Страница 87 от 91 ПърваПърва ... 37778586878889 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,291 до 1,305 от общо 1352
Like Tree298Одобрявам

Избор газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #1291

    Отговор: Избор газов котел

    Аз съм със старият модел 100. Миналата година си говорех с моя инсталатор покрай проблемите ми с котела и бойлера. Та си говорихме за новият модел...Аз вече бях ползвал 5г моят. Бях го купил за около 2800, новия бил 3200.Обаче honeywell управлението щеше да ми струва около 400, в новия било вградено. Моя е с 6 степени на модулиране, новия с 10. Това знам като разлики.
    Иначе за Висман управленията са важни дали могат да модулират. По принцип повечето жични могат, а повечето безжични не, та трябва да се внимава и избира подходящото. Аз съм с обикновен Салус по вифи без модулация и не се оплаквам от сметките, но е ясно, че може малко да спадне разходът. Просто не се вталявам чак толкова, в голяма къща се отопляваме. За един апартамент колко ще се спести не знам. Имам лични наблюдения от тристаен в Сф без никакво управление и ме е срам да кажа какви са сметките...Мислех, че се студува нещо, но не. Добре оразмерени радиатори, читава изолация. Даже изложението не е ок според мен. Зависи си много от изпълнението и от комшиите

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2022
    Мнения
    55
    #1292

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Киров, нещо си се объркАл, нямам нужда от ревю и то на английски, за да се запознавам с двете марки, тъй като от 15 години редовно ходя на обучения, монтирам и сервизирам техни котли, термопомпи и всякакви съоръжения като оторизиран сервиз. Много добре познавам предимства и недостатъци на всеки модел и мога да ти говоря до утре, но нито имам времето, нито пък ще ме разбереш като гледам. А Open Therm технологията е толкова куца и изостанала, че подминавам тази тема с усмивка. Vitodens 100 не е толкова скъп заради интернет свързаността си, защото и преди това пак си беше така, просто неадекватна търговска политика. Но ти пак не ми отговори дали знаеш какво получаваш от тази интернет свързаност, защото не разбираш въпроса ми, не разбираш какво те питам. Затова ще отговоря аз - имаш възможност да покажеш на всички в кръчмата колко е температурата на водата в котела, да я повишиш, намалиш и да изключиш и включиш котела и да се надяваш да чуеш едно АУУУ! Контролирането на комфорта у дома става както през миналия век. Ако искаш нещо да сравняваме по характеристики, няма какво да ми предлагаш Vitodens 100. трябва да минем на сериите Vitodens 200 и Vitodens 300, ама там цените са по 2 и по 3. Лично аз на два пъти се разминах с монтаж на Vitodens 200 - много рано им дойде здравия разум на клиентите
    Добре нека да е изостанла.

    Коя е следващата технология?

    Как се казва?

  4. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #1293

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от oldgraf Виж публикацията
    Обаче honeywell управлението щеше да ми струва около 400, в новия било вградено. Моя е с 6 степени на модулиране, новия с 10.
    Не бъркайте нещата. Старият Vitodens 100 нямаше опция за свързване с интернет, това, което са ти предлагали за 400лв с стаен термостат, който е свързан с интернет. Той дава много повече от сегашното свързване с интернет, защото управлява котела по стайна температура, докато сега котелът е свързан сам към интернет, но няма стаен датчик, което е куцо решение. Една година хората чакаха да им дойдат поръчаните ViCare Климатичен сензор, после се оказаха дефектни, та ги спряха, изтегляха ги от пазара за доработка, чакане още година...

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #1294

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Николай Киров Виж публикацията
    Добре нека да е изостанла.

    Коя е следващата технология?

    Как се казва?
    За съжаление Висман в този нисък клас не ползват собствено разработен софтуер, както например Бош, Вайлант, Волф и др., а разчитат само на безплатния Опън терм, който е проблемен, като всяко безплатно нещо

  6. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2022
    Мнения
    55
    #1295

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    За съжаление Висман в този нисък клас не ползват собствено разработен софтуер, както например Бош, Вайлант, Волф и др., а разчитат само на безплатния Опън терм, който е проблемен, като всяко безплатно нещо

    Пишете глупости.

    Open therm е протокол.

    Той не за зависи от модел или клас, той е просто един протокол.

    Виж това какъв надник плащаш на немеца и на турчина е друга история.

    Бош са турско производство.
    Висман немско.
    Имергас италианско.

    Всеки сам си преценя, какъв бойлер да си купи.

    - - - - - - - - - -

    OpenTherm is a communication protocol between heating controls and the boiler to modulate the temperature flow through a heating system. This can increase the energy efficiency of a heating system whilst maintaining the desired set point temperature in the home.

    https://www.draytoncontrols.co.uk/news/opentherm-explained

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #1296

    Отговор: Избор газов котел

    Протокол с отворен код, който се ползва от различни производители на различни устройства, и те би трябвало да са съвместими и даработят заедно. В много случаи това не се случва, ама какво ти пука. Това за немската и турската заплата са едни такива опорки само за наивници. Честно казано не знам колко завода има Висман, колко са в Германия и колко извън нея, но в Турция имат завод и аз съм го виждал, даже имам снимки, мога да ти го покажа. Точно кои модели се произвеждат там не мога да кажа, сигурен съм за Vitodens 050, но това не е нито моя, нито твоя работа да чепкаме, това си е фирмена политика и организация. Знам, че там заводът е с технологи1но остаряло оборудване. Бош е най-големият производител на кондензни газови котли, като има заводи в няколко държави - Англия, Франция, Холандия, Португалия, Германия (там са няколко), и Турция като в различните държави се продават под различни марки (списък на брандовете на Bosch ) и съвсем нормално в Западна Европа се предлагат само скъпите модели, а в Източна Европа се търсят по-евтините. Тук трябва да спомена, че разлика в качеството между някои от поделите не отговаря на разликата в цените, който разбрал, разбрал. В Маниса (Турзия) се намира най-големият и модерно оборудван, роботизиран завод, който бълва по 1 милион котела на година и най-нисък процент на дефектиране от всички заводи в Европа. Там се правят пластинчатите топлообменници за всички модели и заводи и затова са поне двойно по-евтини от на Висман, които ползват на външни доставчици. Освен това Бош си произвежда (мисля че в Португалия) всички управления и контролери и затова платките на котлите са повече от двойно по-евтини. Платката на Витоденс 100, която е на Хъниуел струва някъде към 700лв, а платката на Condens 2300 струва 300лв. Колкото до заплатите - да Мехмед в Турския завод може би взима няколко пъти по-ниска заплата, отколкото Мустафата в Германия, но за крайния купувач дали има значение дали сглобката е направена от Мехмед или Мустафа, след като и двата завода на Бош, изградени от първа копка и компонентите са едни и същи? На англичанина се предлагат скъпите модели с марка Worchester, в Германия скъпите модели с лого Junkers Buderus,във Франция с логото Elm Le Blanc, в Нидерландия с марка Nefit и т.н., за всеки влак си има пътници
    lazarus18, bobivg, Icata69 и 1 други харесват това.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    Apr 2001
    Мнения
    265
    #1297

    Отговор: Избор газов котел

    едно за маркетинговия отдел на бош

  10. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2022
    Мнения
    55
    #1298

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Протокол с отворен код, който се ползва от различни производители на различни устройства, и те би трябвало да са съвместими и даработят заедно. В много случаи това не се случва, ама какво ти пука. Това за немската и турската заплата са едни такива опорки само за наивници. Честно казано не знам колко завода има Висман, колко са в Германия и колко извън нея, но в Турция имат завод и аз съм го виждал, даже имам снимки, мога да ти го покажа. Точно кои модели се произвеждат там не мога да кажа, сигурен съм за Vitodens 050, но това не е нито моя, нито твоя работа да чепкаме, това си е фирмена политика и организация. Знам, че там заводът е с технологи1но остаряло оборудване. Бош е най-големият производител на кондензни газови котли, като има заводи в няколко държави - Англия, Франция, Холандия, Португалия, Германия (там са няколко), и Турция като в различните държави се продават под различни марки (списък на брандовете на Bosch ) и съвсем нормално в Западна Европа се предлагат само скъпите модели, а в Източна Европа се търсят по-евтините. Тук трябва да спомена, че разлика в качеството между някои от поделите не отговаря на разликата в цените, който разбрал, разбрал. В Маниса (Турзия) се намира най-големият и модерно оборудван, роботизиран завод, който бълва по 1 милион котела на година и най-нисък процент на дефектиране от всички заводи в Европа. Там се правят пластинчатите топлообменници за всички модели и заводи и затова са поне двойно по-евтини от на Висман, които ползват на външни доставчици. Освен това Бош си произвежда (мисля че в Португалия) всички управления и контролери и затова платките на котлите са повече от двойно по-евтини. Платката на Витоденс 100, която е на Хъниуел струва някъде към 700лв, а платката на Condens 2300 струва 300лв. Колкото до заплатите - да Мехмед в Турския завод може би взима няколко пъти по-ниска заплата, отколкото Мустафата в Германия, но за крайния купувач дали има значение дали сглобката е направена от Мехмед или Мустафа, след като и двата завода на Бош, изградени от първа копка и компонентите са едни и същи? На англичанина се предлагат скъпите модели с марка Worchester, в Германия скъпите модели с лого Junkers Buderus,във Франция с логото Elm Le Blanc, в Нидерландия с марка Nefit и т.н., за всеки влак си има пътници


    Не бях гледал ревюто, изгледах го.

    Не разбирам защо се отричат очевадните предимства на Висман, пред тези на Бош.

    Висман има в пъти по-добра модулация от Бош.

    Висок клас
    Viessmann 200-W - modulation ratio of 17:1
    The Greenstar 8000 Style - ratio of 10:1

    Среден клас
    Viessmann 100-W - modulation ratio of 10:1
    The Greenstar i - modulation ratio of 3:1.

    Нисък клас
    Vitodens 050-W - 4 : 1.

    Висман са със топлообменик от неръждаема стомана, Бош от алуминий. Дори най-евтиния котел на Имергас е с топлобменик от неръждаема стомана. Това откъм компоненти.


    А за по-любознателните още едно сравнение между двата бранда.


    Всеки сам да си прецени.

    Mid Range System Boilers

    Now let's consider each manufacturer's mid-range system boilers. We’re going to compare the Viessmann 100-W and the Worcester Greenstar i. The Viessmann 100-W is available in outputs up to 32 kW and although has a lower modulation ratio of 10:1 like the 200-W, this is still the same as Worcester’s high-end system boiler and in this case still much better than their low-end boiler. The Viessmann 100-W still houses the same high-grade quality stainless steel Inox-Radial heat exchanger as the other models and uses the Lambda Pro combustion control system as well. This low-end model does not have the same MatriX PLus burner as the 200-W but still boasts up to 94% of the fuel being burned to useful heat.
    The Greenstar i system boiler has outputs between 9 and 24 kW. However, the turndown ratio on this boiler is about 3:1. As you can see this is not only a poorly modulating boiler but even the Viessmann low-end system boiler is vastly superior at modulating. As mentioned earlier as well, all of Worcester’s domestic range have aluminium heat exchangers.
    Again with Viessmann’s 100 system boiler, they come with a built-in control system and come as ‘4 pipe systems’. As described above not only does this give better value for money it means they have in-build hot water priority, which can run your heating at much more optimal temperatures and maximise efficiency.
    Another advantage here, however, is that as well as accepting Viessmann’s world-class controls, the Viessmann 100 also speaks open therm! Opening up to 3rd party intelligent modulating controls. Watch choosing smart stat video here





    https://www.heatgeek.com/viessmann-v...ester-boilers/

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #1299

    Отговор: Избор газов котел

    Ами явно не си избрал правилното място да се образоваш. Четеш някакви английски сайтове, където сравняват някакви котли, които аз не познавам, на нашия пазар нямат аналози нито по външен вид, нито по характеристики, но както и да е, аз ще говоря за моделите у нас.
    - Първо - степента на модулация изобщо не е някакво кой знае какво предимство - дали ще е 8 или 10 не е толкова определящо за избора. При Бош например С2300 модулира от 3 до 30кВт, т.е. 1:10, но доскоро беше най-евтиния клас. По-високия клас С7000 е с мин. мощност 3,4кВт и максимална 28кВт, т.е. с модулация 1:8, но това не значи че не си струва парите, а напротив. Витоденс 100 19кВт е с мин мощност 3,2кВт, което означава модулация 1:6, но като го купуваш ти казват, че е с модулация 1:10, нали? Толкова ще е само ако си купиш 32кВт котел!
    -Второ - за топлообменниците - Бош също пуснаха бюджетен модел Condens 1200 (не че го препоръчвам), който е с неръждаем топлообменник и цена под 2000лв. Да, това е евтина технология, затова се ползва масово - представлява една сплескана тръба, увита като пружина - много евтино и технологично производство (затова италианските котли са евтини) с хиляди недостатъци, ама к'во ти пука. Сигурен съм, че не си виждал нито единия, нито другия топлообменник, ама раздуваш опорки от нета. Нямаш понятие как се чисти едното и как другото, колко сложна отливка е алумиево-силициевият топлообменник и колко просто се произвежда неръждаемият. Повечето холандски котли са с подобни алум,-силициеви ляти топлообменници, включително и бившия кондензен Теси, на който и лепенките с логото се лепяха в Холандия. Тъй че както виждаш - досега нищо от туй, което си казал не е вярно, продължавай да четеш, а не само да пращаш линкове, които даже не си чел

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2022
    Мнения
    55
    #1300

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Ами явно не си избрал правилното място да се образоваш. Четеш някакви английски сайтове, където сравняват някакви котли, които аз не познавам, на нашия пазар нямат аналози нито по външен вид, нито по характеристики, но както и да е, аз ще говоря за моделите у нас.
    - Първо - степента на модулация изобщо не е някакво кой знае какво предимство - дали ще е 8 или 10 не е толкова определящо за избора. При Бош например С2300 модулира от 3 до 30кВт, т.е. 1:10, но доскоро беше най-евтиния клас. По-високия клас С7000 е с мин. мощност 3,4кВт и максимална 28кВт, т.е. с модулация 1:8, но това не значи че не си струва парите, а напротив. Витоденс 100 19кВт е с мин мощност 3,2кВт, което означава модулация 1:6, но като го купуваш ти казват, че е с модулация 1:10, нали? Толкова ще е само ако си купиш 32кВт котел!
    -Второ - за топлообменниците - Бош също пуснаха бюджетен модел Condens 1200 (не че го препоръчвам), който е с неръждаем топлообменник и цена под 2000лв. Да, това е евтина технология, затова се ползва масово - представлява една сплескана тръба, увита като пружина - много евтино и технологично производство (затова италианските котли са евтини) с хиляди недостатъци, ама к'во ти пука. Сигурен съм, че не си виждал нито единия, нито другия топлообменник, ама раздуваш опорки от нета. Нямаш понятие как се чисти едното и как другото, колко сложна отливка е алумиево-силициевият топлообменник и колко просто се произвежда неръждаемият. Повечето холандски котли са с подобни алум,-силициеви ляти топлообменници, включително и бившия кондензен Теси, на който и лепенките с логото се лепяха в Холандия. Тъй че както виждаш - досега нищо от туй, което си казал не е вярно, продължавай да четеш, а не само да пращаш линкове, които даже не си чел
    Сравяваме високия клас на Бош със средния на Висман и той пак е с по-ниска модулация.
    Интересна логика.
    Интересно по-каква логика ще обясниш на клиент че няма значение колко му харчи котела.


    А пък днес попаднах на този прекрасен едноконтурен котел подвързан с бойлер, да си гледаш инсталцията с кеф в дневната.

    Въобще БГ майсторите сте големи капацитети, как да не ви хареса човек.

    Само не разбрах, коя е технологията след протокола open therm.

    Прикачени изображения Прикачени изображения

  13. Member
    Тук е от
    Aug 2022
    Мнения
    445
    #1301

    Отговор: Избор газов котел

    Киров ти ме СОСИПА с тези снимки, смея се от сърце - благодаря ти.Това е висш пилотаж в естетиката, честито на печелившите

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    1,554
    #1302

    Отговор: Избор газов котел

    Телевизорът изведнъж от 40 инча на първата снимка е станал ultra wide монитор на втората. Да ева тия брокери, да ева.

    Иначе, евала за уникалното решение. Определено разчупи темата.
    HRS9 одобрява това.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #1303

    Отговор: Избор газов котел

    Киров, малко съжалявам, че ти слязох на нивото, да споря за неща, които не са ти ясни, но ти харесва да спориш. Сега да изясним и модулацията - виждам, че според твоите разбирания, колкото е по-голяма модулацията, толкова по-икономичен е котела .. Няма такова нещо, естествено! Да, минималната мощност на котела има значение, но в момента общо взето повечето битови двуконтурни котли са с минимална мощност около 3кВт и това се приема добре за момента. Да ти дам един пример с твоя любим Висман. Имаш жилище 80м2 (масова квадратура за апартамент) и ти предлагат 2 опции - Витоденс 100, 32кВт и Витоденс 100, 19кВт, като първия е с модулация 1:10 (от 3,2 до 32кВт), а втория е с модулация 1;6 (от 3,2 до 19кВт, коя според тебе е по-добрата опция и кой котел ще е по-икономичен. Ако ми отговориш правилно на тези въпроси, ще разбереш, че модулацията в случая няма никакво значение за икономията. И двата котела ще работят по един и същ начин, ще модулират между 3,2 и 10кВт, и няма никакво значение че единия има възможности да вдига до 19, пък другия до 32кВт. И обратния пример - ако имаш къща 300м2, няма никакво значение дали минималната мощност е 1кВт или 3кВт - така или иначе котелът никога няма да модулира до 1кВт. Давам си сметка, че може да не ме разбереш, но поне някой друг може да ме разбере
    HRS9 одобрява това.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2022
    Мнения
    55
    #1304

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Lazar Виж публикацията
    Киров, малко съжалявам, че ти слязох на нивото, да споря за неща, които не са ти ясни, но ти харесва да спориш. Сега да изясним и модулацията - виждам, че според твоите разбирания, колкото е по-голяма модулацията, толкова по-икономичен е котела .. Няма такова нещо, естествено! Да, минималната мощност на котела има значение, но в момента общо взето повечето битови двуконтурни котли са с минимална мощност около 3кВт и това се приема добре за момента. Да ти дам един пример с твоя любим Висман. Имаш жилище 80м2 (масова квадратура за апартамент) и ти предлагат 2 опции - Витоденс 100, 32кВт и Витоденс 100, 19кВт, като първия е с модулация 1:10 (от 3,2 до 32кВт), а втория е с модулация 1;6 (от 3,2 до 19кВт, коя според тебе е по-добрата опция и кой котел ще е по-икономичен. Ако ми отговориш правилно на тези въпроси, ще разбереш, че модулацията в случая няма никакво значение за икономията. И двата котела ще работят по един и същ начин, ще модулират между 3,2 и 10кВт, и няма никакво значение че единия има възможности да вдига до 19, пък другия до 32кВт. И обратния пример - ако имаш къща 300м2, няма никакво значение дали минималната мощност е 1кВт или 3кВт - така или иначе котелът никога няма да модулира до 1кВт. Давам си сметка, че може да не ме разбереш, но поне някой друг може да ме разбере
    Няма как нещата да са ми ясни, толкова колкото на БГ майстор парнаджия, който говори за газов котел.

    Абсурдно е и да се сравянва газификацията в България и Англия.
    Тук са около 3% газифицираните домакинства, там са над 70% при население около 14 пъти повече.

    Няма как да се сравянва това.
    Няма как да се сравни това да сложиш едноконтурен котел с бойлер в дневната на двустайна кутия , вместо двуконтурен котел, но това пак защото сте големи разбирачи БГ парнаджиите, гарация някой разбирач им е сложил този кенеф дето след три години ще протече.

    И понеже няма как да сравняваме двата бойлера, ще взема 35 киловата винаги, за да мога да си спестя бойлера в дневната, като тези 35 киловата гарантират топла вода от един душ и една мивка пуснати едновременно, пък от менюто ще му регулирам мощността в зависимост от това колко мощност имам от глидерите на радиаторите.
    Нали знаем че 35 киловата правят топла вода винаги по всчко време, а останалото за отопление може да го регулираш?

    Това немския котел Висман го може, не знам другите как са, намира се на страница 25 от ръководството на умрелия немски котел Висман, там е описано как да регулираш мощността на 35 киловата, като може да я смъкнеш до 15.

    Та така с един мощен немски котел Висман, който е проектиран така че да влиза в кухненски шкаф, си осигурявам топла вода, докато жената се къпе, а аз мия чиниите.
    А за стаите термоглави от другите шушумиги Калефи, те са в Италия правени, не са вТурция, но са добри.

    Със същия немски котел Висман си осигурявам и ламбда про сонда, която гарантира равномерен пламък, при всякакво качество на горивто, надморската височин, силата на вятъра отвън и тн.
    Турският БОШ има ли такава сонда, на средния клас котли или само на високия? Има ли въобще такава сонда разработена в Турция?
    Да или не?

    Само не разбрах, коя е технологията наследила остарелия протокол open therm, който е толкова острял, че ти трябва преходно устройство, за да го вържеш към турското чудо на техниката БОШ.

    И за финал видео от английския канал на шушумигите от Висман с обсянение за сондата.

    Лека вечер.


  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,261
    #1305

    Отговор: Избор газов котел

    Точно така - ползвай си дръвцето Vitodens 100, управлявано по температура на водата, като през миналия век, гледай си клипчета с крака на масата за Vitodens 200 и Vitodens 300 и се гордей със 70-те процента на газификация в Англия

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 87 от 91 ПърваПърва ... 37778586878889 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 08-08-17, 23:52
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе