Страница 11 от 90 ПърваПърва ... 9101112132161 ... ПоследноПоследно
Резултати от 151 до 165 от общо 1350
Like Tree298Одобрявам

Избор газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #151

    Отговор: Избор газов котел

    Имергаз винаги са имали фирмени управления за котлите си, жични и безжични. С доста функции.
    pepitoff одобрява това.

  2.  
     
  3. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #152

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Имергаз винаги са имали фирмени управления за котлите си, жични и безжични. С доста функции.
    ...модулиращи и on/off. Цени най-различни - ефтини, скъпи, среден клас...

    Sent from my D5803 using Tapatalk

  4. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2017
    Мнения
    35
    #153

    Отговор: Избор газов котел

    Те и VIESSMANN имат, но не знам защо ги не продават в България. Продават се на Honeywell OpenTherm устройства.

  5. Novice
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    9
    #154
    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Котела ти работи както трябва. Махни тоя външен датчик, той се ползва за съвсем друг тип сгради и много по големи от твоята.
    Не виждам какво да го правя. Не мога да го продам, а така поне виждам външната температура на дисплея. Доколкота разбирам той не пречи защото термосттата го елиминира.
    Сега да се извиня. Предизвиках дискусия заради моя грешка. При изчислението на инсталацията аз умишлено я преоразмерих. Първо я изчислих на външна температура -20°С. После от получения брой глидери сложих 15% нагоре и накрая от Н500 където можеше ги направин Н800 (бани, коридори) а другите Н600. Ето от тук идва грешката. Бях забравил за това и сега ги смятах с данните на Н500 и получавах много по-малка мощност. Разликата на глидер при делта те 30°С е на едните 10W, а на другите близо 20 W, което сумарно е около 1,5 kW. Тази разлика ми се губеше. Бях сигурен че грешката е в задкормилното устройство и така се оказа Както казахте котела си работи добре. Без да искам, с голяма доза късмет съм уцелил необходимата мощност. Дано се държи така и през студените месеци.
    pap1918 одобрява това.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #155

    Отговор: Избор газов котел

    Пак така ще се държи, само че разхода ще скочи. Как беше "храната прави борбата". Преоразмеряването въобще не е недостатък при системите с радиатори. Така котелът може да работи почти постоянно с по-ниска температура на водата и да не излиза от кондензен режим и в сериозните студове. Но ще трябва да пробваш да му ограничиш горната граница на температура на водата примерно на максимум 55гр. и да видиш в студа дали ще има проблеми с постигане на зададената стайна температура.

  7. Novice
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    9
    #156
    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    И аз съм с такава къща и е трудно да избягаме от разхода. Аз в голям студ стигам и до 15м3 на ден. Топлото трябва да дойде отнякъде. За нисък разход (котелът да не работи) си трябват инвестиции в сериозна изолация. Но при нас е скъпичко, че сме с много външни стени. Не е като апартамент, който граничи (дори и необитаеми да са) със съседни помещения, а не направо с околната среда. При нас отдолу, отгоре, отстрани все природа. Помисли да подсилиш изолацията ако имаш възможност. Моята е външна, но само 6см (така беше преди години). Но в хола освен външната, направих и пълна вътрешна (стени и таван) с 10см вата. Предполагам, че основно ефекта дойде от изолирането на тавана, но в тази стая температурата се вдигна с няколко градуса. В преходни сезони даже работата на ТВ се усеща като загряване.
    Има и друго при нас с къщите (с по-скромна изолация), което научих с времето. Като я оставя уж с цел икономия дълго време на ниска температура, после като заработи котела да догони температурата и харчи много повече гориво. Това и преди с котела на въглища и после на газ. Цялата икономия от студения период заминаваше. Така че с газовия котел вече не задавам големи разлики в температурата между отделните часови пояси. Ако си с добра изолация можеш да намаляваш, защото топлозагубите ще са много по-малки в периода със зададена ниска температура. За икономия вече ако искаш трябва градусите на всички режими да са ниски. Но то тогава става - седиш на студено и пак плащаш. И по-добре да се търси друг вид отопление щом няма финансови възможности за сметките.
    Съгласен за тавана. Това е следващата стъпка защото топлия въздух е по-лек и е горе. Когато тавана е студен топлозагубата е голяма. Но стените имат и друга роля. Ролята на акумулатор нн топлина. Ако падне отоплението ти по някаква причина, спиране на ток, авария и т.н., тази топлина се отдава и може да изккраш до 24 часа без топло. Сам може би си забелязал колко по-бързо пада температурата в хола ти в сравнение с другите стаи когато не отопляваш.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Пак така ще се държи, само че разхода ще скочи. Как беше "храната прави борбата". Преоразмеряването въобще не е недостатък при системите с радиатори. Така котелът може да работи почти постоянно с по-ниска температура на водата и да не излиза от кондензен режим и в сериозните студове. Но ще трябва да пробваш да му ограничиш горната граница на температура на водата примерно на максимум 55гр. и да видиш в студа дали ще има проблеми с постигане на зададената стайна температура.
    Не мога да пипам нищо в котела, освен температурата на водата за БГВ. Не мога и с термостата да яяограничавам. Когато го инсталираха попитах и ми казаха, че е ограничена при настройката на 70°С. Първия ден, като загряваше помещенията видях да качва 81- 82°. Така. Е най -вероятно е ограничена на 80°. Но аз не могада й въздействам.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #157

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от MitkoG Виж публикацията
    Съгласен за тавана. Това е следващата стъпка защото топлия въздух е по-лек и е горе. Когато тавана е студен топлозагубата е голяма. Но стените имат и друга роля. Ролята на акумулатор нн топлина. Ако падне отоплението ти по някаква причина, спиране на ток, авария и т.н., тази топлина се отдава и може да изккраш до 24 часа без топло. Сам може би си забелязал колко по-бързо пада температурата в хола ти в сравнение с другите стаи когато не отопляваш..
    Нямам такива наблюдения. Честно да ти кажа, холът е хем по-топъл и хем по-бавно изстива. Все пак топлото няма къде да бяга. Тя изолацията това и е целта - да намали топлозагубите. Нощем като заспя в хола на ТВ (жената си седи в спалнята на ТВ) и после като се прехвърля в спалнята и ми е по-хладно там. Спалнята по-бързо е изстинала след като котела е минал на ниска температура за нощния времеви пояс. Или през деня само от слънцето от прозореца даже позагрява хола. Може да се направи изолация само на тавана без стените вътрешната. Може да не е отвътре , а отгоре. Аз мислех да се качвам и да разстилам отгоре вата над стаите, но при мен е сложно малко (не е бетонна плоча) и за сега не съм го направил.
    Не знам за този модел, но досега не съм чел потребители тук във форума да са казали за техни котли, че не може да се ограничава горната граница на температура на водата. Намира се в скрито сервизно меню, но го е имало като опция. Прочети внимателно документацията на котела. При моя стар и архаичен котел Имергаз, може да се променя и от управлението на самия котел и от фирменото стайно управление. И на двете места се влиза в сервизно меню чрез натискане едновременно на комбинация от бутони. За да ги разбера прочетох цялата документация и на котела и на управлението. Може политиката е да ги знаят само техниците, за да не ръчкат потребителите, но не вярвам да няма въобще такава възможност.
    Този пост е редактиран от VanDan; 06-11-17 в 10:43.
    pepitoff одобрява това.

  10. Member
    Тук е от
    Nov 2005
    Мнения
    527
    #158

    Отговор: Избор газов котел

    На мен преди 3-4 седмици ми пуснаха газа и веднага се заиграх, въпреки топлото време тогава. Имам монтиран котел като на MitkoG. Нова двуетажна къща, без изолация на стени. Само на тавана положих 8 см. фибран върху плочата и 5 см замазка. Около 230 м2 подово, нещо към 1300-1400 м тръби отидоха. 9 кръга на етаж. Този котел на най-малката си мощност харчи половин кубик на час. 12-13 на ден ако не се гаси. Външният датчик не е монтиран, сложихме Salus 091FLRF термостат. Голяма игра падна докато се чудех на какъв режим да го държа. Явно заради липсата на изолация термостатът е малко излишен. ВанДан е прав, че изгасиш ли го цялата икономия отива след паленето - тръгва на 80 или 60% от максималната си мощност и може да върти така и 2-3 часа. Което в случаят е 2 или 1,5 кубик на час. Онзи ден са ми сложили концентрат пропиленгликол разреден с вода. Не съм бил там от три дни. За мен си реших да го оставя да си работи непрекъснато. 300 л. бойлер се топли от 30 до 50 гр. за 15-20 мин. Гледах как се изкъпаха трима човека един след друг. Котелът държеше 50 гр вода за серпентината на минимална мощност. Датчикът му е долу в ниското на бойлера. Петнайсетина минути след последният изкъпан котелът изключи подгряването, а термометърът на бойлерът, който е в горната часта, показваше 50 гр. Разходът за позгряване на БГВ ще е много добре според мен. Догодина като изолирам и стените мисля, че ще имам икономия. Поръчах си скоро едни джаджи, с които да следя температурата в отделните помещения и с 2 RPi да управлявам ел.задвижки на отделните кръгове по етажите. Смятам даже тези помещения, които са с повече от един кръг никога да не се гасят изцяло. Сигурен съм, че има готови такива управления. Но със сигурност са доста по-скъпи от това , което ще ми струва "направи си сам". А и още по-важно е, че няма да го правя сам, а със синът ми
    VanDan и orlincho харесват това.

  11. Novice
    Тук е от
    Feb 2017
    Мнения
    9
    #159
    О със сигурност има такава опция в сервизните настройки ма явно аз не съм дорасъл до идеята да бърникам там ще се опитам да попрочета и ще пиша. А защо ограничение на подаващата температура на 55°. Четох някъде, май в предишната тема и мисля че мнението беше на Лазар Ганев, че котелът работи в кондензен режим до 55° на връщата вода? А за тавана идеята ми беше точно с вата. При мен е плоча.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2017
    Мнения
    30
    #160

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Нощем като заспя в хола на ТВ .
    Eй за туй искам и аз газ! Сега като се събудя към 12 часа съм се вдървил от студ , а жена ми блажено спи в спалнята!

  13. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2017
    Мнения
    35
    #161

    Отговор: Избор газов котел

    Пенеже се двоумя дали да поръчам от БГтерм с поддръжка на OpenTherm има два модела на Honeywell CM 737 жичен и CM 757 безжичен или Honeywell CM 727 on/off програмируемо безжично термоуправление.
    Дали има съществена разлика между работата на котела с OpenTherm или с On/Off термоуправление. Защото самият котел без термоуправление си модулира горелката, като затопли водата на определената температура която си му задал постепенно намалява горелката на 20% при мен ако му задам по висока температура над 55 градуса вече горелката остава да работи на 40%. Дали OpenTherm устройството ще повлияе допълнително. Предполагам, че ще изключи котела когато достигне зададената му стайна температура също като On/Off устройството. Какво толкова прецизно управлява това OpenTherm устройство за разлика от On/Off.Котела ми е Viessmann 100 W 26 kW.



  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #162

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Аз съм с модулиращ стаен терморегулатор фирмен точно за котела ми. И последните 2 зими го настроих да не модулира. Модулира само котела по температура на водата. Когато терморегулаторът е на модулация, в стремежа да не надминава над или да не пада стайната температура под зададената, работи на най-ниска мощност, не спира или в по-топло време се пуска често. На он-оф котелът се включва на макс.мощност, загрява бързо водата на максимално разрешената температура, след това намалява мощността, докато терморегулаторът не изключи. Работи малко време, с добро КПД (на по-висока мощност моя котел има най-висок КПД). Понеже радиаторите са загрели отделят и след това топлина и котела почива дълго време. Е, задминава се зададената температура в стаята. На модулация държи точно стайната температура, но работи повече време на по-малка мощност с по-ниска температура на водата.
    Когато управлението модулира, котелът работи повече време на малка мощност. Поддържа много точно зададената стайна температура. Работи повече и по-често включва. На он-оф, работи основно на максимална мощност, бързо загрява радиаторите. Поради това котелът работи по-малко време и изключва от стайното управление. Температурата в стаите често задминава зададената температура. Комфортът е различен, но пък след това котелът по-дълго седи изключен.
    Този пост е редактиран от VanDan; 07-11-17 в 16:13.

  16. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2017
    Мнения
    35
    #163

    Отговор: Избор газов котел

    Благодаря за отговора. Може би ще се спра на On/Off устройство.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #164

    Отговор: Избор газов котел

    Не съм специалист, но ако не ти е непосилна цената си вземи модулиращо управление. Мисля, че при повечето модулиращи може да се настроят да работят като он-оф. Но винаги може да използваш и модулиращия режим. Все пак при новите котли е по-добре да работят с ниска температура на водата. При моя стар конвенционален котел КПД е по-голямо при максимална мощност, но при новите котли не е май така.

  18. ror
    ror е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    99
    #165

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Когато управлението модулира, котелът работи повече време на малка мощност. ........................................ Работи повече и по-често включва.
    "Колега", не че те следя, ама не се сдържах. Нали трябваше да се пише смислено и логично. Между двете ти изречения, има противоречие, и във второто също.
    Ще направиш услуга на четящите форума, ако не даваш мнения, че объркваш хората, които и без това са си объркани. Да не цитирам депутата Иво Христов

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 11 от 90 ПърваПърва ... 9101112132161 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 08-08-17, 23:52
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе