Страница 23 от 166 ПърваПърва ... 1321222324253373 ... ПоследноПоследно
Резултати от 331 до 345 от общо 2477
Like Tree389Одобрявам

Газов котел - Избор и Цени

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    28
    #331

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Правих си Excel-ска табличка за изчисляване мощността на радиаторите на ребро при различните ΔТ-та: ИЗЧИСЛЯВАНЕ РАДИАТОРНА МОЩНОСТ. В едната жълта клетка се въвежда мощността при ΔТ50, тя служи за база за преизчисляване на другите ΔТ-та, обикновено производителите я дават в сайтовете си. В другата жълта клетка се въвежда експонентата – числото, с което се степенува, число около 1.28 до 1.34 ,има го и него в сайтовете. В таблицата може да се вмъкват и още редове за по-детайлни ΔТ-та, но на новите редове трябва да се преработи формулата,числото 50 винаги трябва да остава в знаменател (30/50, 40/50, 60/50). Но и така таблицата е достатъчно подробна. Изчисленията не са сложни, но се затрудняват от това, че трябва да се повдига на степен, която не е цяло число.Две на 2-ра степен е 4, две на 3-та степен е 8, но две на степен 1,3231 е по-трудно да се изчисли. Стойностите 90/70, 80/60 и т.н. са донякъде условни, ΔТ30 имаме при 60/40/20, но същото ΔТ30 можем да имаме и при 53/47/20 например. В таблицата са заредени данните за ребра Focus Н500.

    Този пост е редактиран от velchev; 16-05-13 в 18:10. Причина: РЕДАКТИРАНЕ НА ШРИФТА

  2.  
     
  3. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #332

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Колега, ти не беше ли правил преди време и една друга таблица с дТ, но за нискотемпературни инсталации?

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #333

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Велчев, похвално, но повечето производители дават мощност при ΔТ=60, така че е добре това да е базата

  5. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #334

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Според мен обобщението от тази таблица за броя глидери според каталожната мощност - минимум х 2.
    Греша ли?

  6. Novice
    Тук е от
    Nov 2011
    Мнения
    2
    #335

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Привет

    Защо като обсъждате радиатори, пишете само за алуминиевите? В смисъл, че чугунените, да бавно загряват но с тях се поддържа по-лесно постоянна температура.
    Питането ми е в смисъл, че смятам или да се газифицирам или да си прекарам тец за следващият отоплителен сезон. Сега съм с камина с водна риза 12kW и с чугунени радиатори с по 20 глидера. Нямам проблеми и при -20, разбира се. Махайки камината в тази стая ще сложа също чугунен радиатор с 20 глидера. Общо отоплявам три стаи и баня и системата ще стане с три радиатора по 20 глидера + лирата в банята. Къщата е с дебел зид ( тухла и половина ) без изолация.
    Та, пиша тук защото се колебая за мощността на газовият бойлер.
    Предложенията от фирмите до момента са за "стандартен" 8-24 kW, докато на мен като че ли ми се иска да имам по-малка минимална мощност - по-скоро да поддържа акумулираната топлина. Значи, колебая се между моделите на Bosh GAS 7000W ZWC 21-3 или ZWC 24-3
    Gaz 7000 W Bosch Термотехника
    или на Valliant VUW TurboTEC Plus 202/3-5 или 242/3-5
    VUW - серия PLUS

    Нямам проблем да сменя радиаторите с алуминиеви, но мисля че те малко по-трудно ще поддържат " постоянството " на температурата и ще има повече включ/изключ и по-голям разход.

    Но пък може и да греша

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #336

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    За котлетата си напълно прав - малките модели на двете марки са ти достатъчни. За радиаторите не е точно така, но няма да сгрешиш ако оставиш чугунките - само вземи мерки ръждиви утайки да не влизат в котела. Като почнеш да ползваш котела едно по едно ще си станат ясни нещата (ако продължаваш да четеш форума, де )

  8.  
     
  9. Member Аватара на felipe
    Тук е от
    Apr 2007
    Мнения
    503
    #337

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Разочарован съм от Vaillant,днес ми се обадиха с офертата да ми продължат гаранцията с още една година срещу скромната сума от 180 лв...значи аз преди две години можех да дам два пъти повече пари за техния котел(спрямо най-евтиния) ,за тези две години(два отоплителни сезона) не съм им ползвал услугите,а те не можаха да предложат някаква по-поносима сума,все ми се струва ,че 180 лв за една година удължаване на гаранцията са страшно много пари.

  10. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #338

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Не си длъжен да ги даваш - може ти да си поемаш ремонтите, ако се наложат. Но гражданска отговорност си длъжен да плащаш, дори и да не караш колата - това не те ли разочарова?

  11. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2011
    Мнения
    28
    #339

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    С таблицата, която е по-горе си изчислих и оразмерих отоплителната инсталация. Друга Excel-ска таблица не съм публикувал преди. Смятам, че изчисляването на отоплителните инсталации трябва да става при ΔТ15 (40/30/20). Ето какви предимства има инсталация, изравнена при 40/30 – котела, ако е кондензен, работи с най-високата си ефективност от 106-110%; дълготрайността на инсталацията е по-голяма (тук цитирам Лазар) – като вдигна температурата на 80°, тръбите на парното ми започват да пращят, което едва ли е най-добре за тях; и трето предимство – могат да се изключват радиатори без ограничение, моята инсталация е изравнена при 40/30 и влиза в кондензен режим при 50/46 и работи без прекъсване само с един радиатор. Ако инсталациите винаги се изравняват при 40/30 проблеми като недостиг на радиаторна мощност и режим цък-цък ще останат само в архивните страници на този форум. Избрали сме си котел с минимална мощност 6-7 квт. примерно. Мощността на едно ребро Н500 при ΔТ15 (40/30/20) е 24 вата/ребро – от таблицата. За да изравним при 40/30 трябва да сложим 250 ребра (6000вата:24=250ребра). Отличен вариант – стаите бързо ще се затоплят, котела винаги ще работи с висока ефективност, но неосъществим – няма място в стаите за толкова много ребра. Ако изберем котел с минимална мощност 3 квт. трябва да сложим 125 ребра (3000вата:24=125ребра), което е по-реалистично. С 3 квт. няма да можем да се топлим в най-големите студове, ще трябва да вдигнем температурата, но през по-голямата част от отоплителния сезон, през останалите 3-4 месеца ще можем. Ако едно жилище получава по 3 квт. топлина на час, за един ден това прави 8 куб.м., за един месец – 240 куб.м., което никак не е малко, в случай че навън не е толкова студено. Ако се гледа само отоплението, много по-добре е котел с минимална мощност 2 или 3 квт. и съответно 80 или 125 ребра, отколкото котел с минимална мощност 6-7 квт. и същите 80 или 125 ребра. Но при избора на котел БГВ-то се оказва решаващо, никой не иска и да чуе за едноконтурен котел. Аз съм с едноконтурен и обемен бойлер и не съществуват никакви неудобства. Веднъж затоплен, средно за около 30 минути според модела, обемния бойлер осигурява топла вода на проточен принцип, топлата вода никога не свършва, при спадане температурата на водата в бойлера котела се задейства и поддържа температурата на водата, защото мощността на серпентината е доста висока. А пък ако кухнята се използва постоянно и от сутрин до вечер на мивките се ползва топла вода варианта с едноконтурен котел и обемен бойлер е по-добър.
    tony34al и tutalka харесват това.

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #340

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Абсолютно точно!

  13. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #341

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Котелът е от подписа ми.
    Днес циркулационната помпа започна да работи без прекъсване.
    При ползване на БГВ работи нормално. След спиране на БГВ помпата също спира, след което отново се включва без да има консумация и без причина.
    Рестартирах котела, спирах крана на водата към котела и помпата пак продължава да работи ....
    Някакви предложения?

    Справих се сам.
    За тези, които се интересуват - ето какво се оказа: на стайния терморегулатор беше включена функция Quick veto. Вероятно някое от децата е пипало бутоните...... Оправих настройките и помпата се изключи!
    Този пост е редактиран от legaltk; 02-06-13 в 10:36. Причина: решение на проблема

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    30
    #342

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Много се извинявам,само да попитам имам котел Радиант рбс24 двуконтурен дали е възмойно да му се сложи бойлер със серпентина,и накратко как би станало.Примерно ето този модел Storacell ST 65-E - Bosch Термотехника и дали тези допълнителни бойлери създават някакви проблеми в бъдеще.Благодаря на отговорилите,ще следя темата.Хубав ден.

    - - - - - - - - - -

    Котела,и вие тука разбиращите ще кажете но има едно прекъсване на топлата вода,след което пак идва и се получава малко дискомфорт.Не мога да разберана къкво се дължи това,разстоянието от котела до банята е около 6-7м но това според мен не би било предпоставка да го прави.Котела е Радиант РБС24 някои ако има или е имал същия проблем да сподели.Благодаря на отзовалите се.

  16. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #343

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от metaxa19 Виж публикацията
    ........ но има едно прекъсване на топлата вода,след което пак идва и се получава малко дискомфорт.
    и при мен го има прекъсването, но е само в началото, а не постоянно. Свиква се, не е болка за умиране.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2013
    Мнения
    30
    #344

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Да но при мен,си идва топла вода,след определен период потича студена и после пак топла за сега е добре но за зимата не е много приятно нали затова казват двуконтурен ако нямаш място разбира се и комфпрта бил добре ама не.Не всеки път го прави,но засега така.Благодаря все пак.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #345

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    За да сложиш този бойлер със серпентина трябва котелът да е едноконтурен. Тези пулсации на температурата само при малка струя ли са или гиима и при силна струя?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 23 от 166 ПърваПърва ... 1321222324253373 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 21:09
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе