Страница 100 от 166 ПърваПърва ... 50909899100101102110150 ... ПоследноПоследно
Резултати от 1,486 до 1,500 от общо 2477
Like Tree389Одобрявам

Газов котел - Избор и Цени

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #1486

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Лазар е специалиста, аз съм обикновен потребител. Просто през годините в този форум от практическия опит на нас потребителите се оказа, че повече от 15-на KW на котела не е било нужно почти на никой, особено както ти си написал при "Къща ново строителство с добра изолация". В огромната част от времето дори котлите ни са работели около минималната си мощност, и тъй като котлите преди бяха с 9-11KW минимална мощност, често те изключваха и включваха постоянно. И за това трябваше да се инсталират нови и нови радиатори, не можеше да се спира отоплението в някои помещения, да се търси максимална температура на водата, за да може да стигнем забележи - минималната мощност на котела. Няма нито един пост за толкова години, някой да е написал, че котелът му няма достатъчно мощност да покрие нуждите.
    Вече с инсталираната радиаторна мощност е друга работа. Там важи колкото повече, толкова по-добре. Хем да стига при най-студеното време, хем да се работи с по-ниска температура на водата.
    За тези неща не би трябвало да се пита толкова по форумите ако е изпълнена ето тази точка "6. Кадърна фирма, която да изгради инсталацията както трябва."
    Щом толкова държиш вземи си Имергаз Виктрикс с ниската 3-4KW минимална мощност и висока максимална и готово. Иначе според мен едноконтурен котел и бойлер е почти без конкуренция спрямо двуконтурен котел.
    Този пост е редактиран от VanDan; 04-05-16 в 11:38.
    tutalka одобрява това.

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2016
    Мнения
    15
    #1487

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени



    Качвам две сравнителни таблици на Корадо, от които се вижда разликата в мощностите, за която говоря. Моля, ако е възможно Лазар да даде мнения дали разсъждавам правилно (на финалната права с избора на отоплителна система съм). Та, примерно с кондензен котел в помещение 15 кв съм решил да сложа мощност 1500 W, което ще рече, че ми трябва радиатор 600х1800 тип 33, който с 55 градуса температура на водата има мощност 1587 W, което е добре. Но реално този радиатор е с мощност 4300 W при 80 градуса. И се чудя правилно ли постъпвам, ако следвам същият принцип за цялата инсталация и всички помещения. Ще съм много благодарен за мнението, както на Лазар, така и на всеки друг. Благодаря
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  4. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #1488

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Пак от практически опит - слагай най-големите от към размери и мощност радиатори на Корадо (с такива съм и съм доволен), които позволяват особеностите на помещенията. В най-големите помещения ако нямаш достатъчно място, конвекторите са доста добро решение за мощност от по-малки размери и по-ниска температура на водата, но вече се стига до това да има някакъв шум. Примерно за спалня може и да не е удобно.
    Според мен се насочваш към правилен начин на изчисления.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2016
    Мнения
    15
    #1489

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Да, точно това съм измислил и аз с конвекторите. За панелните радиатори съм се спрял на Керми Х2, немски, но дадох за сравнение Корадо, тъй като са близки по размери и мощности. Мисълта ми, е че се притеснявам да не наистина, ако изградя такава система с големи радиатори и котел примерно 26KW , зимата да се разбия от сметки за газ.

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #1490

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Ако системата е изградена както трябва, сметките зависят основно от топлозагубите, съответно изолацията, поддържаната температура в помещенията (всеки градус отгоре вдига доста разхода) и цената на газа. Все пак топлото трябва да дойде от някъде. По-лошо е било за хора, които хем са плащали, хем са седели на студено, заради грешно сметнати и подбрани радиатори и котел, липса на управление със стаен терморегулатор и т.н.
    Не очаквай все пак сметките да са като при тези с климатиците, независимо че цената на газа падна с 20-на% последните 5-6 месеца. Но пък и комфортът е несравним ако всичко е направено както трябва.

  7. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2016
    Мнения
    15
    #1491

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Добре... реално при мен излиза следното - обща площ на отоплявани помещения - 86 кв. Общо 5 панелни радиатора и 2 конвектора. Мощност на радиаторите при 80 градуса вода - 19 KW от панелните и 7,8 KW от конвекторите (на 1 степен). Мощност на радиаторите при 55 градуса вода - 5,7 KW от панелните и 4,6 KW от конвекторите (на 1 степен). Котел Висман двуконтурен 26 KW.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    146
    #1492

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Цитат Първоначално публикувано от abrakadabra Виж публикацията
    Добре... реално при мен излиза следното - обща площ на отоплявани помещения - 86 кв. Общо 5 панелни радиатора и 2 конвектора. Мощност на радиаторите при 80 градуса вода - 19 KW от панелните и 7,8 KW от конвекторите (на 1 степен). Мощност на радиаторите при 55 градуса вода - 5,7 KW от панелните и 4,6 KW от конвекторите (на 1 степен). Котел Висман двуконтурен 26 KW.
    Не бих месил радиатори и конвектори в една система,освен това са и скъпи.Стаите ти, не са големи, да ги топлиш само с радиатори. Конвекторите създават течение, което не е приятно, освен това шумят.Не е задължително котела да работи постоянно под 55 градуса.Управлението има грижата за това.Дори и понякога да вдига 70 градуса не е проблем,но през повечето време ще работи на не повече от 45-50 градуса.При мен сутрин когато трябва да навакса 2 градуса вдига 70 градуса за 10-15 мин и след това се кротва на 45-50.Моите стаи са сходни с твоите ето как са при мен радиаторите и нямам никакъв проблем с топленето и сметките.

    Хол с кухня 34 кв - 34 ребра Н500
    Спалня 25 кв - 20 ребра Н500
    Детска 16 кв. - 16 ребра Н500
    Коридор 10 кв. - 8 ребра Н 800
    Баня 5 кв - 6 ребра Н 500
    Тоалетна 3 кв 4 ребра Н 500

    Котел Бош Конденз 7000 3,7 - 15 КВ едноконтурен + 300 литра бойлер.

    При мен височината на стаите е 2.35. Драсни една проста схема на стаите ако можеш.
    Имам възможност да сравня управленията на Бош и Висман. Мога да кажа,че висмана е много орязано откъм настройки и е доста сложно(конкретно Vitotrol 100) .Няма управление на бойлера.Няма меню на български.

    Бош FW 200 лесно се работи, има меню на български, има управление на бойлера.Дори и за стари хора е лесно.Поздрави дано съм бил полезен.

    - - - - - - - - - -

    Случайно да не си от Пловдив,че тук постоянно предлагат Висмана като Мерцедеса на котлите!

  10. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2016
    Мнения
    15
    #1493

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    От София съм. Вече две фирми ми предлагата Висман. По принцип не ми е проблем сложността на управлението. Освен евентуално по-лесното управление друго предимство има ли Боша? И още един въпрос - този 300 литров бойлер за колко време ти загрява от напълно студена вода докато изключи? Колко КВ ти е серпентината (една или две серпентини са)?

  11. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1494

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Цитат Първоначално публикувано от abrakadabra Виж публикацията
    Вече две фирми ми предлагата Висман.
    Повечето фирми го предлагат заради лесния достъп - не е нужно да го познават, повечето от тези, дето го предлагат не знаят какво има под капака.

  12. Novice
    Тук е от
    May 2016
    Мнения
    2
    #1495

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Добър вечер на всички съфорумци.Прегледах почти всички актуални назад страници и не открих да сте разисквали ситуация подобна на тази, в която се намирам. Предстои ми инсталиране на газов котел. Радиатори имам. Прочетох, че се съветвате един друг повече за едноконтурен котел с бойлер. Колебая се между това дали да започна пробно с двуконтурен на проточен принцип, към който да има оставени връзки за бойлер и евентуално, ако не ми е достатъчен проточният принцип да сложа бойлер вързан към системата като радиатор. Или да бъде едноконтурен котел с бойлер. Притеснението ми е че при едноконтурният с бойлер, докато се загрява водата спира изцяло отоплението и ако този бойлер е в порядъка на 200л. може да отнеме около един час докато се загрее водата. Също така най-малкото пускане на топлата вода даже в кухнята, водата в бойлера изстива и той отново трябва да превключва. Докато, ако вържа бойлера като радиатор към двуконтурен, този проблем отпада. Споделете, моля какво мислите.

  13. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #1496

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Цитат Първоначално публикувано от aLincoln Виж публикацията
    Добър вечер на всички съфорумци.Прегледах почти всички актуални назад страници и не открих да сте разисквали ситуация подобна на тази, в която се намирам. Предстои ми инсталиране на газов котел. Радиатори имам. Прочетох, че се съветвате един друг повече за едноконтурен котел с бойлер. Колебая се между това дали да започна пробно с двуконтурен на проточен принцип, към който да има оставени връзки за бойлер и евентуално, ако не ми е достатъчен проточният принцип да сложа бойлер вързан към системата като радиатор. Или да бъде едноконтурен котел с бойлер. Притеснението ми е че при едноконтурният с бойлер, докато се загрява водата спира изцяло отоплението и ако този бойлер е в порядъка на 200л. може да отнеме около един час докато се загрее водата. Също така най-малкото пускане на топлата вода даже в кухнята, водата в бойлера изстива и той отново трябва да превключва. Докато, ако вържа бойлера като радиатор към двуконтурен, този проблем отпада. Споделете, моля какво мислите.
    Първо при двуконтурен котел също спира отоплението при ползване на БГВ. Независимо дали си с едноконтурен или двуконтурен котел, времето за работа за зависи най-вече от количеството БГВ, което се ползва. Ако си с двуконтурен пак толкова вода ще ползваш и пак толкова време ще е необходимо за нейното подгряване и през това време котелът пак няма да работи за отопление. Дори нещо повече - при проточен принцип котелът не винаги работи на макс, а при работа за бойлер той винаги работи на макс, стига да е достатъчно голяма серпентината, за да отдаде цялата му мощност.
    Второ няма нужда бойлерът да е 200л. Има подходящи бойлери 120-150л, че дори и 80л. Но ако имаш соларен бойлер 200л или 300л, то котелът загрява само гормата половина, т.е. 100 или 150л. Ако електрически бойлер с такъв обем се загрява за 30-40-60 минути с 3кВт нагревател, то с газовия котел става поне 5 пъти по-бързо (ако е 15кВт) или 8 пъти по-бързо (ако е 24кВт).
    Трето - ако го вържеш като радиатор и системата ти работи на 30-40*С за отопление, кога мислиш да имаш топла вода?
    Четвърто - с подходящ регулатор можеш да направиш програма за работа на бойлера, т.е. да не включва постоянно
    Пето - веднъж стоплен, бойлерът никога не изстива нацяло, за да е нужно пълното време за загряване.
    Шесто - комфортът при къпане от обемен бойлер е винаги по-голям отколкото при проточен принцип - водата е с постоянна температура и идва по-бързо, защото е готова, произведена. Освен това ако при избор на място за монтаж не може да бъде разположен близо до консуматорите - кухня, баня, то бойлерът може да бъде монтиран възможно най-близо
    tutalka одобрява това.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #1497

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    7. Чел е наистина, но май не ги е разбрал тези неща.
    Писали сме ползватели и на двуконтурни и на едноконтурни с бойлер. Няма нито един пост, в който да се влияе парното от БГВ-то. Навсякъде пишем да се гледа отоплението на първо място, БГВ-то е второстепенно нещо. Иначе сумарно като време, при двуконтурни, като почне жената по някои празници да пуска и спира десетки пъти водата и котела се побърква от тръгни-спри и не сме оставали на студено. И бойлер като радиатор не е хубаво решение. Лятото как се прави да топли само него системата.
    doooon одобрява това.

  16. Novice
    Тук е от
    May 2016
    Мнения
    2
    #1498

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Ясно по добре едноконтурен с бойлер. А конвектор 3 киловата с тръба ф16 ще се получи ли. По каталог за конвектора пише връзка към водата 1/2 цола

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    146
    #1499

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Цитат Първоначално публикувано от abrakadabra Виж публикацията
    От София съм. Вече две фирми ми предлагата Висман. По принцип не ми е проблем сложността на управлението. Освен евентуално по-лесното управление друго предимство има ли Боша? И още един въпрос - този 300 литров бойлер за колко време ти загрява от напълно студена вода докато изключи? Колко КВ ти е серпентината (една или две серпентини са)?
    Същото се отнася и за aLincoln

    Бойлер 300 литра с две серпентини.Котела е вързан на горната топли две трети от бойлера тоест около 200 литра.От чисто студена вода до 50 градуса(толкова съм задал)няма нужда от повече, го топли за 20 мин.При мен делтата е 10 градуса когато бойлера е затоплен и падне на 40 градуса котела включва и тези 10 градуса ги наваксва за 5 мин.Котела включва 1 - 2 пъти на ден за да ги навакса тези 10 градуса.За 10 или 15 мин. на ден няма да разберете кога котела е превключил на бойлер,пък камо ли да останете без отопление за час както го смятате.Аз съм задал на управлението в 17.30 да се загрее бойлера,ако не е имало слънце и до 22.30 най много още веднъж да се включи да подгрее водата.
    За Висмана Vitodens 100 (лично мнение не ангажирам никой с него) Този котел е вече морално остарял.С тези 6 КВ мин.мощност изобщо няма смисъл да се слага.Вече има котли с 2 и 3 КВ мин.мощност.За едно изолирано жилище 80 квадрата при студено време ти трябват около 6 КВ,като стане по топло,ти трябват около 3 КВ и кво става, котела влиза в цък цък режим,оттам знаем какво следва(висок разход). При Висман, не можеш да сложиш термоглави в спалните.Някой ги отричат,но при положение че котела е с 3 КВ мин.мощност , няма да се наруши работата на котела, ако си работи само за хол и всекидневна.Щом си от София мога да ти пратя на лични фирмата от която взех моите котли и съблюдаваха как се извършва монтажа,понеже в Пловдив никоя фирма не беше монтирала Бош.Тук са се заковали твърдо на Висман и то двуконтурен и те не знаят защо,като споменеш едноконтурен и се изблещват, кво е туй чудо на техниката.
    tony34al и tutalka харесват това.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2016
    Мнения
    15
    #1500

    Отговор: Газов котел - Избор и Цени

    Висман Витоденс 100 с Витотрол е 1:6 при 26KW макс мощност, се получава 4,333 минимална. А при положение, че няма солари за какво е тогава бойлер с 2 серпентини. Ако е само с газов котел е нужен бойлер с 1 серпентина нали така?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 21:09
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе