Разправяй ги на шапката ми тия работи за боята!
Мога да говоря само за личните си наблюдения.Това лято сложих на външната стена ПВЦ 5камерна с К-стъкло.Не съм правил теста със запалката,но определено в стаята топлината се задържа по-дълго време.Нямам друго като изолация вътре.Нито отдолу,нито отгоре ме топлят(отгоре ще започнат от следващата зима).За мен от тези стъкла има полза.
имам проблем със стъклопакета. тъй като прозореца е голям 1.60 на 1.60 с К стъкло по средата забелязах, че стъклата почти се допират(разтоянието е много малко) . изглежда въздуха които е вътре от ниската температура или налягане се свива и деформира стъклопакета. Резултата: по средата стъклото започна да се поти яко. Има ли някакво решение на този проблем?!
Урарррраааааааа!!!!!!!!!!
Ако теста е верен и аз имам К - Стъкла.Ама да ви кажа една година съм с тях в стаята където спим винаги през зимата има винаги конденс. Около 5-6 см по кантовете на прозореца са във вода всяка сутрин.
между другото това с термошилда е вярно; и аз като сложих на едно място вече не се образува мухъл или конденз; на друго място, където сложих термошилд, остана чисто, но почна да се образува мухъл по границата на термошилад с останалата небоядисана повърхност...Първоначално публикувано от ogorogo
Вероятно самата дограма (може би алуминий?) провежда отлично топлината навън, изстудява със себе си и въздуха или стъклото в близост.Първоначално публикувано от dobri_dimitrov
Не ги отбирам много тези работи, но добре запознат с проблема каза, че винаги на границата на добре изолираната повърхност избиваПървоначално публикувано от hihimor
Що се отнася до шапката на ogorogo, тя навярно има повече шансове да вземе поука от разправяното, отколкото нейния собственик. И аз не съм възторжен фен на промиването на мозъци от хамериканците, ама за нечии глави виждам са ги изпреварили.
Цитат от сайт за дограма и стъклопакети. Влага в жилищното помещение :Първоначално публикувано от dobri_dimitrov
Има твърде малко области в и около дома, за които да са изписани толкова много грешни неща и да се е дискутирало толкова много, както за проветряването на жилищните помещения.
Твърде плътни ли са нашите прозоречни контрукции? Задушаваме ли се в твърде уплътнени жилища? Или изхвърляме твърде много отоплителна енергия през неуплътнени прозорци? Защо специалистите не дават еднозначни препоръки ? Или физичните закони не допускат такива препоръки? Въпроси и въпроси, които изискват ясни отговори.
Жилищните помещения непрекъснато биват овлажнявани. Това се получава чрез:
Влажност получена при ново строителство
Водни изпарения получени при домакински дейности
Влага отделяна от хора и животни
Вода стичаща се в мокри помещения (напр. баня, кухня, перално помещение)
Вода използвана за почистване
Влага по повърхността или във вътрешността на строителни части (от кондензация на водни пари) .
Съобразно физичните закони, влагоотделянето води до образуване на влага по стените (конденз). Причините за появяването на такава влага са:
Недостатъчно проветряване (вентилация) на помещенията;
Недостатъчна топлоизолация на външните стени;
Конструктивно обусловени строителни недостатъци;
Погрешно отопление – неблагоприятно разполагане на отоплителните източници;
Нецелесъобразни действия, като напр. погрешно използван режим на прекъснато отопление;
Твърде високата и продължителна влажност се проявявя чрез следните неприятни явления:
В ъглите и особено зад мебелите се срещат влажни петна по стените, които след известно време се покриват с мухъл
Прозорците в банята, кухнята и спалнята се запотяват
Подпрозоречните стени се овлажняват
Относителна влажност: Колкото по-топъл е въздуха, толкова повече влага може да поеме. Важи и обратното – колкото по-студен е въздуха, толкова по-малко влага може да поеме.
Нека дадем един пример: в 1 м3 въздух затоплен до 20о С може да има максимално 17,5 гр. вода в газообразно състояние. Същото количество въздух при температура 0о С може да поеме само 5 гр. вода. На практика това означава следното: когато се охлади 1 м3 влажен въздух (отн. влажност 100%) от 20о С до 5 С, тогава се кондензират на капки 12,5 гр. вода.
Студеният въздух е винаги “сух въздух”! Отново и отново се чува през късната есен при температури близо до 0о С и много висока относителна влажност, че прозорците не трябва да се отварят, за да не се внесе влага в къщата. Това мнение е погрешно. От горепосочения пример се разбира, че при 0о С и отн. влажност 90% въздухът е поел само 4 гр/М куб. вода. Ако този въздух се зазтопли до 20о С, то той може да поеме до 100%-то си насищане оше (17,5 – 4) = 13,5 гр. вода. За нашата ежедневна практика това означава, че прекомерната влажност в жилищните помещения може да бъде премахната само чрез ефективно проветряване.
Отопление:
Погрешно разположено отопление, заедно с недостатъчна вентилация може да бъде главната причина за поражения от влага.
За съжаление все още под понятието “прекъснато" (кратковременно) отопление се предлага един метод, при който помещенията се отопляват само тогава, когато се използват. При напускане на жилището сутрин отоплението се оставя на минимум (защита срещу замръзване). При прибиране вечер отопението се засилва. Повърхностните температури на стените при такова отношение са винаги много ниски. Достига ли топъл въздух такива стени, то е благоприятствано появяване на влага по тях, а също така и по прозорците.
Който иска да използва смислено отоплението си, трябва да има дори и в малко използвани помещения средна температура от 16 – 17о С.
За образуване на влага по стените са особено податливи ъгли и чупки, които не могат да бъдат обдухвани от топъл циркулиращ въздух. Една от причините за образуване на влага в областта на прозорците е незадоволителното обдухване на прозорците.
Задачи на проветряването:
Газове, миризми, влага и вредни вещества определят не само физическото благосъстояние, но при извънредни ситуации водят до увреждания на човешкото здраве. Затова задача на проветряването е:
Да осигури качество на въздуха за здравословен климат в помещението;
Да избегне образуването на влага и мухъл чрез достатъчна циркулация на въздуха;
При наличие на отворени огнища (напр. камина) да осигури достатъчно количество въздух;
Възможности за проветряване: От хигиенна гледна точка е предвидено количество пресен въздух от 10 – 25 м3 на човек на час. Това означава,че за жилищно помещение с площ 30 м2 и височина 2,5 м (т.е. 75 3), в което се намират 3 души, които се нуждаят от свеж въздух от окл. 60 м3 куб/час, въздухът трябва да се сменя 0,8 пъти на час. Тъй като този въздухообмен не може да се постигне през затворени прозорци, се предприемат целенасочени действия за проветряване.
Ударно проветряване: При този начин на проветряване крилата на прозорците се отварят напълно за около 10 минути в отворено състояние, за да осигурят пълен обмен на въздуха. Този бърз начин на проветряване има смисъл, тъй като стените, килимите и мебелите запазват температурата си. Тези повърхности не се нуждаят отново от заатопляне. Въздухът в помещението се затопля отново за относително кратко време.
От слeдната таблица могат да се видят приблизителните количества на отделяната влага в помещенията:
Причинител Количество отделена влага [гр./час]
Човек лека активност 30-60
средна активност 120-200
тежка работа 200-300
Баня вана ~ 700
душ ~ 2600
Кухня готвене 600-1500
Средно дневно 100
Стайни цветя напр. теменужки 5-10
Саксийни цветя напр. фикус 7-15
Мерси много за подробната информация. Проветрявам всяка сутрин и вечер преди лягане по 10 мин. Нямам проблем, сутрин си забърсвам прозореца и после чист въздух. Стената ми е панел с външна и вътрешна изолация. Нямам все още влага по стени втора зима съм така. Дограмата ми е на Roll Plast 5 камерно ПВЦ.
Луда работа ..............
Дограмите ми са поставяни от 1 фирма:
Първата - втория пламък е леко синкав, поръчани с к-стъкло.
Втората - втория пламък розовее, поръчана с к-стъкло.
Третата - третия пламък е червен, без к-стъкло.
Четвъртата - четирите пламъка са жълти, без к-стъкло.
Странно....... Според мен от тях няма никакъв смисъл, поне такива са практическите ми наблюдения.
Истината е когато се сложат 3 стъкла и к-стъклото да е отвътрешната страна на вътрешното и външното стъкло. Когато говорим за топлопреминаване трябва винаги да мислим че минава топлото а не студеното. В стаята изстива щтото топлото заминава. Стремежа на света е да се самоохлажда. Та значи когато имаме отвътрешната страна к-стъкло то пречи на толото да излиза. Когато имаме на външното стъкло к-стъкло, то пречи на топлото да влиза в стаята. И ако камерата вътре се раздели с трето обикновенно стъкло се получава "убиец" на топлопреминаването в двете посоки. Става малко солен пакета иначе, но ако искате нещо като хората , това е. Аз лично си поставих двукамерен пакет с к-стъкло отвътре. Ако бяхме някъде в Африка тогава би трябвало к-стъклото да е отвън. Имайки предвид че тук студеното е много повече от горещото, то по-добре само едно к-стърло отвътре. А за по-добра излолация от щум и да е хладно лятото - тройния стъклопакет и идеален.
Имам едно файлче за това което говоря , но незнам как да ви го кача
разбрах как ето го
http://img200.imageshack.us/i/05troenstuklopaket.pdf/
Венци,К-стъклото отразява дълговълновото топлинно лъчение обратно в стаята,не спира "топлото" Ако е отвън,няма никаква файда,понеже в слънчевото лъчение липсват дълги топлинни вълни.Те се образуват от затоплените мебели,стени и предмети в стаята.
Ето една много развита тема за К-стъклата:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=11596
Да, казах го че спира топлото да е по-ясно. Отразява го титаниевия слой, който е нанесен със специялна технология при високи температури. Погледни PDF-а какво са обяснили специалистите. Но както отвътре има дълги вълни така и отвън ги има. нали се нагряват стени, тераса ... и.т.н. Външното к-стъкло е важно да отразава когато е много горещо и когато има слънчево лъчение.
Видях форума, но разговора вътре незасяга троен стъклопакет с вън и вътре к-стъкла и за да няма топлинен шок се слага третото стъкло между тях.
Полза от К-стъкло има, независимо дали е в двоен или троен стъклопакет и дали е напълнен стъклопакета с аргон или криптон.
Усеща се най-силно през лятото и затова е препоръчително, преди да се поръча К-стъкло - да се обмисли и монтиране на щори (по възможност външни).
През студените зимни дни осезаемо е по-топло в помещение с въпросния стъклопакет, а за да няма дискомфорт през топлите летни дни - щори (хем допълнително ще повишат температурата през зимата).
попадна ми интересна картинка - вече не се сещам от къде е и за кой производител става дума но принципно става.
а и визуално.
иначе ка-съкло само на север.
Като потребител на стъклопакети с К-стъкло искам да кажа, че ефекта е невероятен през зимата, но ако нямаш външни плътни щори през лятото е нетърпимо ако стъклопакета е с голяма площ. За съжаление на нашия пазар рядко се предлагат читави решения за дограма с външни щори...