Страница 55 от 166 ПърваПърва ... 545535455565765105 ... ПоследноПоследно
Резултати от 811 до 825 от общо 2477
Like Tree389Одобрявам

Газов котел - Избор и Цени

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. dsb
    dsb е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Sep 2014
    Мнения
    16
    #811

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Здравейте и от мен!
    Преди 2-3 години при ремонта на жилището ми прекарах инсталация за радиатори, с надеждата че ще газифицират района скоро.
    Ето, че настъпи този момент и сега се нуждая от компетентната ви помощ и съвети.

    Имота представлява 80кв.м. етаж от къща в гр. Пловдив, изложение запад север и изток.
    Старо строителство с единична тухла, двоен външен зид, измазана е, но без изолация.
    Дограмата е PVC Salamander, стъклопакета е двоен - MF-стъкло/бяло.
    Съседите отдолу зимата топлят само една стая (под моята трапезария), а тези отгоре са с климатици.
    Ето и схема, ориентирана на север:



    На схемата са показани предвиденото място за газовия котел, както и предвидените места за радиаторите.
    С червен текст съм изписал максималния брой глидери, които могат да се поберат.

    В прекараната инсталация е предвидено котела да е двуконтурен, тръбите (бели с алуминиева вложка) са свързани с колектор, всеки радиатор е на отделен кръг.


    Направих т.нар. "бакалска сметка" кубатура*дТ50, както и за дТ40:




    Топлозагуби: 10kW

    Изчислих топлозагубите и по-подробно, съгласно статията от сайта на Термосиликат:



    Топлозагубите според тази сметка са 6kW.

    Помогнете ми да избера най-подходящия за моя случай котел.
    По принцип искам да с ниска мин.мощност, кондензен, но тези, които съм гледал са само едноконтурни.
    Има ли двуконтурни модели на котли, но да са с ниска мин. мощност?

    Другия въпрос е за глидерите - да се презастраховам ли спрямо "бакалската" сметка, или да се доверя на по-прецизната от познатата статия?

    Предварително благодаря на всички отзовали се.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. I62
    I62 е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    90
    #812

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Едноконтурен котел + проточен газов бойлер е за предпочитане пред двуконтурния. Цената е приблизително равна. Недостатък е само повечето необходимо място и евентуално комина за бойлера. Но предимството на два независими уреда всеки от които работи само в една сфера е незаменимо.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    102
    #813

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Напълно подкрепям мнението за едноконтурен бойлер,но с обемен бойлер,по този начин топлата вода ще идва равномерно.За коридора бих предложил също да има радиатор,а в банята да се вдигне W на серпентината.

  5. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #814

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Малко корекции по сметките на топлозагубите:

    Под и таван не ги смятай 0.4 и 0.3 а по близо до числотот 2-2.5 освен ако нямаш едни 10см фирбран на пода и 10см вата на тавана.
    Температурите на помещенията под и над теб както си ги описал не са като външните но са нещо средно м/у твоите вътрешни и външните.
    Пооправи сметките и актуализирай нужната мощност.

    Още забележки дТ сметките мощностите на глидерите и Т на водата:
    1. дТ е разликата във средната температуре в радиаторите и Т в стаята или дТ50 е 20* в стаята 70* в радиаторите. Това обикновено значи че в радиатора влизат 75/80 а излизат 60/65.
    За да работи котела като кондензен имаш нужда водата която се връща в него да бъде максимум 50* или за да работиш в кондензен режим дТ-то ти трябва да е дТ40 или по-ниско.
    Мощността на глидерите която си дал като я гледам е при дТ60. Ето ти една таблица с мощносттите на популярния модел GLOBAL VOX при различни температури

    За дТ40 h500 е 95Вата а h600 е 109Вата. Това доста уголемява нужните радиатори. Ти си прецени наистина ли искаш да опашеш къщата с толкова глидери.

    За мен след 2г употреба на кондензен котел мисля, че нямаше да е драма да са по-малки радиаторите (по-топли), сега котела пали един два пъти на ден а радиаторите пред повечето време стоят студени на пипане и го няма това топло инфрачервено излъчване на което казваш, че "грее" .

    По въпроса с малките котлета: Варианти има на кондензни такива. Лазар беше препоръчал един комплект Теси едноконтурен със 80 или 120л бойлер което за мен е най-подходящият избор (стога 120л да ви стигат ). След това имаше един Бош който май слизаше до 3КВ. Както и IMMERGAS VICTRIX 12I който е 2-13КВата. Или ако толкова много държиш на двуконтурен моя VICTRIX 26 2I (3.5-24KW) Така че избор на котли с ниски минимуми има.
    doooon и dsb харесват това.

  6. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #815

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Обърнете внимание че височината е 290 см.
    Инсталацията вече е прекарана преди 2 г. - няма как да се сложи радиатор в коридора или обемен бойлер.
    Добре е поне в банята да има по-голяма лира.
    Според мен глидерите ще са достатъчни за кондензен котел.
    Ако е двуконтурен, да се гледа за дебита на БГВ.

  7. I62
    I62 е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    90
    #816

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Помисли за варианта: двуконтурен котел с вграден обемен бойлер. Неудобството на двуконтурния котел е че ставаш зависим от него и за отоплението и за топлата вода. При експлоатацията двуконтурните дават в пъти повече откази от едноконтурен + бойлер. Избора и монтажа на газовите уреди е еднократно действие, но експлоатацията е всекидневно и продължително. Съветвам те да сложиш два уреда даже и със риск да удължиш малко водното инсталация за топла вода.

  8.  
     
  9. dsb
    dsb е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Sep 2014
    Мнения
    16
    #817

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Здравейте отново!
    Благодаря на всички за мненията и препоръките!

    При приемане на коефициенти 2.0 за под и таван, термосиликатната сметка се изравни с бакалската, което увеличи и броя на глидерите.
    Съгласно препоръките на orlincho и данните за дТ 40, съгласно публикувания линк, сметката добива вида:


    Възможния максимум, който мога да поставя като глидери в общото помещение е 25 глидера (общо за радиатори 1 и 2) H700, което прави 3050W и сигурно ще се спра на този вариант.

    Възможен е варианта за едноконтурен модел + отделен бойлер на газ, но е свързано с къртене и удължаване на газовата инсталация до комина в бокса.
    Въпросът е дали този вариант е по-икономичен от сегашния ми електрически бойлер 80л, със сметка за ток около 50лв.
    Все пак търсим най-оптималния вариант и съм готов на всякакви преустройства, стига да си заслужава.
    Тези дни ще обиколя да разгледам котлите и бойлерите на различните марки и ще ви държа в течение по изграждането на инсталацията.

    Благодаря още веднъж!

  10. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #818

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от dsb Виж публикацията
    Въпросът е дали този вариант е по-икономичен от сегашния ми електрически бойлер 80л, със сметка за ток около 50лв.
    Ето как седи въпроса за цената на топлата вода на ток и газ.
    Калоричността на газта се смята по 1КВч=0.107м3 газ или 1м3 газ = 9.34КВч това при 100% ефективност. Кондензните са малко над това 104% да речем а конвенционалните са под 95% да речем. или от 8.87- 9.71 КВч. Превърнато в пари 1м3 газ е 1.12лв при мен конкретно. или 1КВч струва 11.5-12ст докато същата енергия от мрежата струва 16ст среднодневно (газта излиза 25% по-евтина от тока).
    При положение, че бойлера е умен и работи само на нощна, електроварианта е пак-толкова като 1КВч е към 12ст.
    Тези 50лв които даваш сега предполагам не са само за бойлера, а е всичкото ток в къщата.
    Моята сметка за ток за пример се върти около 35 без електрически бойлер с голям апартамент без нажежаеми крушки и без електрически котлони.
    Така че ако от 50-те лв 30 са за бойлера, то на газ биха били 22-23 или може да спестят по 6-7лв на месец. Незнам колко струва подобен газов бойлер но едва ли е под 600-700 конвенционален = време за изплащане 100 месеца = 8+ години.
    Цялото това при запазване на сегашната пропорция на ток/газ което никой не може да ти обещае. Както виждаме цените и на двете играят и двете посоки и дългосточни прогнози са невъзможни.

    На груб поглед не виждам смисъл от газов бойлер за БГВ.

    UPDATE: Обновена е цената на тока по нощна тарифа.
    Този пост е редактиран от orlincho; 10-10-14 в 17:18.
    doooon одобрява това.

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #819

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Смисълът за топла вода на газ е за хора, като моята съпруга и дъщеря, на които не им стигаше един бойлер след като влязат да се "напарят" по 1 час в банята.
    orlincho, tokata и ccankov73 харесват това.

  12. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #820

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Смисълът за топла вода на газ е за хора, като моята съпруга и дъщеря, на които не им стигаше един бойлер след като влязат да се "напарят" по 1 час в банята.
    Напълно съм съгласен, за това вкъщи е двуконтурен котела, защото дневното ни потребление на вода при 2-ма възрастни и малко дете надминава 600л ( лятна сметка за газ - 50-80лв в зависимост от това колко точно е студена студената вода). Коментара ми беше конретно към DSB защото каза че ползват 80л бойлер и някак им стига.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    102
    #821

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цената на нощната енергия много,много отдавна не е 5 ст./1кВтч,а около 12ст.
    orlincho одобрява това.

  14.  
     
  15. dsb
    dsb е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Sep 2014
    Мнения
    16
    #822

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от orlincho Виж публикацията
    Напълно съм съгласен, за това вкъщи е двуконтурен котела, защото дневното ни потребление на вода при 2-ма възрастни и малко дете надминава 600л ( лятна сметка за газ - 50-80лв в зависимост от това колко точно е студена студената вода). Коментара ми беше конретно към DSB защото каза че ползват 80л бойлер и някак им стига.
    Досега не сме изпитвали недостиг на топла вода от въпросния ел.бойлер. Дори ние сме с две малки деца, явно се къпем бързо... .
    Колкото до сметката за ток, наистина е обща за къщата, като освен бойлера, по-големи консуматори са хладилник и ел. печка.

    Най-практичния вариант е да се спра на двуконтурен котел с широк диапазон на мощностите, като твоя. Даже от възможните варианти IMMERGAS VICTRIX 24 2I излиза по-евтино от останалите.

    Другите котли са с минимална мощност 5-6-7 kW, а при мен по сметка, топлозагубите са 10. Т.е. ако искам да се стоплим, дори IMMERGAS-a ще си работи поне на 7-8kW.

    А пък за БГВ-то ми остават и двата варианта за експерименти и примерно след година ползване, да реша кое да оставя.

  16. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #823

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Ако ще се ползва ел.бойлер за БГВ, най-добре едноконтурен кондензен котел.
    Според мен 10 кВт топлозагуби за това жилище е много.

  17. I62
    I62 е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Jan 2014
    Мнения
    90
    #824

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Проточен бойлер на Бош WR11 350 - 400 лв.Предимство на проточните газови бойлери - енергията за затопляне на водата се ползва веднага, при обемните има загуби от престоя.

  18. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #825

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от dsb Виж публикацията
    Най-практичния вариант е да се спра на двуконтурен котел с широк диапазон на мощностите, като твоя. Даже от възможните варианти IMMERGAS VICTRIX 24 2I излиза по-евтино от останалите.

    ....
    А пък за БГВ-то ми остават и двата варианта за експерименти и примерно след година ползване, да реша кое да оставя.

    Аз си го представях по-добре с малкия ИМЕРГАЗ 2-12КВ като оставиш електрическия бойлер. Малкия е едноконтурен и позволява закачане на бойлер със серпентина ако решиш. Но като котел много по-добре ще отговаря на нуждите на къщата.
    doooon, tony34al и legaltk харесват това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 21:09
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе