Страница 9 от 91 ПърваПърва ... 78910111959 ... ПоследноПоследно
Резултати от 121 до 135 от общо 1351
Like Tree298Одобрявам

Избор газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #121

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    Между другото да попитам - как е като шум твоя имергаз. Гледам, че си го трансферирал на тавана и едва ли те вълнува това, но при мен няма такава опция.
    Ами доста е тих, почти не се чува дори стоейки съвсем близко до него. Ако го затвориш в шкаф едва ли ще го чуваш изобщо.
    Иначе е на тавана, защото в апартамента няма място където да го сложа без да разбивам целия апартамент.

    Sent from my D5803 using Tapatalk
    Vizi одобрява това.

  2.  
     
  3. Senior Member
    Тук е от
    Sep 2005
    Мнения
    1,574
    #122

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от lazarus18 Виж публикацията
    За 24 часа мога да го измисля, но какво правим ако ме няма 3 дни или над 10 дни? Няма как да го мисля постоянно дали няма да заваря басейн вкъщи.
    Има и фабрични и "направи си сам" решения за проблема. Едно маркуче или шлаух 7-8 милиметра външно все ще намериш как да го скриеш и прекараш до канал. Миналата седмица правих подобно упражнение - материалите(захранване, помпа, датчик за ниво, маркуч, тубичка и малко електронни компоненти) излязоха около 20лв. Захранването марково но втора ръка 12v 3,7А-6лв. Помпата и датчика от Aliexpress 7лв., маркучето 10м -3лв, тубата без пари и елементарно реле за време. Включва се по два-три пъти на денонощие и изпомпва по 3 литра конденз за 2 минути. Това на един приятел за етаж 100кв.м.
    Фабричните са около 300лв. на Immergas.
    Този пост е редактиран от espace; 30-10-17 в 18:47.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    35
    #123

    Отговор: Избор газов котел

    Здравейте,

    Така и никой не даде мнение по моят казус относно вида котел и някакви впечатления. За Vitrix вече разбрах, че не е икономичен, но то си има причина. Изглежда, че колегата има сходен на мен проблем, дори и изолирано жилището има големи топлозагуби.
    Това към което се бях оринтирал са следните котли:
    1. Вайлант - Vaillant EcoTEC PLUS VU 166/5-5 – 3,3-14,9кв
    2. VICTRIX 20 X TT или пък малкият VICTRIX 12 X.
    3. Condens 2500W WBC 24-1 DE 23 или Condens 7000W ZSBR16-3 E2.

    Времето вече стана леко студено и имам 8 м3 разход газ за ден за 22* вътре а все още не са дошли големите студове.
    Моля за мнение и ще има ли според вас някакво намаляване на разхода.

    Поздрави

  5. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #124

    Отговор: Избор газов котел

    Аз лично си мисля, че ще е все тая

    Sent from my D5803 using Tapatalk

  6. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #125

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от lycoz Виж публикацията
    Здравейте,

    Така и никой не даде мнение по моят казус относно вида котел и някакви впечатления. За Vitrix вече разбрах, че не е икономичен, но то си има причина. Изглежда, че колегата има сходен на мен проблем, дори и изолирано жилището има големи топлозагуби.
    Това към което се бях оринтирал са следните котли:
    1. Вайлант - Vaillant EcoTEC PLUS VU 166/5-5 – 3,3-14,9кв
    2. VICTRIX 20 X TT или пък малкият VICTRIX 12 X.
    3. Condens 2500W WBC 24-1 DE 23 или Condens 7000W ZSBR16-3 E2.

    Времето вече стана леко студено и имам 8 м3 разход газ за ден за 22* вътре а все още не са дошли големите студове.
    Моля за мнение и ще има ли според вас някакво намаляване на разхода.

    Поздрави
    Какво те доведе на мисълта, че Виктрикс не икономичен ?
    Аз мисля, че икономията не зависи от марката на котела, а от много други неща.
    VanDan одобрява това.

  7. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #126

    Отговор: Избор газов котел

    Поне на книга, сходните по мощност котли на различните марки имат приблизително еднакъв разход по спецификация. Следователно разходът не зависи толкова от котела. Работи ли котела, той изгаря количество гориво, което не е особено различно като разход на час. За пореден път ще напиша - сериозната икономия идва единствено и само, когато котелът не работи. Това се постига по няколко начина.
    Добра изолация, за да няма топлозагуби и котелът да няма нужда да включва, за да гони задание по температура. Тук се включват и топлещи съседи, особено отдолу и отстрани, които да помагат на котела.
    Ниски температури, които се търсят за поддържане. Който е морж да седи на студено за икономия. Или липса на хора в жилището през голяма част от деня и съответно настроени много ниски температури.
    Това е. Има ли нужда от топлина, тя трябва да дойде от изгарянето на гориво, в случая природен газ. Тук няма как с магическа пръчка да направиш от нищо нещо. За по-старите потребители тук, разходи от 12-15-18м3 на 24ч. в най-студеното време си бяха нормален разход. Последните 1-2г. току изкочи някой с много нисък разход, но с еднакъв котел с други хора с по-висок разход. Което говори, че не е основната причина котела за икономията. Имаше хора и с Бош, и с Виктрикс с ниски сметки. Че даже и един колега със стар модел конвенционален котел с високата минимална мощност, но с 20см. изолация . Така че другаде е заровено кучето.
    Цената на природния газ е най-важната за сметките.
    Този пост е редактиран от VanDan; 31-10-17 в 08:36.
    pepitoff одобрява това.

  8.  
     
  9. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #127

    Отговор: Избор газов котел

    Аз лично се сещам за един пример на много доволен потребител на двуконтурен Виктрикс.
    Жилището е подобно на това на колегата lycoz, но е в нова сграда, напълно обитавана и то от основно млади семейства (предполагам с деца).
    Едно на ръка, че въпросният котел си е напълно подходящ за това жилище противно на някои схващания във форума за двуконтурните котли. Основното, обаче, е липсата на сериозни загуби към съседите и общите части (всички индиректно ги затоплят). Отделно си е и сградата, която не е бетонен хамбар.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    35
    #128

    Отговор: Избор газов котел

    Здравейте,
    Както казах в случая с колегата, има причини котела да не е икономичен. Нямам предвид, че не се икономични като цяло. По принцип съм ползвал котел на имергаз и съм доста доволен от него макар и с голям капацитет -9-24кв. Най вероятно Вандам е прав че са с еднаква консумация, но все пак не ми се вярва да са с толкова еднакви параметри.
    На мен също Имергаз ми е фаворит, но само като марка. ценово Вайлант идва малко по-добре. Притесняваме само факта, че в нета няма информация за такъв модел на вайлант в западна европа. като че ли се прави само за БГ, Украйна и ***** като съответно няма и мнения. Другото е, че почти няма клиенти на този в БГ и това да не е проблем и аз не знам вече. Сериозна инвестиция си е и искам да обмисля добре и ми се иска малко помощ и мнение на ползватели и професионалисти.

    Поздрави

  11. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #129

    Отговор: Избор газов котел

    Да, парите не са никак малко. Но съм почти сигурен, че последното поколение котли на няколкото марки предлагани у нас са с много близки параметри по отношение специално разход при моделите със сходни мощности. Не съм чел някой някъде да предлага марка котли с някаква нова и специална технология, която да позволи примерно за 4KW мощност (топлина) да изгори значително по-малко количество гориво. Процесът при всички е горене и винаги едно и също количество топлина се получава от изгарянето на единица природен газ. Хайде там кондензна технология уж добавя нещо, но то всички модели вече са кондензни. Тук нямаме коефициенти на преобразуване като при климатиците. Виж качество на изпълнение и съответно дълготрайност, екстри, гаранция, цена - да избираш съм съгласен. Но точно по разход не вярвам да има значителна разлика. За това лично за мен съм решил ако тръгна да сменям стария котел, да взема нов с подходяща мощност, на най-ниската цена в момента.
    Изолацията, правилно сметнатите радиатори, качествено изпълнената система от тръби, кранове, връзки и управление е за мен с по-голяма тежест, а не толкова марката на котела (ако е правилно избран по мощност от съвременните модели). Както вече писах има потребители тук с по-малък разход с уж абсолютно неподходящи котли. Просто в някои случаи има по-малка нужда от топлина. Това при условие, че имаме добре пресметнати и качествено изпълнени системи котел-тръби-радиатори-управление.
    Да добавя - в темата за цените по едно време обсъждахме и възможна разлика в калоричността на доставяния природен газ в различни населени места и други странични фактори за разхода. Отделно, че има разлики (на места значителни) в цената на природния газ за индивидуални абонати в различните населени места в страната. По спомен в Севлиево например цената беше много по-ниска.
    И това съм го писал - не очаквайте отоплението на природен газ да ви е най-евтината алтернатива. Това просто няма как да се получи спрямо някои други начини за отопление. При това съотношение на цените на различните източници на енергия.
    Този пост е редактиран от VanDan; 31-10-17 в 14:21.

  12. ror
    ror е офлайн
    Junior Member
    Тук е от
    Dec 2007
    Мнения
    99
    #130

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от lycoz Виж публикацията
    На мен също Имергаз ми е фаворит, но само като марка. ценово Вайлант идва малко по-добре.
    Това не го разбрах. Даже е невярно, по цената.

    Естествено, че за избора има значение не само мощността, но и надежност, сервиз, начин на работа на котела като примерно какви децибели излъчва.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Виж качество на изпълнение и съответно дълготрайност, екстри, гаранция, цена - да избираш съм съгласен........... За това лично за мен съм решил ако тръгна да сменям стария котел, да взема нов с подходяща мощност, на най-ниската цена в момента.
    Извинявам се, ама и това не го разбрах , да избираш по качество ама по най-ниска цена.
    Хора какво ви става бе, имам чуството, че не знаете значението на думите!

  13. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #131

    Отговор: Избор газов котел

    Може би не съм го написал ясно. Изброявам различни критерии, за които лично мисля, че са повече обективна причина да определят избора на котел. Всеки като отделен такъв. А не всички като задължителна съвкупност. Не примерно като задължително най-качествен и най-евтин в едно. Може само един критерий, може и повече ако има такава възможност. Не рядко се налага да се правят компромиси. За повечето потребители в България цената няма как да не влияе на избора. За други с възможности на преден план излизат екстри, добър сервиз, обслужване,, резервни части. В днешно време дългата гаранция също би натежала при избора на доста хора на битова техника.
    И написах само като пример, че аз лично сега бих взел котел по следните критерии - да отговаря като мощност (акцент на минималната) на нуждите ми, който е на сравнително ниска цена в момента на пазара. Вече ако има малка разлика с други в цената имам лични предпочитания към новите модели с ниска минимална мощност на Имергаз и Бош.
    Не винаги най-голямата цена означава най-добро качество. Има и понятия като съотношение цена-качество или разлика между "цена на придобиване" и "цена на притежание". Но пак навлизаме в леко безсмислени спорове. В духа на горния пост ще отговоря - "хора какво ви става бе, четете с малко разбиране" .
    Не съм специалист, не съм търговец. Просто натрупах и споделям някакъв личен опит след перипетии по изграждане на отоплението в къщата ми и 3г. на самоделен котел на твърдо гориво, после 4г. на марков такъв котел Дакон, и 9г. от края на 2008г. на газов котел от Имергаз. И от четене години наред на отзиви в този и други форуми.
    Взе леко да ми писва от дребнавите спорове в този форум и мисля да намаля значително участието си в дискусиите. Лек ден на всички.
    Този пост е редактиран от VanDan; 01-11-17 в 07:52.
    pap1918 одобрява това.

  14.  
     
  15. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #132

    Отговор: Избор газов котел

    Освен високата цена на газа, формирана, като цена от КЕВР и цена разпределение на газопреносното дружество плюс снабдяване, цената за потребителите става двойна, а пък на КЕВР им се вижда малко и те надуват с допълнителна такса/пренос и достъп/.Хайде холан ние знаеме чия собственост са газ дружествата и същите са вносители и продавачи на оборудване/котли/.
    Къде го дават да се взема печалба 100% и поевче и вместо КВЕР да се намеси да ограничи до 20-30% надценките на газ дружествата, което е тяхно задължение и те влизат в хор с тях и почват да измислят как ни стъжнят живота.

    Погледнете съседните държави и заплатите им са по-високи и цените им са по-ниски/котлите на полвина спрямо България/.

    Ван Дан въобще не бих се колебал да закупя котел от Румъния или Турция, вярно няма да има гаранция, но ти имаш практика и знаеш, че в гаранционният срок/2 години/ котела в 99% от случите не се поврежда.
    VanDan одобрява това.

  16. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #133

    Отговор: Избор газов котел

    При нас има и нещо друго - малко като омагьосан кръг. Битовата газификация започна късно/2002/2003/, в началото сравнително бурно и след това цената взе да расте, което рязко ограничи развитието. Даже много ползватели спряха да я ползват. Инвестицията в изграждане и поддръжка на мрежи стана скъпа и таксите по присъединяване високи, което още повече намалява желаещите и вдига цената на инвестицията. Реално, ние сме си един много ограничен и свит пазар.
    VanDan и pepitoff харесват това.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,607
    #134

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от lukas51 Виж публикацията
    Ван Дан въобще не бих се колебал да закупя котел от Румъния или Турция, вярно няма да има гаранция, но ти имаш практика и знаеш, че в гаранционният срок/2 години/ котела в 99% от случите не се поврежда.
    Поне при тези хора, които аз лично познавам не съм чул някой да е имал проблем с котел по време на гаранционния срок. Но това не е представителна извадка и не мога да твърдя как седят точно нещата. Аз да чукна на дърво съм имал само един проблем с котела за 9г. (на 6 или 7-та година) и то не толкова технически - в една гъвкава прозрачна тръбичка се беше образувало ледено топче в един голям студ и силен вятър. Оправихме го за 30мин., но стана вечерта и добре, че майстора ми е приятел и беше наблизо, че щеше цялата къща да седи цяла нощ на студ -18гр. тогава.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Jan 2012
    Мнения
    124
    #135

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    При нас има и нещо друго - малко като омагьосан кръг. Битовата газификация започна късно/2002/2003/, в началото сравнително бурно и след това цената взе да расте, което рязко ограничи развитието. Даже много ползватели спряха да я ползват. Инвестицията в изграждане и поддръжка на мрежи стана скъпа и таксите по присъединяване високи, което още повече намалява желаещите и вдига цената на инвестицията.Реално, ние сме си един много ограничен и свит пазар.
    Да пазара ще бъде свит след като цените за присъединяване, цена на газа натоварена почти двойно от газовите дружества, цената на оборудването/котли и др./ също.

    Абе това дето те принуждават да плащаш присъединяването с медна тръба, а може и по-ефтина желязна, която ти да си подсигуриш и монтираш, само те да проведат изпитването на връзките, без това плащаш една такса за това, изобщо са натрупали маса такси сякаш не искат да има повече клиенти.
    Поведението на газовите дружества е недопустимо арогантно монополно, но държавата/властта/ нехаят и газаджиите си правят каквото искат.
    Пак питам на коя институция е работа това да упражни контрол.
    Този пост е редактиран от lukas51; 01-11-17 в 16:36.
    pepitoff одобрява това.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 9 от 91 ПърваПърва ... 78910111959 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 08-08-17, 23:52
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе