Синтезирано - https://forum.setcombg.com/%D0%BE%D1...%82%D0%BE.html
Това естествено не е ВСИЧКО по темата. По-важно е как хронологично се е стигнало до тези изводи.
Синтезирано - https://forum.setcombg.com/%D0%BE%D1...%82%D0%BE.html
Това естествено не е ВСИЧКО по темата. По-важно е как хронологично се е стигнало до тези изводи.
Този пост е редактиран от legaltk; 17-03-16 в 22:48.
Хиляди благодарности, legaltk и Lazar, който стои зад доста от заглавията и на всички,допринесли с опит и познания.
Следя темата, но вчера нямах време да се обадя и да ги попитам. Днес ще им се обадя, но мисля, че няма да е по схемата дадена от Lazаr. Ще пиша по-късно и сори за спама.
Няма за какво да се извиняваш. Това не са никак малко пари като инвестиция и е добре, че се интересувате предварително. Сега поне има повече предложения на пазара и има възможности да се направят добре нещата. Ние преди години (7-10г.) масово не сме били никак информирани за нещата. То нямаше толкова и кой да питаме, нито имаше нещо различно на пазара да се предлага от масовите фирми. По принцип най-важната част е възможностите и уменията на "майсторите". Ако фирмата е професионална няма нужда да се пита по форуми. Разбира се и цената е доста определящ фактор, но аз стигнах до извод, че ако не можеш да си позволиш поне нещо горе-долу добре, само ще си похарчиш и недостатъчните пари, които си заделил. В последствие ще страдаш или от лош комфорт или от по-високи от възможните за жилището сметки. Колкото до сметките не очаквайте това да е най-евтиния начин за отопление. Основният фактор за сметките, за който многократно сме писали в двете големи теми - "Избор на котел" и "Колко ми струва отоплението на газ" е цената на природния газ. До 2014г. тя се вдигаше постоянно и стигна нива до 120% увеличение спрямо 2007-8г. От 1г. за наше щастие имаме засега устойчив тренд надолу. Сметките няма да са както с 2 климатика, но комфортът е несравним. Нагласил съм режимите на стайния терморегулатор - за всеки отделен ден от седмицата на времеви интервали и температура на въздуха и от години не се интересувам от нищо друго. Някой път само жената може за малко ръчно да си вдигне градусите, че си е зиморничава и това е. В сравнение с клими - топло е навсякъде (бани, тоалетни, коридори), няма шум, няма веене, няма дефрости и да издъхне като някои модели клими при -15 -20гр, няма поливане с топла вода на външни тела, топлината субективно е много по-приятна от тази от климатик. Климите имат едно предимство, което за нашата действителност е определящо - при тази цена на тока безспорно нямат конкуренция като месечни сметки. Също и лятото охлаждат, но нищо не пречи и като си на газ да се сложат1-2 евтини клими за охлаждане, защото всички се справят с тази задача за разлика от отоплението..
Този пост е редактиран от VanDan; 18-03-16 в 11:08.
Здравейте, обадих се на фирмата, която ми предлага Immergas котела и те ми казаха, че 2-та етажа ще са на отделни възли като на всеки етаж ще има Колекторна кутия. Обясниха и за някакви смесители, така че максималната температура на водата на подовото да не е повече от 45 градуса(не съм сигурен за градусите). Казаха, че и тръбите за подовото ще са разделени на 3 части по 30 метра или някъде там защото водата изстивала след това.
Изглежда, че не са лоши хората. Поне имат нещо наум. Само този голям котел не е за предпочитане. Обсъди с тях различни възможности.
Според мен, за такава система, коректна фирма, би трябвало да представи на инвеститора проект с техническа спецификация и количествено стойностна сметка. Иначе обяснения по телефона не стоят някак си много сериозно.
Аз поне, това бих го изисквал като задължително условие, както обосновка и доказване на мощностите.
Този пост е редактиран от tony34al; 18-03-16 в 20:48.
Вярно е, че съм скромен (), но истината е, че нямам заслуги дори да се изписва моя ник на един ред с този на Лазар.
Къде е той, къде съм аз? Това е сериозно - и друг път съм го писал тук.
Аз тук съм научил това, което ме интересува и съм благодарен на целия форум - всички момчета и момичета, които пишат. Без потребителите и участници форумът не би бил жив и търсен. Тука си е много яка секта с уважаван гуру! За жалост активността понамаля, но причините за това са обективни, а не субективни.
Недей да скромничиш - форумът е в този си вид благодарение на всички участници - и ползватели, и специалисти, и прясно регистрирани с цел задаване на въпроси. Хубаво е, че има такова място, където опитът, придобит от самия форум и практиката се споделя и така се помага на останалите. Тя газификацията в Бг се развива с много ниски темпове и все още е мижава, но пък и алтернативите (пелети, термопомпи) си имат своите кусури, така че не се знае кога ще изригне. Дори си мисля, че може би с бавни темпови е по-добре, за да има време да се създаде газова култура и традиции у населението, у фирмите изпънители, пък и у администрация и управляващи.
Здравейте, преди около седмица потърсих съвет, но предполагам доста сложно и объркано си зададох въпроса. Сега ще опитам да опростя питането си и се надявам някой да даде мнение по казуса който ме вълнува:
Възможно ли е да приложа някоя от двете схеми на последователно свързване на втори отоплителен уред след радиатор 22 глидера H350?
Kотела е Bosch Condens 3000W, Отоплителната система има 5 кръга (всеки захранва по 1 радиатор) от колектора и въпроса ми е за един от тези кръгове - дали помпата на котела ще може да циркулира водата. Някакви съвети или забележки?
С външен бойлер няма да харчи повече газ, дори мисля, че ще е по-малко, защото няма котела да включва всеки път при врътване на крана на топлата вода, а ще работи примерно 1-2 пъти (според изразходената топла вода) на ден по 20-30мин. и то на пълна мощност, където КПД-то е най-голямо. Но и да има разлики ще са незначителни. С външен бойлер е по-комфортно и особено важно щадящо за котела, защото се избягват хиляди включвания на котела, някои дори за по няколко секунди. И въобще БГВ-то е с най-малка важност при сметките. Летните месеци ми е по 20-25лв. Това е масово. Гледа се за отопление да е правилно изчислена и най-важното изградена професионално от фирмата изпълнител.
По отношение на мощността на котлите - колега ние си пишем, а вие не четете. Хайде стотици постове назад не, но само в последните 10-20 поста писахме по тези въпроси, дори се даде линк към тема с отбрани постове. Аз съм спокоен и винаги отговарям, но няколко мнения нагоре да обсъждаме точно същото и пак да следва същия въпрос е "леко" странно. Разберете, че става досадно и няма как да пишем като папагали едно и също през ден или дори месец.
За последен път - 24KW ще стигнат и за 200-250м2. Те фирмите и за 50-60м2 пак 24KW си предлагаха през годините. Защо - написали сме вече стотици постове по въпроса. За последно разгледайте последните 20-на мнения преди последния ви пост. И не максималната (ако не става на въпрос за хотел или огромно имение) мощност, а минималната е от най-голяма важност при избора на котел. Ето ви пак (само 10 поста по-нагоре го има) линка - Акценти в отоплението
Този пост е редактиран от VanDan; 19-03-16 в 15:04.
Пакетът съдържа котел, бойлер, датчик за бойлера и стаен термостат. Разходът с външен бойлер не е по-голям отколкото с вграден. Мощност 14-16кВт е достатъчна за 150-200м2. Ако избереш по-мощен котел означава, че той ще работи основно на мощности близки до минималната, а това означава ниско КПД. Като избереш малък котел, той ще работи по-оптимално и с високо КПД. Инсталаторът на Иммергаз тие предложил 24кВт котел, защото няма малки котли с вграден бойлер, т.е. котелът ти се предлага на външен вид, като мебел. Съгласен съм, че с вграден бойлер е по-компактно, по-красиво, но мисля, че по-важно е да е икономично, т.е. малки месечни сметки
Благодаря за отговорите на VanDam и Лазар! Извинявам се, че не съм дочел всичко написано, просто нямам време, много пътувам и в малкото време което ми остава не мога всичко! Прави сте, и ви разбирам!