Страница 21 от 90 ПърваПърва ... 1119202122233171 ... ПоследноПоследно
Резултати от 301 до 315 от общо 1350
Like Tree298Одобрявам

Избор газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #301

    Отговор: Избор газов котел

    Двуконурен съм нямал, само такива с вграден бойлер,
    то си е едноконтурен с бойлер в кутията.
    Просто в този случай, колкото бойлера е по-голям, толкова и цената е по-....
    Например Бош имат такъв със 100л но е 5 бона.
    Теоретично двуконтурния би трябвало да е по-икономичен, понеже няма топлозагуби от бойлер.
    Но....
    -разхода за БГВ на газ е примерно 8-10 пъти по-малък от разхода за отопление - т.е какво ще спестиш....2-3 лв на месец?
    -безпроблемното и комфортно ползване на 2 бани
    -външния бойлер има едно копче отдолу , и при някакъв проблем(гаранционен или извънгарационен с котела)
    си натискаш копченцето и си свиркаш - това пак от опит - цял месец докато чаках да оправят стария котел се принудих да купя нов бойлер, който сега търкалям в мазата.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #302

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Естествено, че бойлер със серпентина. Котела ще го подгрява.
    Може би задавам тъпи въпроси, но защо да е естествено, че по-ефективен е бойлерът със серпентина отколкото друг вид бойлер?

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    А защо лятото ли? Ми много просто - лятото котеля включва само да подгрява бойлера. Зимата докато извършва това, спира да работи за отопление.
    Това, че спира за 15-20 минути да работи за отопление, не ми се струва да е проблем, стига навън да не е под -20.

    Именно защото "включва само да подгрява бойлера" си мисля, че не е толкова ефективен. Не се ли изразходва много енергия за да се поддържа гореща водата.

  4. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #303

    Отговор: Избор газов котел

    Нещо май аз не разбирам. Как си представяте да имате топла вода, ако някакъв уред не харчи енергия, която да я загрява?

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #304

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Нещо май аз не разбирам. Как си представяте да имате топла вода, ако някакъв уред не харчи енергия, която да я загрява?
    Опитвам се да разбера заслужава ли си ползването на две бани едновременно и дали цената затова не е прекалено висока.
    Ако ще трябва да плащам 80-100 за БГВ според мен по-добре да си взема двуконтурен с водосъдържател.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    Теоретично двуконтурния би трябвало да е по-икономичен, понеже няма топлозагуби от бойлер.
    Но....
    -разхода за БГВ на газ е примерно 8-10 пъти по-малък от разхода за отопление - т.е какво ще спестиш....2-3 лв на месец?
    Ако разликата в цената е 2-3 лв няма какво да го обсъждаме, но се съмнявам да е толкова.

  6. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #305

    Отговор: Избор газов котел

    Айде на ти пак пример - до миналата година 6 човека с къпане всеки ден,
    с този котел с 50те литра бойлер сметка за газ за БГВ лятото 30-35лв.
    Зимата добави 10лв, тъй като входящата вода е с по-ниска температура.
    Колко ще спестиш с двуконтурния - ще докараш сметката до 5лв ли ....?
    Ето ти за юни .43 кубика, което тогава беше 37лв.


    Имай в предвид, че тогава се къпем и по два пъти на ден понякога.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от ccankov73; 01-03-19 в 22:01.

  7. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #306

    Отговор: Избор газов котел

    Има 200л, 300л бойлери. Могат да се къпят докато подгизнат.

  8.  
     
  9. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #307

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Има 200л, 300л бойлери. Могат да се къпят докато подгизнат.
    това към мен ли?Мен и 50л не ми свършваше, но за две бани не ставаше.

  10. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #308

    Отговор: Избор газов котел

    За БГВ на газ въобще не мислете сметките, независимо какъв вид котел ще изберете. Това е най-добрата екстра. Никой не се е оплакал до сега от голяма сметка за газ лятото. Моите са били винаги в диапазона 20-25лв. според моментната цена на природния газ. Жената и дъщерята под 30мин. не признават къпане.
    Lazar одобрява това.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #309

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    това към мен ли?Мен и 50л не ми свършваше, но за две бани не ставаше.
    Не за теб, за fvazharov. Но не мога да му схвана логиката. Хем иска да ползва две бани едновременно, хем двуконтурен котел. Не виждам как ще стане, а и не виждам как едно 50л, вградено бойлерче ще подобри ситуацията.
    Отделно когато става въпрос за едноконтурен котел с бойлер е ясно че за две бани едновременно си трябва голям бойлер. А в такава ситуация да сравняваш бойлер подгряван от котел на газ и такъв само на ток, според мен е абсурдно.
    Човека просто трябва да си изясни, първо, какво иска да направи и след това да търси средствата.
    pepitoff одобрява това.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #310

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Не за теб, за fvazharov. Но не мога да му схвана логиката. Хем иска да ползва две бани едновременно, хем двуконтурен котел. Не виждам как ще стане, а и не виждам как едно 50л, вградено бойлерче ще подобри ситуацията.
    Отделно когато става въпрос за едноконтурен котел с бойлер е ясно че за две бани едновременно си трябва голям бойлер. А в такава ситуация да сравняваш бойлер подгряван от котел на газ и такъв само на ток, според мен е абсурдно.
    Човека просто трябва да си изясни, първо, какво иска да направи и след това да търси средствата.
    Здравейте tony34al, тъй като съм пълен лаик в областта на отоплението, се опитвам да си изясня, кой вариант ще е най-икономичен.
    Жената настоява да има възможност да се ползват двете бани едновременно, не че аз се дърпам.


    Просто си мислех, че ще е голям разход на енергия, ако трябва едноконтурният котел да подгрява постоянно 200 литров болер с помощта на серпентина, водата, в която е 75 градуса, спрямо двуконтурен с вграден водосъдържател, който ако не бъркам работи като проточен бойлер. (идеята с бойлер с водосъдържател ми я дадоха от Висман, като казаха, че такъв 50 л. бойлер се равнява на 150 л. с едноконтурен)
    Другата ми заблуда вероятно е, че котела ще изразходва много повече време и енергия за да подгрее водата, чрез серпентина, спрямо един бойлер с нагревател.
    Прочетох едно мнение на Лазар и ако правилно съм разбрал, тъкмо обратното е, котела в пъти по-бързо ще я подгрее...

    https://forum.setcombg.com/%D0%BE%D1...tml#post770196

    Мисля, че мозъкът ми започва да приема идеята за едноконтурен котел с бойлер за БГВ

    - - - - - - - - - -

    Ако тръгна на вариант едноконтурен котел + бойлер и реша, че искам да се отоплявам с подово, как ще подавам на бойлера по-висока температура, да речем 75 градуса а на подовото 45?

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #311

    Отговор: Избор газов котел

    Аааа, за това говорим, де, при положение че ползваш две бани. Тук най важното е да подбереш правилно бийлера за топла вода, за което Лазар може да ти бъде безкрайно полезен.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #312

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от fvazharov Виж публикацията
    Ако тръгна на вариант едноконтурен котел + бойлер и реша, че искам да се отоплявам с подово, как ще подавам на бойлера по-висока температура, да речем 75 градуса а на подовото 45?
    Котелът има различни настройки за температурата на БГВ и отоплението. Котелът работи с приоритет за БГВ, а през свободнето време за отопление. Бях писал преди време, че с 300л бойлер реални 250 ползваме едновременно 3 бани и няма проблем
    tony34al одобрява това.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    87
    #313
    75 градуса? Защо то е толкова топла вода? 55 гр са достатъчно за миене на съдове и бръснене. 45 са предостатъчно за къпане. Ние сме с 150 л бойлер и сме се къпали трима, един след друг и котела като се изсили на пълна мощност (14 КW), успява да сгрее постъпващата вода и се налага разхлаждането и със студена. Малко по голям бойлер и със сигурност можете да ползвате и двете бани при гарантиран комфорт на вода с постоянна температура. Сгрява 150 л вода от 12 до 40 гр за около половин час.
    tony34al одобрява това.

  17. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #314

    Отговор: Избор газов котел

    Аз лично ползвам 120 л бойлер на Теси с мощна серпентина и 20 kW едноконтурен котел. Настроил съм котела да подгрява водата в бойлера до 40*С, но това е в долната част на бойлера. В горната част температурата на водата в бойлера е около 60*С. Когато температурата на водата в долната част спадне до 30*С се включва котела за да я допогрее до зададените 40*С.
    Котела подгрява от 30 до 40*С за 8 мин. на пълна мощност и температура на водата (в серпентината) 85*С.
    На практика наличната топла вода в бойлера не свършва.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #315

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от oldgraf Виж публикацията
    Котелът има различни настройки за температурата на БГВ и отоплението. Котелът работи с приоритет за БГВ, а през свободнето време за отопление. Бях писал преди време, че с 300л бойлер реални 250 ползваме едновременно 3 бани и няма проблем
    Благодаря за отговора! Значи би трябвало 200 литра да са достатъчни за 2 бани.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от ydraganov Виж публикацията
    75 градуса? Защо то е толкова топла вода? 55 гр са достатъчно за миене на съдове и бръснене. 45 са предостатъчно за къпане. Ние сме с 150 л бойлер и сме се къпали трима, един след друг и котела като се изсили на пълна мощност (14 КW), успява да сгрее постъпващата вода и се налага разхлаждането и със студена. Малко по голям бойлер и със сигурност можете да ползвате и двете бани при гарантиран комфорт на вода с постоянна температура. Сгрява 150 л вода от 12 до 40 гр за около половин час.
    Вие с подово ли сте? Съдя по котела 14 kw? Достатъчна ли ви е тази мощност в най-студените дни?

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от pepitoff Виж публикацията
    Аз лично ползвам 120 л бойлер на Теси с мощна серпентина и 20 kW едноконтурен котел.
    Какъв е критерия за мощна серпентина? Има ли смисъл от две серпентини? Вие две бани ползвате ли едновременно и този бойлер от 120 литра достатъчен ли ви е? Каква квадратура отоплявате? Lazar беше писал, че за около 100 квадрата ЗП, ако се ползва подово и 14кW котел е достатъчен.

    Цитат Първоначално публикувано от pepitoff Виж публикацията
    Настроил съм котела да подгрява водата в бойлера до 40*С, но това е в долната част на бойлера. В горната част температурата на водата в бойлера е около 60*С. Когато температурата на водата в долната част спадне до 30*С се включва котела за да я допогрее до зададените 40*С.
    Котела подгрява от 30 до 40*С за 8 мин. на пълна мощност и температура на водата (в серпентината) 85*С.
    На практика наличната топла вода в бойлера не свършва.
    Цикъла на подгряване 24/7 ли е настроен или само за критични моменти сутрин и вечер? През нощта и през деня спирате ли подгряването?
    Ако не го спирате, има те ли представа колко често се налага включването на котела на пълна мощност?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 21 от 90 ПърваПърва ... 1119202122233171 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 08-08-17, 23:52
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе