четох от написаното до тук за климатиците и започвам да разбирам, че повечето от участниците тук възприемат климатиците си като живи създания.
Някои смятат че като паднат под -10 или -15 градуса температурите, климатиците започвали да се товарят прекалено и им става жал за хвърлените пари и ги спират, други смятат, че като работи компресора непрекъснато повече от 30 мин е лошо и трябва да си почине... Има ли инженери тук? Къде ви е учил на това, че машините трябва да почиват? Що за логика? Ако климатика не може да работи под дадена температура той просто спира. Компресора само сгъстява фреона и му повишава параметрите за сметка на мехничната енергия на ел. двигателя. Кое според вас има нужда от почивка?
Пускайте ги да работят и това е, когато стане температурата достатъчно ниска, климатика е що годе интелегентен и сам спира, не защото ще изгори, а защото става твърде неефективен, т.е. вложената енергия става по-малка от тази която отдава. Това за студенто развъртане на компресора, какво ще му стане според вас? Виждали ли сте сгъстено компресорно масло, че толкова ви е жал да се развърта. Имам климатик, он-офф тип, и при всякакви температури тръгва нормално и си топли нормално. Дори съм правил опит да видя до колко ще вдигне максимално температурата в помещението като му задавам макс, температура и той работи непрекъснато над 16 часа. Не заблуждавайте хората с това кое иска почивка и за това как е лошо да работи при ниски температури климатика. Ако не е ефективен, всеки сам ще си прецени и ще го спре и ще си пусне радиатор или каквото има друго.