Страница 51 от 166 ПърваПърва ... 41495051525361101 ... ПоследноПоследно
Резултати от 751 до 765 от общо 2477
Like Tree389Одобрявам

Газов котел - Избор и Цени

Сподели във Facebook Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn
  1. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #751

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Ако разликата в цената на този комбиниран уред и стандартен кондензен котел е 10000лв и тази измишльотина ти спестява по 100-200лв на година, то след колко петилетки ще се изплати? Пълна глупост, но факта че производителят е разработил и произвел такъв продукт означава за признание, че в големия студ неговата термопомпа въздух-вода не струва

  2.  
     
  3. Junior Member
    Тук е от
    Aug 2007
    Мнения
    25
    #752

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от JazzMaster Виж публикацията
    Всъщност идеята ми не е да рекламирам Дайкин. Като потребител ми е все едно производителя. Дадох линка колкото да не обяснявам идеята, все пак съм потребител и не разбирам от технически данни. Разбирам обаче (пак като потребител) идеята на онзи коефициент СОР "как с 1kW потребена енергия се получава няколко пъти повече отоплителна". Което очевидно се реализира с термопомпа, климатик, ...и за друго не се сещам. Може да пропускам нещо.
    Та идеята е да се коментира смисъла на тази (да кажем) диверсификация - ползваш електричество до момента, в който СОР спадне до неприемливо ниво, и след това газа. В обща система. Това ми е питането.
    Такива схеми съществуват отдавна, просто Daikin са ги обединили в един модул.
    https://forum.setcombg.com/%D0%B4%D1...%BB%D0%B5.html

  4. Junior Member
    Тук е от
    May 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    14
    #753

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Здравейте отново, дойде време да се избере котел. Вашата помощ ще е много полезна.

    Данни: последен етаж, покрив - комбинация от скосена и водоравна част, вижда се на схемата. Скосената част е с 12см.EPS и битумни керемиди, водоравната с 12 см. каменна вата. Стени 25см.тухла+EPS 5см. Всички стени са външни.
    Монтирани тръби ф16 A PE-Xb/AL/PE-X, радиатори алуминиеви - в трите спални са еднакви 10 глидера h500, в дневната един 15 глидера h500 и един 6 глидера h500. В баните по един 90/40 тип "лира".
    pic.jpg
    Цел на котела: комфорт по зададена темп. в помещение, подгряване на вода за къпане/кухня. Разбира се работа в оптимален режим. Настройка за различна температура във времеви отрязък от денонощието. И двете бани ще имат душ. Да е максимално тих. Разбира се кондезационен. Определеното му място се вижда на схемата.
    Има ли нужда от преработка/доработка на нещо от съществуващата инсталация?
    Марката, ако някой има предпочитания, може да сподели. Ако има полза от навързани екстри, също.
    Благодаря на всеки отзовал се.
    Този пост е редактиран от JazzMaster; 24-06-14 в 16:01.

  5. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #754

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Ето ти едно добро решение:
    Condens 3000 FM - Bosch Термотехника - към 4500лв с програматора FW200, модулиращ
    Ей ти още едно много добро решение, не така компактно, но пък изгодно:
    http://www.tesy.com/bg/products/otop...iq/paketi_lux/
    Разбира се изборът е много богат и повече зависи какво ще ти предложат фирмите инсталатори в твоя регион (ако не си от Сф), защото все пак трябва и да се обслужва техниката.
    Този пост е редактиран от Lazar; 21-06-14 в 20:56.

  6. Junior Member
    Тук е от
    May 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    14
    #755

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    От гл. точна на избор съм в София. Бош е 7-22 kW, Теси 3-12 kW, и двата ли ще ми вършат еднаква работа с тия мощности, това ме озадачава? А по какви критерии да избера инсталатора?
    Щом нямаш коментар за наличните тръби и радиатори, да разбирам че са ОК?
    Четох някъде из темата, че алуминиевите радиатори изискват автоматични обезвъздушители, при мен налага ли се, на всеки радиатор ли?
    Ясно е, че съм лаик, единствено разчитам на подходящата комбинация котел-радиатори. Жената (и тя е шеф) напъва за Viessmann, немски били и т.н. Като чета по сайтовете им, всеки производител си хвали стоката, нормално. На един горелката била "супер секс", на друг нещо друго.
    Този пост е редактиран от JazzMaster; 21-06-14 в 22:11.

  7. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #756

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Днес нещо не съм в настроение за безкрайни сметки за топлозагуби, но ми се струва, че с това количество радиатори не можеш да вкараш Бош-а в кондензен режим (51-52 глидера h600 отдават 7Квата чак на максимална Т*).
    Въпросите които трябва да изясниш са:
    1. Колко са теоретичните максимални топлозагуби на апартамента (без топлещи съседи и външна Т* -20 или -25)
    2. Желаната темепература на водата в радиаторите (ако искаш кондензен режим то гониш Т*50 или по-ниска което при 21* в стаята ти дава дТ*29, а радиаторите h600 отдават към 135Вата ама при дТ*50. За кондензен режим ще дават грубо 135/50*29= 78Вата. Или всичките ти радиатори ще отдават 4Квата вместо 7Квата.
    3. Котел който минимума му е под така сметнатата стойност.

    ето тук можеш да попрочетеш и да си понасмяташ нещата

    По отношение на максимума на котела. (забележи, че и двата котела които Лазар предложи са с бойлери)
    Той има значение за консумацията на топла вода най-вече от баните.
    Един душ обикновено харчи максимално 9-12л/мин като ако си сложиш някоя голяма пита симулираща дъжд може да отиде и до 50л/мин.
    Двуконтурен (проточен) котел с максимум 22-25Квата е на границата за едновременно ползване на топла вода от два потребителя. За това обикновено се препоръчва и обемен бойлер който да поема тези флуктуации на консумацията. (ако гледате Висман то гледайте моделите с обемен бойлер)
    Още един недостатък на двуконтурен котел без бойлер е, че топлата вода трябва да я изчакаш не само да дойде но и горелката да се затопли. Което липсва при варианта с бойлера там само изчакваш да дойде.

    Така, че каквото и решение да вземеш за котела нека то бъде на база нужните параметри.
    doooon и JazzMaster харесват това.

  8.  
     
  9. Member Аватара на legaltk
    Тук е от
    Sep 2012
    Живее в
    София
    Мнения
    436
    #757

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    На твое място аз бих обърнал внимание на следното:
    1. Липсва радиатор в коридора /13 кв.м.!/. Тази липса трябва да се компенсира. В противен случай ще изгубиш комфорта.
    2. Лирите с височина 90 см в двете бани са малки. Нужни са поне 120 см височина, а ако може и на 45 см ширина. Друг вариант е с високи алуминиеви глидери.
    3. За да работи ефективно /в кондензен режим/ един кондензен котел се нуждае от повече глидери. В противен случай ще работи като конвенционален котел.
    4. За топлата вода - имай предвид, че няма да може да ползваш едновременно повече от 2 консуматора.
    5. Внимавай за размера на тръбата от котела до колекторната кутия. При кондензен котел и повече глидери размерът трябва да е достатъчно голям, но за това трябва да внимава инсталатора.
    Успех!

    п.п. Я, orlincho ме е изпреварил с 5 мин. Жалко, че не му се смята рано сутрин. :rolleyes:
    Този пост е редактиран от legaltk; 22-06-14 в 08:15.
    orlincho и doooon харесват това.

  10. Junior Member
    Тук е от
    Mar 2010
    Мнения
    102
    #758

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Броя ребра на радиаторите са недостатъчни!Добре да има отделен обемен бойлер.За 2бр.бани плюс кухня около 150литра.

  11. Junior Member
    Тук е от
    May 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    14
    #759

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    @orlincho
    По статията която даде, смятах... Взех дадените там коефициенти на топлоотдаване за под, стени, прозорци, тавани. Струва ми се (почти) невъзможно да ги определя корекно за конкретният обект. Коригирах температурата в помещенията на 23°. Взех предвид площта само на външните стени. Грешка ли е?

    За мощност на глидер при ∆T25 излезе, че наличните глидери (51 бр. при h500) са точно необходимият брой, топлозагубите са 2114 W.

    За мощност на глидер при ∆T27 излезе, че имам запас от 13 глидера. Ако е вярна една екселска таблица, дадена някъде из форума за мощности на радиаторите при различна ∆T.

    Лирите в баните са 900/400, мощностите им ги дават при ∆T 50°, а при моите стойности не знам колко би било. Но въпреки това, изчислените по-горе топлозагуби са си константа със и без лири.

    В резултат (заедно с лирите в баните) излезе, че за кондензен котел мощността на телата е 3,5 kW. Или търся котел с по-малка мин. мощност, или увеличавам броя на глидерите според котела.
    Този пост е редактиран от JazzMaster; 24-06-14 в 15:57.
    doooon одобрява това.

  12. Junior Member
    Тук е от
    Jun 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    38
    #760

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Здрасти,
    Изчетох цялата, а и предишната тема с голям интерес. Много полезна информация. Очевидно се включват хора с доста опит и познания, което е супер.
    Сега към моя въпрос.
    Майстора, който ми прави ремонт ми доведе и негов "доверен" газаджия. От фирма "Термомикс ЕООД" София. Очевидно не е от големите фирми на пазара.

    Апартамента е 88кв РЗП. На 1-ви жилищен етаж над магазин, който предполагам е отопляем. Нова кооперация - тухли 4-ки с външна изолация прилича на стеропор. От всички страни е населено предимно млади хора с малки деца - определено се отопляват Дограмата е ПВЦ.
    Хол около 35кв.м с кухн. бокс - изложение юг-югоизток с мнооого прозорци яко напечени. Има изведени тръби за 2 радиатора под прозорците от двата им края
    две спални по 12квм с изводи за по 1 радиатор. Едната е с изложение юг, другата запад, също доста напечени.
    Има извод за лира в банята.
    За съжаление в предверието няма извод за радиатор и е късно да се направи.

    Човека от фирмата ми оферира Viessmann Vitodens 100-W 26kW двуконтурен котел за отопление и БГВ. Самия котел е на цена 2564лв без ДДС. Офертата включва всякакви части и материали за цялостната инсталация + малко преработка на тръбите, защото котела ще се мести на друго от първоначално предвиденото място. Само радиатори+монтажа им не са включени и цялата ст-ст на офертата е 3809лв без ДДС (4571 с ДДС).

    Бърза проверка показва, че цената е съвсем нормална за модела. И че като цяло това е "добър" модел на "много добра" марка.

    На база на всичко прочетено тук,в крайна сметка ме притеснява:
    - Стори ми се, че човека далеч не подходи така систематично и технически издържано, както очаквах по време на огледа и изготвянето на офертата. Общо взето "извади от сергията" това, което сигурно предлага на всички клиенти с апартаменти от 50 до 200кв.м и единствения му довод е, че това е немско с 10год гаранция и е "мерцедеса".
    - Определено не е минал през всички сметки, които съм срещал тук за необходима мощност, топлозагуби, мин. мощност, брой глидери, равновесие и т.н. и т.н.
    - Изобщо не повдигна въпроса за конфигурацията на радиаторите в апартамента, а аз останах с впечатление, че това е доста ключов момент.
    - Офертата включва "дистанционно управление SALUS - стаен термостат" за 128лв. Каза ми, че е безжично, но не разбрах дали е on/off или модулиращо. Очевидно е някакъв "алтернативен" вариант, а не от официално предлаганите Vitotrol *. Някой има ли мнения за тях?
    - Човека спомена, че комплекта включва и датчик за външна температура. Явно управлението е на база комбинация от вътрешната и външната. Това ОК ли е на практика?
    - Котела е от по-модерните - кондензен тип, но става ясно от форума, че за да се възползвам реално от икономията и по-добрата ефективност трябва цялата система да е прецизно изчислена и проектирана
    Всички знаем, че купувайки си скъп котел не си гарантираме ефективна работа и справедливи сметки за газ.
    Въпросния котел има минимална мощност 6.5 и 5.9 kW съответно при 50/30 и 80/60 темп. Това не е ли малко високо за моя случай?
    Някакви коментари за този котел и марка?

    Изобщо ще съм благодарен за всякакви коментари и съвети.

    P.S. правилно ли съм разбрал простата сметка, че за да ползвам котела в кондензен режим трябва темп на водата да е до 50 градуса, т.е. deltaT отива на 28 градуса примерно.
    От там нататък съвсем опростено един H600 глидер с мощност 128W при deltaT=50, съответно 72W при deltaT=28
    Лирата примерно 1200/600мм 487W при deltaT=28
    И целим се общата мощност да е над минималната мощност от 6.5kW, т.е. лирата + поне 84 глидера за да се възползвам от по-ефективния кондензен режим?
    Този пост е редактиран от blazarov; 24-06-14 в 22:10.

  13. Member
    Тук е от
    Sep 2003
    Мнения
    435
    #761

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Цитат Първоначално публикувано от blazarov Виж публикацията
    P.S. правилно ли съм разбрал простата сметка.......
    И целим се общата мощност да е над минималната мощност от 6.5kW, т.е. лирата + поне 84 глидера за да се възползвам от по-ефективния кондензен режим?
    Поздравления, освен че си чел си успял да вникнеш в детайлите. Точно така е от гледна точка на котела този има нужда от горе долу толкова глидера за да работи в кондензен режим. Да.
    За термостата аз лично не мисля, че няма да е голяма драма да не е оригиналното модулиращо. Все пак котела също ще се модулира по собствената си температура на връщащата вода.
    Можем да понапънем малко кондензния режим. До колкото съм чел за да кондензира парата в котела е необходимо Т* на връщащата вода да е под 55* което значи че изходящата може да е 65* да речем (това колко точно ще се охлади водата изхода до входа в котела така и не се научих как мога да го смятам). Но от енергоефективна гледна точка колкото по ниска Т* на водата влиза в котела толкова по-добре ще работи кондензния режим. Цялото това го пиша защото 84 глидера не е някаква точна граница на която котела се пречупва а по-скоро добра ориентировъчна бройка.
    За котела пак: Според мен ако мястото ти го позволява можеш да минеш на вариант едноконтурен + бойлер. Варианта който последно Лазар предложи (ТЕСИ ЛУКС 120 май се казваше) Или Бош 3000FM. Или малък VICTRIX 12 (2.5-12KW) + бойлер.
    Или пък двуконтурен като моя (VICTRIX 26 2L (3,5-24KW))
    Варианти много включително и от "мерцедеса" ВИСМАН 200W или 222W тези серии имат котли които почват от към 3-19КВ пак за бойлер. Въпроса е как да убедиш вносителя да вкара подходящия, защото монтажниците вземат каквото има в склада.

    За радиаторите: Изобщо можеш ли да 1.купиш 2.поставиш толкова глидери 3.нужно ли е за апартамента(тепретични топлозагуби)?
    Този пост е редактиран от orlincho; 25-06-14 в 07:52.

  14.  
     
  15. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #762

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Първо да се извиня, че нещо не съм догледал и съм останал с впечатлението, че радиаторите са Н600, а те били Н500 и нещата не са същите. Второ - да припомня за кондензния режим - точката на оросяване (кондензиране) е около 55*С, но това е н връщащата в котела вода, т.е. режим на работа на котела 70-55*С е граничният, който може да се разглежда като кондензен. Оттам надолу колкото повече се слиза, толкова повече конденз се отделя и ефективността на котела се повишава. Като тръгнем от тази база можем да сметнем приблизително, че ако мощността на глидер Н500 при 90-70*С е 168Вт (зависи от марка и модел, но това е за повечето добри марки), то при 70-55*С мощността би трябвало да е около 125-130Вт или наличните 52 глидера Н500 би трябвало да осигуряват около 6500-6760Вт. Като добавим и около киловат отдаден от лирите и още киловат отдаден от тръбите се получава около 8.5-9кВт радиаторна мощност в режим 70-55*С (граничен кондензен) - т.е. цитираните модели на Бош и Висман пак ще работят в кондензен режим, но по-подходящи са котли с по-малка минимална мощност. Такива са моделите на Бош 3.5-16, Теси 3-12, Вайлант 3.5-15 и други. Ако се добавят 10 глидера Н600 в коридора положението ще се подобри значително, не само от гледна точка на комфорт. Проблемът е там, че JazzMaster и много други желаят двуконтурен котел от гледна точка основно на компактност. Аз затова първоначално предложих кондензния модул на Бош, макар да е 7-22, но поне е компактен модел с вграден бойлер, жалко че нямат такъв модел на базата на по-малката мощност. С 52 глидера Н600 ще се чувства перфектно, но щом са Н500 е на границата, ако не се добави радиатор в коридора. На пазара няма много такива компактни модели, но на посоченото място в кухнята може да се монтира всеки котел с бойлер под него и да се скрие в шкаф. Универсални решения няма, във всеки вариант има някакъв компромис и затова избора трябва да си го направи всеки за себе си. Аз обаче като оферирам газов котел за апартамент винаги първо тръгвам от идеята за малък едноконтурен котел с минимална мощност 3-4кВт и за целта първо се оглеждам за мястото на бойлера:rolleyes:. Ако не стигнем до консенсус с клиента (по-скоро със съпругата:rolleyes тогава минаваме на вариант двуконтурен котел 6-20. Варианти 9-24 изобщо нямат място в съвременните изолирани жилища под 100м2.
    doooon, tony34al и JazzMaster харесват това.

  16. Junior Member
    Тук е от
    May 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    14
    #763

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Всъщност аз съм виновен за размера на радиаторите, по-късно разбрах как се мерят (междуосевото разстояние), и си редактирах поста с размерите. Относно бойлера, аз имам място в малката баня (западната), но разстоянието до котела е може би повече от 5м. (трябва да съм сигурен как вървят тръбите), в сайта на Теси пише "до5м." Дори не съм сигурен дали непременно бойлера трябва да се затопля от котела или да е електрически.
    Варианта с още радиатори не е за пренебрегване, но е свързан с къртене, а ако се добавя и в коридора става тегаво, ако връзката трябва да е паралелна. Последователно връзване към някой друг кръг няма да направя, четох че е тъпо.
    Малко "лигав" вариант: може би да добавя по някой глидер (1-2) навсякъде по помещенията, за да не се налага преработка на окачването, къртене, мазилки...
    Този пост е редактиран от JazzMaster; 25-06-14 в 10:36.

  17. Moderator Аватара на Lazar
    Тук е от
    Aug 2005
    Живее в
    Варна
    Мнения
    5,259
    #764

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Все пак помисли и за вариант едноконтурен котел с бойлер под него - има такива бойлери за подов монтаж с малък обем и голяма серпентина и изводи отгоре, направени специално за монтаж под газови котли. Аз дори имам 1-2 монтажа на бойлер Теси под газовия котел - малко трудно за изпълнение и неудобно за обслужване на бойлера, но не е невъзможно, а бойлера си беше в пакет с котела и не върви да се откажеш и да търсиш друг, по-подходящ
    doooon одобрява това.

  18. Junior Member
    Тук е от
    May 2014
    Живее в
    София
    Мнения
    14
    #765

    Отговор: Газов котел - мнения и препоръки 2013

    Разбира се, благодаря, ще помисля и за това. Въпросът с бойлера е има ли предимство да се грее от газ-а, в сравнение с електриката. Относно Теси като марка не очаквам да ги хвалиш/хулиш по отношение на качество, но ако искаш може и на ЛС. Единственото притеснение е да не се получава "българска работа" (определението на Иван Хаджийски), иначе нямам предубеждения.
    orlincho някъде беше писал за грамотно написан софтуер за управление на котлите, но тук май искам много като коментар относно марки/модели?

Сподели във Facebook Сподели в Google Plus Сподели в Twitter Изпрати на Email Сподели в LinkedIn

Подобни теми

  1. Избор на газов котел.
    От gogo.s във форум Отопление
    Отговори: 174
    Последно: 30-06-19, 08:58
  2. UPS за газов котел
    От taralion във форум Отопление
    Отговори: 14
    Последно: 06-06-16, 21:09
  3. Избор на газов котел.
    От amalexiev във форум Отопление
    Отговори: 0
    Последно: 08-11-12, 20:51
  4. Отговори: 27
    Последно: 01-11-12, 21:39
  5. Избор на газов котел
    От dampio във форум Отопление
    Отговори: 1
    Последно: 21-10-12, 21:17

SetCombG.com
SetCombG.com е портален сайт и Форум за битова техника, телевизори, климатици, лаптопи и смартфони, създаден през 1999 година.
Заедно сме над 20 години!
Следвай ни
Горе