Да, сега погледнах едно клипче и видях, че се прекарва кабел за захранване . Ще говоря с монтажниците как може да го измислим.
Да разбирам, че ме съветвате да имам регулатор, ще усетя разлика - така ли ?
Да, сега погледнах едно клипче и видях, че се прекарва кабел за захранване . Ще говоря с монтажниците как може да го измислим.
Да разбирам, че ме съветвате да имам регулатор, ще усетя разлика - така ли ?
слагай стаен регулатор ..........аз съм с CT 200.........много съм доволен .....няма да сгрешиш
Е,мене така ме хакнаха с Honeywel за които в последствие разбрах .че работи в режим (он-оф).Но на другия котел си поисках CR100. Taka,че Лазар е прав съветите му винаги са ми били в помощ. Чест и почитания Господин Ганев.
Писал съм няколко пъти, че съм си правил експеримент с моя фирмен терморегулатор CRD за котела ми. Той може и да управлява по стайна температура със собствен режим на модулация котела, може и да се настрои да не модулира (он-оф), а самият котел да модулира само по температура на водата. Различен е режима на работа наистина. С модулиращ терморегулатор е плавно поддържането на желаната стайна температура и я държи много точно. Но по-често се включва котела и работи повече време изключително само на минимална мощност. На он-оф регулатор се постига много бързо зададената температура и изключва. Не рядко се подминава в някаква степен зададената стайна температура, защото котелът тръгва на по-голяма мощност, като вдигне температура на водата модулира, но радиаторите се загряват доста и отделят по-дълго време топлина. Котелът като цяло работи по-малко време на по-висока мощност и по-дълго време след това не включва. И най-важната част - почти никаква разлика в разхода, дори на терморегулатор он-оф сякаш бе една идея по-икономичен. Това е лично за моята къща и котел, като опитите са за цял отоплителен сезон. За 10г. ползване имах време за експерименти без и с терморегулатор, с модулация и он-оф. За мен стаен терморегулатор е абсолютно задължителен елемент от система с газов котел. Вече за вида и възможностите му може да се правят компромиси според цената му.
Този пост е редактиран от VanDan; 10-10-19 в 10:56.
Избора за стаен терморегулатор на Бош си е едно голямо ценово изхвърляне - лично мнение, с което не ангажирам никого. С неговата функция спокойно могат да се справят и доста други модели на доста по приемлива цена. Модулацията, при правилно изградена и оразмерена отоплителна инсталация не се губи, дори при он-оф режим. Просто изразявам мнение, а всеки сам може да си прецени какво да направи
Е, голямо, голямо, колко да е голямо - 200лв - с термоглави и он/оф термостат е по-скъпо и с далеч по-малко възможности.
200лв са жичните, а 500 и кусур безжичните - пристрастен си, затова е такова и мнението ти
Този пост е редактиран от Icata69; 11-10-19 в 01:44.
Е, безжичен има само CR100 за 399лв и го има от няколко месеца. Лично аз съм монтирал точно 2бр и затова не го слагам в сметката. Но с всеки монтиран котел досега през годините съм монтирал някакъв терморегулатор и в 99% от случаите той е бил жичен, на съответната фирма, от която е котела (Вайлант, Бош, Теси), защото за мене е кощунство да не се ползва оригиналния фирмен термостат (макар и жичен), за сметка на някакъв безжичен он/оф с орязани функции. То най- ми е лесно да монтираме навсякъде безжични, без друго ги купувам "на килограм" заради пелетните котли и горелки, а не да си играем да пускаме кабели и да се чудим как да ги крием, но смятам, че не е коректно спрямо клиента, който ни се е доверил, тъй като поне първоначално не разбира за какво иде реч.
Мисля, че CR100 е жичен, но това е без значение. Както написах и по горе, всеки си решава сам - аз прецених, че за мен е по-добре да избера безжичен, за да мога да си го местя и контролирам която и да е стая. И да, не избрах Бош, по простата причина, че не бих монтирал на котела си стаен регулатор с цена 1/3 от тази на котела, пък била тя и 399лв
Е, не е 1/3, а 1/6 да речем, но уважавам избора ти, парите са си твои, разбира се. Важното е изборът да е информиран, да знаеш какво получаваш срещу парите си. CR100 го има в жичен и безжичен вариант, но и при при никоя марка не са задължителни собствените модулиращи термостати, пак може да си ползваш евтин он/оф, какъвто си избрал сега и поведението на котела ще е същото.
Да, прав си - всичко опира до информираност, макар, че тя трудно се получава на готово - трябва да се ровиш и да четеш. Фирмите предлагащи газово обурудване ти предлагат една оферта в повечето случай с една марка котел, без обяснение, защо точно той, и те хвърлят в размисли. Да вярно, че пазара ни е малък, но с продажбата на N-броя котли, не трябва да се очаква да си оправиш старините. В тоя ред на мисли, а ти Lazar, го знаеш много добре ( защото си в кухнята на нещата), закупен котел на не посредствена компания производител в близките ни съседни страни струва на половин, а някога и по-малка цена от предлаганото на нашия пазар. Сега ще се нахвърлите и ще ми обяснявате за негативите... зная ги, но всеки може сам да си отстоява решенията и рисковете. Моя Бош е закупен по същия начин, така , че цената на стайния термостат е точно 1/3 от цената на котела. Отделен е въпроса, че тук за същия котел се предлагаше дву годишна гаранция, а вече от средата на тази година три, докато котела монтиран от съседите ни е с пет годишна гаранция. Доста се разлях, но оставам на твърдението и препоръчвам на всеки, да почете и да се порови малко, преди да се хвърли в дълбокото. Хубав ден
Този пост е редактиран от Icata69; 11-10-19 в 13:30.
Здравей Lazar! Въпрос към теб.
Знаеш ли дали тези модели ще се предлагат на БГ пазара?
BOSCH CONDENS 2300IW 15P 2.3-16.2KW - едноконтурен
- Модел - Condens 2300iW 15P
- Макс. топлинна мощност за отопление (40/30 ° C) - 16,2 kW
- Макс. топлинна мощност за отопление (80/60 ° C) - 15,0 kW
- Мин. топлинна мощност за отопление (40/30 ° C) - 2.3 kW
- Мин. топлинна мощност за отопление (80/60 ° C) - 1.9 kW
- Макс. топлинна мощност за БГВ - 15,0 kW
- Диагностичен модул за контрол и дефекти ACU LO-1
- Поддържа модули Bosch KEY (Control-Key)
BOSCH CONDENS 2300IW 15 / 25C - двуконтурен
- Модел - Condens 2300iW 15 / 25C
- Макс. топлинна мощност за отопление (40/30 ° C) - 16,2 kW
- Макс. топлинна мощност за отопление (80/60 ° C) - 15,0 kW
- Мин. топлинна мощност за отопление (40/30 ° C) - 3,4 kW
- Мин. топлинна мощност за отопление (80/60 ° C) - 3,0 kW
- Макс. топлинна мощност за БГВ - 25,0 kW
- Специфичен дебит съгласно EN 13203 (ΔT = 30 K) - 12,2 l / min.
- Диагностичен модул за контрол и дефекти ACU LO-1
- Поддържа модули Bosch KEY (Control-Key)
Този пост е редактиран от zh; 11-10-19 в 20:03.
Ами засега нямам информация нито за тези модели, нито кога ще се предлагат у нас. Смятам, че ще се върви към разширяване на асортимента, тъй като този модел се оказа един от най-успешните и постепенно ще замени 2500