Страница 52 от 90 ПърваПърва ... 242505152535462 ... ПоследноПоследно
Резултати от 766 до 780 от общо 1350
Like Tree298Одобрявам

Избор газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Novice
    Тук е от
    Oct 2020
    Мнения
    4
    #766

    Отговор: Избор газов котел

    Здравейте,
    бих искал да попитам нещо относно Bosch 2300w и CT200 термостат.

    Закупих си въпросните устройства и се опитвам да разбера следното нещо дали е правилно:
    1. Апартамента ми е вътрешен на 3 нива и няма врати между тях. Най-ниското е кухнята, средното е хола и най-горните са спалните. Общо е около 300 кубика въздух. Термостата и котела са разположени в кухнята, където е и най-студено.
    2. В кухнята има радиатор, в хола има радиатор и в 2те спални по един. Лирите в баните не ги пускам, тъй като баните са топли.
    3. Температурата на водата в котела съм я сложил на 52 градуса.
    4. Направил съм си проста температурна крива в приложението която е:




    Правят ми влечатление две неща:

    1. След 00:00 котела и отоплението изключват напълно като дори спира да върти помпата
    2. През деня когато котела е зададен на 25.5 градуса, котела гори и достига примерно 24, докато навън е -5. Горелката работи в ниската зона видимо в приложението и при никакви условия не се покачва. Пробвах да задам температурата ръчно на 27 градуса и горелката изобщо не се покачва. Виждал съм я да се покачва над средата само когато топли вода за мивките или баните. Прикачил съм и снимка:




    Тези неща нормални ли са ? Питам, тъй като разхода е малък и сметката също, но пък има моменти в които се усеща, че е малко хладно в хола. А през нощта когато падне температурат навън много и в спалните се усеща студено.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,606
    #767

    Отговор: Избор газов котел

    Нормални са за управление с модулация. При работа за БГВ се вдига мощността, защото се изисква много по-висока мощност (близка до максималната) за подгряване на БГВ. При режим отопление, управлението очевидно няма нужда да вдига мощността при тези инсталирани радиатори, зададена максимална температура на водата и зададена желана стайна температура в помещението с управлението.
    Усещането за "студено-хладно и т.н." е субективно. Премери температурата във всяко помещение с термометър. Ако ти е ниска в някои помещения или ти е субективно хладно - или добавяш радиатори там (или изравняваш кръгове) или вдигаш заданието на управлението. Няма други хватки.
    Този пост е редактиран от VanDan; 05-12-20 в 14:22.

  4. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #768

    Отговор: Избор газов котел

    Вдигни Т на водата на 60С.

  5. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #769

    Отговор: Избор газов котел

    Защо пък аз си мисля, че щом си със стаен термостат CT200 на Бош - слагаш температурата на max 75 градуса. Като гледам тези 25.5 градуса, явно обичате да стоите на "студено" , но това си е разбира се Ваша работа

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #770

    Отговор: Избор газов котел

    Здравейте, аз да питам, без външен термостат, самото котле може ли да модулира или работи само на он/офф?

  7. Member
    Тук е от
    May 2019
    Мнения
    160
    #771

    Отговор: Избор газов котел

    Котела модулира около зададената температура на водата, докато не прегрее и изгасне

  8.  
     
  9. Novice
    Тук е от
    Oct 2020
    Мнения
    4
    #772

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Нормални са за управление с модулация. При работа за БГВ се вдига мощността, защото се изисква много по-висока мощност (близка до максималната) за подгряване на БГВ. При режим отопление, управлението очевидно няма нужда да вдига мощността при тези инсталирани радиатори, зададена максимална температура на водата и зададена желана стайна температура в помещението с управлението.
    Усещането за "студено-хладно и т.н." е субективно. Премери температурата във всяко помещение с термометър. Ако ти е ниска в някои помещения или ти е субективно хладно - или добавяш радиатори там (или изравняваш кръгове) или вдигаш заданието на управлението. Няма други хватки.
    Много благодаря за мнението. Изясниха ми се доста неща.

    Цитат Първоначално публикувано от ccankov73 Виж публикацията
    Вдигни Т на водата на 60С.
    Това се чудех дали да не направя и аз. Ще опитам с 60 градуса пък да видим до какво ще доведе.


    Цитат Първоначално публикувано от Icata69 Виж публикацията
    Защо пък аз си мисля, че щом си със стаен термостат CT200 на Бош - слагаш температурата на max 75 градуса. Като гледам тези 25.5 градуса, явно обичате да стоите на "студено" , но това си е разбира се Ваша работа
    Ами в интерес на истината на 25.5 в кухнята си става доста топло при условие, че съм по тениска и къси панталони(така си ходя през цялата година домашно).
    Жената е от тези, които виреят на нормални температури и не им е винаги студено. В момента се обучавам как да настроя нещата за да е комфортно и за това питам.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #773

    Отговор: Избор газов котел

    dobrinkr каза че имаш радиатори, само че не каза какви са и какви са им размерите. Моя съвет е настрой на постоянна температура термостата, 23 градуса. Ако радиаторите имат термоглави ги завърти на 5. Ако радиаторите са с примерни размери 100см *50см(тези 52 градуса са малко), най-добре я дигни на максимум - така термостата ще си изменя температурата за да достигне зададената на въздуха в помещението. При работещ котел, излизащата вода от всеки радиатор, трябва да е с почти еднаква температура(пипане с ръка може да се установи това). Виж в спалните( нали бяха най-високо) дали няма въздух в радиаторите. Ако на някои радиатори изходящата е по-студена, ако имаш секретни кранчета на изхода - ги отвори на макс. По принцип най-близките до котлето радиатори са с по-топла изходяща. На тях може да се затворят малко тези секретни кранчета

    След като си баласирал системата, при постоянна стайна температура виж какви са температурите в всички стаи. Това се прави след поне 1 ден при постоянна зададена температура. Би трябвало там където е термостата( той самият трябва да се постави на място, описано в инструкциите) температурата да се подържа доста точно на зададената. Ако друга стая е по-топла, това лесно може да се отрегулира с термоглавата или да се затвори малко секретния кран на радиатора в тази стая , но ако е по-студена и тази температура не те устройва - един от начините е да затворят с малко всички други радиатори от секретните кранчета.

    Чак сега може да се прави почасов и седмичен график на температурите. Тук сценарии много, особенно с такъв термостат. Хората изполват само две температури(комфортна и икономична) и се справят. Моят съвет е когато няма никой в апартамента(всички са на работа, училище), нека температурата да е с 2 градуса по-ниска от тази когато сте си там. През нощта може да е също по-ниска(препоръчва се да се спи на по-студено), просто настройте термостата на комфортната половин час преди времето за ставане. Така като ставате тази температура ще бъде достигната. Но всичко си зависи от вас - направете го както ви е на вас комфортно.
    Този пост е редактиран от sdhinkin; 07-12-20 в 13:27.

  11. Senior Member Аватара на ccankov73
    Тук е от
    Apr 2013
    Живее в
    Разград
    Мнения
    4,868
    #774

    Отговор: Избор газов котел

    “...настройте термостата на комфортната половин час преди времето за ставане.”
    СТ200 си има функция за това - в колко часа колко градуса искаш да е. Задаваш му и той си знае работата :
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    sdhinkin одобрява това.

  12. Member
    Тук е от
    May 2011
    Мнения
    150
    #775

    Отговор: Избор газов котел

    Аз отново имам драма. Ползвам Ariston Atleas Net с подово отопление. Искам да го направя да се модулира по външен датчик и по температура на водата. За съжаление в менюто не мога да намеря да се контролира по връщащата се вода. Влияе се също по термостата на котела, а аз това искам да избегна, тъй като той е монтиран в стая, в която през деня е слънчево и котела не се пуска. Моля за съдействие.

  13. Novice
    Тук е от
    May 2014
    Мнения
    5
    #776

    Отговор: Избор газов котел

    Здравей,
    Доста въпроси си задал. Аз като собственик на СТ200 вече втора зима бих коментирал написаното от тебе. Ще се опитам да го обесня по най разбираемия начин:
    1. Защо си задал точно 52°С за водата. Как точно го изчисли? СТ200 има функция в зависимост от външната температура да избира и температурата на водата. Слагаш 2 точки - 3а -10°С и за 20°С и имаш кривата за това колко градуса на водата да подава в зависимост колко е студено.
    2. В твоя случай ти си ограничил температурата на отопление на 52°С, което е недостатъчно за твоя радиатор да стопли въздуха в кухнята. Котела модулира и поддържа зададената от тебе температура на водата, но мощността на радиатора е недостатъчна за -5° навън да стопли въздуха в стаята. Имаш малък разход на газ, но и недостатъчна мощност. Затова трябва да се увеличи температурата на водата. Но ти си я спънал с твоето задание. Остави СТ 200 да си върши работата. Дал си доста пари - използвай го.
    3. Ако нещо не ти е ясно - чети инструкцията или питай
    В допълнение - нормално е в 00.00 часа котела да изгасне, защото заданието се променя с 2.5°С надолу а релната ти температура в стаята е по висока. Ще се включи когато падне под 22 градуса
    Този пост е редактиран от tobias; 09-12-20 в 20:28.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #777

    Отговор: Избор газов котел

    Виждам, че си отделил време да проучиш CT200, можеш ли да дадеш повече информация за настройките на кривата? Никъде не намерих описано какво точно дават "start point curve" и "end point curve". Най-вече ме обърква защо стойностите са в интервала 20-25. Теорията я знам... би трябвало да настроиш минималната и максималната температура на водата и после с тези две стойности да направиш "гърбицата" на графиката, но на практика не мога да се ориентирам.

    Малко ме дразни че е много бавна разработката на системата им. Толкова години още не са пуснали API за автоматизация, WDC можеше да рисува графика на кривата след като въведеш настройките, не може да се избира доставчик за външната температура, още не поддържат задвижки и зони за подово отопление... изобщо толкова много неща, които няколко програмиста могат да напишат за месец... доста разочароващо за скъп продукт на реномирана марка.

  16. Novice
    Тук е от
    May 2014
    Мнения
    5
    #778

    Отговор: Избор газов котел

    Трябва да уточня че аз съм с радиатори. СТ 200 е комбинирано с електронни вентили на Бош. Когато се изръсих за СТ200 заедно с котела, инсталатора не ми даде никаква конкретна информация как се използва и настройва. Също така никъде не може да се намери подробна инструкция за експлоатация. Но когато се чете инструкцията на котела и на принципа проба/грешка може да се достигне до логиката на управление.
    Кривата на температурата на водата WDC всъщност е права линия, дефинирана от 2 точки - начална точка ( при - 10°С) и крайна точка ( при + 20°С). Това дава наклона на правата и в зависимост от външната температура може да си изчислиш колко трябва да е водата за съответната реална външна температура - проверено и съвпада на 100%. НО това се отнася само когато температурата в стаята съвпада със зададената или почти. Когато има разлика между зададената и реалната темп. в стаята, контролера увеличава температурата на водата, пропорционално на грешката (премества нагоре правата на WDC успоредно). Т.е. ако трябва да е 60 я увеличава автоматично нагоре. Според мен това е PID регулатор, защото отчита и скоростта на промяна. За да работи това обаче е необходима външна температура - датчик или чрез интернет.
    Откакто съм настроил котела ноември миналата година нищо не съм пипал. Всяка стая е с програма 24/7 и всичко си върви на автомат.
    За подово и задвижки не съм запознат. Там и температурите са по ниски. В програмата има избор радиатор или подово, но не съм проверявал за подово.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Apr 2017
    Мнения
    94
    #779

    Отговор: Избор газов котел

    Влиянието на температурата в стаята се определя от параметара "Room influence", като има и опция да не участва изобщо. Колкото по-високо е настроен параметърът, толкова с по-голяма тежест участва зададената температура при изчислението на заданието за котела. Не разбрах какво правят параметрите за които попитах.

  18. Novice
    Тук е от
    May 2014
    Мнения
    5
    #780
    Виж това от инструкцията на котела
    Прикачени изображения Прикачени изображения

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 52 от 90 ПърваПърва ... 242505152535462 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 08-08-17, 23:52
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе