Добре, виждам че има хора, които го разбират, но да обясня още веднъж разликата в 3-те типа управление на котела:
1) Работа по заводско оборудване - управление чрез промяна на температура на водата от потенциометъра на котела
- това е най-простото управление. Такова управление имат и котлите на твърдо гориво - задаваш някаква температура на изходящата вода и котелът я поддържа, като си модулира мощността така, че да не я надвишава. При доближаване на зададената температура постепенно си намалява мощността за да не изключи. При този начин на работа котелът няма информация за стайната температура, а само за температурата на водата. При такава работа стайната температура е функция от външната - колкото по-студено е навън, толкова по-студено е и в помещенията и обратно. Затова този начин на работа обикновено се комбинира с термовентили на радиаторите. След като затворят 1 или няколко термоглави, котелът прегрява и изключва горелката, но помпата продължава да работи и водата в тръбите се охлажда бързо, понеже не е голямо количество. След малко котелът пак включва за да стопли водата в тръбите (радиаторите обикновено са затворени, защото стайната температура не спада толкова бързо), стопля я и пак изключва и така безкрай цък-цък...
2) Работа на котела, оборудван с термостат on/off
При този начин на работа от потенциометъра на котела се задава пак някаква температура на водата и котелът си работи по същия начи, като си модулира мощността за да поддържа тази температура на водата. Ако се достигне зададената стайна темература, котелът изключва и не включва докато не спадне стайната температура. Дори температурата на водата да спадне под зададената, котелът не включва.
3) Работа на котела, оборудван с модулиращ термостат
При този начин на работа потенциометърът на котела се завърта на максимум, а котелът сам определя мощността с която да работи за да поддържа зададената стайна температура. По този начин котелът в различни моменти работи с различна температура на водата - в по-топло време с по-хладка вода, а в по-студено време - с по-гореща вода.