Страница 54 от 90 ПърваПърва ... 444525354555664 ... ПоследноПоследно
Резултати от 796 до 810 от общо 1350
Like Tree298Одобрявам

Избор газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #796

    Отговор: Избор газов котел

    DeDeitrich

    Bosch2300


    Bosch2500


    Бих ти предложил и имергас майор 28 с минимум 2.8kW, но като гледам клониш към 40см а този е 44.

    Стайният термостат е задължителен ако искаш ниски сметки. Моето мнение е че трябва да се сложи в помещението, в което най-много се живее(не кухня, защото там има други източници на топлина). Аз затова ти бях предложил повече глидери + термоглави в спалните и термоглави в коридора. Идеята ми е като се стоплят спалните и коридора(може да се подържат с няколко градуса по-ниско), термоглавите да затворят радиаторите и да останат достатъчно радиатори, които да покрият минимума на котела. Чак тогава хола да може да стопли до зададената температура и с термостата да изгаси котела. Така при правилни настройки на котела, ще работи най-икономично(лично мнение). По принцип желаните температури в различните помещения могат да се постигнат и с промяна на броя глидери или с притватяне на секретни кранчета, но надали някой ще се занимава толкова.

    Това за забрана на ключове с глинлампи не ми е известно. Според мен е безмислено, то искра може да стане и от самият ключ при включване-изключване, а глинлампата е в стъкло.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  2.  
     
  3. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #797

    Отговор: Избор газов котел

    Bosch Condens 2500W е 40см и може да се монтира в тези 43см, защото се отваря отпред. Да, има изисквания за 10см отстрани, но те са по-скоро пожелателни - няма какво да попречи, ако ги няма. То и за отгоре има изискване 40см, но не винаги го спазваме. На котел със затворена горивна камера не виждам с какво ще му попречат глимките, а и никъде няма такова изискване. Даже ако не държиш на двуконтурен, бих ти препоръчал модел 2-14кВт, но трябва да има и бойлер.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    14
    #798

    Отговор: Избор газов котел

    sdhinkin и аз се огледах на Майора, но това ме спря. Ако реша да преработвам последния шкаф най-вероятно той ще е.
    Но пък най- добре с минимума стои Бош 2300 и с водата, но Лазар го намира за „скопен” в един коментар, та това ме отказа от него.
    Важно беше мнението на Лазар за отстоянията. БЛАГОДАРЯ.
    Сега остава да прозвъня да питам за цени, както казах скоро ще затеворят за празници, че и януарски оферти ще има ли? Тук явно ще се наклонят везните.
    Хвалят ми Имергаз-а от Овергаз, Рувекс ми правиха външната част и са за Де Дитрих-а, а четох много от Лазар за Бош-овете, въпреки, че от Овергаз ме съветват да не е Бош, защото много проблеми имало в последните години.
    Явно изборът ще е цената и Рувекс с Де Дитрих, та всичко да е от една фирма направено. Насявам се, че съм във вярната посока.
    Още веднъж благодаря и на двама ви, ще пиша какво е станало, но ще следя още тук, ако имате нови напътствия към мен

  5. zh
    zh е офлайн
    Member
    Тук е от
    Nov 2009
    Живее в
    Добрич
    Мнения
    221
    #799

    Отговор: Избор газов котел

    Е, чак пък много проблеми през последните години с Бош, не съм чувал да е имало. Поне с моделите 2500, 7000. А и на 2300 какво му има?

  6. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #800

    Отговор: Избор газов котел

    Аз пък съм чул. Преди месец управителя на комплекса, в който живея, ме пита с какъв котел съм, тъй като имало много оплаквания за проблеми с котлите на Бош, не знам какви са били проблемите и с кои модели конкретно, но факт.

  7. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #801

    Отговор: Избор газов котел

    Много е модерно да правиш фалшиви новини
    ПП. Vera, къде съм писал, че 2300 е скопен? Да, вярно е, че няма възможностите за управление на външни устройства като 7000i, но пък е най-ново поколение и все още е с ненадминато КПД (измежду всички марки), в комбинация с СТ200. Освен това е първия котел на Бош за България с модул за безжично подвързване с СТ200. Но е широк 44см и не ти върши работа.
    Този пост е редактиран от Lazar; 14-12-20 в 17:41.

  8.  
     
  9. Senior Member
    Тук е от
    Jul 2016
    Живее в
    София
    Мнения
    2,536
    #802

    Отговор: Избор газов котел

    Е сега да си мълча, за да не опетнявам доброто име на марката. Щом са идвали една камара техници, значи е имало проблеми.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #803

    Отговор: Избор газов котел

    Ако се готви често и портала между кухнята и хола е отворен, може да се случи ситуация - термостата да изгаси котела, а в другите помещения да не е достигната зададената температура. Това се решава или с повече глидери в другите помещения(както обясниш по горе) или просто се притваря единия радиатор в хола. Казвам ти тези неща, защото не си отоплявала цялата къща и сегащите ти впечатления за топли и студени стаи може да не са правилни.

    Помисли върху предложението на Лазар за едноконтурен. Бойлера може да се сложи под стълбите, ако добре разбирам чертежа ти. Близко е до котела и изполваш това пространтво под стълбите. Премери колко градуса е студената вода. Ако е под 10(трябва добре да се изтече за да няма грешки в измерването) и имаш някоя голяма пита(голям дебит) на душа, двуконтурния ще бъде на ръба.

  11. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    14
    #804

    Отговор: Избор газов котел

    Лазар ако греша за 2300 се извинявам, много четох преди да питам и може да съм се объркала.
    sdhinkin благодаря за съветите, ще ги взема под внимание.
    За бойлер съм категорична - не! След един запалил се и наводнение и постоянно дебнене 15 г. и вкл./ изкл.
    Преди години водопровода ми беше в изграден с газобетон тип комин, защото излизаше от земята и вървеше отвън по фасадата на къщата до моя етаж, който беше оъкен с перлит. Наложи се ремонт и извадих перлита, не го възстанових и още първата зима усетих остро разликата. И това ще го възстановя още това лято. За сега може да е проблем, студеничка е водата, която е между изхода при мен и уличния водопровод, а той е дълбок на 1.5 м. е при нас.
    За портала и хола също се надявам да няма проблем, че честичко разтваряме я да пушим на терасата или под аспиратора, който е силен доста, а помещенията са малки.
    В общи линии съм с нагласа да плащам същите пари за сметки, но да ми е топло навсякъде и да не чакам бойлера да се стопли за да взема душ, особено след детето!
    Лазаре, как се движи оферирането на фирмите за Бош в този сезон? Предлагат ли и сега декември/януари намаления, пакетни цени обичайно или тази практика е в началото на лятото? А, новите модели кога ги представят обикновенно? Може и да се кандърдисам да режа шкафовете за повече от 43 см.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Vera Виж публикацията
    Лазар ако греша за 2300 се извинявам, много четох преди да питам и може да съм се объркала.
    sdhinkin благодаря за съветите, ще ги взема под внимание.
    За бойлер съм категорична - не! След един запалил се и наводнение и постоянно дебнене 15 г. и вкл./ изкл.
    Преди години водопровода ми беше в изграден с газобетон тип комин, защото излизаше от земята и вървеше отвън по фасадата на къщата до моя етаж, който беше оъкен с перлит. Наложи се ремонт и извадих перлита, не го възстанових и още първата зима усетих остро разликата. И това ще го възстановя още това лято. За сега може да е проблем, студеничка е водата, която е между изхода при мен и уличния водопровод, а той е дълбок на 1.5 м. е при нас.
    За портала и хола също се надявам да няма проблем, че честичко разтваряме я да пушим на терасата или под аспиратора, който е силен доста, а помещенията са малки.
    В общи линии съм с нагласа да плащам същите пари за сметки, но да ми е топло навсякъде и да не чакам бойлера да се стопли за да взема душ, особено след детето!
    Лазаре, как се движи оферирането на фирмите за Бош в този сезон? Предлагат ли и сега декември/януари намаления, пакетни цени обичайно или тази практика е в началото на лятото? А, новите модели кога ги представят обикновенно? Може и да се кандърдисам да режа шкафовете за повече от 43 см.
    Ето снимка на мястото с бойлера. Сега като гледам не е сложно да се резнат хоризонталните на шкафа и да се преработи и без това е двоен 78 см широк, а останалите на горния ред са 60, само трябва да му измисля нова врата може би стъкло, защото няма да намеря вече това ПДЧ. Ще ги докарам липсващите 17 см, даже ше подобря общата визия.
    В тази посока каква е разликата между 2300 и 2500 на Бош и кой от двата е по-пожелателен за мен?
    Лазаре,ти си! Ограмоти женорята, дето се занимават с несвойствени дейности по неволя.
    Прикачени изображения Прикачени изображения

  12. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #805

    Отговор: Избор газов котел

    Завърти котела с гръб към вътрешната стена и спираш да ги подбираш по размери.
    sdhinkin одобрява това.

  13. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    14
    #806
    Цитат Първоначално публикувано от bobivg Виж публикацията
    Завърти котела с гръб към вътрешната стена и спираш да ги подбираш по размери.
    Може ли?!
    Така няма ли да е по-трудно за обслужване?
    Изискването е отпред да имат 1 метър свободна площ, в някой от инструкциите четох.

  14.  
     
  15. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #807

    Отговор: Избор газов котел

    Е ти няма да го завираш баш в ъгъла, а колко е възможно по-близко до вратата. Не съм монтажник!

  16. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,604
    #808

    Отговор: Избор газов котел

    Той Лазар си е предан на Бош, но и аз съм чувал коментари за увеличаващ се брой проблемни котли в последно време. Не съм човекът, който може да каже дали е напълно вярно.

  17. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2012
    Мнения
    81
    #809

    Отговор: Избор газов котел

    Предложението на bobivg е добро, но като гледам плота и броя плочки, тази стена е 60см. Дори издърпан максимално до вратата, остават едно 8-10см застъпени от шкафовете. При 43см свободно място и котел 28-30см, няма как да се отваря панела на котела.

    Мен повече ме претиснява ел.инсталацията - има някакви ключове и контакти май се намират в тези 43см и можеби кабелите да върят вертикално нагоре(дали няма да пречи на окачването на котела). На другата страна има друг двоен ключ, кабела на който май е външен(само плочките го застъпват). По високо ако добре виждам идва кабела за бойлера. Трябва да се помисли тези неща да се оправят като се свали бойлера.

    Ако несе знаят къде вървят хоризонталните кабели зад кухненските шкафове има два варианта. Ако кабелите са почти до тавана, тогава комина и цялото котле отиват надолу( котле 75 +15 комин=90 см) и какбели 10-15см = 100-105см от тавана. Това идва можеби малко под нивото на горните шкафове. Другият вариант е кабелите да са на 20-35 см от тавана - тогава комина отива отгоре а окачването на котела максимално близко под кабелите. Так котлето ще е максимално високо, защото отдолу има холендри, кранове, филтри и тръби. А къде ще минат тръбите до колектора отгоре( ще се вкопават ли, или през стената и в коридора нагоре към горният етаж).

    Има и някаква трета тръба(май е топла вода) подведена нагоре. Какво се случва с нея като се сложи котела? Там ще дойде и газта.Трябва да се прокара и тръбата за конденза от котела до канала на мивката. Това място ще е хубаво да не е се използва за отцедник(влагата да не ходи в котлето и движението с чинии и тенджери покрай толкова арматура е пропивопоказно).

    Имате доста неща да дообмислите - нека монтажника да дойде първо за консултация, за да е наясно със ситуацията. Ако трябва първо викнете елекротехник да намери хоризонталните кабели и да даде решение с другите неща, за който писах по-горе. Ще ми е интерсно крайният резултат, ако може да публикуваш снимки "Преди-Сега".

    Може да обмислиш варианта под стълбите. Ето ти една принципна схема:
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от sdhinkin; 15-12-20 в 11:34.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2020
    Мнения
    14
    #810

    Отговор: Избор газов котел

    sdhinkin страхотен сте!Много наблюдателен!
    Тройникът е топла вода за банята към този етаж, а нагоре се качва за горния етаж. Горната така или иначе ще се сменя, защото след запалилия се бойлер сълзи на снадка зад бойлера и е някак си чуплива. По вероятно е от гърба на тази стена да сложа тройника и оттам нагоре.
    Кабелите са теглени преди 10 г. и ги зная къде са на 25 см.от тавана, а вертикалите към двата контакта се знаят, даже са поразбити и се вижда кое на къде е. Правилно сте се ориентирал и в жицата за бойлера и тази на двойния ключ и те са времянки след палежа. Носачите на бойлера са точно над жиците в момента. Давам ви снимки, на тях се вижда къде са те и как са жиците Каквото мога ще изнеса от тръбите на обратната страна към стълбището и директно нагоре към колектора. Тръбата за газа не се вижда добре, но е точно на нивото на от отцедника и е ясно, че трябва да изчезне. Аз си ползва съдомиалната за сушилник, но майка ми не търпи и мие всичко и така си е свикнала, заради нея го търпя.
    А предложението за котел в стълбището е по-рисково. Първо стълбището е вито, допълнително правеното към горния етаж е тамънено по долното за да отговори на височина за нормално ходене. На всичкото отгоре стените на първото имат 5 см. със
    стиропор, изравнявахме стар бордюр, и точно на другия ъгъл на стената с вашето предложение за място на котела, под стълбите е ел. табло с хиляди знайни и незнайни връзки, стари и нови, в т.ч и там над вратата на кухнята откъм коридора вървят всички за този етаж. По ми е лесно да преработя шкафовете, инсталацията около бойлера и водопроводите от кухнята в коридора, защото ми е познато кое къде е, а завареното ми е голям риск.
    Ще снимам, вкл. и като се свали бойлера, преди монтаж и след него и ще кача, дължа ви го с благодарност.
    Всъщност много ме тревожи това, че докато се монтира котел и се надтрои, пусне в експлоатация, пуснат газта ще остана и без топла вода и без отопление, а това май е около две седмици. Боря се с желанието си сега и веднага да ползвам газ и с неподходящото време за тази реконструкция. Не без значение за мен и епидемията, толкова хора трябва да идват работят, а и тримата вкъщи сме с ТЕЛК и с висок риск. Отдавна съм свикнала да не може на мен да ми е лесно!
    Чакам Овергаз първо да си свършат работата и кога, защото от 1,5 г. имам договор за присъединяване, но на тх не им пука. Казали са на 17- ти копаят, ще видим и според метероологията след това ще го реша.
    Благодарности още веднъж!

    - - - - - - - - - -

    ето мястото
    Прикачени изображения Прикачени изображения
    Този пост е редактиран от Vera; 16-12-20 в 07:16.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 54 от 90 ПърваПърва ... 444525354555664 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 08-08-17, 23:52
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе