2 кв. При твоето положение по ниските киловати от 10 са неизползваеми?

    Ако малко се постараеш да прочетеш преди да пишеш и осъзнаеш материята, няма да се налага да задаваш глупави въпроси и да ни караш да дъвчем за стоен път едни и същи неща

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #1927

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Те въпросите не са "глупави". Пита човека, нормално е. Просто не му се чете какво сме писали стотици постове. Или звучи неясно. По принцип най-правилното е не да се разчита на форуми толкова, а на свестни, кадърни и можещи фирми, които да направят нещата както трябва за клиента. Това е проблема - не на въпроси във форума, а на малкото добри фирми и майстори. Които в малки и средни апартаменти слагат малки радиатори по стаите и един голям котел, защото с такива работят и готово. Човекът после вече ще пита защо така работи.
    Този пост е редактиран от VanDan; 07-02-17 в 11:01.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Мнения
    13
    #1928

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    И един въпрос на който не съм срещал отговор в този форум.
    50-55гр на водата е оптималната за кондензен котел или "колкото по-ниска , толкова по-добре" ?
    Ако изключим фактора , че термозагубите от тръбите са по-малки при по-ниска темп. на водата. , кое е за предпочитане - 50-55гр или 30-35гр ?
    JordanS одобрява това.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #1929

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    И аз не съм чел да има писано това за кондензните котли. Пише само, че до 50-55гр. работи в кондензен режим. Нагоре все едно бил конвенционален. Обсъждахме температура на водата, основно от гледна точка на мощността на системата. Защото при 50гр. мощността на радиаторите е доста по-малка от 75-80гр. И за да влезе чат-пат мощността към минималната мощност на котела се препоръчваше вдигане на максималната температура на водата.
    А иначе моят котел при работа със стайно ми управление си променя температурата на водата. Примерно при мен съм задавал от 65 до 70гр., но в повечето време стайното управлението командваше котела да модулира и държеше 55-58гр. на водата при 1-2 чертички горене от 5. После промених в управлението да не модулира то, а котела и той си работи на макс мощност (4-5 чертички) и държи максималната температура на водата. Когато още не е достигната зададената стайна, самия ми котел започва да модулира (пада на 1-2 чертички), но температурата на водата продължава да е 65гр. и стигайки зададената стайна температура изключва. Правя тези опити, защото така бързо достига (дори подминава после зададената стайна) и работи на максимална мощност където КПД-то му е най-високо. И повече време след това почива, защото стаята е дори по-топла. Но моя котел не е кондензен, а и минималната му мощност е доста висока и така влизам в нея.
    А с 30гр. температура на водата леко се съмнявам, че ще достига радиаторната мощност. 30-35гр. е температура за подово или най-много с мощен конвектор. С нормален радиатор би трябвало размера да е много внушителен. Така че въпросът не стои ако не става въпрос за подово.

  12. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #1930

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Интересно е когато кондензен котел излезе от кондензен режим какво става с разхода на газ и съответно сметката? Някой да сподели?

  13. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Мнения
    13
    #1931

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Ами при мен котелът работи на 50С докато достигне зададената темп(на толкова съм го ограничил). Това отнема около 1/2 - 1час и след това поддържа темп ~35С . Ако се отвори и ел. задвижката към бойлера, който е вързан като лира , темп на водата става и под 30С ( ако е студен бойлера ) . Радиаторите са доста на брой и големи
    Но 30-35С е достижима темп с радиатори без да прегрява котела (бош 2500 )
    tutalka одобрява това.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #1932

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Аз говоря да е постоянно ограничена на 30-35гр. Но вече при сравнително не големи жилища и особено добре изолирани може да се получи и с по-ниски температури. При тази температура, мощността е много малка. А и един радиатор на 30-35гр. не ми звучи приятно като усещане. По-скоро ще е хладен. Не знам.
    Колкото до разход не вярвам да оказва значение. За затоплянето е необходимо определено количество енергия, което идва от изгарянето на определено количество газ. Ако температурата е в рамките на кондензния режим не мисля, че има значение. При мен с конвенционален котел дори е по-добре с по-висока температура на водата.

  16. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #1933

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Здравейте,
    Някой може ли да ми каже дали е възможно газовия котел да се монтира на таванската стая, която е точно над апартамента ми? Фактически котела ще е по-високо от колектора на топлинната инсталация с около 3.6 метра.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,574
    #1934

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Разбира се, че е възможно.

  18. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #1935
    Цитат Първоначално публикувано от espace Виж публикацията
    Разбира се, че е възможно.
    Благодаря за бързия отговор!
    И няма да има никакви негативни последствия за котела и инсталацията, исвен дългия път на БГВ-то?!?!
    Просто топлата вида ше достига до чешмата след по-дълго време.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 21:09
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе