Добре, значи газ все още е по-добрият вариант за бойлера?
Добре, значи газ все още е по-добрият вариант за бойлера?
Ценово подгряването с газ е малко по-скъпо от нощната и доста по-евтино от дневната ел. енергия, но на газ има и други предимства - много по-бързо става подгряването и се избягва котлен камък около нагревателя, износване на електрическата част, така че по-добрият вариант си е БГВ на газ
По точно е да се даде пример. В случая ще ползвам едни от най бедните- пенсионерите.
3 лв, похарчени за загряване на БГВ на нощна тарифа, стигат теоретично за ок 620л вода. Да речем, че тази вода е достатъчна за 6 дни- по 100 на ден, за душ и миене на посуда.
Тези 620л вода, загрети на дневна тарифа или на газ, биха стрували 5.19лв, пак на теория.
Това са грубо 2лв икономисани, само за 6 дни, за месеца са 10лв.
Като знам пенсионерите как си броят стотинките, вярвам, че ще икономисват. Да не забравяме и цената на тия 3м3 водица!
Е има има хора дето по му държат края, та не биха се занимавали.
Тук нещата са само на "книга", На практика, има хора които не могат да си позволят подобен лукс, понеже не им стигат за лекарства или за цигари...
В момента гоня 70 градуса за над 500л ежедневно, та бих пуснал гореща за къпане, само да си плащат на ВиКто.
Страдам от излишък.
Здравейте, извинявайте, че повтарям написаното и в друга тема, но виждам, че в тази има повече активност и се надявам на съвет. А ето и моя казус. Искам да увелича броя на глидерите на радиатора в хола. С добавянето на няколко броя глидери Н350, размера на радиатора ще достигне около 2.90м. От фирмата която ще добави глидерите казаха, че при този размер е необходимо да се промени и свързването на радиатора. Според тях трябва да се направи кръстосано свързване. В момента радиатора е свързан от едната страна (от горе и от долу). Ще съм много благодарна ако някой може да ми каже дали наистина е необходимо да се променя начина на свързване на радиатора.Това оскъпява значително моето начинание. Пластмасовата тръба която ще добавят я продават на 11 лв линеен метър. И поради някаква причина сметнаха, че ще са ми нужни 5 метра. Монтаж на глидерите 70 лв. Отделно кранчета, глидери и т.н. Въпроса ми е дали наистина си заслужава да се променя начина на свързване на радиатора?
Дори в момента дължината на радиатора не позволява едностранно свързване и със сигурност не използвате пълния му капацитет.
Вместо да се добавят глидери, свържете на кръст(горе-долу) текущия.
Относно удължаването на тръбата: нужната дължина е с около 20см повече дължината на радиатора.
Откача се изходящата, прави се наставка и се пуска под радиатора до другия край.
Здравейте!
Последните Пет години не съм имал проблеми с котлето, но последно време все нещо се случва с това котле Viessmann 100W. Първо си замина вентилатора смених го. Днес пускам БГВ и се блокира горелката дава грешка F1 и F2. Дали нещо няма проблем със самата газ?
Инструкция нямаш ли? Колко е налягането на водата в отоплителната система? Какво показва манометра?
Манометъра показва, че има налягане към 1 bar. Съмнявам се, че е циркулационната помпа. При БГВ трябва ли да завърти?
Малко извън темата.
Хората се подсигуряват с отопление ако спре газта /или цената им е непосилна/, но дали има смисъл и обратното?
Ако стигнем до спрекъсвания на тока, а на газта не, има ли как да се ползва котела с някакъв UPS?
На теория ако има достатъчно мощност да покрие нуждите на котела - управление, вентилатор, помпа би трябвало да може. И съответно за колко време. Най-добре да си имаш генератор. И панели с акумулатор. И пари за влагане.
Има си юпс-и за такива цели, но друг е въпроса дали има смисъл. Принципно тока спира за няколко часа, ако не си в някое село в планинаната, но с юпс ще изкараш няколко часа, освен ако не набиеш хиляди левове за акумулатори. Съгласен съм с Вандан, че с генератор е смислено
На моят котел пише макс 100 вата, помпата ми е външна и е 40 вата на макс. Не е страшно предполагам за тези с подово, но за тези с радиатори може и да е проблем по-дъбго спиране на токът.
Няколко часа е напълно достатъчно да работи на батерия. Ако се докараме до там да спират тока за повече време ще хващаме гората.
Просто ми беше чудно колко е реалната консумация на един котел от типа на Bosch 2500W. Ясно е, че чак генератор или панели няма да слагам в апартамент.
Тъй като и аз взех да мисля за ъпгрейд на сегашния генератор - 3.7kW - китайска пръчка, та днес си поприказвах с двама приятели - единия в ЕнергоПро, другия в НЕК.
Сегашния бе взет за газовия котел плюс осветлението, а ми се искаше вечв да мога да подкарам и поне два климатика…
Та накратко - не се очаква да има спирания/режими.Ток има предостатъчно, а мрежите са разтоварени поради спиране на огромните кражби.
Преди загубите са им били над 40%, сега са около 7%.
Енергодружествата ги задължавали да купуват скъпия ток от възобновяеми източници плюс Мариците, а евтиния от АЕЦа се изнася.
Надали пиша нещо ново и незнайно за много от нас, но идеята беше, че ток има в голям излишък, мрежите са добре и не се очакват 80те на миналия век.
Тъй че отложих смяната на генератора….Ако видим зор все ще го измислим.