Страница 66 от 166 ПърваПърва ... 1656646566676876116 ... ПоследноПоследно
Резултати от 976 до 990 от общо 2477
Like Tree389Одобрявам

Газов котел - Избор и Цени

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Мнения
    20
    #976

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Здравейте, Аз съм нов потребител и от скоро следя форума. Освен това съм с този нов ТТ модел (т.нар. Top Tech) 3-24 kW от седмица насам и събирам впечатления. Машинката има интересна логика, но нямам база за сравнение, тъй като нямам опит с други котли. Системата ми е малка и ми се ще да го накарам да работи в оптимален режим. Бих се радвал на дискусия в тази посока, както и на други потребители с този модел.

  2.  
     
  3. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #977

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    За да стане дискусия е необходимо да дадеш технически подробности за твоята система, както и на жилището, както и как я експлоатираш - температури на въздуха/вън-вътре/, на водата, какво управлява котела и т.н.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    21
    #978

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Здравейте от Силистра И в нашият град предстои газифициране та дойде и моя момент да питам. Апартамента ми е 60 м2 и имам изградена инсталация с 1 бр. 3-панелен радиатор 600 х 1400, 1 бр. 3-панелен радиатор 600 х 1200 и 1 климатично тяло (не му знам мощността). Според вас каква мощност котел ми е нужна?

  5. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Мнения
    20
    #979

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Жилището е панелно двустайно със северни кухня и стая по 12,24 м2 , хол 20 м2, общо 56 м2. Изолация отвън 5 см фибран, вътре 3 см. експандиран полистирол, тавани - 1см, пвц с обикновен двоен стъклопакет, хол с голям прозорец – пистолет с троен стъклопакет. Системата е от камина с водна риза – по един панелен „Корадо“ – тип 22, 1200х600, в хола тип 33, 1600х330, който не е монтиран още. Котелът подава през колектор на диам. 20 към трите радиатора (засега са два) и на диам.16 към лира в банята. След последния радиатор в хола искам да вържа и камината (засега е без нея). За 10 години на камина мога да кажа, че при близки до нулата отрицателни температури(-3 -4°С) 45-48°С темп. на водата ни е достатъчна за отопление, като при сериозни минусови температури не съм надвишавал 55-57 °С. Знам, че системата ще заработи по-добре когато монтирам и третия радиатор, но съм решил да му сложа термостатичен вентил с термоглава от гледна точка на комфорта. Без да го отоплявам поддържа 17-19 °С. Съседът отдолу е на твърдо гориво а в слънчев ден подът е огрят на 3/4 , но и двата фактора са непостоянни затова мисля, че притварянето на секретния вентил еднократно няма да върши работа.
    Котелът първоначално оставих да се регулира по темп. на водата, но се получи ефектът на „цък-цък“. Колкото е по ниска зададената температура толкова повече вкл./изкл. При 38°С на изхода се опитва 3 пъти достига я бързо и изкл. На четвъртия успява да задържи на мин. мощност. Всеки опит е след изтичане на задължителното му време за престой (макс. 10 мин.). Ако увелича на 45°С – два пъти не успява и на третия задържа на мин. мощност. Съответно на 50°С всеки втори опит е успешен.
    Сега съм му сложил един обикновен стаен термостат и запалва по задание на стайната температура. Иска ми се да му външна температурна сонда, даже съм я взел, но ми е малка системата и ще работи по горния описан начин.
    Не ми харесва това, че за да консумирам малко топла вода трябва да изчакам да изтекат 5-6 литра, и тогава да ползвам. Освен това преди да модулира мощността при БГВ се форсира на максимум. Някак си не е ефективно за дребни ежедневни и чести нужди (като измиване на ръце) да се хаби тази вода и газ. Затова си мисля да сложа серпентина на бойлера, която да увеличи инертността на системата и да повиши комфорта от топла вода. Тогава трябва да отделя душа за къпане от чешмата.
    Въпросът ми е дали бойлерът ще може да играе роля на малък буфер, който да връща топла вода към радиаторите, когато котелът не е работи – работи само помпата и какъв ще е ефекта, тъй като ще е вързан на диам. 16 заедно с лирата.

  6. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #980

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от petkirov Виж публикацията
    1 бр. 3-панелен радиатор 600 х 1400, 1 бр. 3-панелен радиатор 600 х 1200 и 1 климатично тяло (не му знам мощността). Според вас каква мощност котел ми е нужна?
    Под 3 панелен предполагам че е тип 33
    RIN_33_TD_top(1).jpg
    600х1400 = 3.2КВ при дТ50 (75* Т на водата на изхода)
    600х1200 = 2.8КВ при дТ50 (75* Т на водата на изхода)
    конвектора и той е сигурно поне 3КВ - ако изобщо е конвектор, че това определение "климатично тяло" ако наистина е климатично тяло само можем да спекулираме.
    Нещо баня с лира няма ли в това жилище?

    Ако предположенията за конвектора са верни то буквално всякакъв котел ще свърши работа. Има предпоставки да работи и в кондензен режим в зависимост от топлозагубите. При кондензен режим мощностите грубо ги намали двойно. Пак стига за да покрие минимума на голяма част от кондензните котли. Ако топлозагубите са малки то и котела няма да се напъва да вдига температурата и ще си седи в кондензен режим.

    От тук нататък трябва да решиш дали можеш да сложиш бойлер със серпентина и малкомощен котел или да вземаш двуконтрурен проточен с по-широк диапазон на модулация. Реално за отопление на 60м2 нямаш нужда от котел по-мощен от 12КВ но за топлата вода там вече зависи в кой от горните случаи ще попаднеш

  7. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #981

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от petkirov Виж публикацията
    Здравейте от Силистра И в нашият град предстои газифициране та дойде и моя момент да питам. Апартамента ми е 60 м2 и имам изградена инсталация с 1 бр. 3-панелен радиатор 600 х 1400, 1 бр. 3-панелен радиатор 600 х 1200 и 1 климатично тяло (не му знам мощността). Според вас каква мощност котел ми е нужна?
    Тук пише - ТЕСИ ООД / Продукти / Отопление и БГВ - газови,пакетни решения / Пакети LUX / Пакет LUX 120 V

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2015
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    29
    #982

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Здравейте отново.Оказа се че на линията на боилера е свързана и едната лира.Ако я оставя леко притворена дали това ще е правилно?И да я затворя напълно тя е в тоалетната и нямя да е болка за умиране.Да попитам кои колко градуса вода подава към радиаторите с кондензни котли.

  10. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #983

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от Zhivko Виж публикацията
    ..........Да попитам кои колко градуса вода подава към радиаторите с кондензни котли.
    Желателно е да имаш стаен терморегулатор за тази цел, а не да нагласяш водата ръчно.
    По-ефективно и по-икономично ще е. Няма да спиш до котела, я?

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,258
    #984

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Когато бойлерът е вързан на отделна линия към едноконтурен котел загряването му става с различна температура от тази за отопление, отделен сет. Тази температура се задава или от подходящ стаен програмируем терморегулатор с възможност за управление на бойлера (за Бош това са FR110 и FW200) или от панела на котела. Подгряването на бойлера става рядко - един или няколко пъти в денонощието, така че не виждам много смисъл успоредно на бойлера да работи и лира, но не е невъзможно

  12. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #985

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Здравейте,

    Искам да споделя със Вас едно разходно засичане на два Котела Вайлант - единият моя 6.7 - 20 Кв, другият на колегата legaltk - 9 - 24 Кв, за което изказвам благодарност за оказаното съдействие на време и на място. Периода на едновременно засичане бе Седмица, отоплителните инсталации са почти идентични, а аз съм правил такива доста преди това просто нямах база с която да ги сравня за да споделя.

    Засичането бе направено по софтуерните данни на самите котли, които отчитат времето на работа във различните режими БГВ и Отопление и респективно засякохме показанията на разходомерите за времето на засичане.

    РЕЗУЛТАТИ:

    legaltk : Вайлант ТурбоТек Про - 9-24 Кв - 1.31 куб/ час
    Моя : Вайлант ТурбоТек Плюс 6.7 - 20 Кв - 1.28 куб/час до 1.5 куб/час

    Питането ми към Вас е свързано със проблема при мен - ВИСОК РАЗХОД и е показателно от проведеното засичане, че по-мощният/с по-голяма разходна норма/ котел на legaltk има Равен или дори по-малък разход от моя котел 20 Кв.

    Как да разбера на какво може да се дължи това?
    Каква настройка, засичане, калибриране и пр. да се насоча?
    Може ли някой да даде нормативни разходни данни при Средно/Минимално натоварване за Вайлант ТурбоТек Плюс 20 Кв. Във инструкцията има само при Номинал - за моя е 2.4 куб/час, а за на legaltk 2.9 куб/час.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,258
    #986

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    JKanchev, ти си умен човек - единствения извод, който можеш да направиш от едно такова сравнение е, че твоето жилище има по-големи топлозагуби. Котелът като изгаря определено количество гориво се получава определено количество топлина, която чрез отоплителната система се вкарва в жилището. Ако жилището излъчва по-малко топлина, отколкото получава, то температурата вътре ще се вдигне, ако излъчва повече от вкарваната топлина, то стайната температура ще спадне. Щом вашите 2 жилища имат еднаква вътрешна температура, а получават различно количество топлина, значи имат различни топлозагуби.

  14.  
     
  15. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #987

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Сравнението, което правя честно казано е следното:
    Имаме два автомобила. Единият със по-мощен респективно с по-голям разход по каталожни данни двигател 240 коня и един по-малък по мощност автомобил със по-малък разход по каталожни данни от производител - 200 коня.
    И двата автомобила са натоварени със един и същи товар /15 Кв/, изминават различно разстояние / големият 50 км или часове време на работа, я малкия 60 км или часове време на работа/, с различно количество горива във литри / куб/м /.

    Големият 240 коня има среден разход на гориво - 1.3 куб/час
    Малкият 200 коня има среден разход на гориво - 1.5 куб/час
    Що така???

    Да погледнем така нещата /може да греша, но ще се радвам да ме поправите/:

    Топлозагубите на жилището ги има при мен повече от колегата и се изразяват главно във повечето ВРЕМЕ на работа като часове. От там ДА - повече кубици газ и респективно голяма сметка.

    Но щом производителя казва, че тая кола/котел трябва да гори еди колко си на 100 км или куб/час - не може и двата да имат еднакъв да не кажа малкият по-голям разход на гориво?

    Едно ми остана да направя и то май скоро ще да е, но единствената ми неизвестна е точността на разходомера монтиран при мен.
    Ще оставя котела да работи точно 1 час на Максимална мощност и съм 100% сигурен, че каталожните данни от 2.4 куб/час ще ги бия отма, но мисля че и предходното засичане потвърждава и отговаря на търсенето ми за проблема във системата ми.

    Моля за коментар.

  16. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,258
    #988

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Двата котела имат по каталог различен номинален разход, защото е различен номинала им. Това, че радиаторите имат еднаква каталожна мощност, не означава, че котлите са работили с еднаква мощност, напротив - те са работили с такава мощност, че да покрият топлозагубите на съответното жилище. Не знам как по-ясно да го кажа.

  17. Member
    Тук е от
    May 2010
    Мнения
    394
    #989

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Да, разбирам те много добре и има правота във думите ти.
    Не казвам, че по-горе описаното ми твърдение е 100% вярно, но ми е направление за откриване на причината за големият разход на газ при мен и твърдение от сервизен на Вайлант за такъв вид засичане /няма от къде да го знам/.

    Неуспоримият факт при мен ако си пропуснал предходните ми постове е ЛИПСАТА на каквато и да било промяна във разхода от 10 куб/ден без топлоизолацията на жилището и същият разход след изолация със бих казал "приличните" 10 см. Каменна вата.

    Неуспорим е факта, че сметките ми за ток по време на отоплителният сезон с Клими на същото жилище е паднал не 5-10 %, което може да е във рамките на променливата грешка от различните външни температури, а с МНОГО повече.

    Тва ме дерзае - ЗАЩО?

    Хубава вечер и наздраве.

  18. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,258
    #990

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Не може да няма разлика след изолация от 10см вата

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 09:58
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 22:09
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 21:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 22:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 22:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе