Страница 41 от 90 ПърваПърва ... 31394041424351 ... ПоследноПоследно
Резултати от 601 до 615 от общо 1350
Like Tree298Одобрявам

Избор газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    33
    #601

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Цени на цялостни оферти няма какво да коментирам, всичко индивидуално между клиент и доставчик/изпълнител. Брой глидери също не е фатално число - при газовите котли наистина може да варират в широки граници, тъй като котелът може да топли и с 80*С, и с 30*С. Не разбрах обаче защо едноконтурния котел е по-подходящ за къща - може би в къщите живеят по-търпеливи хора и будали, на които не им пука, че бойлерът загрява 2 часа? Както казаха колегите - това е тъпо и безхаберно. Газовият котел загрява бойлера около 5-10 пъти по-бързо. Не само че не трябва да се включва бойлера на ток през лятото, ами има много бойлери за газови котли, които изобщо нямат опция за ток (нямат ел нагревател). Съгласен съм, че все още има фирми работещи в тая област по 15-20 години, без да разберат как точно се инсталира едноконтурен котел и бойлер към него. Някои дори без да разберат фалираха (а може би точно поради това).
    Третият довод е също неясен и безхаберен. Всяка марка има различен подход към сервизната дейност и не е правилно да се обобщава. Съгласен съм, че сервизната дейност при повечето марки е абсолютно неглижирана и оставена на самотек, т.е. само на теория. Затова човек трябва много да внимава при избора на котел. Ама как да внимава, като не знае какво да гледа? Дали е направил правилен избор става ясно по-късно. Аз съм сменял 3 годишен кондензен котел, защото няма кой да сервизира марката. Човека каза "ти си третата фирма, която ми отговаря по същия начин, не мога да оставя къщата без отопление, дай ми оферта за нов котел". Така че въпросът със сервиза според мен е най-важният при избор на котел. И този въпрос става още по-актуален с навлизането на продажби по онлайн магазини, техно- вериги и т.н. И за клетия потребител става все по-трудно да се ориентира в джунглата от търговци с по-по-най примамливи оферти! Не че няма съвестни, ама не знае човек как да ги търси. Ама такъв е живота - див капитализъм. Така е и с докторите, и с даскалите, и с автосервизите, и с какво ли още не. Желая успех в избора на всички!
    Здравейте Лазар,
    Извинявайте ако Ви безпокоя но се опитвам да напасна цялата система, като параметри и възникват отново въпроси. Ето например спряла съм се на този бойлер със серпентина: https://*********/ss-serpentina/hori...erpentina.html
    В техническите характеристики пише, че времето за загряване Δt=45K (15°C-60°C) при 80°С (серпентина) е 0h:54min. Сега обаче се питам, добре аз правя икономична отоплителна система с повече глидери при която температурата на водата идваща от котлето да е възможно по-ниска. Колко ниска не знам, но да предположим 30°С тогава при тази температура колко време ще отнеме на котлето да стопли водата в бойлера. По мои груби сметки (ако съм права), ще отнеме около 20 часа за да се затопли водата в бойлера до 30°С. Ако пък вдигна температурата на водата идваща от котлето до 80°С с тази мощна инсталация от радиатори не ми се мисли какво ще стане в хола и спалнята. Изглежда, че зимата ще имам проблем. Най-искрено Ви моля за коментар а също така ако може да предложите конкрететн бойлер със серпентина, който да е подходящ за газовото котле 12кв.
    Благодаря Ви много предварително. С нетърпение ще очаквам Вашия отговор.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Maggie Виж публикацията
    Здравейте Лазар,
    Извинявайте ако Ви безпокоя но се опитвам да напасна цялата система, като параметри и възникват отново въпроси. Ето например спряла съм се на този бойлер със серпентина: https://*********/ss-serpentina/hori...erpentina.html
    В техническите характеристики пише, че времето за загряване Δt=45K (15°C-60°C) при 80°С (серпентина) е 0h:54min. Сега обаче се питам, добре аз правя икономична отоплителна система с повече глидери при която температурата на водата идваща от котлето да е възможно по-ниска. Колко ниска не знам, но да предположим 30°С тогава при тази температура колко време ще отнеме на котлето да стопли водата в бойлера. По мои груби сметки (ако съм права), ще отнеме около 20 часа за да се затопли водата в бойлера до 30°С. Ако пък вдигна температурата на водата идваща от котлето до 80°С с тази мощна инсталация от радиатори не ми се мисли какво ще стане в хола и спалнята. Изглежда, че зимата ще имам проблем. Най-искрено Ви моля за коментар а също така ако може да предложите конкрететн бойлер със серпентина, който да е подходящ за газовото котле 12кв.
    Благодаря Ви много предварително. С нетърпение ще очаквам Вашия отговор.
    Става въпрос за 80л хоризонтален бойлер (с една серпентина) Tesy GCHS 8044 20 B12 TSRC.

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #602

    Отговор: Избор газов котел

    Хоризонтален бойлер не става, защото са им много малки серпентините, вертикален 80л - също, по същата причина. Най-малкия бойлер, който става е 100л вертикалвн на Теси

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    33
    #603

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Хоризонтален бойлер не става, защото са им много малки серпентините, вертикален 80л - също, по същата причина. Най-малкия бойлер, който става е 100л вертикалвн на Теси
    Благодаря Ви много. Тук обаче намерих един 80л верикален Теси GCV6S 8044 30B11 TSRP, 3000 W с видомо доста по-голяма серпентина. Може би той ще свърши работа особенно при ниските температури на отопление. А те всъщност започват да ме притесняват. Изглежда, че наистина ще отнема часове за да се затопли водата. За този конкретен бойлер пише че загрява водата в него за 18 мин. при 80°С. Но при 30°С явно ще бъдат няколко часа.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,605
    #604

    Отговор: Избор газов котел

    Никой ли не ви обясни, че едноконтурният котел загрява бойлера със серпентина в различен режим от този за радиатори. То и при двуконтурните котли също е така. Когато котелът работи за БГВ, не работи за радиатори и няма парно. Също така работи в съвсем различен режим, с различна мощност и температура според нуждите и настройките за БГВ. Не случайно двуконтурните котли имат висока максимална мощност, заради режимът за подгряване на БГВ. Така че няма нищо общо между 30гр. за радиатори и температура за подгряване за бойлера. Така и лятото, когато въобще не ползвате отопление, пак ще имате топла вода за БГВ.
    Също така "икономичността" на системата няма праволинейна зависимост от температурата на водата. Да кажем, че някаква сравнително малка икономия ще има от кондензен режим, за който са нужни 55гр. на връщащата се вода (не изходящата) и това е. Много пъти е писано, че разходът основно зависи (при правилно изградена и оразмерена система) от топлозагубите на жилището и поддържаните температури. А най-голямо значение в парично изражение има цената на природния газ.
    Този пост е редактиран от VanDan; 09-02-20 в 16:52.

  6. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #605

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Maggie Виж публикацията
    Тук обаче намерих един 80л верикален Теси GCV6S 8044 30B11 TSRP, 3000 W с видомо доста по-голяма серпентина. .
    Ами серпентината на 80л е 0.45м2, а серпентините на 100л, 120л и 150л е 0.7м2, така че ти си прецени. Не че не може да се сложи и 80л, но много по-бавно ще се загрява, много ще се мъчи котела и разходът на газ ще е по-голям.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    33
    #606

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Никой ли не ви обясни, че едноконтурният котел загрява бойлера със серпентина в различен режим от този за радиатори. То и при двуконтурните котли също е така. Когато котелът работи за БГВ, не работи за радиатори и няма парно. Също така работи в съвсем различен режим, с различна мощност и температура според нуждите и настройките за БГВ. Не случайно двуконтурните котли имат висока максимална мощност, заради режимът за подгряване на БГВ. Така че няма нищо общо между 30гр. за радиатори и температура за подгряване за бойлера. Така и лятото, когато въобще не ползвате отопление, пак ще имате топла вода за БГВ.
    Също така "икономичността" на системата няма праволинейна зависимост от температурата на водата. Да кажем, че някаква сравнително малка икономия ще има от кондензен режим, за който са нужни 55гр. на връщащата се вода (не изходящата) и това е. Много пъти е писано, че разходът основно зависи (при правилно изградена и оразмерена система) от топлозагубите на жилището и поддържаните температури. А най-голямо значение в парично изражение има цената на природния газ.
    Здравейте, благодаря Ви за отговора. Обаче нещо не разбирам. Добре докато е в режим на БГВ парно няма. Да предположим, че парно няма да има 30 мин при сериозна зима това си е проблем. След като премине в режим на отопление то тогава водата в бойлера ще се охлади отново. Предполагам, че тези режими се сменят доста бързо и потдържат както температурата в стаята така и температурата на БГВ. Въпроса ми е зимата, как всъщност едноконтурното котле ще потдържа едновременно зададената стайна температура и БТВ с желаната температура?
    Освен това ето техническите характеристики на котлето. Както се вижда нищо не е посочено в графите за режим на БГВ.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  8.  
     
  9. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #607

    Отговор: Избор газов котел

    Е, ако къщата изстива за 30 минути, значи имате сериозен проблем с топлозагубите и ще плащате големи сметки. Затова казвам, че е много важно бойлерът да е с голяма серпентина - колкото по-голяма, толкова по-бързо се стопля бойлера. Малка серпентина, малък топлообмен, котелът подгрява бойлера на ниска мощност дълго време. При наличие на голяма серпентина, котелът може да работи на пълна мощност и да сгрява бойлера 4 пъти по-бързо от ел. нагревателя. А иначе не само едноконтурното котле работи така, двуконтурното - също.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    33
    #608

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Ами серпентината на 80л е 0.45м2, а серпентините на 100л, 120л и 150л е 0.7м2, така че ти си прецени. Не че не може да се сложи и 80л, но много по-бавно ще се загрява, много ще се мъчи котела и разходът на газ ще е по-голям.
    Опитвам се да разсъждавам над площите на серпентините а и тематиката ми стана интересна. За 80 л е 0.45 квм а за 100 л са добавени още 0.25 квм площ към допълнителни 20л вода. Т.е в първия случай (при 80 л. Бойлер) на всеки 20л вода се падат около 0.11 квм площ от серпентината докато във втория случай (100л бойлер) се падат по 0.14 квм площ от серпентината на всеки 20 л вода. Вярно е че във втория случай имаме малко по-голяма площ но предполагам има и други процеси, които не знам и не отчитам в случая.

  11. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #609

    Отговор: Избор газов котел

    Водата за отопление и БГВ са два отделни кръга, който не могат да работят едновременно. Затова Лазар Ви препоръчва да си купите бойлер с по-голяма серпентина ( като нагревна площ), за да може времето за подгряване на бойлера да не е голямо. Според това каква вместимост има бойлера и колко гореща вода ползвате, ще зависи дали същия ще се загрява един път или няколко пъти през деня. За отоплението на жилището не се притеснявайте, нали е затоплено и има акумулирана топлина в него - след загряване на БГВ котела ще навакса с отоплението ( малко се дублирахме докато пишем)

  12. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #610

    Отговор: Избор газов котел

    Трудно е да схванеш всичко изведнъж. Виждам, е с делене и умножение си добре, но ако имаш 2 бойлера - единият 20л с 0.11м2 серпентина, а другият 200л с 1.1м2 серпентина и ги подгряваме последователно с един 30кВт котел, теоретично трябва да се стоплят еднакво бързо, но на практика големият ще се стопли много по-бързо, а малкият ще се топли много дълго време, защото котелът постоянно ще прегрява и изключва

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    33
    #611

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Icata69 Виж публикацията
    Водата за отопление и БГВ са два отделни кръга, който не могат да работят едновременно. Затова Лазар Ви препоръчва да си купите бойлер с по-голяма серпентина ( като нагревна площ), за да може времето за подгряване на бойлера да не е голямо. Според това каква вместимост има бойлера и колко гореща вода ползвате, ще зависи дали същия ще се загрява един път или няколко пъти през деня. За отоплението на жилището не се притеснявайте, нали е затоплено и има акумулирана топлина в него - след загряване на БГВ котела ще навакса с отоплението ( малко се дублирахме докато пишем)
    Благодаря, започват да ми се изесняват нещата. Разтревожих се и от факта, че нямаше нищо описано в графите за БГВ (погледнете техническите характеристики в предишния пост).

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Трудно е да схванеш всичко изведнъж. Виждам, е с делене и умножение си добре, но ако имаш 2 бойлера - единият 20л с 0.11м2 серпентина, а другият 200л с 1.1м2 серпентина и ги подгряваме последователно с един 30кВт котел, теоретично трябва да се стоплят еднакво бързо, но на практика големият ще се стопли много по-бързо, а малкият ще се топли много дълго време, защото котелът постоянно ще прегрява и изключва
    Аха сега разбирам. Ето го липсващия пъзел-практическия опит . Завършила съм математическа гимназия но чисто техническите параметри не са ми силната страна.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #612

    Отговор: Избор газов котел

    Тоест не е толкова важно отношението на площта към обема вода, а по-важно е съотношението на площта на серпентината и мощността на котела

  16. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    33
    #613

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Тоест не е толкова важно отношението на площта към обема вода, а по-важно е съотношението на площта на серпентината и мощността на котела
    Добре, това вече е нещо друго. Сега картинката мисля, че е пълна. Вземам 100л Теси бойлер със серпентина и 12 кв едноконтурно котле Имергаз. Глидерите ги овеличаваме както се разбрахме. Наистина научих доста неща в този форум за което съм искренно благодарна. Ако някой все пак иска да покаже в математически вид връзката площ на серпентината към мощност на котела ще ми е доста интересно. Това разбира се не е толкова важно, просто любопитство.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,260
    #614

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Maggie Виж публикацията
    Ако някой все пак иска да покаже в математически вид връзката площ на серпентината към мощност на котела ще ми е доста интересно.
    Графика ли искаш? Добре, ще я направим заедно - аз ще ти дам точките, ти ще я начертаеш. Прилагам една таблица за мощност на ал. глидери в зависимост от температурата на водата (гледай долната таблица). От нея се вижда, е едно ребро Н600 при дТ=60*С има мощност 185Вт или 100 ребра имат мощност 18.5 кВТ. От техническите данни на бойлера виждаме, че неговата серпентина също е 18.5кВт в режим 80-60*С или при средна температура на водата в серпентината 70*С и входяща вода в бойлера 10*С. След като започне подгряването, дТ започва да намалява, с което намалява и мощността на серпентината, като при достигане на 30*С в бойлера дТ става 70-30=40, а по таблицата виждаме, че тогава мощността на 100 глидера става 10,9кВт, а при 50*С в бойлера, дТ става70-50=20, което означава мощност на серпентината 4.4кВт. Имай предвид, че мощността на котела се простира, колкото и позволява серпентината, което означава, че до около 25-30*С в бойлера котелът ще работи на пълна мощност 12кВт, оттам нагоре колкото повече се загрява водата в бойлера, толкова намалява дТ, с което пада и мощността на серпентина, а оттам пада и мощността на котела (започва да модулира), като при 50*С в бойлера мощността на котела ще падне на 4.4кВт. За дТ=10 (60*С в бойлера) нямаме таблични данни, но можем да ги вземем от графиката, след като я начертаеш (нали обеща? Твоят котел е с минимална мощност 2кВт, което означава, че той няма да изгасне по температура на водата докато подгрява бойлера до 50*С, но все още има в употреба много от старите котли с минимална мощност 9-10кВт, което означава, че те ще започнат да циклят (палене-гасене) още при 30-35*С на водата в бойлера. Което означава, че този бойлер не е подходящ за такива котли и трябва да се вземе по-голям бойлер, с по-голяма серпентина - например 200л стоящ с една серпентина или още по-голям.
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от Lazar; 10-02-20 в 00:24.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2019
    Мнения
    33
    #615

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Графика ли искаш? Добре, ще я направим заедно - аз ще ти дам точките, ти ще я начертаеш. Прилагам една таблица за мощност на ал. глидери в зависимост от температурата на водата (гледай долната таблица). От нея се вижда, е едно ребро Н600 при дТ=60*С има мощност 185Вт или 100 ребра имат мощност 18.5 кВТ. От техническите данни на бойлера виждаме, че неговата серпентина също е 18.5кВт в режим 80-60*С или при средна температура на водата в серпентината 70*С и входяща вода в бойлера 10*С. След като започне подгряването, дТ започва да намалява, с което намалява и мощността на серпентината, като при достигане на 30*С в бойлера дТ става 70-30=40, а по таблицата виждаме, че тогава мощността на 100 глидера става 10,9кВт, а при 50*С в бойлера, дТ става70-50=20, което означава мощност на серпентината 4.4кВт. Имай предвид, че мощността на котела се простира, колкото и позволява серпентината, което означава, че до около 25-30*С в бойлера котелът ще работи на пълна мощност 12кВт, оттам нагоре колкото повече се загрява водата в бойлера, толкова намалява дТ, с което пада и мощността на серпентина, а оттам пада и мощността на котела (започва да модулира), като при 50*С в бойлера мощността на котела ще падне на 4.4кВт. За дТ=10 (60*С в бойлера) нямаме таблични данни, но можем да ги вземем от графиката, след като я начертаеш (нали обеща? Твоят котел е с минимална мощност 2кВт, което означава, че той няма да изгасне по температура на водата докато подгрява бойлера до 50*С, но все още има в употреба много от старите котли с минимална мощност 9-10кВт, което означава, че те ще започнат да циклят (палене-гасене) още при 30-35*С на водата в бойлера. Което означава, че този бойлер не е подходящ за такива котли и трябва да се вземе по-голям бойлер, с по-голяма серпентина - например 200л стоящ с една серпентина или още по-голям.
    Благодаря ти много за тези данни. Графиката не е проблем, по скоро времето следващата седмица ще ми бъде доста натоварена, без разбира се да се оправдавам с това. Разбирам, че всеки отделя от свободното си време.
    Запазвам си обаче правото, пак да питам въпросчета, нали може.
    Лека Вечер на всички и огромни благодарности от мен.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 41 от 90 ПърваПърва ... 31394041424351 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 08-08-17, 23:52
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе