Имергаз винаги са имали фирмени управления за котлите си, жични и безжични. С доста функции.
Имергаз винаги са имали фирмени управления за котлите си, жични и безжични. С доста функции.
Те и VIESSMANN имат, но не знам защо ги не продават в България. Продават се на Honeywell OpenTherm устройства.
Не виждам какво да го правя. Не мога да го продам, а така поне виждам външната температура на дисплея. Доколкота разбирам той не пречи защото термосттата го елиминира.
Сега да се извиня. Предизвиках дискусия заради моя грешка. При изчислението на инсталацията аз умишлено я преоразмерих. Първо я изчислих на външна температура -20°С. После от получения брой глидери сложих 15% нагоре и накрая от Н500 където можеше ги направин Н800 (бани, коридори) а другите Н600. Ето от тук идва грешката. Бях забравил за това и сега ги смятах с данните на Н500 и получавах много по-малка мощност. Разликата на глидер при делта те 30°С е на едните 10W, а на другите близо 20 W, което сумарно е около 1,5 kW. Тази разлика ми се губеше. Бях сигурен че грешката е в задкормилното устройство и така се оказа Както казахте котела си работи добре. Без да искам, с голяма доза късмет съм уцелил необходимата мощност. Дано се държи така и през студените месеци.
Пак така ще се държи, само че разхода ще скочи. Как беше "храната прави борбата". Преоразмеряването въобще не е недостатък при системите с радиатори. Така котелът може да работи почти постоянно с по-ниска температура на водата и да не излиза от кондензен режим и в сериозните студове. Но ще трябва да пробваш да му ограничиш горната граница на температура на водата примерно на максимум 55гр. и да видиш в студа дали ще има проблеми с постигане на зададената стайна температура.
Съгласен за тавана. Това е следващата стъпка защото топлия въздух е по-лек и е горе. Когато тавана е студен топлозагубата е голяма. Но стените имат и друга роля. Ролята на акумулатор нн топлина. Ако падне отоплението ти по някаква причина, спиране на ток, авария и т.н., тази топлина се отдава и може да изккраш до 24 часа без топло. Сам може би си забелязал колко по-бързо пада температурата в хола ти в сравнение с другите стаи когато не отопляваш.
- - - - - - - - - -
Не мога да пипам нищо в котела, освен температурата на водата за БГВ. Не мога и с термостата да яяограничавам. Когато го инсталираха попитах и ми казаха, че е ограничена при настройката на 70°С. Първия ден, като загряваше помещенията видях да качва 81- 82°. Така. Е най -вероятно е ограничена на 80°. Но аз не могада й въздействам.
Нямам такива наблюдения. Честно да ти кажа, холът е хем по-топъл и хем по-бавно изстива. Все пак топлото няма къде да бяга. Тя изолацията това и е целта - да намали топлозагубите. Нощем като заспя в хола на ТВ (жената си седи в спалнята на ТВ) и после като се прехвърля в спалнята и ми е по-хладно там. Спалнята по-бързо е изстинала след като котела е минал на ниска температура за нощния времеви пояс. Или през деня само от слънцето от прозореца даже позагрява хола. Може да се направи изолация само на тавана без стените вътрешната. Може да не е отвътре , а отгоре. Аз мислех да се качвам и да разстилам отгоре вата над стаите, но при мен е сложно малко (не е бетонна плоча) и за сега не съм го направил.
Не знам за този модел, но досега не съм чел потребители тук във форума да са казали за техни котли, че не може да се ограничава горната граница на температура на водата. Намира се в скрито сервизно меню, но го е имало като опция. Прочети внимателно документацията на котела. При моя стар и архаичен котел Имергаз, може да се променя и от управлението на самия котел и от фирменото стайно управление. И на двете места се влиза в сервизно меню чрез натискане едновременно на комбинация от бутони. За да ги разбера прочетох цялата документация и на котела и на управлението. Може политиката е да ги знаят само техниците, за да не ръчкат потребителите, но не вярвам да няма въобще такава възможност.
Този пост е редактиран от VanDan; 06-11-17 в 11:43.
На мен преди 3-4 седмици ми пуснаха газа и веднага се заиграх, въпреки топлото време тогава. Имам монтиран котел като на MitkoG. Нова двуетажна къща, без изолация на стени. Само на тавана положих 8 см. фибран върху плочата и 5 см замазка. Около 230 м2 подово, нещо към 1300-1400 м тръби отидоха. 9 кръга на етаж. Този котел на най-малката си мощност харчи половин кубик на час. 12-13 на ден ако не се гаси. Външният датчик не е монтиран, сложихме Salus 091FLRF термостат. Голяма игра падна докато се чудех на какъв режим да го държа. Явно заради липсата на изолация термостатът е малко излишен. ВанДан е прав, че изгасиш ли го цялата икономия отива след паленето - тръгва на 80 или 60% от максималната си мощност и може да върти така и 2-3 часа. Което в случаят е 2 или 1,5 кубик на час. Онзи ден са ми сложили концентрат пропиленгликол разреден с вода. Не съм бил там от три дни. За мен си реших да го оставя да си работи непрекъснато. 300 л. бойлер се топли от 30 до 50 гр. за 15-20 мин. Гледах как се изкъпаха трима човека един след друг. Котелът държеше 50 гр вода за серпентината на минимална мощност. Датчикът му е долу в ниското на бойлера. Петнайсетина минути след последният изкъпан котелът изключи подгряването, а термометърът на бойлерът, който е в горната часта, показваше 50 гр. Разходът за позгряване на БГВ ще е много добре според мен. Догодина като изолирам и стените мисля, че ще имам икономия. Поръчах си скоро едни джаджи, с които да следя температурата в отделните помещения и с 2 RPi да управлявам ел.задвижки на отделните кръгове по етажите. Смятам даже тези помещения, които са с повече от един кръг никога да не се гасят изцяло. Сигурен съм, че има готови такива управления. Но със сигурност са доста по-скъпи от това , което ще ми струва "направи си сам". А и още по-важно е, че няма да го правя сам, а със синът ми
О със сигурност има такава опция в сервизните настройки ма явно аз не съм дорасъл до идеята да бърникам там ще се опитам да попрочета и ще пиша. А защо ограничение на подаващата температура на 55°. Четох някъде, май в предишната тема и мисля че мнението беше на Лазар Ганев, че котелът работи в кондензен режим до 55° на връщата вода? А за тавана идеята ми беше точно с вата. При мен е плоча.
Пенеже се двоумя дали да поръчам от БГтерм с поддръжка на OpenTherm има два модела на Honeywell CM 737 жичен и CM 757 безжичен или Honeywell CM 727 on/off програмируемо безжично термоуправление.
Дали има съществена разлика между работата на котела с OpenTherm или с On/Off термоуправление. Защото самият котел без термоуправление си модулира горелката, като затопли водата на определената температура която си му задал постепенно намалява горелката на 20% при мен ако му задам по висока температура над 55 градуса вече горелката остава да работи на 40%. Дали OpenTherm устройството ще повлияе допълнително. Предполагам, че ще изключи котела когато достигне зададената му стайна температура също като On/Off устройството. Какво толкова прецизно управлява това OpenTherm устройство за разлика от On/Off.Котела ми е Viessmann 100 W 26 kW.
Когато управлението модулира, котелът работи повече време на малка мощност. Поддържа много точно зададената стайна температура. Работи повече и по-често включва. На он-оф, работи основно на максимална мощност, бързо загрява радиаторите. Поради това котелът работи по-малко време и изключва от стайното управление. Температурата в стаите често задминава зададената температура. Комфортът е различен, но пък след това котелът по-дълго седи изключен.
Този пост е редактиран от VanDan; 07-11-17 в 17:13.
Благодаря за отговора. Може би ще се спра на On/Off устройство.
Не съм специалист, но ако не ти е непосилна цената си вземи модулиращо управление. Мисля, че при повечето модулиращи може да се настроят да работят като он-оф. Но винаги може да използваш и модулиращия режим. Все пак при новите котли е по-добре да работят с ниска температура на водата. При моя стар конвенционален котел КПД е по-голямо при максимална мощност, но при новите котли не е май така.
"Колега", не че те следя, ама не се сдържах. Нали трябваше да се пише смислено и логично. Между двете ти изречения, има противоречие, и във второто също.
Ще направиш услуга на четящите форума, ако не даваш мнения, че объркваш хората, които и без това са си объркани. Да не цитирам депутата Иво Христов