Страница 10 от 91 ПърваПърва ... 891011122060 ... ПоследноПоследно
Резултати от 136 до 150 от общо 1351
Like Tree298Одобрявам

Избор газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    9
    #136

    Отговор: Избор газов котел

    Чудех се да се похваля ли, да се оплаквам ли? Ще споделя След четири месечно лутане за изграждане на газо и топлоинсталация, закупуване на котел и връзване към газоразпределителната мрежа, вече съм член на газифициралите се българи. Взех котел Viessmann 100 W 26 kw с външен датчик за температура и стаен термостат с опън терм протокол. Този котел сам си модулира по връщащата вода. Ако има външен датчик се съобразява и с него, но когато има стаен термостат той поема изцяло командването.
    Сега за проблемите. Въпреки че сложих повече и по-големи глидери аз не мога да достигна засега по-голяма мощност от минималната за котела. Термостата така модулира, че котела работи максимум на режим 50/30. Случва се дори да работи и изходящята температура да е 38°С. При такъв режим делта t за радиаторите става 20 или дори 10°. Мощноста на глидерите пада до 45 и под 45 w и дори при 100 глидера не може да достигне 4.7 Kw, колкото е мин. на котела. Единствения начин е да го огранича да не работи почти постоянно е чрез седмичното разсписание, като му задам да ми поддържа примерно между 14 и 16 часа температура 15°. Тогава не се включва. Другия вариант, не съм го пробвал, е да махна опън терма и да го ставя да работи по външен датчик, който в момента играе роля на доста скъп термометър ще се радвам по-опитните от форума да изкоментират ситуацията или да дадат някакво друго решение.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #137

    Отговор: Избор газов котел

    Колега, въобще не си разбрал смисъла на ниската минимална мощност. По принцип при ниска (достатъчно спрямо инсталацията и топлозагубите) минимална мощност, така трябва да работи котелът, без да спира. Това означава, че системата е сметната добре, минималната мощност е по-ниска от топлозагубите ти и котелът си работи без да спира. Точно както при инверторните климатици. Не спират работа, а просто намаляват мощността си, за да компенсират само топлозагубите. И вече ако нуждата от енергия стане толкова малка, че е по-ниска от минималната мощност на котела той спира, защото стайната температура надминава зададената. Това ни учеха майсторите в тази тема. Ние бедняците искахме още повече икономии - направо котелът да не работи.
    Проблемът при високата минимална мощност е друг - котелът прегрява и изключва, след 1мин. (при моя котел стандартно е 1мин., но може да се променя до 10мин. максимум) включва за 30-40 секунди, пак прегрява и изключва отново. И така до безкрай - т.н. режим цък-цък. И разходът на газ се покачва. Все едно да палиш колата, на първа скорост минаваш по 100-на метра пробег и после гасиш. И така 100км., вместо да ги изминеш с икономичните 90км/ч. на 5-6 скорост.
    За да спре котелът за по-дълго време трябва постигнатата стайна температура да надвиши зададената в стаята с управлението и да не пада бързо под нея. Това се постига с малки топлозагуби и изолация. Не е толкова до котел. Може да дадеш по-високи разлики между двата температурни режима, които използваш на управлението. Да редуваш зададени примерно 24гр. с 21-22гр. колкото такива смени позволява управлението.
    Всъщност какво те притеснява. Нека си работи котела. Да минат няколко месеца със сериозен студ и тогава гледай крайния резултат в месечен разход.
    Този пост е редактиран от VanDan; 03-11-17 в 14:18.
    pepitoff одобрява това.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2013
    Мнения
    90
    #138

    Отговор: Избор газов котел

    Митко,
    Защо се натресе на тоя голям котел ? Вярно е, че повечето хора изобщо не вдяват от топлозагуби, изчисленията им и прочее. Най-грубата и бакалска сметка, ама наистина най-грубата, показва:
    Да приемем, че отопляваш 4 стаи. Да приемем също, че за всяка една от тях са ти необходими 3 киловата (много силно преувеличено), за да се чувстваш комфортно. Да приемем, че ползваш за банята и WC-то още 1 киловат. Колко прави сумарно 13 киловата. При това, както писах, силно завишено. Това ти е супер максимума, който ти е необходим за отопление. На пазара има достатъчно марки и модели с минимална мощност дори под 2 киловата. Сега ще кажеш: Ама искам да имам и достатъчно топла вода. На пазара има едноконтурни котли с обемни бойлери, а също и двуконтурни с достатъчно ниска минимална мощност, осигуряващи достатъчно количество БГВ.
    Или сменяй котела, или качвай още радиатори.
    Също така за мен е трудно да разбера мотива на хората да ползват управление по външна температура. В крайна сметка отопляваш жилището си и те касае температурата в помещенията. В крайна сметка всеки си шета на акъла.
    tony34al и pepitoff харесват това.

  5. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #139

    Отговор: Избор газов котел

    idealist я прочети внимателно поста на колегата ако е правилно се е изразил разбира се. Написал е, че котелът му не изключва и работи почти постоянно. Това по принцип означава, че топлозагубите, които покрива са повече от минимума на котела и той не му е висок спрямо нуждите. Всички майстори описваха, че точно правилно изчислена система радиатори и котел така трябва да работят без котела да изключва. Точно както при инверторните климатици. При гонене на задание примерно трябват 10КВ и котелът работи на толкова. При достигане на зададената температура се налага само компенсиране на топлозагуби. Тогава нужната енергия намалява на примерно 5КВ. Котелът модулира намалявайки мощността си и започва постоянна работа на 5КВ. Ако котелът е с 9КВ минимална мощност като моя, той в един момент не може да падне под тях, ще прегрее и изключи. При висок минимум котелът прегрява по температура на водата и изключва. После включва, пак прегрява и изключва и т.н. до безкрай (режим цък-цък) ако не настъпят промени в системата.
    Ето го просто обяснено - минимума на неговия котел е 4.7KW. За да работи постоянно това означава, че при настройките, които е задал радиаторите му ги изразходват тези 4.7KW и котелът не прегрява и не изключва. Ако радиаторите му изразходват само 2KW, излишните 2.7KW до минималната мощност на котела няма къде да отидат и котелът е принуден да изключи.
    Този пост е редактиран от VanDan; 03-11-17 в 16:40.

  6. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2013
    Мнения
    90
    #140

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoG Виж публикацията
    , .... Мощноста на глидерите пада до 45 и под 45 w и дори при 100 глидера не може да достигне 4.7 Kw, колкото е мин. на котела. ....
    Как тълкуваш подобна фраза ?

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #141

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoG Виж публикацията
    Единствения начин е да го огранича да не работи почти постоянно е чрез седмичното разсписание .
    Ти остави неговите лични сметки и тълкуванията. Аз чета дословно израз, който ако е верен не подлежи на тълкувания. Човекът иска котелът му да спре да работи, защото работи постоянно. Постоянната работа се считаше за върха на изчисленията. Това при условие, че е вярно това, което е написал.
    Високата минимална мощност води до режим на работа "цък-цък", който толкова се набива на очи и няма как да не се забележи от всеки собственик. При висока минимална мощност няма друго решение освен вдигане на максималната температура на водата и да се добавят радиатори. Може и да се настрои управлението да работи он-оф и само котелът да модулира по температура на водата, като максимално време ще работи на зададената в настройките на котела горна граница на температурата на водата.
    Този пост е редактиран от VanDan; 03-11-17 в 16:53.

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    9
    #142
    Цитат Първоначално публикувано от idealist Виж публикацията
    Митко,
    Защо се натресе на тоя голям котел ? Вярно е, че повечето хора изобщо не вдяват от топлозагуби, изчисленията им и прочее. Най-грубата и бакалска сметка, ама наистина най-грубата, показва:
    Да приемем, че отопляваш 4 стаи. Да приемем също, че за всяка една от тях са ти необходими 3 киловата (много силно преувеличено), за да се чувстваш комфортно. Да приемем, че ползваш за банята и WC-то още 1 киловат. Колко прави сумарно 13 киловата. При това, както писах, силно завишено. Това ти е супер максимума, който ти е необходим за отопление. На пазара има достатъчно марки и модели с минимална мощност дори под 2 киловата. Сега ще кажеш: Ама искам да имам и достатъчно топла вода. На пазара има едноконтурни котли с обемни бойлери, а също и двуконтурни с достатъчно ниска минимална мощност, осигуряващи достатъчно количество БГВ.
    Или сменяй котела, или качвай още радиатори.
    Също така за мен е трудно да разбера мотива на хората да ползват управление по външна температура. В крайна сметка отопляваш жилището си и те касае температурата в помещенията. В крайна сметка всеки си шета на акъла.
    Не е точно така. Къща е, с четири големи стаи плюс хол 26 кв м. по спомен. В предишната тема, пост 1965 дадох и чертежи. Две бани едната голяма 6 квадрата, стълбище. В планината съм на 800 м. над морето. Къщата е санирана, но отдавна фибрана е 5 см. Тавана не е изолиран засега. Т.е. ототплявам към 120 квадрата и никой не помага отстрани и отгоре затова като се презастраховах на два пъти в изчисленията отидох на около 18 kW необходима мошност. Котела го взех този по две причини. Познавам човека който ги сервизира, макар че се оказа че от три години не е идвал такъв за ремонт, и го взех доста тънко. За топлата вода имам две дъщери, които учат в чужбина, но се връщат на всеки два три месеца за по десетина дни,това трябва да е достатъчно като довод

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от idealist Виж публикацията
    Митко,
    Защо се натресе на тоя голям котел ? Вярно е, че повечето хора изобщо не вдяват от топлозагуби, изчисленията им и прочее. Най-грубата и бакалска сметка, ама наистина най-грубата, показва:
    Да приемем, че отопляваш 4 стаи. Да приемем също, че за всяка една от тях са ти необходими 3 киловата (много силно преувеличено), за да се чувстваш комфортно. Да приемем, че ползваш за банята и WC-то още 1 киловат. Колко прави сумарно 13 киловата. При това, както писах, силно завишено. Това ти е супер максимума, който ти е необходим за отопление. На пазара има достатъчно марки и модели с минимална мощност дори под 2 киловата. Сега ще кажеш: Ама искам да имам и достатъчно топла вода. На пазара има едноконтурни котли с обемни бойлери, а също и двуконтурни с достатъчно ниска минимална мощност, осигуряващи достатъчно количество БГВ.
    Или сменяй котела, или качвай още радиатори.
    Също така за мен е трудно да разбера мотива на хората да ползват управление по външна температура. В крайна сметка отопляваш жилището си и те касае температурата в помещенията. В крайна сметка всеки си шета на акъла.
    Не е точно така. Къща е, с четири големи стаи плюс хол 26 кв м. по спомен. В предишната тема, пост 1965 дадох и чертежи. Две бани едната голяма 6 квадрата, стълбище. В планината съм на 800 м. над морето. Къщата е санирана, но отдавна фибрана е 5 см. Тавана не е изолиран засега. Т.е. ототплявам към 120 квадрата и никой не помага отстрани и отгоре затова като се презастраховах на два пъти в изчисленията отидох на около 18 kW необходима мошност. Котела го взех този по две причини. Познавам човека който ги сервизира, макар че се оказа че от три години не е идвал такъв за ремонт, и го взех доста тънко. За топлата вода имам две дъщери, които учат в чужбина, но се връщат на всеки два три месеца за по десетина дни,това трябва да е достатъчно

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Колега, въобще не си разбрал смисъла на ниската минимална мощност. По принцип при ниска (достатъчно спрямо инсталацията и топлозагубите) минимална мощност, така трябва да работи котелът, без да спира. Това означава, че системата е сметната добре, минималната мощност е по-ниска от топлозагубите ти и котелът си работи без да спира. Точно както при инверторните климатици. Не спират работа, а просто намаляват мощността си, за да компенсират само топлозагубите. И вече ако нуждата от енергия стане толкова малка, че е по-ниска от минималната мощност на котела той спира, защото стайната температура надминава зададената. Това ни учеха майсторите в тази тема.
    Явно действително не съм я разбрал! За първи път се отоплявам с газ и се учудих, че така работи. Дори отварям скоба пуска беше преди седмица и може още да не е загрял достатъчно стените, а те са бая дебели. Една 40-сантиметрова бургия едвам си показа носа като пробиваха за комин. Като махнем 5-сантиметровата изолация излиза, че са поне 32-34 см. За това „топло” време ми нафърфори около 50 кубика за седмица.
    За мощноста сте прав. Изчислявам я теоретично защото от сайта на производитела съм взел че е 77 W на глидер при делта те 30°С и съм приел че е права линия а тя не е.
    Днес си направих експеримента да задам до 18 часа да поддържа 18°, а след това 21°. Не се включи цял ден. Преди час почна да работи, качи за около половин час 70° и сега пак е под 50°. Ще направя още няколко експеримента от любопитство и ще оставя термостата да си го управлява. Иначе той е Honeywell и мога да му задавам различни температури през десет минути, май неограничено.
    Много благодаря за отговора!
    Този пост е редактиран от MitkoG; 03-11-17 в 19:25.
    VanDan одобрява това.

  10. ror
    ror е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    99
    #143

    Отговор: Избор газов котел

    Като стана дума за неравнопоставеност на цени, за Вайлант цените са идентични с германските. Та, значи всичко е "относително"

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #144

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoG Виж публикацията
    Явно действително не съм я разбрал! За първи път се отоплявам с газ и се учудих, че така работи. Дори отварям скоба пуска беше преди седмица и може още да не е загрял достатъчно стените, а те са бая дебели. Една 40-сантиметрова бургия едвам си показа носа като пробиваха за комин. Като махнем 5-сантиметровата изолация излиза, че са поне 32-34 см. За това „топло” време ми нафърфори около 50 кубика за седмица.
    За мощноста сте прав. Изчислявам я теоретично защото от сайта на производитела съм взел че е 77 W на глидер при делта те 30°С и съм приел че е права линия а тя не е.
    Днес си направих експеримента да задам до 18 часа да поддържа 18°, а след това 21°. Не се включи цял ден. Преди час почна да работи, качи за около половин час 70° и сега пак е под 50°. Ще направя още няколко експеримента от любопитство и ще оставя термостата да си го управлява. Иначе той е Honeywell и мога да му задавам различни температури през десет минути, май неограничено.
    Много благодаря за отговора!
    Котела ти работи както трябва. Махни тоя външен датчик, той се ползва за съвсем друг тип сгради и много по големи от твоята.

  12. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #145

    Отговор: Избор газов котел

    И аз съм с такава къща и е трудно да избягаме от разхода. Аз в голям студ стигам и до 15м3 на ден. Топлото трябва да дойде отнякъде. За нисък разход (котелът да не работи) си трябват инвестиции в сериозна изолация. Но при нас е скъпичко, че сме с много външни стени. Не е като апартамент, който граничи (дори и необитаеми да са) със съседни помещения, а не направо с околната среда. При нас отдолу, отгоре, отстрани все природа. Помисли да подсилиш изолацията ако имаш възможност. Моята е външна, но само 6см (така беше преди години). Но в хола освен външната, направих и пълна вътрешна (стени и таван) с 10см вата. Предполагам, че основно ефекта дойде от изолирането на тавана, но в тази стая температурата се вдигна с няколко градуса. В преходни сезони даже работата на ТВ се усеща като загряване.
    Има и друго при нас с къщите (с по-скромна изолация), което научих с времето. Като я оставя уж с цел икономия дълго време на ниска температура, после като заработи котела да догони температурата и харчи много повече гориво. Това и преди с котела на въглища и после на газ. Цялата икономия от студения период заминаваше. Така че с газовия котел вече не задавам големи разлики в температурата между отделните часови пояси. Ако си с добра изолация можеш да намаляваш, защото топлозагубите ще са много по-малки в периода със зададена ниска температура. За икономия вече ако искаш трябва градусите на всички режими да са ниски. Но то тогава става - седиш на студено и пак плащаш. И по-добре да се търси друг вид отопление щом няма финансови възможности за сметките.
    Този пост е редактиран от VanDan; 04-11-17 в 20:28.
    tony34al и pepitoff харесват това.

  13. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #146

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от idealist Виж публикацията
    ........................
    Също така за мен е трудно да разбера мотива на хората да ползват управление по външна температура. В крайна сметка отопляваш жилището си и те касае температурата в помещенията. В крайна сметка всеки си шета на акъла.
    Ще обясня само за ЖИЛИЩА.
    При управление по стайна температура терморегулаторът се задейства, когато температурата в стаята вече е паднала, помещението - изстиващо.
    При управление по външна температура терморегулаторът се задейства при падане на външната температура - преди още температурата в стаята да е паднала и помещението да е изстинало.
    Във вторият случай при управлението също се използва измерване на стайната температура, но тя е с по-малко тегло от външната температура.
    Съвсем отделен е въпросът, че управлението по външна температура може да не е по-икономично от управлението по стайна температура. Комфортът обаче не е по-лош, напротив.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Oct 2013
    Мнения
    90
    #147

    Отговор: Избор газов котел

    Какво се случва в ситуация обратна на примера даден от теб ? Да речем външната температура е 24-25 градуса, а в помещението 21-22 при желани 23. Как реагира външния датчик ? При стайния термостат хистерзисът обикновено е под 1 градус. В моето жилище терморегулаторът е настроен да поддържа 22,5 градуса и след като достигне зададената температура котлето едва едва си 'къкри' тъй да се каже, а температурата на водата се движи около 42-43 градуса. По някое време котлето изключва и като му дойде времето (според ст. термостат) се включва отново без да се интересува от външната температура.
    VanDan одобрява това.

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #148

    Отговор: Избор газов котел

    И аз не виждам някаква особена полза от външен датчик при сравнително малките домашни системи. Моето стайно управление действа до 0.1гр. точност. Мисля, че има някакъв заложен алгоритъм и сякаш се стреми да предугажда спадането или повдигането на стайната температура.
    Цитат Първоначално публикувано от MitkoG Виж публикацията
    . Преди час почна да работи, качи за около половин час 70° и сега пак е под 50°.
    Понеже си с кондензен котел, може да пробваш да ограничиш максималната температура на водата да е примерно 60 или дори 55гр. Вярно, по-бавно ще затоплиш след включване на програма с по-висока стайна температура, но пък ще работи само в условия за кондензен режим. Така както описваш, системата ти е много добре сметната и всичко по нея е наред. Освен изолация няма нищо друго, което да можеш да направиш относно разхода.
    Този пост е редактиран от VanDan; 05-11-17 в 10:10.
    pepitoff одобрява това.

  17. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #149

    Отговор: Избор газов котел

    Аз ви казвам каква е ползата от външния датчик при ЖИЛИЩА.
    Човекът вече има монтиран и го ползва. Той сам да си прецени.
    Вие, ако искате го оплювайте колкото си искате.
    Не знам дали сте ползвали датчик за външ.темп.?
    Аз имам външен датчик и ви казвам, че няма никаква драма.
    Случаите, когато външната темп. е по-ниска от вътр.темп. са изключение, а не правило.
    Ако искам - за секунди мога да го пренастроя да работи само по стайна темп.
    Не ми се е налагало.
    Пробвал съм и двата режима - няма разлика в разхода.
    Вече отдавна не прекарвам времето си да се взирам в стайния терморегулатор или в разходомера.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2017
    Мнения
    35
    #150

    Отговор: Избор газов котел

    В България не се продават Open Therm съвместими термоуправления освен в BGtherm едни кръгли за VIESSMANN. Има един модел на Honeywell CM 957 което поддържа OpenTherm и е програмируемо 7 - дневно, безжично, но то не се продава в България. Може би съжалявам, че не купих VAILLANT.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 10 от 91 ПърваПърва ... 891011122060 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 08-08-17, 23:52
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе