Първоначално публикувано от
dodo_pv Нафтовата печка със сигурност е дала своя голям дял в оцеляването с несравнимия си комфорт и това, че постоянно сменя въздуха в помещението със свеж, без да го замърсява. Особено ако е някое съкровище на Балкан, с френски или дори побългарен дозатор.
Дайсейкай 8 са го оборудвали с 800 uM филтри, които са си едрички, въпреки доста дебелата им нишка. За радост са съобразени с едрата решетка на ламелите на топлообменника, което не допуска да се запушват от прахта и да падат мощността и ефективността. Проблем представлява натрупването на този прах по лопатките на турбината през лятото, което води до промяна на профила им и падане на дебита на въздуха. При десятките това увеличава риска на теория от "заспиване" през зимата. В момента моите филтри съм ги подменил с 350 uM, с нишка 0,1 mm и още ги тествам. Засега се справят добре и предполагат работа на машината от 10 дена до 2 седмици, без почистване и без да се променя работата и. Причината за подмяната е изключително голямото количество натрупан между пластмасите прах, което видях на снимки при профилактиката за пет сезона работа, което счетох за недопустимо.
Климатиците с много ситни въздушни филтри обикновено са с различна структура на топлообменника. Ламелите му са по-ситни, по-лесно се затлачват с прах и ако са дву- и триредови, нямат шанс да се изчистят от прахта на място, без да е необходимо свалянето на вътрешното тяло и разхерметизация.
Като обобщение, да разчиташ на това, климатизатор да ти чисти въздуха, си е чиста наивност. За целта се продават специални машини за филтриране на въздух, най-изгодните и с добра поддръжка от които са на Теси. Друг е въпроса, дали това изобщо има някакъв смисъл за нормалното семейство, със здрави деца.