Споко, все едно във форум за коли ВИН-а да е секретна информация. Пуснете тема предлагам аз, всеки да си напише серийния номер и се разберете за евентуално решение на проблема.
Споко, все едно във форум за коли ВИН-а да е секретна информация. Пуснете тема предлагам аз, всеки да си напише серийния номер и се разберете за евентуално решение на проблема.
Да попитам тези с успиващите се тошиби -Проветрявате ли си помещенията с тошибите поне 2 пъти на ден(сутрин и вечер) поне по 5 минути на напълно отворен прозорец?
Изобщо не е нужно денонощие работа. Напротив, ако машината е пусната в студена стая в стремежа да стопли по-бързо "вземе че се надскочи" и подмине задената температура и изключва след което при следващия "он цикъл" започват проблемите. Или както е писал колегата след Hi-Power пак на този принцип. Сега от 2 дни го държа на малко по-високи градуси и вентилатор на 2 или 3 и не изключва и съответно не забива. Има начин, но дето се вика на една машина вземеш ли ти да и удисваш вместо тя на тебе не си е работа!
Този пост е редактиран от miroslav_dt; 19-12-15 в 01:06.
Този пост е редактиран от MisterT; 15-12-15 в 23:46.
По първият ти въпрос, в Пловдив не е студено, а в къщата температурата не пада под 18 градуса в стаите. Навсякъде има мини-макси живачни термометри и се следи. Машината се командва от седмичен таймер, защото стаята е всекидневна. Това, което си чел за студен старт, се отнася за машини с поне 4 кила фреон. Или за по-големи битови, но при доста ниски отрицателни температури. Нас не ни засяга. Освен това, при наличие на течен фреон в цилиндъра на компресора, IPM модулът няма да го стартира и ще даде авария. Дотогава, докато не нагрееш компресора с една горелка или сешоар, няма да можеш да го стартираш.
По второто ти предложение, да се публикуват тук серийните номера, ще ти напомня следното: Ако от Тошиба откажат да поемат отговорност за проблема и ти решиш да си търсиш правата по закона за гаранцията, от Тошиба могат да разпечатат поста ти с този номер и датата на публикуване. Второто нещо, което могат да разпечатат, е някое от твоите стари оплаквания, със съответната дата. Ако разликата в датите е повече от 14 дена, по същия този закон могат да ти откажат рекламация, защото не са били уведомени официално от собственика на машината с твоя сериен номер, в законовия срок.
Дано да съм бил полезен.
При мен редовно освен че се проветрява- държа на това, а и имам монтирани клапи за микровентилация на дограмата. В къщи досега никога не е било задушно, влажно, тежко.
dodo_pv. Много благодаря за изчерпателните отговори.
Това с неизключването на машините определено ми беше проблем. Държа ги на 24 градуса по цял ден,въпреки,че няма никой в къщи,за да минимизирам успиването. .Най вече от страх че като се успи и цяла вечер не бачка, и навън е -5 , външното тяло ще е на буца, и сутринта като тръгне ще си ...майката. И че ако това се повтаря всеки ден, ще се прецакат много бързо. А ми се ще да ме изкарат поне 4-5 години.
Не! Става въпрос за климатика от темата.... и той е споменат в подписа ми. PDR-а вече 6-та зима топли без забележка!
И успиване е много неточно казано за това което прави Дайсекай 8. Тук не става въпрос, че не държи коректна температура, защото когато няма проблем той я държи. Стаята изстива поради факта, че климатика е тотално "забил" и за да се оправи трябва или рестарт от копчето или стаята да изстине с над 3 градуса от заданието или да му се даде задание над 3 градуса от моментното.
Този пост е редактиран от MisterT; 16-12-15 в 09:29.
Съжалявам за глупавия въпрос, но съм на тъмния скин и не видях третата машина в подписа ти..
В раздел Дайкин е тихо,а при Тошиба е доста активно
Здравейте засегнатите,
Успях да намеря време да се върта малко назад в историите с тестовете, припомних си някои неща и хванах проблема. По друг повод нягога писах ТУК , където не съм дал подробностите, защото нямаха тогава пряка връзка по темата. Именно тая функция за пресмятане на обема и топлозагубите на помещението изигра лоша шега на този модел. Ще се опитам да бъда максимално кратък: чрез комбинация от работата клапите, турбината, компресора и двата температурни датчика, вътрешния тръбен и този за стайната температура, софтуерно се пресмята скоростта на турбината при автоматичен режим и необходимата мощност на компресора, за да се поддържа комфорта, сиреч да не духа хладно или прекалено силно. Това се изчислява в рамките на около час, доколкото си спомням, след поне три он-оф цикъла, мисля. Следи се времето на падане на температурата от сензора за околен въздух при спряна турбина. Сравнява се със скоростта, с която се е въртяла преди да спре. Най-грубо казано.
Проблемът идва от там, че е икономисан втори сензор за околна температура, долу ниско и вместо него се взима информация от тръбния датчик, което осира нещата. Липсва диференциален температурен сигнал от два сензора, монтирани на различни височини в „комина“, когато тръбите на вътрешното тяло са вече охладени (няма промяна на сигнала от тръбния датчик). Тази липса води до едно много важно изискване, а именно вътрешното тяло да бъде монтирано на такова място в стаята, където винаги да има обтичане, без значение дали турбината се върти. За съжаление, това не е описано в ръководството за монтаж, по вина на Тошиба. Когато тялото е монтирано в ъгъл или близо до изолиран таван, за зададеното в софтуера време за отчитане на температурната промяна от сензора за стайна температура, след спиране на турбината, такава промяна няма или е прекалено малка. Когато това се повтори 3 пъти, машината приема помещението за безкрайно малко и с минимални температурни загуби. След втория Off цикъл, скоростта на турбината остава минимална и машината загрява само себе си. След третия Off цикъл, въобще няма да тръгне. Това е ситуацията при вас.
Аз отигравах горенаписаното чрез отваряне и затваряна на врата към коридор с обем, 25% от обема на всекидневната и в рамките на около час (по спомен) след отваряне или затваряне на вратата, в стаята ставаше осезаемо по-студено или съответно по-ветровито, без промяна на температурата.
ВЪЗМОЖНИ РЕШЕНИЯ НА ПРОБЛЕМА:
- От тошиба пренаписват софтуера наново, изключвайки функцията за следене на обема и загубите в помещението. Сменят платката и машината се превръща в скъпо сузуми, което при определени обстоятелства ще „подухва“ или няма да топли достатъчно отдалечения край на стаята при автоматичен вентилатор.
- От Тошиба плащат разходите за втори монтаж, като вътрешното тяло се мести по средата на дългата стена на помещението, на поне 50 сантиметра от тавана, или над прозорец, който да осигурява естествена конвекция през зимата. Остава изискването за отстояние от тавана.
- Совственикът си поръчва за своя сметка оригинален сензор за стайната температура от Тошиба (задължително оригинален, не вярвайте на инфо от сервизни и инженерни!), след което му удължава кабела с 10-тина метра и го закрепя над някой прозорец или телевизор, минимум на 4 сантиметра от стената или поне да се постави изолация между сензора и стената така, че да може да се обдухва вертикално. Другият му край се свързва към платката, на мястото на оригиналния.
- Няма.
Дано да съм бил полезен.