Страница 22 от 90 ПърваПърва ... 1220212223243272 ... ПоследноПоследно
Резултати от 316 до 330 от общо 1350
Like Tree298Одобрявам

Избор газов котел

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Member
    Тук е от
    Feb 2017
    Живее в
    Враца
    Мнения
    379
    #316

    Отговор: Избор газов котел

    Настройва се на часови пояси - кога да подрява и кога не. Аз ползвам една баня и подгрявам бойлера сутрин от 5 до 8 часа и вечер от 17:30 до 23:00 ч.
    Сметките само за БГВ са около 22-25 лв на месец лятото. Зимата е трудно да се прецени колко точно е за БГВ и колко за ОИ.
    Котела се включва на пълна мощност по 1-2 пъти при къпане и 1 път при миене на чиний.

  2.  
     
  3. Senior Member Аватара на bobivg
    Тук е от
    Feb 2010
    Мнения
    2,772
    #317

    Отговор: Избор газов котел

    С бойлер ще ти е по-икономично и по-комфортно. Бойлер 200литра губи около 1квч на денонощие. Зимата този 1квч не ти е загуба, защото топлината си остава в апартамента. Ако си с двуконтурен ще имаш много повече включвания на котела. Всяко едно ти генерира загуби заради продухването на горивната камера преди да запали котела.

  4. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    87
    #318

    Отговор: Избор газов котел

    ,, Вие с подово ли сте? Съдя по котела 14 kw? Достатъчна ли ви е тази мощност в най-студените дни?,,
    Не, с радиатори. Последен етаж в тухлена сграда, 110 кв м, никаква подкрепа от съседи. Топлоизолация, вътрешна на таван и външни стени. Ако се съди по разхода, (престанах да го гледам ежедневно) котела никога не работи на пълна мощност, дори когато дъщеря ми си е в къщи и топлим и нейната стая. В мн студени дни отиват към 10 куб м. И това пак е много под максимума на котела. С радиаторите се топля с 40-50 гр теммпература на водата, с подово, вероятно щеше да е под 30, но това почти няма отношение към разхода И си дойдохме на думата, да се мисли за отоплението, а не за къпането. Ако някога се ползват двете бани едновременно, при едноконтурен с бойлер имаш пълен бойлер с топла вода и котел, който ще се включи на пълна мощност броени минути след началото на първото къпане. Както по-опитните тук казват, инсталация и котел се избират според конкретното жилище, а БГВ ти е бонус.
    Този пост е редактиран от ydraganov; 02-03-19 в 18:46.

  5. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #319

    Отговор: Избор газов котел

    В такъв случай не ми остава друго освен да си избера котел и бойлер.
    Апартамента е 95 кв ЧЗП с добра изолация и дограма.

    1. Избор на котел - гледах тези модели котли, какво ще кажете за тях?

    Vaillant ecoTEC Plus 3,3 – 14,9 kW за отопление и 16,3 kW при производство на топла вода - разход при макс. натоварване -1,7 м3/ч
    Vaillant ecoTEC Plus 4.2 – 21,2 kW за отопление и 24,5 kW при производство на топла вода - разход при макс. натоварване - 2,6 м3/ч
    Bosch Condens 7000iW 24 , за отопление 3,4 – 21.30 kW и 24kW , при производство на топла вода - разход при макс. натоварване - 2.59 м3/ч
    Viessmann Vitodens 100-W - мощност 4,7 - 19,0 - разход при макс. натоварване - 2,61 м3/ч

    2. Избор на бойлер - си мисля, не повече от 200 л

    - Теси и Сънсистемс - видях, че Лазар ги препоръчва
    - Светлю Шишков - тези ми ги препоръчаха от Вайлант

    Нямам представа, кои конкретни модели ще са подходящи

    Благодаря!
    Този пост е редактиран от fvazharov; 02-03-19 в 20:42.

  6. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #320

    Отговор: Избор газов котел

    Виж и Имергаз, Бош. Някои фирми предлагат промоционални пакети: Котел+Бойлер+Термостат/Управление/

  7. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #321

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Виж и Имергаз, Бош. Някои фирми предлагат промоционални пакети: Котел+Бойлер+Термостат/Управление/
    Имам един котел на Бош в списъка. Имергаз знам, че са доста разпространени, но нямам познати с тях. Имам колеги, които ползват от 5-6 години Vaillant, Bosch и Viessmann и не са имали проблеми и са доволни, това бе и причината да гледам основно трите марки. Освен това от прочетеното по форумите, като, че ли тях ги препоръчват най-много.

    Специално за Vaillant ecoTEC Plus 3,3 – 14,9 kW за отопление и 16,3 kW за БГВ, много ми хареса разходната му норма. При едно добре направено управление, по-икономичен от него май няма да намеря.

  8.  
     
  9. Junior Member
    Тук е от
    Dec 2012
    Мнения
    87
    #322

    Отговор: Избор газов котел

    Има и котли с още по нисък минимум. На минимума или около него котела работи като постигне желаната стайна температура в преходните сезони, т е в голяма част от времето. На макс моя го виждам само в началото на работата за БГВ. След няколко мин парата от комина видимо намалява и това намаление продължава с нарастването на температурата на водата в бойлера. А за разхода от голямо значение е и добре оразмерената отоплителна инсталация. Максималния разход на котела е пропорционален на максималната му мощност. Не си прави изводи по това за неговата ефективност.
    Този пост е редактиран от ydraganov; 03-03-19 в 08:08.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #323

    Отговор: Избор газов котел

    Цитат Първоначално публикувано от ydraganov Виж публикацията
    Има и котли с още по нисък минимум. На минимума или около него котела работи като постигне желаната стайна температура в преходните сезони, т е в голяма част от времето.
    Видях, че има и с по-нисък минимум, например VITODENS 200-W - 1,9 - 19,0 kW - обаче цената му е доста солена, около 5400 лв.


    Цитат Първоначално публикувано от ydraganov Виж публикацията
    А за разхода от голямо значение е и добре оразмерената отоплителна инсталация. Максималния разход на котела е пропорционален на максималната му мощност. Не си прави изводи по това за неговата ефективност.
    Напълно съм съгласен с теб. Като избера котел и бойлер, следващата стъпка ще е избор на подово отопление и управление на цялата система. Тук въпросите ще са много и затова не бързам да ги задавам.

  11. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #324

    Отговор: Избор газов котел

    Ако ще правиш подово, котела е добре да бъде с възможно най минималната мощност.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #325

    Отговор: Избор газов котел

    Сега видях и Immergas Victrix 24 kw TT Plus 2.8 - 24 при отопление и 28 kw при БГВ. Не знам за 95 кв, чиста площ, дали не е прекалено мощен?

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Ако ще правиш подово, котела е добре да бъде с възможно най минималната мощност.
    Най-минималната мощност, която съм видял, като изключим скъпия Viessmann VITODENS 200-W, е 2.8 на Immergas Victrix 24 kw TT Plus. Ако знаете за по-ниска моля кажете.

  13. Moderator
    Тук е от
    Nov 2011
    Живее в
    Петрич
    Мнения
    4,810
    #326

    Отговор: Избор газов котел

    Няма смисъл от толкова мощност. 12-16кВт максимална мощност са напълно достатъчни.

    https://amaxgas.com/kondenzni-gazovi...w-tt-plus.html
    Този пост е редактиран от tony34al; 03-03-19 в 09:57.

  14.  
     
  15. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #327

    Отговор: Избор газов котел

    Всичко това, което питате ние сме го написали поне по два пъти, а някои и повече след 10г. писане из темите в раздела. Има и за котли (защо на минималната мощност се набляга), за стайни управления по температура на въздуха, БГВ и бойлери, радиатори, подово, режими на работа, проблеми и настройки, месечни сметки. Съветвам ви да отделите време и да прочете малко повече различните теми из раздела, а не само последните им постове. Това ако искате да придобиете представа за вас. Но все пак това няма да ви направи инсталацията. Ако няма да си я правите вие, основният ви проблем е да намерите качествени хора и фирма, които да ви сметнат и изградят нещата правилно.
    И за пореден път ще повторя, защото постоянно пишете за "икономично". Не знам какви са ви очакванията, но отоплението на природен газ не е най-евтиното възможно. Много зависи от много фактори. Един от основните е цената на природния газ, а тя не е като при тока. За 10г. съм минал от поскъпване със 120%, поевтиняване после с 40-50% и сега пак тръгна нагоре с 40-50%. Преди да ме вържат беше 0.55лв./м3, после стана 1.26лв., падна до 0.62лв. и сега е към 0.96лв. На всеки 4 месеца я определят централно от КЕВР. Иначе е различна за отделните доставчици из страната и то понякога със сериозни разлики.
    На Виктрис максималната мощност е за БГВ основно.
    Този пост е редактиран от VanDan; 03-03-19 в 11:24.
    tony34al и komisar харесват това.

  16. Member
    Тук е от
    May 2017
    Мнения
    892
    #328

    Отговор: Избор газов котел

    Това, че с двуконтурен бойлер не може да се захранват две бани, е някакъв мит. Има котли с приличен минимум (около 3,5 kW) и максимум на БГВ (35kW), които ще се справят със задачата. Това, че котлите с вграден бойлер не стават - също не е вярно. Друг е въпросът, когато ще се прави отопление с подово и се търси минимум. Когато търсех котел, изборът от котли с наистина много нисък минимум се свеждаше до Имергаз 12kW (под 2kW минимум), БОШ 2500-14kW (минимум около 2.0-2,3 kW), двуконтурен висман за 5-6000 лв, двуконтурни модели на Имергаз и Аристон с 2,5-3,0 kW минимуми и мощност на БГВ до около 30 kW (което за две бани е по-скоро недостатъчно). Имаше и други с малко по-висок минимум. Сега може да са се появили и други варианти.
    Що се касае до икономията - смешно е да се говори за 2-3 лв на месец, а то котлите с вграден бойлер са 1000+ лв отгоре. Кога ще се избие тази разлика? След 330 месеца. Котелът със сигурност ще изкара доста по-малко. Важното е да ви е комфортно и да не се напрягате твърде много с инвестицията, че и това е дискомфорт.
    VanDan и JKanchev харесват това.

  17. Senior Member
    Тук е от
    Jun 2002
    Мнения
    4,598
    #329

    Отговор: Избор газов котел

    И котел, система, управление и всичко останало се избира с една основна цел - комфортно и икономично (доколкото е възможно) отопление на жилището. БГВ както се казва е "вторична екстра" и тя по никакъв начин не трябва да ви определя основно избора.
    Като пишете
    Цитат Първоначално публикувано от fvazharov Виж публикацията
    следващата стъпка ще е избор на подово отопление и управление на цялата система.
    предполагам сте наясно, че подово отопление се прави или при ново строителство или при пълен ремонт на всички подове - разчистване до основа, слагане на изолация, полагане на тръби, отливане на замазки, покривни настилки. Това не са радиатори, които да монтирате по стаите.
    Този пост е редактиран от VanDan; 03-03-19 в 11:40.
    Vizi одобрява това.

  18. Junior Member
    Тук е от
    Sep 2018
    Мнения
    63
    #330

    Отговор: Избор газов котел

    Благодаря на всички за отговорите!

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Всичко това, което питате ние сме го написали поне по два пъти, а някои и повече след 10г. писане из темите в раздела. Има и за котли (защо на минималната мощност се набляга), за стайни управления по температура на въздуха, БГВ и бойлери, радиатори, подово, режими на работа, проблеми и настройки, месечни сметки. Съветвам ви да отделите време и да прочете малко повече различните теми из раздела, а не само последните им постове. Това ако искате да придобиете представа за вас. Но все пак това няма да ви направи инсталацията.
    Съгласен съм, че всички въпроси, които поставям, са писани някъде из темите. Доста от темите съм ги чел, но отнема време човек да ги осмисли. Информацията е частично систематизирана. Както е в темата писана от Лазар "Акценти в отоплението". Може би Вие като човек участвал в много от темите и коментарите не го виждате по този начин, но аз като човек попадащ за първи път в "морето" ГАЗ и отопление ми трябва известно време, за да се ориентирам. Другото е, че има и не и две мнения за и против по всяка тема, които поставят под съмнение казаното.

    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    Но все пак това няма да ви направи инсталацията. Ако няма да си я правите вие, основният ви проблем е да намерите качествени хора и фирма, които да ви сметнат и изградят нещата правилно.
    Инсталацията няма да си я правя сам, ще разчитам някой друг да я изпълни. Но тъй като няма, кой друг освен мен да контролира изпълнението и да взема решения, трябва поне малко от малко да съм наясно. (жената като един голям началник, не иска да знае подробности, иска работата да се свърши и то качествено ) Ако Вие можете да ме насочите към такива хора ще съм Ви много благодарен. Разбира се и аз търся референции.


    Цитат Първоначално публикувано от VanDan Виж публикацията
    И за пореден път ще повторя, защото постоянно пишете за "икономично". Не знам какви са ви очакванията, но отоплението на природен газ не е най-евтиното възможно. Много зависи от много фактори. Един от основните е цената на природния газ, а тя не е като при тока.
    Не съпоставям газта с друг енергиен източник. Просто искам сметките да са оправдани. Не да се окаже, че въпреки, че съм инвестирал една торба пари в хубав котел, бойлер, подово, управление на системата и не на последно място и време, накрая да плащам повече от нормалното. Съпоставка ще мога да правя с приятели, които ползват газ. Отопляват няколко апартамента с квадратури между 65 и 100 квадрата и плащат между 130 и 180 лв за газ тази зима. Има по две малки деца и жени, които по цял ден са вкъщи и температурата в апартаментите им не пада под 23 градуса. Такива сметки си представям и аз за моя апартамент.

    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
    Това, че с двуконтурен бойлер не може да се захранват две бани, е някакъв мит. Има котли с приличен минимум (около 3,5 kW) и максимум на БГВ (35kW), които ще се справят със задачата. Това, че котлите с вграден бойлер не стават - също не е вярно. Друг е въпросът, когато ще се прави отопление с подово и се търси минимум. Когато търсех котел, изборът от котли с наистина много нисък минимум се свеждаше до Имергаз 12kW (под 2kW минимум), БОШ 2500-14kW (минимум около 2.0-2,3 kW), двуконтурен висман за 5-6000 лв, двуконтурни модели на Имергаз и Аристон с 2,5-3,0 kW минимуми и мощност на БГВ до около 30 kW (което за две бани е по-скоро недостатъчно). Имаше и други с малко по-висок минимум. Сега може да са се появили и други варианти.
    До колкото разбрах с котел до 14kW подовото не ми е грижа? Обаче важно е да си изясня, дали 12-14 kW максимална мощност, ще ми стигнат за да подгрея 160-200 л бойлер в момента, в който се ползват 2 те бани едновременно в продължение на 20-30 минути и готовата вода попривърши?
    Т. е. от една страна ми трябва минимална мощност за подовото и максимална, която да гарантира адекватно подгряване на бойлера.


    • Благодаря за котела, добавям BOSCH Condens 2500w WBC 14-1 DE 23 Едноконтурен стенен котел 2-14kw към списъка

    • Цитат Първоначално публикувано от Vizi Виж публикацията
      Що се касае до икономията - смешно е да се говори за 2-3 лв на месец, а то котлите с вграден бойлер са 1000+ лв отгоре. Кога ще се избие тази разлика? След 330 месеца. Котелът със сигурност ще изкара доста по-малко. Важното е да ви е комфортно и да не се напрягате твърде много с инвестицията, че и това е дискомфорт.


    Аз не търся икономия от 2-3, не знам защо сте останали с такова впечатление. Понеже не бях наясно какво да очаквам си помислих, че говорим за в пъти по-високи сметки за БГВ.


    - - - - - - - - - -

    Цитат Първоначално публикувано от tony34al Виж публикацията
    Няма смисъл от толкова мощност. 12-16кВт максимална мощност са напълно достатъчни.

    https://amaxgas.com/kondenzni-gazovi...w-tt-plus.html
    Благодаря, добавям го и него. Стига 12 kw да вършат работа.
    Този пост е редактиран от fvazharov; 03-03-19 в 19:03.

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
Страница 22 от 90 ПърваПърва ... 1220212223243272 ... ПоследноПоследно

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. Газов котел - Избор и Цени
    От legaltk във форум Отопление
    Отговори: 2476
    Последно: 08-08-17, 23:52
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе