Месечните сметки нямат връзка с комфорта на топла вода, т.е. с двуконтурен няма да имаш по-ниски месечни сметки.
Теорията ти малко куца при инцидентно ползване на БГВ.
Лазар Ганев е прав за едноконтурния котел.Направих грешка,че не сложих и на двата апартамента едноконтурни.Лазаре като затворих ,АО'на двуконтурния работата се оправи,но бая си поиграх и със секретните кранове.
Здравейте,
Темата е доста голяма и има много компетентни менения, затова се надявам да получа и аз отговор на въпросите си!
От три години се отопляваме на газ - апартамент 110м2, котелът е двуконтурен Имергаз, кондензен. Много сме доволни и от сметките и от това, че котелът е доста тих.
Сега ще се местим в друг апартамент, малко по-голям, защото от около година семейството се увеличи с още един член.
Инсталация за отопление ще се прави тепърва, така че се налага да решавам няколко въпроса
1. Какъв тип да бъде котелът? Колебанието е между обикновен двуконтурен и такъв с вграден бойлер. Има ли реални предимства наличието на вграден бойлер? Колко голям да бъде бойлертъ? Как се поддържа температурата на водата в този вграден бойлер, а именно, пали ли котелът периодично за да го топли? Ако да - това не качва ли разхода на газ? Едва ли ще се случва често да се къпят двама души едновременно в две бани.
2. Каква марка да е котелът. Както казах, доволни сме от нашия Имергаз, но ни препоръчват Висман и също Бош. При положение, че това ще бъде инвестиция за много години напред искаме най-добрата марка в дългосрочен план.
3. Какви са плюсовете и минусите на монтаж на котела на затворена тераса? Терасата ще се затвори с ПВЦ дограма. Това е най-близката точка до сградната инсталация, съответно най-малко медни тръби минаващи през апартамента, но също така най-отдалечен от баните. Сегашният ни котел е в хола и коминът излиза на терасата, която е отворена. Новият, обаче, ако трябва да се вкара в стая ще трябва да е в спалнята.
Аз имам стар двуконтурен конвенционален котел от Имергаз без никакви проблеми вече 10-та година и като реша да го сменя с нов почти сигурно пак от моделите на Имергаз ще взема. Ако ще е едноконтурен, мисля че е по-добре с допълнителен отделен голям бойлер със серпентина, който се купува и монтира отделно. Той може да е монтиран и на съвсем различно място от котела. Тези с вградените бойлери май са по-малки бойлерите и са на едно място - във вашия случай далеч от баните. Разходът на газ за БГВ не мисля, че се влияе особено от едно- или двуконтурен.
Отговори от неспециалист:
1,Ако разстоянието от двуконтурен котел до баните е голямо, ще има известен дискомфорт и преразход на газ и вода. Ще се чака повече да дойде топлата вода. В такъв случай вграденият бойлер нищо няма да промени. За това бих се замислил за бойлер в близост до баните. Иначе съм фен на двуконтурните или по-скоро не съм фен на бойлерите.
2. Не мисля, че има значение марката стига да не е нещо твърде екзотично. Италианците могат да правят добри котли на добри цени. За БОШ и Висман е ясно. По-скоро е важна поддръжката. Кога ще се развалят е май на късмет.
3. Газовите котли не са напълно безшумни и ще трябва да бъде добре допълнително шумоизолиран ако е в спалня. За терасата - не знам.
Здравей Лазаре,
Би ли бил така добър да обясниш, ако ще се ползват две бани едновременно веднъж дневно за 15-20 минути, а през останалото време по изключение ще се налага използването им едновременно, кой вариант би бил по-икономичен и защо?
1. Едноконтурен + бойлер 150-200 литра - в този случай няма ли излишно да се топли цял ден и цяла нощ водата?
2. Двуконтурен с водосъдържател 46 литра или повече, ако има такъв. Видях, че Vissmann 111 имат 46 л водосъдържател, но вероятно има котли и с повече.
Благодаря!
Този пост е редактиран от fvazharov; 01-03-19 в 16:16.
Това с вградения бойлер 46л и двете бани наведнъж не става - пробвано с друг италиански котел с 50л.
бойлер и 29kW на БГВ.
И ограничители на дебита бях наслагал, и с една кофа и хронометър мерих ограничителите колко пускат - сметките верни ама не става и не става.Освен ако не се къпете по 5мин (ама наистина 5) .
п.с.Бойлера може да го изключвате нощем да не подгрява.
п.с2 иначе можеше единия като излезе, следващия да влезе веднага без проблем
За мен този малкия бойлер е за да няма постоянно цък-цък при пускане на топла вода както е при двуконтурните и да може някой да си измие ръцете/чиниите докато си ползваш банята и не се усеща нищо.
Този пост е редактиран от ccankov73; 01-03-19 в 17:48.
Благодаря за отговора!
От Висман България твърдят, че 46 литра водосъдържател се равнявал на 150 л бойлер.
- - - - - - - - - -
Добре, предполагам зимата варианта с едноконтурен котел + бойлер ще е удачен вариант. А ми лятото?
Няма ли да е по-икономично, ако едноконтурния котел го използвам само за отопление, а за БГВ да се ползва газов или електрически бойлер?
От Разград България ти твърдят, че не е така...
6 години викахме по етажите “ излязох - следващия да влиза”
Е, така наистина не свършва, ама...
Ако искаш пробвай, после пиши отзиви.
Преди това имахме със 100л вграден, е тогава ставаше с двете бани.
Лятото го превключваш на “летен режим” и топли само бойлера.
Ок, щом си пробвал и двата начина, каква е разликата в сметките за БГВ при двуконтурен и едноконтурен котел+серпентинен бойлер?
- - - - - - - - - -
Ако искам да ползва две бани едновременно все някакъв бойлер трябва да взема. Въпросът е, кой бойлер е по-ефективен, серпентинен бойлер или друг вид бойлер.
На серпентинния бойлер няма ли да му трябва първо, повече време за да подгрее водата и второ няма ли да изразходва повече енергия сравнение с един бойлер на ток или газ?
Би ли обяснил защо лятото е по-удачно?
Този пост е редактиран от fvazharov; 01-03-19 в 21:25.
Естествено, че бойлер със серпентина. Котела ще го подгрява. Може да го комбинираш със солар.
А защо лятото ли? Ми много просто - лятото котела включва само да подгрява бойлера. Зимата докато извършва това, спира да работи за отопление. Разликата с двуконтурния е, че последния спира отоплението при всяко пускане на чешма или душ някъде из къщата.