Има и фабрични и "направи си сам" решения за проблема. Едно маркуче или шлаух 7-8 милиметра външно все ще намериш как да го скриеш и прекараш до канал. Миналата седмица правих подобно упражнение - материалите(захранване, помпа, датчик за ниво, маркуч, тубичка и малко електронни компоненти) излязоха около 20лв. Захранването марково но втора ръка 12v 3,7А-6лв. Помпата и датчика от Aliexpress 7лв., маркучето 10м -3лв, тубата без пари и елементарно реле за време. Включва се по два-три пъти на денонощие и изпомпва по 3 литра конденз за 2 минути. Това на един приятел за етаж 100кв.м.
Фабричните са около 300лв. на Immergas.
Този пост е редактиран от espace; 30-10-17 в 19:47.
Здравейте,
Така и никой не даде мнение по моят казус относно вида котел и някакви впечатления. За Vitrix вече разбрах, че не е икономичен, но то си има причина. Изглежда, че колегата има сходен на мен проблем, дори и изолирано жилището има големи топлозагуби.
Това към което се бях оринтирал са следните котли:
1. Вайлант - Vaillant EcoTEC PLUS VU 166/5-5 – 3,3-14,9кв
2. VICTRIX 20 X TT или пък малкият VICTRIX 12 X.
3. Condens 2500W WBC 24-1 DE 23 или Condens 7000W ZSBR16-3 E2.
Времето вече стана леко студено и имам 8 м3 разход газ за ден за 22* вътре а все още не са дошли големите студове.
Моля за мнение и ще има ли според вас някакво намаляване на разхода.
Поздрави
Аз лично си мисля, че ще е все тая
Sent from my D5803 using Tapatalk
Поне на книга, сходните по мощност котли на различните марки имат приблизително еднакъв разход по спецификация. Следователно разходът не зависи толкова от котела. Работи ли котела, той изгаря количество гориво, което не е особено различно като разход на час. За пореден път ще напиша - сериозната икономия идва единствено и само, когато котелът не работи. Това се постига по няколко начина.
Добра изолация, за да няма топлозагуби и котелът да няма нужда да включва, за да гони задание по температура. Тук се включват и топлещи съседи, особено отдолу и отстрани, които да помагат на котела.
Ниски температури, които се търсят за поддържане. Който е морж да седи на студено за икономия. Или липса на хора в жилището през голяма част от деня и съответно настроени много ниски температури.
Това е. Има ли нужда от топлина, тя трябва да дойде от изгарянето на гориво, в случая природен газ. Тук няма как с магическа пръчка да направиш от нищо нещо. За по-старите потребители тук, разходи от 12-15-18м3 на 24ч. в най-студеното време си бяха нормален разход. Последните 1-2г. току изкочи някой с много нисък разход, но с еднакъв котел с други хора с по-висок разход. Което говори, че не е основната причина котела за икономията. Имаше хора и с Бош, и с Виктрикс с ниски сметки. Че даже и един колега със стар модел конвенционален котел с високата минимална мощност, но с 20см. изолация . Така че другаде е заровено кучето.
Цената на природния газ е най-важната за сметките.
Този пост е редактиран от VanDan; 31-10-17 в 09:36.
Аз лично се сещам за един пример на много доволен потребител на двуконтурен Виктрикс.
Жилището е подобно на това на колегата lycoz, но е в нова сграда, напълно обитавана и то от основно млади семейства (предполагам с деца).
Едно на ръка, че въпросният котел си е напълно подходящ за това жилище противно на някои схващания във форума за двуконтурните котли. Основното, обаче, е липсата на сериозни загуби към съседите и общите части (всички индиректно ги затоплят). Отделно си е и сградата, която не е бетонен хамбар.
Здравейте,
Както казах в случая с колегата, има причини котела да не е икономичен. Нямам предвид, че не се икономични като цяло. По принцип съм ползвал котел на имергаз и съм доста доволен от него макар и с голям капацитет -9-24кв. Най вероятно Вандам е прав че са с еднаква консумация, но все пак не ми се вярва да са с толкова еднакви параметри.
На мен също Имергаз ми е фаворит, но само като марка. ценово Вайлант идва малко по-добре. Притесняваме само факта, че в нета няма информация за такъв модел на вайлант в западна европа. като че ли се прави само за БГ, Украйна и ***** като съответно няма и мнения. Другото е, че почти няма клиенти на този в БГ и това да не е проблем и аз не знам вече. Сериозна инвестиция си е и искам да обмисля добре и ми се иска малко помощ и мнение на ползватели и професионалисти.
Поздрави
Да, парите не са никак малко. Но съм почти сигурен, че последното поколение котли на няколкото марки предлагани у нас са с много близки параметри по отношение специално разход при моделите със сходни мощности. Не съм чел някой някъде да предлага марка котли с някаква нова и специална технология, която да позволи примерно за 4KW мощност (топлина) да изгори значително по-малко количество гориво. Процесът при всички е горене и винаги едно и също количество топлина се получава от изгарянето на единица природен газ. Хайде там кондензна технология уж добавя нещо, но то всички модели вече са кондензни. Тук нямаме коефициенти на преобразуване като при климатиците. Виж качество на изпълнение и съответно дълготрайност, екстри, гаранция, цена - да избираш съм съгласен. Но точно по разход не вярвам да има значителна разлика. За това лично за мен съм решил ако тръгна да сменям стария котел, да взема нов с подходяща мощност, на най-ниската цена в момента.
Изолацията, правилно сметнатите радиатори, качествено изпълнената система от тръби, кранове, връзки и управление е за мен с по-голяма тежест, а не толкова марката на котела (ако е правилно избран по мощност от съвременните модели). Както вече писах има потребители тук с по-малък разход с уж абсолютно неподходящи котли. Просто в някои случаи има по-малка нужда от топлина. Това при условие, че имаме добре пресметнати и качествено изпълнени системи котел-тръби-радиатори-управление.
Да добавя - в темата за цените по едно време обсъждахме и възможна разлика в калоричността на доставяния природен газ в различни населени места и други странични фактори за разхода. Отделно, че има разлики (на места значителни) в цената на природния газ за индивидуални абонати в различните населени места в страната. По спомен в Севлиево например цената беше много по-ниска.
И това съм го писал - не очаквайте отоплението на природен газ да ви е най-евтината алтернатива. Това просто няма как да се получи спрямо някои други начини за отопление. При това съотношение на цените на различните източници на енергия.
Този пост е редактиран от VanDan; 31-10-17 в 15:21.
Това не го разбрах. Даже е невярно, по цената.
Естествено, че за избора има значение не само мощността, но и надежност, сервиз, начин на работа на котела като примерно какви децибели излъчва.
- - - - - - - - - -
Извинявам се, ама и това не го разбрах , да избираш по качество ама по най-ниска цена.
Хора какво ви става бе, имам чуството, че не знаете значението на думите!
Може би не съм го написал ясно. Изброявам различни критерии, за които лично мисля, че са повече обективна причина да определят избора на котел. Всеки като отделен такъв. А не всички като задължителна съвкупност. Не примерно като задължително най-качествен и най-евтин в едно. Може само един критерий, може и повече ако има такава възможност. Не рядко се налага да се правят компромиси. За повечето потребители в България цената няма как да не влияе на избора. За други с възможности на преден план излизат екстри, добър сервиз, обслужване,, резервни части. В днешно време дългата гаранция също би натежала при избора на доста хора на битова техника.
И написах само като пример, че аз лично сега бих взел котел по следните критерии - да отговаря като мощност (акцент на минималната) на нуждите ми, който е на сравнително ниска цена в момента на пазара. Вече ако има малка разлика с други в цената имам лични предпочитания към новите модели с ниска минимална мощност на Имергаз и Бош.
Не винаги най-голямата цена означава най-добро качество. Има и понятия като съотношение цена-качество или разлика между "цена на придобиване" и "цена на притежание". Но пак навлизаме в леко безсмислени спорове. В духа на горния пост ще отговоря - "хора какво ви става бе, четете с малко разбиране" .
Не съм специалист, не съм търговец. Просто натрупах и споделям някакъв личен опит след перипетии по изграждане на отоплението в къщата ми и 3г. на самоделен котел на твърдо гориво, после 4г. на марков такъв котел Дакон, и 9г. от края на 2008г. на газов котел от Имергаз. И от четене години наред на отзиви в този и други форуми.
Взе леко да ми писва от дребнавите спорове в този форум и мисля да намаля значително участието си в дискусиите. Лек ден на всички.
Този пост е редактиран от VanDan; 01-11-17 в 08:52.
Освен високата цена на газа, формирана, като цена от КЕВР и цена разпределение на газопреносното дружество плюс снабдяване, цената за потребителите става двойна, а пък на КЕВР им се вижда малко и те надуват с допълнителна такса/пренос и достъп/.Хайде холан ние знаеме чия собственост са газ дружествата и същите са вносители и продавачи на оборудване/котли/.
Къде го дават да се взема печалба 100% и поевче и вместо КВЕР да се намеси да ограничи до 20-30% надценките на газ дружествата, което е тяхно задължение и те влизат в хор с тях и почват да измислят как ни стъжнят живота.
Погледнете съседните държави и заплатите им са по-високи и цените им са по-ниски/котлите на полвина спрямо България/.
Ван Дан въобще не бих се колебал да закупя котел от Румъния или Турция, вярно няма да има гаранция, но ти имаш практика и знаеш, че в гаранционният срок/2 години/ котела в 99% от случите не се поврежда.
При нас има и нещо друго - малко като омагьосан кръг. Битовата газификация започна късно/2002/2003/, в началото сравнително бурно и след това цената взе да расте, което рязко ограничи развитието. Даже много ползватели спряха да я ползват. Инвестицията в изграждане и поддръжка на мрежи стана скъпа и таксите по присъединяване високи, което още повече намалява желаещите и вдига цената на инвестицията. Реално, ние сме си един много ограничен и свит пазар.
Поне при тези хора, които аз лично познавам не съм чул някой да е имал проблем с котел по време на гаранционния срок. Но това не е представителна извадка и не мога да твърдя как седят точно нещата. Аз да чукна на дърво съм имал само един проблем с котела за 9г. (на 6 или 7-та година) и то не толкова технически - в една гъвкава прозрачна тръбичка се беше образувало ледено топче в един голям студ и силен вятър. Оправихме го за 30мин., но стана вечерта и добре, че майстора ми е приятел и беше наблизо, че щеше цялата къща да седи цяла нощ на студ -18гр. тогава.
Да пазара ще бъде свит след като цените за присъединяване, цена на газа натоварена почти двойно от газовите дружества, цената на оборудването/котли и др./ също.
Абе това дето те принуждават да плащаш присъединяването с медна тръба, а може и по-ефтина желязна, която ти да си подсигуриш и монтираш, само те да проведат изпитването на връзките, без това плащаш една такса за това, изобщо са натрупали маса такси сякаш не искат да има повече клиенти.
Поведението на газовите дружества е недопустимо арогантно монополно, но държавата/властта/ нехаят и газаджиите си правят каквото искат.
Пак питам на коя институция е работа това да упражни контрол.
Този пост е редактиран от lukas51; 01-11-17 в 17:36.